preloader

Niasinamid Hakkında Bilinmesi Gereken Her Şey

07.11.2022
Niasinamid Hakkında Bilinmesi Gereken Her Şey
OGGUSTO CLUB’A ücretsiz üye olarak yazıyı sesli dinleyebilirsiniz.

Yazı Boyutu:

Tek bir içerikle birden çok fayda sağlayabilir miyiz? Söz konusu niasinamidse evet, bu mümkün.

Kozmetik dünyasının sunduğu inovasyonlar her geçen gün artarken bizler de cilt bakım rutinlerimizi gözden geçiriyor, bazı içeriklerle vedalaşırken bazılarıyla tanıştığımıza memnun oluyoruz. Söz konusu cilt bakımı olduğunda ince eleyip sık dokumamız ve işe yarayacağından emin olduğumuz içeriklerin peşine düşmemiz kaçınılmaz. Hyalüronik asit, retinol, C vitamini oldukça aşina olduğumuz ve sıklıkla kullandığımız içerikler; peki ya niasinamid? Son dönemin en popüler içeriklerinden olan ve pek çok cilt probleminin çözümü olarak sunulan bu süper gücü yakından tanımanın tam zamanı.

Nedir Bu Niasinamid?

Niasinamid Hakkında Bilinmesi Gereken Her Şey

Basitçe anlatalım: Hepimizin dolabında, anı kurtaran ve pek çok farklı seçenekle kombinlenebilen anahtar parçalar vardır. İşte niasinamid de tam olarak kozmetik dolabımızın anahtar parçası! Neden böyle diyoruz biliyor musunuz? Çünkü son dönemlerin en güçlü içeriklerinden olan niasinamid, sadece cilt bariyerimizi güçlendirmekle kalmıyor ince çizgilerin görünümünü hafifleterek cilt yaşlanmasını tersine çeviriyor, gözenekleri hedefliyor, sebumu dengeliyor ve pürüzlerle savaşıyor. Yaz mevsimini geride bırakırken hiperpigmentasyon sorunu yaşıyorsanız rahat bir nefes alın çünkü niasinamid güneş lekelerine de iyi geliyor. Gerçek bir kurtarıcı! Yediklerimizde de bulunan, suda çözünen bir B3 vitamini olan niasinamid vücutta ne yazık ki depolanmıyor ve yenilenmesi gerekiyor. İşte niasinamid içeren ürünleri cilt bakımına eklemek bu yüzden oldukça önemli.

Kimler Kullanabilir?

Niasinamid Hakkında Bilinmesi Gereken Her Şey

Yeni bir kozmetik ürün kullanmaya başlarken hem heyecanlanıyor hem de biraz tedirgin oluyorsunuz, değil mi? Acaba cilt tipimle eşleşebilir mi? Hassasiyet yaratır mı? Sivilce yapar mı? Güzel haber; hassas, yağlı, karma ya da kuru cilde sahip olmanız fark etmez; niasinamid her cilt tipi tarafından rahatlıkla kullanılabilecek bir içerik. Özellikle akneye meyilli ciltler ürün seçiminde bazı endişeler yaşayabilir; ancak niasinamid, problemli ciltler için de iyi bir alternatif olarak karşımıza çıkıyor. Farklı kişilerin, farklı cilt sorunlarına çözüm sunabileceği için niasinamid içeren ürünleri cilt bakım rutininize ekleyebilirsiniz.

Nasıl Kullanılır?

Niasinamid Hakkında Bilinmesi Gereken Her Şey

Serum, losyon ya da krem şeklinde topikal uygulanan ve cildimizde uzun süre kalacak ürünlerle cilde niasinamidi etkili ve kolay şekilde sağlayabiliriz. Cilde kolayca nüfus eden ve çabuk emilen bu içeriği günlük cilt bakım rutininizin herhangi bir saatinde (Sabah, akşam ya da sabah-akşam) rahatlıkla kullanabilirsiniz. Size niasinamidin bir anahtar parça olduğunu söylemiştik; yani diğer içeriklere sahip ürünlerinizle kombinlemenizde herhangi bir sakınca yok. En yüksek aktif konsantrasyonlara sahip olduğu için serumlar, niasinamidden maksimumda verim sağlamak için tabii ki en ideal formülasyonlar. Niasinamidleri cildin genel sağlığını destekleyen peptitler, seramidler ve hyalüronik asitle bir arada kullanmanın bu içeriklerin etkilerini de artıracağı biliniyor.

Sonuçlarını Ne Zaman Görülür?

Niasinamid Hakkında Bilinmesi Gereken Her Şey

Niasinamid içeren bazı ürünlerin ilk faydalarını iki hafta gibi kısa bir süre içinde görmeye başlayabilirsiniz ancak çoğu üründen alacağınız sonucun dört hafta gibi bir sürede olacağını unutmayın ve niasinamid içeren ürünlerinizi düzenli şekilde kullanın. Üründen anında sonuç aldığınızı hissederseniz buradan halihazırda kullandığınız ürünlerin etkinliğini artırdığı sonunca rahatlıkla varabilirsiniz. İşte ürünü kullanmaya devam etmek için bir motivasyonda daha! Tabii bir hatırlatma yapmakta fayda var; hangi içeriği kullanırsanız kullanın, sonrasında yaz-kış fark etmeksizin gündüz saatlerinde yüzünüze güneş kremi içeren bir ürün kullanmayı unutmayın.

Damla Durak
Damla Durak Tüm Yazıları