Kolajen Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Sağlıklı bir beden ve genç bir cildin sırrı kolajen ile ilgili kapsamlı bir rehber hazırladık! Kolajen nedir, kolajen kaybının azaltmanın yolları nelerdir… Merak ettiğiniz tüm sorunların cevabını, Beslenme ve Diyet Uzmanı Dilara Koçak’tan ve doğal kolajen takviyesi sunan Day2Day’in Pazarlama Müdürü Müge Bakla’dan öğrenin.

Kolajen nedir, ne işe yarar?

Dilara Koçak: Kolajen, vücudun temel yapı taşı olan bağ dokularındaki ana proteindir ve vücudumuzdaki tüm proteinlerin %30’unu oluşturur. Kolajen; ciltte, kemikte, eklemde, kan damarlarında, tendonlarda ve organlarda bulunur. Kolajenin ciltte ve vücutta birçok etkisi vardır. Cilde esneklik ve sıkılık verir, tüm bağ dokularımızın elastikiyetinin artmasını ve yenilenmesini sağlar. Kas-iskelet sistemini, saç ve tırnakları güçlendirir.

Kolajen eksikliğinde vücutta neler görülür?

Müge Bakla: Kolajen doğduğumuz andan itibaren vücudumuzda doğal olarak bulunan bir proteindir. Ancak, yaş aldıkça kolajenin doğal üretimi yavaşlar. 30’lu yaşlardan itibaren kolajen üretimi her yıl %1-2 oranında azalır ve kayıplar başlar. Buna bağlı olarak, kolajen üretimine destek verilmediğinde ciltte; gözle görülür sarkmalar ve kırışıklıklar meydana gelir. Cilt elastikiyeti ve nem azalır. Sağlıklı ve genç bir cilt, yüksek kolajen seviyesiyle doğru orantılıdır.

Kolajen üretimini yavaşlatan tek etken yaş almak değildir. Güneş ve benzeri ultraviole hasarı, serbest radikallerin sebep olduğu oksidatif stres hasarı, işlenmiş şeker tüketiminin fazla olması, sigara ve alkol tüketimi, genetik kod, cilt bariyerini çevresel faktörlere karşı yeterli ölçüde korumamak, yoğun kozmetik kullanımı, uyku düzensizliği ile mental ve fiziksel strese bağlı kortizol artışı, vücudun kolajen depolarını hızla tüketir.

Kolajen peptit nedir?

Dilara Koçak: Doğal kolajenin enzimler yardımıyla kontrollü olarak parçalanması ile oluşan kısa aminoasit zincirlerine kolajen peptit denir. Kolajen peptit, vücut tarafından emilebilir moleküler büyüklüktedir ve biyoyararlanımı %90’dır. Kolajen peptitler; cilt güzelliğinde, sağlıklı yaşlanmada, eklem ve kemik sağlığında, yoğun spor yapanlarda kanıtlanmış fayda sağlar.

Kolajen kaybını nasıl azaltabiliriz?

Dilara Koçak: Kolajen kaybını tam olarak durduramasak da bu kaybı azaltmak elinizdedir. Peki nasıl önlemler almalısınız?

 • A vitamini açısından zengin olan besinleri (domates, ıspanak, brokoli, greyfurt, pırasa, havuç, kayısı vb.) tüketin.

 •  C vitamini açısından zengin olan besinleri (turunçgiller, yaban mersini, çilek, kivi, kavun, maydanoz vb.) tüketin.

 • Bol su içmeyi ihmal etmeyin.

 • Günlük alınması gereken aminoasit ve protein miktarını eksik etmeyin Balık, et ürünleri, süt, yoğurt ve peynir, fındık, yumurta ve baklagillerden alabilirsiniz.

 • Kırmızı sebze ve meyveler yiyin (pancar, elma ve kiraz).

 • Kendinize uyku düzeni oluşturun ve kaliteli uyuduğunuza emin olun.

 • Sigara, alkol tüketiminden kaçının.

 • Vücudunuzda azalan kolajen miktarlarını desteklemek için peptit formda, kolajen içeren gıda takviyelerini tercih edin. Sıvı, toz ve tablet formlarda balık ve sığır kolajeni içerikli gıda takviyelerinden faydalanabilirsiniz.

Kolajen markası seçerken nelere dikkat etmeliyiz?

Dilara Koçak:

 • Öncelikle aldığınız kolajenin kaynağı çok önemli; kaliteli bir kolajen kaynağı olduğundan emin olun.

 • Uluslararası kalite standartlarında premium kolajen ham maddesi içeren ürünleri kullanın.

 • Eğer, cildiniz için kolajen kullanacaksanız tip I kaynaklı, eklemleriniz için kullanacaksanız tip II kaynaklı kolajen alın.

 • Molekül ağırlığı 2000 dalton olan, vücut tarafından emilime hazır kolajen peptitleri tercih edin.

 • Alacağınız kolajen içerisinde, cilde faydalı diğer vitaminlerin olmasına da dikkat edin.

 • Diğer vitaminler de kolajen ve elastin sentezini artırmaya destek verecektir.

Kolajen gıda takviyelerinin içerisinde birçok farklı etken madde var. Day2Day Collagen ürünlerinin de farklı formları olduğunu görüyoruz. Bunların ne olduğundan bahseder misiniz? 

Müge Bakla: Öncelikle Day2Day tek başına bir kolajen ürünü değildir. Ürün bileşiminde kolajenin yanı sıra birçok vitamin, mineral ve antioksidan bulunur. Biz bu nedenle Day2Day serisini sağlıklı yaş alma ve yaşama destekleri olarak konumlandırıyoruz. Koenzim Q10, B Kompleks vitaminleri, Hyaluronik Asit, çinko, selenyum ve yeşil çay gibi kullanılan diğer bileşenler Day2Day’i farklı kılıyor. Bu nedenle Day2Day Collagen için sadece bir cilt ürünü demek haksızlık olur. Özellikle ürün içerisindeki kolajen dışında bulunan Glutatyon ve R formunda Alfa Lipoik asit, ürünü daha özellikli yapıyor. Cilt için alınacak birinci destek kolajendir. Cildimiz için tercih edeceğimiz ikinci destek ürün ise, ciltteki hücrelerin metabolizmasını arttıran, yaşlı derinin onarılmasını sağlayan ve bilinen en güçlü antioksidan olan R formunda alfa lipoik asittir. R formunda alfa lipoik asit, koruyucu bir antioksidan olan glutatyonun ve detoksifikasyon bileşiklerinin seviyesinin normale yükselmesini sağlar.

Dilara Koçak: Glutatyon sadece cildimiz için değil, tüm vücudumuzun çok önemli bir temizlik görevlisidir. Ayrıca, vücudumuzun en önemli doğal antioksidan mekanizmasıdır. Karaciğer tarafından tüm toksinlerin vücuttan uzaklaştırılması glutatyon sayesinde gerçekleşmektedir.

Glutatyon kırışıkların azalmasını, cilt elastikiyetinin ve neminin artmasını sağlar. Aynı zamanda glutatyon, tirozinaz enzimini inhibe ederek, cilt lekeleri üzerinde de etki gösterir. Ayrıca, kolajen ile birlikte C vitamini, hyaluronik asit, biotin gibi vitaminlerin Day2Day ürünü içerisinde yer alması ürünün; cilt, saç ve tırnaklar üzerinde de etki etmesini sağlar.

 

Kolajen ne kadar süre kullanılmalı?  

Dilara Koçak: Kolajen kullanımı yaşa ve cildin deformasyon derecesine göre değişir. Ancak yapılan tüm klinik çalışmalar, kolajenin etkisini görebilmek için en az 3 ay kullanılması yönündedir. Kolajenin bu 3 aylık süre boyunca hiç ara verilmeden kullanılması önemlidir. Çünkü bioaktif bu peptitler gastrointestinal sistemde emilerek kana karışır ve 1 saat içerisinde kolajen ihtiyacı olan ilgili hücreye uyarıda bulunur. Fakat bu uyarılar bir ya da birkaç gün içerisinde kaybolur. Bu yüzden sentezini başlattığımız kolajenin etkisini kaybetmemek için ara vermeden kullanılması önemlidir. Eğer, derin kırışıklarınız varsa ve yaşınız ilerlediyse, yüksek kolajen seviyelerini tercih etmelisiniz.

Peki, Day2Day ürünlerini nasıl kullanılmalı?

Müge Bakla:

 • 30-40 yaş aralığındaki kişiler yılda üç ay 100 miligramlık kolajen kullanmalıdır. Ayrıca, kolajen seviyesini korumak için 3 ay boyunca idame olarak tablet kullanılabilir.

 • 40-50 yaş aralığındaki kişiler yılda kürleri 6 ay boyunca 2 aylık periyotlarda kullanmalıdır. Kürün kullanılmadığı ara dönemlerde ise tablet ile kolajen seviyesi korunmalıdır.

 • 60 yaşından sonra yılda 3 aylık, her biri 10.000 miligramlık olacak şkeilde 3 kür yapılabilir.

Kolajen eksikliğimiz için kemik suyu içsek olmaz mı?

Dilara Koçak: Kolajenin faydası çok eski zamanlardan bu yana biliniyor. İnsanlar kemikleriyle ilgili bir problem olunca ya da cilt güzellikleri için çok eski zamanlardan bu yana kemik suyu kaynatıp içiyor. Ancak kemikleri kaynatıp elde ettiğimiz yapının da moleküler boyutu büyüktür ve vücut tarafından tam emilimi sağlanamaz. Kolajen peptitler %90 biyoyararlanım sağlarken, kemik suyundan sağlayacağınız biyoyararlanım %5-10 arasındadır.

 

Kolajen hangi formda kullanılmalı?

Müge Bakla: Saşe, likit ve tablet şeklinde kullanabilirsiniz. Burada önemli olan, alacağınız kolajenin yüksek seviyede olmasıdır. Kolajen kullanımına başlarken yüksek doz saşe veya likit formları tercih edebilirsiniz. Tablet ürünlerde yüksek kolajen olamayacağı için tablet ürünleri idame dozda yani 3 aylık kür sonrasında kullanılmalı. Ya da 25-30 yaş aralığındaki kolajen kaybının ilk aşamalarında tablet formu kullanabilirsiniz.

Balık kolajeni mi yoksa sığır kolajeni mi tercih etmeliyiz?

Dilara Koçak: Yapılan klinik çalışmalar, her iki kolajen çeşidinin de aynı etkinlikte olduğunu gösteriyor. Tercihinize göre balık ya da sığır kolajen kaynağını seçebilirsiniz. Örneğin, sığır etine alerjiniz var ise balık tercih edebilirsiniz.

Tansiyon hastaları kolajen kullanabilir mi?

Dilara Koçak: Yapılan klinik çalışmalarda kolajen ile ilgili herhangi bir yan etki bildirilmemiştir. Biliyorsunuz damar çeperinde de kolajen yapı var. Aslında fayda sağladığını bile düşünebiliriz. Kolajenin hipertansiyon problemi olan kişiler üzerine faydasına dair çalışmalar yapılıyor.

Kolajen etkisini ne zaman görürüz?

Müge Bakla: İlk kullanmaya başladığınız haftalarda görmeye başlıyorsunuz. Cildinizin daha nemli, daha dolgun olduğunu hissediyosunuz. Bunun yanı sıra, kullanıcılardan bize en çok gelen geri bildirim, daha dinç ve enerji dolu uyanmaya başladıkları yönünde.

En İyi Kolajen İçerikli Cilt Bakım Ürünleri

Kolajen yönünden zengin olan yiyecek ve cilt bakım ürünleri takviyesiyle kolajen sayısının azalmasını önleyebilirsiniz. Sağlıklı bir cilt görünümü için cilt bakımınıza ekleyebileceğiniz en iyi kolajen içerikli ürünleri bir araya getirdik.

Popüler Yazılar

SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.

SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.