preloader

BluTV’de İzlemeniz Gereken Filmler

03.11.2023
BluTV’de İzlemeniz Gereken Filmler

Yazı Boyutu:

Uluslararası festivallerde ödülleri toplamış başarılı festival filmlerinden, en sevilen kısa filmlere kadar BluTV’de mutlaka izlemeniz gereken yapımları keşfedin.

Ödüllü festival filmlerinden popüler filmlere kadar hiçbir yapımı kaçırmayan sinemaseverler için BluTV platformu üzerinde izleyebilecekleri en iyi yerli ve yabancı filmleri listeledik.

Piranhas (Piranalar), Blu TV – IMDB: 6.5

Gomorra’nın yazarı Roberto Saviano’nun kendi eserinden sinemaya uyarladığı “Piranhas” filmİ, Napoli’de mafyaya dahil olmaya çabalayan genç ama bir o kadar da zalim bir grup arkadaşın hikAyelerini anlatıyor. İlk gösterimini Berlin Film Festivali’nde yapan filme adını veren “piranhalar” mafya jargonunda ise “silahlı çete” anlamına geliyor.

Dear Comrades (Sevgili Yoldaşlar), Blu TV – IMDb: 7.4

Rus sinemacı Andrey Konchalovskiy’nin Sovyetler Birliği tarihinin kanlı sayfalarından birini araladığı “Dear Comrades” filmi, 1962’de Rusya’nın Novoçerkassk şehrinde gerçekleşen işçi katliamını ele alıyor.

All That Divides Us, BluTV – IMDb: 5.3

Diane Kruger, Julia Faure, Catherine Deneuve, Virgile Bramly, Nicolas Duvauchelle’nin başrollerinde yer aldığı film, ıssızlığın ortasında yer alan orta sınıf bir evde yaşayan bir anne kızı anlatıyor. Filmde kızın ansızın ortadan kaybolması, bu çatışmaların seviyesini artıracak ve anne, kızını bulmak için her türlü yola başvuracaktır.

My Son, BluTV – IMDb: 6.0

Başrollerini performanslarıyla devleşen James McAvoy ile Claire Foy’un paylaştığı film, kaybolan oğlunu bulmak için zorlu bir mücadeleye girişen bir babanın hikayesini konu ediyor. Oğlunu bulmak için her şeyi yapmaya hazır olan adam, çocuğun kayboluşunun ardındaki gizemi çözebilmek için eski karısının yaşadığı kasabaya seyahat eder.

Arab Blues (Tunus’ta Bir Divan), BluTV – IMDb: 6.3

Uzun yıllar Paris’te eğitim aldıktan sonra ülkesi Tunus’a dönerek burada terapist olarak çalışmak isteyen Selma’nın hikayesini anlatan “Tunus’ta Bir Divan” filminde, Selma bu süreçte bürokratik zorluklarla, konuşarak tedavinin hiçbir işe yaramayacağına inananlarla ve yakasından düşmeyen bir polisle uğraşmak zorunda kalır.

Stefan Zweig: Farewell to Europe (Şafak Sökmeden), BluTV – IMDb: 6.7

Ünlü yazar Stefan Zweig’ın Nazi Almanyası’ndan kaçarken Arjantin’den Amerika’ya, oradan da Brezilya’ya doğru sürüklenişini anlatan film hem eşiyle olan ilişkisine hem de eşiyle sahip oldukları felsefi duruşa odaklanıyor.

Corsage (Korsaj), BluTV – IMDb: 6.6

Bavyera Düşesi Elisabeth’in 40. doğum günü kutlamalarını dönüm noktası alarak sonunda zincirlerini kırmaya niyetlenen, bilgiye ve yaşama aç bir kadının isyanını gözler önüne seren filmde, imparatoriçeye hayranlık uyandıracak şekilde hayat veren Vicky Krieps, “Corsage” performansıyla Cannes’da ödül kazandı.

Drive My Car, BluTV – IMDb: 7.6

“Drive My Car”, eşinin yasını tutan tiyatro yönetmeni Yusuke Kafuku ile davetli olduğu bir festival sürecinde kendisine eşlik eden 20 yaşındaki şoför Misaki’nin hikayesini anlatıyor. Haruki Murakami’nin bir hikayesinden sinemaya uyarlan film, dünya prömiyerini Cannes Film Festivali’nde yaparak “En İyi Senaryo” ödülünün de sahibi olmuştu.

Shirley, BluTV – IMDb: 6.1

Elisabeth Moss’un başrolünde yer aldığı “Shirley”, korku ve gizem türlerinde verdiği eserlerle adından söz ettiren yazar Shirley Jackson’ın yeni kitabı için gereken ilhamı beklenmedik bir çiftten bulmasını konu ediniyor.

Final Portrait (Son Portre), BluTV – IMDb: 6.2

“Son Portre”, heykeltıraş Alberto Giacometti’nin son yapıtı üzerinde çalıştığı dönemi anlatıyor. Geoffrey Rush’ın heykeltıraş Alberto Giacometti’yi canlandırdığı filmi, usta oyuncu Stanley Tucci yönetiyor.

Yalda, a Night for Forgivness (Yelda: En Uzun Gece), BluTV – IMDb: 6.3

22 yaşındaki Meryem, kaza sonucu kocası Nasser’in ölümüne neden olur ve idama mahkûm edilir. Onu kurtarabilecek tek kişi, Nasser’in kızı Mona’dır. Mona’nın tüm yapması gereken, bir TV şovunda Meryem’i affettiğini dile getirmektir. Ne var ki, geçmiş yeniden canlandırılınca, bağışlamak zorlaşır.

American Hustle (Düzenbaz), BluTV – IMDb: 7.2

1970’lerde geçen gerçek bir hikayeden uyarlanan filmde usta dolandırıcı Irving Rosenfeld ve ortağı Sydney Prosser genç ve yetenekli bir FBI ajanı olan Richie DiMaso tarafından yakalanır. Hüküm giymemelerinin ise tek bir yolu vardır: FBI için çalışmak… FBI’ın üst kademeli yöneticilerinden gelen bu teklifi kabul ederler; görevleri ise kendileri gibi usta bir şekilde dolandırıcılık yapan kimi insanları teşhis etmektir. Ajan DiMaso ve çalışma arkadaşları tarafından hazırlanan plana göre, bir kumar cenneti olan Arap Şeyhi’nin yönettiği Atlantic City’de ünlü kumarcıların katıldığı geniş çaplı bir oyun organize edeceklerdir. Başlarda son derece masumane ve zekice görünen bu plan, zamanla değişime uğramaya başlar.

The Nice Guys (İyi Adamlar), BluTV – IMDb: 7.4

1970’ler Los Angeles’ında, şanslı ama sakar özel dedektif Holland March ve dikkatli araştırmacı Jackson Healy bir gizemi çözmek için bir araya gelir. Birlikte, herkesin peşinde olduğu ve önemli bir sırrı saklayan kayıp bir kızı bulmaları gerekir. Bu kız, ünlü bir porno yıldızı olan Misty Mountain’ın gizemli ölümünü çözebilecek bilgilere sahip tek kişidir. Bu araştırma esnasında iki dedektif kendilerini yüksek statüdeki devlet yetkililerinin hedefinde bulurlar.

Whiplash, BluTV – IMDb: 8.5

Bir tarafta öğrencilerinin korkulu rüyası, jazz öğretmeni Terrence Fletcher, diğer tarafta ‘en iyi’ olmayı kafaya koymuş, aşırı hırslı genç öğrencisi Andrew Neyman. İki taraf da baskın karakterinden taviz vermeyince, çok geçmeden mantık dışı olaylar gelişmeye başlar. Bu süreçte elleri çalışmaktan kanlar içinde kalan Neyman, küfürbaz Fletcher’ın hakaretle bezeli eğitim tekniklerine boyun eğmek zorunda kalır. Ama Neyman’ın da kendine göre numaraları vardır ve en sonunda, karşı karşıya kalacakları müzikal düellodan önce işler iyice çıkmaza girer.

John Wick, BluTV – IMDb: 7.4

John Wick, emekliye ayrılmış bir tetikçidir. Emekliliğinin tadını çıkarırken karısının yakalandığı amansız hastalıkla hayatı altüst olur. Karısından kendisine kalan en değerli varlığı ve can yoldaşı köpeğidir. Ancak evine dalan üç gangster onu da öldürür. Gansterlerden biri, mafya babası Viggo Tasarov’un oğlu Josef Tasarov’dur ve John’un daha önce birlikte çalıştığı bir adamdır. Artık kaybedecek hiçbir şeyi de kalmayan John Wick’in tek istediği intikamdır ve New York sokaklarında düşmanlarıyla nefes kesen bir kovalamacanın içine girer.

Revenge (İntikam), BluTV – IMDb: 6.4

Üç zengin adam, her yıl düzenledikleri av partisi için Richard’ın çölde bulunan malikanesinde toplanacaktır. Richard, malikaneye metresi Jen ile gelir. Diğerleri gelene kadar her şey normaldir fakat her şeyin kontrolden çıkmasıyla Jen tecavüze uğrar. Genç kadının öldüğü düşünülünce bedenini bir çöle bırakırlar. Ancak Jen kendine gelir ve yaşananları hatırlamaktadır. Bundan sonra yapacağı ise ona bunu yapanlardan intikam almaktır..

Kar, BluTV – IMDb: 6.6

Gayrimeşru bir ilişkinin sonucunda doğmuş Müzeyyen, Antalya’da arkadaşlarıyla birlikte toplumun kabul etmediği davranışlarla bezeli bir hayat yaşamaktadır. Hiç görüşmediği üvey kardeşi Ali ise Bolu’da daha müreffeh ve sistemin içinde bir hayat sürmektedir. Ali, kız kardeşinin varlığından haberdar olunca ilk fırsatta onu ziyarete gider. İlk başta sıcak bir karşılama görmez, ancak yavaş yavaş birbirlerine alışırlar. Ali’nin bundan sonraki amacı, Müzeyyen’i yanında götürmek ve kendisinin babaları gibi bir insan olmadığını ona kanıtlamak olacaktır. Türkiye prömiyerini 24. Uluslararası Adana Film Festivali’nde yapan ve festivalden umut veren genç kadın ve erkek oyuncu ödüllerinin yanı sıra en iyi kurgu ödülüyle de dönen filmin yönetmen koltuğunda Emre Erdoğdu oturuyor.

Sıfır Bir, BluTV – IMDb: 8.0

Sıfır Bir, Adana’daki suç dolu hayatlarını arkalarında bırakarak İzmir’e yerleşen Savaş, Cihat ve Azad’ın hikayesini anlatıyor. Adanalı çete lideri Savaş, Cihat ve Azad ile birlikte şiddet dolu geçmişlerini arkalarında bırakmaya karar verir. Üç arkadaş hayatlarında yeni bir başlangıç yapmak için Adana’dan ayrılıp, İzmir’e yerleşirler ve burada kendilerine bir oto yıkamacı açarlar. Ancak onlar geçmişlerinden ne kadar uzak kalmak isteseler de kendilerini yeniden savaşın ortasında bulurlar.

Beni Sevenler Listesi, BluTV – IMDb: 6.7

Ünlülerin mahallesi Cihangir’in en ünlüsüdür Yılmaz. Popüler sinamacı ve oyuncuların uyuşturucu satıcısı ve yakın arkadaşıdır. İstanbul’da başlayan uyuşturucu operasyonlarıyla artık uyuşturucu bulamaz ve içinde artık sevilmeyeceğine dair bir paranoya hasıl olur.

{28334}

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları