preloader

Doğanın İçinde Yepyeni Bir Yaşam Alanı: Escape Mood

22.09.2020
Doğanın İçinde Yepyeni Bir Yaşam Alanı: Escape Mood

Yazı Boyutu:

Yepyeni bir yaşam alanı ile tanışmaya hazır mısınız? Modern hayatı doğada yaşamaya ve kendimizle, doğayla, en yakınlarımızla derinleşmeye dair bir tutkudan doğan Escape Mood’u keşfedin.

Şehirden kaçıp doğa ile iç içe bir hayat yaşamak, özellikle son yıllarda neredeyse herkesin hayali haline gelmiş durumda. Escape Mood da bu hayalin gerçek olmasını sağlıyor pek çok kişi için. Peki, sizin hikayeniz nasıl başladı? Bu fikir nasıl doğdu?

Aslında bu proje olabilecek en doğal şekilde gelişti. Biz de doğayla iç içe bir yaşamı özleyen ama aynı zamanda modern yaşama bağlı insanlarız; herkes gibi hem modern yaşamın bizi kısıtladığını hissediyoruz hem de onun bize sağladıklarına ihtiyaç duyuyoruz. Bunun üzerine konuştuğumuz bir gün “Moderniteyi yaşadığımız, ama doğada kendimizle, sevdiklerimizle derinleştiğimiz bir yaşam olamaz mı?” dedik ve o konuşmadan bu proje doğdu. Zaten 15 yıldan uzun süredir mimarlık ve iç tasarım alanlarında çalışıyoruz; modern mimariyle, doğal olarak modern insanın ihtiyaçlarıyla çok iç içeyiz yani. Bireysel hayallerden doğan bir fikirdi, sonradan bunun ticari yansımalarını düşündük.

Özellikle yurt dışında giderek daha popüler hale gelen Tiny Houselar, çevre dostu ve sürdürülebilir yaşamı destekliyorlar. Siz, tasarım ve üretim sürecinde bu anlamda nelere dikkat ediyorsunuz?

Kişiselleştirmeye değer verirken doğayı da unutmuyoruz ve doğaya zarar vermeyen, sürdürülebilir malzemeler seçiyoruz. İç cephe kaplamasını organik kumaşlardan yapıyoruz. Yaşam alanlarınının doğada nasıl bir etki yarattığından emin olmak için projeyi piyasaya sürmeden ilk yaptığımız yapıyı 1,5 sene doğada test ettik.

Doğanın İçinde Yepyeni Bir Yaşam Alanı: Escape Mood

Yapılarınız yalnızca ev olarak mı kullanılabiliyor? Yoksa farklı amaçlar ile yarattığınız yaşam alanları var mı?

İlk aşamada insanların kendi arazilerine kuracakları evler fikriyle yola çıktık ama proje geliştikçe, yayıldıkça gördük ki çok daha geniş hedef kitlelere dokunabileceğimiz bir proje bu. Konaklama seçeceği sunmaya başlayarak yeni iş alanları yaratmak isteyen sahil işletmelerinden, bağ evlerinden ve kapasitelerini artırmak isteyen otellerden çok güzel tepkiler aldık. Düşünsenize, sadece 2 ayda marka ruhunuza uygun bir şekilde özelleştirebileceğiniz bir yapı üzerinden yeni bir gelir modeli elde ediyorsunuz ve gelirinizi artırıyorsunuz, üstelik özgün bir deneyim yaşatan bir işletme olarak müşterileriniz ile derin bir bağ kuruyorsunuz.

Bu alanlarda önceden belirlenmiş, hazır proje planları ile mi ilerliyorsunuz yoksa kişiselleştirme imkanı sunuyor musunuz?

Tüm yaşam alanlarımız tamamen kişiselleştirilebilir, özel tasarımlar. Burada yaşayan insanların kendilerini gerçekten evlerinde hissetmelerini, ticari amaçla kullanan işletmelerin de markalarını yansıtmalarını istiyoruz.

Escape Mood, modern hayatı doğada sunmayı amaçlıyor. Modern hayatın getirdiği konforu yapılarınızda sunmayı nasıl başarıyorsunuz? Yapılarınızın sahip olduğu kullanım özelliklerinden söz edebilir misiniz?

İç tasarım ve mobilyalama süreçlerinde hem global hem yerel onlarca projede çalışmış ve ödüller almış bir ekibimiz var, ufak alanlarda yoğun yaşam deneyimleri kurgulamak uzmanlık alanlarımızdan. Örneğin, iç duvarlara birçok depolama alanı yaptık, neredeyse normal bir evdeki kadar eşyayı saklayabiliyorsunuz. Küçücük bir mutfak olmasına rağmen klasik bir mutfağın sağladığı tüm imkanları sunuyor ve ocağın hemen üstündeki pencere hava akımını sağlıyor. Katlanabilir masa ile hem çalışma ortamı hem keyifli bir akşam yemeği alanı tasarladık.

İnsanların güvende hissetmesini ve tek başına veya sevdikleriyle keyifli anlar yaşamasını istedik, bu yüzden TV, çalışma ortamı, şömine, akıllı ev sistemi gibi deneyimsel değeri yüksek parçaları düşündük. Kalpten hissederek yaptığınız mimari tasarımlar gerçekten özel oluyor, “Yıldızların altında sinema keyfi harika olur!” deyip açılabilir gizli bir teras bile ekledik.

{77971}

Yapılarınızın üretim sürecinden ve ne gibi teknik özelliklere sahip olduklarından bahsedebilir misiniz?

Uzun yıllar kullanımı sağlayacak kalitede malzemeler kullanmak bizim için kritik bir konu. O yüzden kumaş kaplama duvarlardan banyo ve tuvalette kullandığımız ahşap malzemeye kadar her şey yüksek kalitede. Teknikle deneyimi bir araya getirmek çok önemli. Galvanize edilmiş çelik şase sayesinde yapılarımızı sağlamlaştırdık, yıldızların altında olma deneyimini sunmak için dış cephede gökyüzünü görebileceğiniz bir malzeme seçtik. Kompozit dış cephe kaplaması, taş yünü izolasyon gibi teknik özellikler üzerine çok düşündük. Her yapıyı özel olarak el işçiliğiyle üretiyoruz.

Doğanın İçinde Yepyeni Bir Yaşam Alanı: Escape Mood

Kurulum öncesinde herhangi bir altyapı çalışması gerçekleştirmek ya da imar izni almak gerekiyor mu?

Escape Mood ile ilgili en güzel yanlardan biri yeni bir yaşam şekli hayata geçirirken karşımıza çıkan bu tarz zorlu süreçleri ortadan kaldırması. Yaşam alanlarımızın tekerlekli ve tekerleksiz olmak üzere iki farklı seçeceği bulunuyor. Tekerlekli versiyonu bir plakaya veya ruhsata sahip, bu yapı sebebiyle imar iznine ihtiyaç duymuyor.

Alt yapı keşfi, kurulum ve teslimat gibi tüm süreçleri kolaylaştıracak şekilde operasyonel bir yapı kurduk. Alt yapı için yerinde keşifler yapıyoruz. Su için varsa su hattına bağlantı, su deposu sistemi, artezyen kuyu açma gibi; foseptik için sızdırmalı foseptik veya kapalı tank sistemi gibi seçenekler konusunda yönlendiriyoruz.

Bütün süreç yaklaşık olarak ne kadar sürüyor?

Tasarım onaylanıp anlaşma sağlandıktan sonra 60 gün içinde teslimat yapıyoruz.

Doğanın İçinde Yepyeni Bir Yaşam Alanı: Escape Mood

Escape Mood ile doğaya kaçanların deneyimlerini bizler ile paylaşabilir misiniz biraz?

Açık hava sinema keyfi, yıldızların altında uyumak, hatta yıldızların altındayken şömine keyfi yaşamak, yürüyüş sonrası Escape Mood yaşam alanına giderken burasının ağaçlar arasında saklanmış halinin verdiği zaman ve mekanda kaybolma hissi… Tabi ki insanlar yansıtmalı dış görünümden çok etkileniyor, özgün mimarisinden bahseden çok oluyor ama esas olarak bu tarz sade, doğal deneyimler üzerinden konuşuluyor genelde. İnsanlar özledikleri anları yaşatan detayları daha yoğun şekilde seviyor.

{772122}

Benzer bir adım atmak isteyen okuyucularımız sizlere nasıl ulaşabilir?

[email protected] adresine mail atarak veya @escape.mood Instagram sayfasından mesaj atarak bize ulaşabilirler.

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları