preloader

Cilt Bakımında Aktif Bileşenleri Doğru Uygulamanın Önemi

23.11.2022
Cilt Bakımında Aktif Bileşenleri Doğru Uygulamanın Önemi

Yazı Boyutu:

Söz konusu cilt bakımı olduğu doğru bileşenleri bir arada kullanmanın çok daha etkili sonuçlar yaratacağın biliyor muydunuz?

Daha iyi bir cilt dokusu ve yaşlanma etkileriyle mücadele için sayısız içerik olduğunu biliyoruz. Ancak bu içerikleri aslında ne kadar tanıyoruz? Lekelerden tutun da gözeneklere, ince kırışıklıklardan nemsizliğe kadar pek çok sorunu hedefleyen içerikler bazen tek başlarına yeterli olmayabiliyor. Bu noktada doğru aktif bileşenleri bir arada kullanarak arzu edilen sonuçlara ulaşmak mümkün. Nasıl mı?

Aktif Bileşenler Nedir?

Aktif bileşenlerin cilt problemlerini ortadan kaldıran, cilt görünümünü yenileyen yüksek performanslı kozmetik içerikler olduğunu söyleyebiliriz. Cildimize uygulayacağımız içerikler konusunda ince eleyip sık dokumamız ve etkisi en güçlü olanları rutinimize dahil etmemiz hedeflediğimiz cilt dokusuna ulaşmak için oldukça önemli. Cilt bakımında kullandığımız pek çok farklı ürün grubu var; esanslar, serumlar, nemlendiriciler, yağlar… Bu kadar çok ürün kullanırken içeriklerine de muhakkak dikkat etmemiz ve hatta ideal kokteyli oluşturmamız gerekiyor çünkü tek bir içerik tüm cilt sorunlarına cevap vermeyebiliyor. İşin sırrı doğru aktif bileşenleri, cilde doğru oranda uygulamak ve bir sinerji yaratmak.

HANGİ İÇERİKLER BİR ARADA KULLANILABİLİR?

Kusursuz bir cilt görünümüne ulaşmak için cilt bakımı bileşenlerini kombinlemek, cilt bakım rutininizden en iyi verimi almanızı sağlar. Ancak tabii ki tüm içerikleri bir arada kullanmak mümkün değil. Bazı içerikler bir araya gelince güçlü bir sinerji yaratırken, bazıları pek de iyi anlaşamayabilir. Hangi bileşenlerin birbirine karıştırılabileceğini bilmek oldukça önemli. Gelin hangi bileşen kombinasyonlarının cildimizde sihir yaratacağına bakalım.

Niasinamid ve Salisilik Asit

B3 vitamini ailesinden olan niasinamid, cilt bariyerini güçlendiren ve ciltteki kızarıklığı azaltan bir B vitamini türevi olarak karşımıza çıkıyor. Aynı zamanda, cilt tonunu eşitliyor ve gözenekleri hedefliyor. Salisilik asit ise beta hidroksi asit ailesine ait ve kimyasal bir peeling görevi görüyor. Salisilik asidin özellikle akne tedavisinde oldukça etkili olduğunu söyleyebiliriz. Bu iki içerik bir araya geldiğinde cildi ciddi anlamda besliyor ve destekliyor. Her iki bileşenin de benzer özellikleri ve faydaları olmasına rağmen cilt üzerinde farklı şekillerde çalışıyorlar. Böylece bu iki bileşeni bir araya getirerek farklı farklı sorunlara çözüm bulabilirsiniz.

Fenty Skin

Retinol ve Hyaluronik Asit

Bir E vitamini olan Retinol, öncelikle yaşlanma belirtilerini hedeflerken sivilcelerle mücadele konusunda da önemli bir rol oynuyor. Pek çok cilt bakım ürününde karşımıza çıkan, nem mıknatısı diyebileceğimiz hiyalüronik asit ise cildin nem dengesini korumaya yardımcı olan güçlü bir nemlendirici. Ciltteki su kaybını önlüyor ve cildin daha dolgun, nemli ve genç görünmesini sağlıyor. Aynı zamanda, diğer aktif içeriklerin cilde daha iyi nüfuz etmesine yardımcı oluyor ki bu yaratmak istediğimiz sinerjide oldukça önemli. Retinol cildinizin hücresel döngüsünü hızlandırıp kolajen üretimini uyarırken, hyaluronik asit nemlendirici bir madde olarak çalışır ve cildinizin daha dolgun olmasını sağlamak için nemi cilt hücrenize hapseder. Bunun sağlıklı bir cilt için en iyi kombinasyonlardan biri olduğunu söyleyebiliriz.

Centella Asiatica (Centella Özü) ve C Vitamini

Centella Asiatica, en basit anlatımla ilaç yapımında da kullanılan bir bitki ve yara iyileştirici özelliği olduğu biliniyor. Ayrıca antioksidanlarla dolu olduğundan yaşlanma belirtilerini azaltamaya yardımcı oluyor. C vitamini de benzer özelliklere sahip olduğu için ikisi bir arada kullanıldığında etki güçleniyor. Bu iki bileşenin kombinasyonu, cildinizin nem oranını artırabileceği gibi, cildinizi daha sıkı ve esnek hale de getirebilir.

Mary & May

Nelere Dikkat Etmelisiniz?

  • Cilt tipiniz ne olursa olsun aktif içeriklerle denemeler yaparken öncelikle vücudunuzun minik bir bölgesinde deneyin ve cildinizin reaksiyon verip vermediğine bakın.
  • Herhangi bir cilt sorununa yönelik ürün satın alırken, ürünün tüm içeriğini kontrol ettiğinizden emin olun.
  • Herhangi bir ürün satın almadan önce cilt tipinizi öğrenin. Cildiniz her bileşen kombinasyonunu tolere edemeyebilir. Genellikle hassas cilde sahip kişiler, birçok içerikten dolayı biraz rahatsızlık ve tahrişle karşı karşıya kalabilir.
  • Eğer hassas bir cildiniz varsa C vitaminine karşı temkinli olun.
  • Yüksek konsantrasyonlara sahip asitler kullanmaktan kaçının; bu cilt bariyerinizi zedeleyebilir ve cildinizde tahriş yaratabilir.

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları