preloader

Fatih Tutak'ın Seçimleri

21.08.2020
Fatih Tutak'ın Seçimleri

Yazı Boyutu:

Türkiye’nin en başarılı şeflerinden biri olan Fatih Tutak’ın favorilerine göz atın!

Sanattan tasarıma, gastronomiden mimariye, müzikten kitaba kadar farklı entelektüel derinliğe ve birikime sahip fikirleri bir araya getirmeyi amaçlayan KTSM için, gastronomi dünyasının önemli isimlerinden Fatih Tutak’a favorilerini sorduk! Türkiye’nin en başarılı şeflerinden biri olan ve İstanbul’un çok konuşulan en yeni fine dining restoranı Turk-Fatih Tutak’ın sahibi Fatih Tutak, KTSM’nin bu misyonundan yola çıkarak en sevdiği Kitap, Tasarım, Sanatçı ve Mekanı bizlerle paylaştı.

Kitap: The Third Plate, Dan Barber

Fatih Tutak'ın Seçimleri

Gastronmi dünyası için çok önemli bir kitap. New York’ta şef olan Dan Barber’ın kendi restoranı etrafında yaptığı ekolojik tarım süreçlerini hikayesel bir dille anlatıyor. Gastronomik açıdan öncü bir restoran; meyve-sebzenin yanı sıra hayvansal gıdaları da bu çiftlikten temin ediyor ve gastronomi alanında sürdürülebilirliğe mükemmel bir örnek oluyor. Organik ürünlerin değeri, iyi tohum kullanmanın önemi gibi gastronomide çok önemli olması gereken konulara değiniyor.

Tasarım: Nude, Stam Zero Bardakları

Fatih Tutak'ın Seçimleri

En çok beğendiğim bardak tasarımları Nude markasının Stam Zero bardakları, zaten Turk Fatih Tutak’ta da bu bardakları kullanıyoruz. Şişecam’ın özel “Ion Shielding” teknolojisi ile üretiliyorlar ve çok hafifler. Sadeliği, şarabı içerken sunduğu deneyim gerçekten üstün seviyede.

{773216}

Sanatçı: Anna Heykeli, Jaume Plensa

Fatih Tutak'ın Seçimleri

Jaume Plensa’nın paslanmaz çelikten yaptığı bu heykel, gözleri kapalı bir kız formunda. Paslanmaz çelik tellerden yapıldığı için karşısını görebiliyorsun, iç dünya ile dış dünyanın arasındaki ilişkiyi düşündürtmeyi amaçlaması sebebiyle çok hoşuma gider.

Mekan: Kiyomizu-Dera Tapınağı, Japonya

Fatih Tutak'ın Seçimleri

Japon mimarisinin fantastik, mistik havasını çok seviyorum. Bir anda bambaşka bir dünyaya gidiyorsunuz adeta. Bu tapınak da Japon mimarisinin en güzel örneklerinden. Özellikle kiraz çiçeklerinin açtığı zamanda pembe çiçeklerle sarmalanmış hali kesinkle görülmeli.

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları