preloader

Mayıs Ayında Göze Çarpanlar

14.05.2020
Mayıs Ayında Göze Çarpanlar

Yazı Boyutu:

Mayıs ayında markaların öne çıkan yeniliklerini ilk siz görün.nursal Başkanı İbrahim Bodur’u 30 Mayıs’ta Müze Gazhane’de düzenlenecek olan ‘Hayata Değer’ buluşmasında gençler ve sosyal girişimcilerle birlikte anacak.

Mayıs Ayında Göze Çarpanlar

“Topluma değer katma, topraklarına iyi bakma” ilkesiyle Kale Grubu’nun yolunu çizen İbrahim Bodur’un anısını yaşatmak üzere, 30 Mayıs Pazartesi günü Müze Gazhane’de ‘Hayata Değer’ buluşması gerçekleştirilecek. Sosyal girişimciler ve sosyal girişimcilik alanıyla tanışmak isteyen gençleri bir araya getirecek ‘Hayata Değer’ buluşması, ’Birlikte, Bir İlkte’ sloganıyla 10.30 – 18.30 saatleri arasında gerçekleşecek. Buluşmada sosyal girişimcilik ve sivil toplum dünyasının önde gelen isimleri ilham verici konuşmalarıyla deneyimlerini paylaşacak; Eşitsizliklerin Azaltılması için Adımların Çoğalması, Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Ekseninde Sosyal İnovasyon gibi dünyayı yakından ilgilendiren konu başlıkları masaya yatırılacak.

Ana sahnenin yanı sıra eş zamanlı olarak atölye çalışmalarının olacağı buluşma alanında; Impact Hub, S360, Inogar, This is Mana, Pulsec, Arbor Impact, Anlatan Eller, Toyi, Kızlar Sahada, Arkerobox gibi sosyal inovasyondan elektronik atığa, işaret dilinden etki tasarımına kadar çeşitli atölyeler ile katılımcılara sosyal girişimcilik yaklaşımlarının ve pratiklerinin aktarılacağı yeni deneyim fırsatları sunulacak. Ayrıca Türkiye Sosyal Girişimcilik Ağı iş birliği ile her biri farklı alanda etkin çalışmalar yürüten sosyal girişimlerin 30 tezgâh alanının yer alacağı Sosyal Girişimcilik Pazar Yeri de buluşmada yerini alacak.

Yer: Müze Gazhane

Zaman: 30 Mayıs 2022, 10.30-18.30

Ücretsiz kayıt adresine ve detaylı programa buradan ulaşabilirsiniz.

Feltouch, Yiğit Özer Tasarımı Vertigo ile 2022 IF Design Ödülünü Kazandı

Mayıs Ayında Göze Çarpanlar

Sürdürülebilir geri dönüştürülmüş PET keçe üreticisi ve geliştiricisi Feltouch, Yiğit Özer’in tasarladığı Vertigo aydınlatma, duvar ve tavan paneliyle IF Design Award 2022 jürisinden Tekstil/Duvar/Zemin kategorisinde ödüllendirildi. Yiğit Özer tarafından iç mekanlarda akustik problemlere çözüm olması amacıyla uluslararası bina standartlarına göre tasarlanan Vertigo, çöllerde oluşan kum dalgalarından ilham alınarak tasarlandı. İç mekan tasarımında sürdürülebilirliği esas alan ve 3 farklı trapez boyuyla da üretilen Vertigo, aynı tasarımı sarkıt aydınlatma modeline çevirerek iç mekanda akustik ve aydınlatma konforunu bir arada sunabiliyor.

“35 Yaş Altı 3 Şef Yarışması” ile 11. Restoran Haftası’nda Türk Mutfağının Sürdürülebilirlik Elçileri Seçilecek

Mayıs Ayında Göze Çarpanlar

Türkiye’nin ilk gastronomi festivali Restoran Haftası’nın 11’incisi 31 Mayıs tarihlerine kadar Dude Table tarafından ve Metro Türkiye ana sponsorluğunda düzenlenecek. Bu yıl “sürdürülebilirlik” temasının ele alındığı Restoran Haftası’nda 18-35 yaş arasındaki tüm genç şefler, atıksız mutfak ilkeleri çerçevesinde ana yemek tariflerini online başvuru yaparak iletebilecek. Metro Türkiye, finale kalan 3 genç şefe sürdürülebilir mutfak odağında, Prag’ta yer alan Metro platformunda eğitim hakkı verecek. Yarışmanın jürileri gastronomi profesyonelleri; Gastronometro Direktörü Maximillian J.W. Thomae, Dude Table Gastronomi Ajansı Başkanı Funda İnansal, Gazeteci- Gastronomi Yazarı Ebru Erke ve Cooks Grove Kurucusu Şef Şemsa Denizsel’den oluşuyor. Yarışma kapsamında mutfağımızı geleceğe taşıyacak genç şefler, Türk mutfağının sürdürülebilirlik alanındaki elçileri olmak ve sürdürülebilirliği Türk mutfağının ana disiplini haline getirmek için yarışacak. 10 aday arasından seçilen 3 şefin isimleri, 14 Mayıs’ta Feriye’de Restoran Haftası kapsamında gerçekleştirilecek olan Türk Mutfağı 2.0 Konferansı’nda açıklanacak.

Brieflyart, İlk Sergisi “Kültürel Aktarımlar” ile Türkiye’nin Önde Gelen Sanatçılarının Eserleriyle Kapılarını Açıyor

Mayıs Ayında Göze Çarpanlar

“Sanatçıdan Koleksiyonere” mottosuyla online müzayede platformu olarak yolculuğuna başlayan Brieflyart, 12 Mayıs’ta Beyoğlu, Gümüşsuyu’nda şehre yeni bir sanat alanı sunmak üzere hayata geçiriliyor. “Kültürel Aktarımlar” sergisi ortak paydaları barındıran kültürden beslenerek farklı üsluplarda üretimleri olan yedi sanatçının bir araya gelmesiyle izleyicinin bakış açısında da anlamlı farkındalıklar yaratmayı hedefliyor. Proje, sanatçıların edindikleri kültürü, kültürden yola çıkarak araştırdıkları, dönüştürdükleri alanları ele alarak; eserlerinde kültürün katmanlarını nasıl yansıttıklarına değiniyor. Sanatın birikimsel yönünü temsil eden “Kültürel Aktarımlar” konseptinde yedi farklı sanatçının eseri, onların adeta birer parmak izi gibi kendilerine has özellikler taşıyor.

Sergi 30 Haziran’a kadar Brieflyart’ta ziyaret edilebilecek.

GÜLŞEN x TWIST Koleksiyonu

Mayıs Ayında Göze Çarpanlar

Gülşen, ilham veren özgün stili ile TWIST’in yeni marka yüzü olarak başrolde. TWIST, tüm yıl sabırsızlıkla beklenen yaz aylarına popüler kültürün 90’lardan bu yana değişmeyen stil ikonu olan Gülşen ile ‘merhaba’ diyor. Odağındaki lolipop renkleriyle sezonun en heyecan verici iş birliğine imza atan ve 40 parçadan oluşan koleksiyonda parlak dokulara, cut out’lara, göz alıcı taş işlemelere ve sezonun en cool bağlama detaylarına sahip olan tasarımlar, sorbe tonlarındaki renk paletini seksapel dozu yüksek silüetler ile harmanlıyor.

Gülşen x TWIST Koleksiyonu’nu tüm TWIST mağazalarında, twist.com.tr’de ve TWIST mobil uygulamasında bulabilirsiniz.

Efsanevi Denim Markası Lee, Kenan Doğulu ile Yeni Sezonu Karşılayarak Geleceğe Bir Adım Atıyor

Mayıs Ayında Göze Çarpanlar

Amerikan denim ve casual giyim markası Lee, Global çapta sürdürülebilirlik kavramını sahiplendiği ve sosyal konulara dikkat çektiği İlkbahar/Yaz 2022 kampanyasında marka yüzü Kenan Doğulu ile yeni sezonu karşılıyor. Çalışma hayatının temposu ve sosyal hayata ayak uydururken cool duruş ve rahatlıktan ödün vermeyenlere hitap eden koleksiyonda pamuklu ve sağlıklı kumaşlar kullanılıyor. Tasarımlarda su yeşili, mint, kum, taş ve toprak tonlarının hâkim olurken rengarenk logolu tişörtler ve sweatshirtler enerjik bir ruhu ortaya çıkarıyor. Koleksiyondaki açık yakalı, desen baskılı renkli gömlekler ise referansını 1950’lerin stil sahibi görünümlerinden alıyor.

Marka yüzü Kenan Doğulu’nun zamansız stiliyle dikkat çektiği kampanya videosunda markanın kuruluşundan bu yana klasikleşen selvedge kumaş denim takım, logolu basic tişört, süper esnek Extreme Motion jean ve son sezonların devam eden trendi batik desenli gömlek ise öne çıkan parçalar arasında.

Art & Kids Fest Galataport İstanbul’da

Mayıs Ayında Göze Çarpanlar

Türkiye’nin ilk sanat ve çocuk festivali olan, sanatın her dalını çocuklara özel deneyimlere dönüştüren ve Münhasır Fikirler tarafından organize edilen Art & Kids Fest, heyecanla beklenen 3. festivalini 21– 22 Mayıs 2022’de düzenleniyor. Bu yıl şehrin kültür sanatla yeni buluşma noktası olan Galataport İstanbul’da gerçekleşecek olan Art & Kids Fest, birbirinden eğlenceli ve çocuk gelişimini destekleyen atölyeleri ile tüm çocuklara, sanat ve sanatçıyla iç içe, benzersiz deneyimler yaşatıyor. 0 – 13 yaş arası çocukları sanatla ve birbirinden değerli sanatçılarla buluşturan Art & Kids Fest kapsamında ünlü ressamlar Devrim Erbil, Ahmet Güneştekin ve Bubi çocuklarla keyifli resim atölyeleri yaparken, Erin İlkcan Aslan ile kitlesel resim atölyesine de dahil oluyorlar. Dileyenler Tan Sağtürk Akademi ile klasik bale, street dance atölyelerine katılıyorlar. Ünlü oyuncu Bestemsu Özdemir, dünyanın en iyi 15 sokak sanatçısından ve ikonik kızgın pandaları ile tanınan ünlü grafiti sanatçısı Leo Lunatic bu festivalde yer alan diğer önemli isimler arasında yer alıyor. Tüm müzik atölyelerinin Doremusic Akademi tarafından gerçekleştirileceği seanslarda çocukların bu alandaki yetenekleri de ortaya çıkıyor. Sanatçı Eymen Aktel minik katılımcılara suyun önemini kendi üslubuyla aktarıyor.

Yer: Galataport İstanbul

Zaman: 21-22 Mayıs 2022, 10.00

Bilet: biletino

Tudor Pro Bisiklet Takımı Fabian Cancellaraİş Birliği ile Profesyonel Bisiklete Yeni Yaklaşımıyla Güçlerini Birleştiriyor

Mayıs Ayında Göze Çarpanlar

TUDOR ve İsviçreli bisiklet efsanesi, birçok Olimpiyat ve Dünya Şampiyonası kazanan bisikletçiFabian Cancellara, yeni bir ekiple uluslararası bisikletin en üst seviyesini zirveye taşımak için güçlerini birleştiriyor. TUDOR ve Cancellara, kendilerini her geçen gün daha iyi olmaya zorlayarak, korkularıyla yüzleşerek ve algılanan sınırların ötesine geçmeye cesaret ederek motive olmuş bir ekip hayal ediyor. TUDOR Pro Cycling Team, Cancellara rehberliğinde, bu idealleri, ortak değerleri ve takım ruhunu somutlaştıran ve bilinen rakiplerin mevcut alanının çok ötesine geçen yetenekli bisikletçilerden oluşan bir kadro geliştiriyor.

Takım 2024 sezonuna kadar dünyanın en ünlü ve prestijli yarışlarına katılma hedefiyle 2023 UCI ProTeam sezonuna başvuracak ve hazırlanacak. TUDOR Pro Bisiklet Takımı, yeni nesil bisikletçileri izlemek ve eğitmek için bir gelişim yapısını da sürdürecek.

Sanatçılar için Özel Olarak Tasarlanan Uluslararası Art of Mind Programı Gate 27 ve Studio Canlı Öncülüğünde 19 Mayısta Başlıyor

Mayıs Ayında Göze Çarpanlar

Sanatçıların iyi yaşam becerilerini geliştirmek ve sanat yolculuklarında onlara destek olmak amacıyla hazırlanan Art of Mind programı 8 hafta sürecek olan program 19 Mayıs’ta başlayacak ve 7 Temmuz’da sona erecek; eğitim kadrosunda ise 9 ülkeden 20 uzman yer alıyor. Programın içeriğinde, Studio Canlı’nın uzmanları eşliğinde katılımcılara iyi yaşam alışkanlıkları kazandırmaya yönelik dersler yer alıyor. Mindfulness, meditasyon, pozitif psikoloji, egzersiz, yoga ve öz şefkat gibi başlıklara odaklanacak ders ve atölyelerde yaşam kalitesini artıracak yöntemler paylaşılacak.

Program ayrıca, sanatçı ve küratörler tarafından gerçekleştirilecek ve katılımcılarla bir deneyim paylaşım çemberi oluşturacak oturumları içeriyor. Her hafta Perşembe günü gerçekleşecek birer saatlik seminerlerde sanatçı metinleri, hikâye anlatımı, NFT ve Metaverse dünyası, dünya sergiler tarihi, zanaat üretimi ile ilgili araştırma teknikleri gibi konulara odaklanılacak.

Programa katılmak için tıklayın.

Program hakkında detaylı bilgi için Gate 27 ekibine [email protected] adresinden ulaşabilirsiniz.

Femponiq’ten Los Angeles’a Seyahat Eden İlkbahar/Yaz 2022 Koleksiyonu

Mayıs Ayında Göze Çarpanlar
Mayıs Ayında Göze Çarpanlar

Güçlü giyinmeye yeni bir anlam kazandıran çağdaş bir kadın giyim markası olma özelliğini taşıyan Femponiq, Los Angeles’ın parlak renkleri ve canlı ortamından ilham alarak tasarlanan Femponiq İlkbahar-Yaz 2022 kapsül koleksiyonunu çıkardı.

Santa Monica İskelesi’nde huzur veren koyu mavi renkteki okyanus ve gökyüzüne karşı uzanan yaz tonlarına hakim tropik elma yeşili ve mor orkide ile birleşen yanık portakal rengi ve altın sarısı ve gün batımının huzur veren ruh halinden ilham alan yeni koleksiyonda Pantone’nin İlkbahar Yaz 2022 rengine de yer veriliyor; nervürlü dikiş gibi geleneksel el işi terzilik teknikleri kullanılarak net çizgi ve kesimlere odaklanılıyor. Koleksiyonda klasik Savile Row’dan ilham alan takım elbise özellikleri ve sofistike elbiselerin modern tarzı birleştirilerek tasarım detayları değiştiriliyor. Rahat ve şık yüksek beller, kruvaze kesimler, asimetrik çizgiler, keskin geniş sivri yakalar ve 80’lerin hacmine sahip vurgulu omuzlar yerini alıyor. Buna ek olarak doğaya saygı temasının altı bir kez daha çizilerek sadece pamuk, keten karışımlı doğal kumaşlar ve stokta kalan krep kumaşlar kullanılıyor.

Blockckhain’e Kayıtlı İlk Roman Olma Özelliğini Taşıyan “SAABU’’, Goodspaces’te Özel Bir Davetle Tanıtıldı

Mayıs Ayında Göze Çarpanlar

Nükleer Enerji ve matematik eğitimi alan; nükleer reaktör analizi ve simülasyonu üzerine çok sayıda bilimsel çalışması olan Yazar Dr. Cem Bağdatlıoğlu’nun, tüm dünyada Blockckhain’e kayıtlı ilk roman olma özelliği taşıyan “SAABU’’ adlı kitabı, teknoloji ve sanatın buluşma noktası Goodspaces’te özel bir davetle tanıtıldı; iş, sanat ve cemiyet hayatından Balçiçek İlter, Ayşen Zamanpur, Ferhat Zamanpur, Yasemin Zamanpur, Deniz Ülke Arıboğan, Hakan İşçen, Fikret Parlak, Turgay Ataman, Semra Sevinç gibi isimler katıldı.

Alanında başucu kitabı olmaya aday “SAABU” adlı eserde eşitlik, eşitlik paradoksu, yönetim, üretim, bilim-kurgu ve teknoloji gibi konuların işleniyor; Yazar eserinde yoğun bir felsefe ve ileri bir teknoloji kullanan pek de uzakta olmayan metaverse benzeri yapıları akıcı bir dille okurlara aktarıyor. Sanal toplanımlar, evren, uzay ve evren ötesi, uzaylıların var olup olmadığı, nerede yaşadıkları ve insanları tanıyıp tanımadıkları gibi pek çok soru ise kitapta özgün bir şekilde ele alınıyor.

Chopard, Cannes Film Festivali’nin 75. Yılını Onurlandırmak Adına Özel Bir Palme d’Or Tasarlıyor

Mayıs Ayında Göze Çarpanlar

Chopard’ın 25 yıldır resmi partner olarak desteklediği dünyanın en büyük film festivali olan Cannes Film Festivali 17 Mayıs günü başlıyor. Chopard 75. yılı onurlandırmak adına olağanüstü bir Palme d’Or tasarlıyor. Chopard Sanat Yönetmeni ve Eş Başkanı Caroline Scheufele, Palme d’Or’u iki minik yaprağına Sorumlu Mücevher Konseyi tarafından sertifikalandırılmış pırlantaları işleyerek yeniden yorumluyor. Biri, festivalin yıldönümünü simgeleyen 75 adet pırlanta ile süslenecek, diğeri ise Chopard ile çeyrek asırlık ortaklığı ölümsüzleştirmek için tasarlanan 25 pırlantaya sahip olacak. Fairmined sertifikalı 18 ayar sarı altından yapılan Palme d’Or, aşkı simgeleyen bir taş olan gül kuvarsından yapılmış bir tabana yerleştirilecek olan Palme d’Or çifte kutlama niteliğinde.

Müzik Dünyasının Efsane İsmi Kylie Minogue ve DJ Peggy Gou, Magnum’un Yeni Kampanyası için Bir Araya Geldi

Mayıs Ayında Göze Çarpanlar

Dondurma ve çikolatada haz otoritesi Magnum, müzik dünyasının efsane ismi Kylie Minogue ve Güney Kore’nin ünlü DJ’i Peggy Gou ile iş birliğini duyurdu. Dünyaca ünlü pop ikonu Kylie Minogue’un zamansız hit parçası “Can’t Get You Out Of My Head”, kulüp kültürünün ünlü ismi Peggy Gou’nun “House” ve “Techno” müziğin neşesine ve özgürlüğüne duyduğu doğal hisle remikslendi. “Can’t Get You Out Of My Head”in çıkışından 20 yıl sonra yeni düzenlemesinde bir araya gelen ikilinin düeti, 19 Mayıs Perşembe günü Magnum’un Cannes’daki plajındagerçekleşecek olan Magnum lansmanında ilk kez sergilenecek.

Dünyaca Ünlü Markaların İlkbahar Yaz 2022 Güneş Gözlüğü Koleksiyonları Tanıtıldı

Mayıs Ayında Göze Çarpanlar

Tüm dünyada insanların değişen gözlük ihtiyaçlarını ve kişisel tarz tutkularını ele alarak gözlük severlerle buluşturan EssilorLuxottica, bünyesindeki dünyaca ünlü markaların yeni sezon koleksiyonlarını Apelyan No:3’te gerçekleştirdiği bir lansmanla tanıttı. Tasarımlarıyla modaya yön veren markaların İlkbahar Yaz 2022 koleksiyonları davetlilerden tam not aldı. 130 ülkede faaliyet gösteren EssilorLuxottica’nın bünyesinde bulunan kendi markaları Ray-Ban, Vogue Eyewear, Oakley, Persol, Arnette’in yanı sıra lisans anlaşmaları kapsamında birlikte çalıştığı Giorgio Armani, Emporio Armani, Prada, Prada Linea Rossa, A|X Armani Exchange, Burberry ve Miu-Miu markalarının güneş gözlüğü modelleri yeni sezonda da tasarımlarıyla fark yaratmaya devam edecek.

Ali Muhiddin Hacı Bekir’in Geleneksel Badem Ezmesi Defne Tokay’ın Modern Artizan Çikolatasıyla Buluştu

Mayıs Ayında Göze Çarpanlar
Mayıs Ayında Göze Çarpanlar

Yüzyılların markası Ali Muhiddin Hacı Bekir’in klasik lezzetlerinden olan badem ezmesi ile artizan tasarım çikolatalarıyla tanınan Defne Tokay Chocolate’ın günümüzü yansıtan yorumuyla; gelenek ve çağdaş aynı kutuda buluşuyor. Kucaklaşma temasını merkeze alan her iki marka, bayram için özellikle anlamlı olan bu özel koleksiyon için Defne Tokay’ın deneysel, leziz ve ince ayrıntısına kadar düşünülmüş reçeteleriyle; Ali Muhiddin Hacı Bekir’in geleneksel ve benzersiz lezzetlerini buluşuyor. İş birliğiyle hayata geçirilen ve bademi limonla, ezmeyi çikolatayla buluşturan özel koleksiyon kutuları her iki markanın hem sanal hem de perakende mağazalarında satışa sunulacak. Özel koleksiyon bayram sonrasında da raflarda ve sanal mağazada yerini almaya devam edecek; davet ve etkinliklere özel sipariş de verilebilecek.

OGGUSTO
OGGUSTO
editörün tüm yazıları