preloader

En İyi Bruce Willis Filmleri

17.07.2023
En İyi Bruce Willis Filmleri

Yazı Boyutu:

Sinema tarihinin en iyi oyuncularından olan ve çeşitli bilişsel zorluklar yaşatan afazi hastalığı nedeniyle oyunculuğu bırakan Bruce Willis’in en iyi performanslarını hatırlayalım!

Hollywood’da en fazla filmi olan oyunculardan Bruce Willis, çeşitli bilişsel zorluklar yaşatan afazi hastalığı nedeniyle oyunculuğu bıraktı. Bugüne kadar 130’dan fazla role hayat veren oyuncunun en başarılı performanslarını sıraladık.

The Pulp Fiction (Ucuz Roman), Diğer – IMDb: 8.9

Tarantino’nun hem Oscar hem Altın Palmiye kazanan bu 90’lar klasiği zaten birçok anlamda da kendine has bir filmdi. Post modern yapısı, B film estetiğinden beslenen sahneleri, müzikleri ve uyumsuz diyaloglarının yanı sıra rolünün hakkını veren oyunculara da sahipti. Butch Coolidge karakterini canlandıran Willis, kariyerin belki en sade ama aynı zamanda en akılda kalıcı performanslarından birini sergilemişti.

Die Hard (Zor Ölüm Serisi), Apple TV – IMDb: 8.2

Bruce’un geniş çapta tanındığı ve en çok beğenilen filmlerinden biri. Aslında filmi bu kadar özel kılan hiçbir detayı yok. Hikayesi, görsel efektleri, müziği… Bu saydıklarımızdan hiçbiri döneminin yukarısında değil. Ama filmi çok keyifli kılan bir unsur var: John McClane karakteri. Seri olarak “Die Hard”ı ayırt etmeden izlenebilir kılan tek unsur bu güçlü karakter ve onu canlandıran oyuncuydu. “Die Hard”ın vizyona girdiği dönemlerde güçlü tekil karakterlerin öne çıktığı filmler zaten hayli popülerdi: Sylvester Stallone’un Rocky Balboa’sı ve Arnold Schwarzenegger’in Terminator’u gibi.

The Sixth Sense (Altıncı His), Diğer – IMDb: 8.2

Willis, M. Night Shyamalan’ın bu gerilim klasiğinde, yine beklenmedik bir rolle perdedeydi. Ölü insanları görebildiğini söyleyen Cole Sear (Haley Joel Osment) adlı bir çocukla çalışmaya başlayan psikolog Malcolm Crowe’u canlandıran Willis, burada abartıdan son derece uzak bir performans göstermişti. Filmin senaryosu ne kadar başarılı olursa olsun Willis ve Osment’ın birbirlerini besleyen oyunculukları olmasa aynı etkiyi almamız çok zor olurdu.

Twelve Monkeys (12 Maymun), Apple TV – IMDb: 8.0

Terry Gilliam’ın kült bilim kurgu filmi “Twelve Monkeys”, 1962 yapımı La Jetée filminden uyarlanmıştı ve kaotik dünyaya ait bir hikaye anlatıyordu. Filmde, tehlikeli bir virüsü durdurmak için gelecekten gönderilen James Cole adlı bir zaman yolcusunu canlandıran Willis, bu yapımla birlikte bilim kurgu türünün en sevilen yüzlerinden biri oldu.

Sin City (Günah Şehri), Apple TV – IMDb: 8.0

Sinemada çizgi roman uyarlamalarından söz edeceksek Robert Rodriguez ve Frank Miller ortaklığındaki Sin City’ye değinmeden geçemeyiz. Hikaye gereği birden fazla karaktere odaklanmasına rağmen “Sin City”de ağırlıklı olarak Willis’in canlandırdığı karakteri izleriz. Bir çocuk katilinin peşine düşen Hartigan’ı canlandıran Willis, bir kez daha alışılmadık bir kahraman tiplemesiyle karşımızdaydı.

Moonrise Kingdom (Yükselen Ay Krallığı), Apple TV – IMDb: 7.8

Söz konusu bir Wes Anderson filmiyse, Bruce Willis’i o filmde düşünmek biraz zor. Ancak aslında filmin yapısının tam olarak istediği şey de bu. “Captain Sharp” öyle bir rol olacaktı ki; bir fırtınanın ortasında birbirine aşık olmuş iki genci kurtarmak için kilisenin çatısına tırmanacak ve sonra onlardan biriyle babalık anlarını paylaşacaktı. Bu sevimli ‘baba figürü’ için seyircinin tanıdık olduğu bir isme ihtiyacı vardı Wes Anderson’ın. Bu kadar basit, filmin genel havasına zıt kalacak bir durum ancak sinema tarihinden tanıdık bir kahraman tiplemesiyle gelebilirdi.

The Fifth Element (Beşinci Güç), Apple TV – IMDb: 7.6

Bruce’u bilim kurgu türünde görmeye alışığız. Luc Besson’ın bu klasiği, o yıllarda Bruce Willis’e verilen tipik rollerden biriydi; sıradan bir adamın kendini tamamen yabancı bir ortamda bulması ve gelişen olaylar. Korben Dallas karakterini canlandıran Bruce Willis’in, bu rolle beğeni kazanması “Sin City”, “Armageddon”, “Twelve Monkeys” gibi filmlerin başrolünde de tercih edilen isim olmasını sağlayacaktı.

Unbreakable (Ölümsüz), Diğer – IMDb: 7.3

Hem seyirciler hem de yönetmen Shyamalan, Bruce’u yoğun içsel çatışmalar yaşayan dramatik rollerde izlemeyi sevmiş olacak ki oyuncuya bu kez gerçekten sıra dışı bir kahraman rolünü teklif etmişti. Kurgusal eserlerde alışık olduğumuz kahraman karakterlerinden oldukça farklı kahramanlara yer veren “Unbreakable” serisi, Willis’in eğlenceli karakterlerin yanı sıra derinlikli psikoz rollerin de altından kalkabildiğini göstermişti.

Death Becomes Her (Ölüm Kadına Yakışır), Diğer – IMDb: 6.6

“Forrest Gump”, “Back to the Future” gibi filmlerden tanıdığımız Robert Zemeckis’in bu klasiğinde Willis, komedi türüne olan yatkınlığı da sergiliyor. Dr. Ernest Menville adlı bir alkoliği canlandıran Willis, daha önce herhangi bir filminde görmediğimiz mimikleriyle adeta rolünün hakkını veriyor. Bruce’u korku komedi türünde izlemek isteyenler kaçırmasın.

The Kid (İçimdeki Çocuk), Diğer – IMDb: 6.1

Bruce Willis’i hem yetişkin hem de ‘çocuk’ halleriyle görebildiğimiz tek film. Bir anda kendi çocukluğuyla karşılaşan bir adamın öyküsünü izlediğimiz “The Kid”, Willis’in kariyerinde oldukça özel bir yere sahip. 90’ların sonlarına kadar çoğunlukla aksiyon komedilerinde izlediğimiz oyuncu, bu filmle birlikte aile komedilerinde de rol almaya başlamıştı.

{52031}

Tayfun Bodur
Tayfun Bodur Tüm Yazıları