preloader

Yaşlanmayı Geciktirmenin 5 Yolu

Yaşlanmayı Geciktirmenin 5 Yolu

Yazı Boyutu:

Göz kenarında oluşan çizgiler, göz kapaklarının düşmesi, alın kırışıklıkları, sarkmalar… 20’li yaşların sonlarından itibaren görülen yaşlanma belirtilerini geciktirmenin yollarını öğrenin.

20’li yaşların sonlarından itibaren ciltte yavaş yavaş belirmeye başlayan yaşlanma etkilerinin önüne geçmek mümkün. Olabildiğinde genç ve güzel yaş almak için cilt bakımınızda ve beslenme alışkanlıklarınızda ufak değişimler yapmalısınız. Beslenme alışkanlıklarınıza eklemeniz gereken gıdalardan anti-aging bakım önerisine, yaşlanmayı geciktirmenin yollarını öğrenin.

Kolajen Kaybının Önüne Geçin

Yaşlanmayı Geciktirmenin 5 Yolu

Kolajen; cilde esneklik ve sıkılık vererek tüm bağ dokularımızın elastikiyetinin artmasını ve yenilenmesini sağlıyor, kas-iskelet sistemini, saç ve tırnakları güçlendiriyor… Yani genç bir cilt görünümü ve vücut için kolajen üretiminizi desteklemeniz gerekiyor. Kolajen, doğduğumuz andan itibaren vücudumuzda bulunuyor ancak yaş aldıkça kolajenin doğal üretimi yavaşlıyor. 30’lu yaşlardan itibaren vücudumuzdaki üretim her yıl %1-2 oranında azalıyor ve kayıplar başlıyor. Buna bağlı olarak, kolajen üretimine destek verilmediğinde ciltte gözle görülür sarkmalar ve kırışıklıklar meydana geliyor. Kolajen üretimini yavaşlatan tek şey yaş almak değil… Güneş ve benzeri ultraviyole hasarı, serbest radikallerin sebep olduğu oksidatif stres hasarı, işlenmiş şeker tüketiminin fazla olması, genetik kod, uyku düzensizliği gibi etkenler de kolajen üretimini yavaşlatıyor.

Teknolojiyle Cildinize Yatırım Yapın

Yaşlanmayı Geciktirmenin 5 Yolu

Teknoloji ilerledikçe, yaşlanma sürecini yavaşlatmak ve kontrol altında tutmak isteyenlere harika bir önerimiz var!

FOREO çatısı altındaki bir marka olan FAQ™ Swiss, yaşlanma karşıtı bakım için ultra hafif ve son derece hijyenik yeni LED maskelerle sizleri buluşturuyor. Akıllı silikon LED yüz maskeleriyle cilt sağlığınız ve görünümünüz için bir cilt yatırımı sunarken, klinik ziyaretlerinden de tasarruf etmenize yardımcı oluyor!

FAQ™ Swiss’in akıllı silikon LED yüz maskeleri, cilt sağlığınız ve görünümünüz için bir cilt yatırımı sunarken, klinik ziyaretlerinden de tasarruf etmenize yardımcı oluyor! FAQ™ 200 Koleksiyonu, ultra hafif ve son derece hijyenik yeni LED maskelerle sizleri buluşturuyor. Bu maskeler; kablosuz, açık göz tasarımına ve maskeyi yerinde tutan kaymayan bir baş bandına sahip, böylece maskeyi kullanırken serbestçe hareket edebiliyorsunuz. Koleksiyondaki iki model, yüzünüzün hatlarına mükemmel şekilde uyum sağlayan, ışık sağlayan saydam ikinci bir cilt olan flexi-fit silikonla yaratılıyor.

FAQTM 100 Range cihazları ise kişiselleştirilmiş tedavi ve bakım oluşturmanıza olanak tanıyor ve ihtiyaçlarınıza göre sonuçlar almanıza yardımcı oluyor. 101, 102 ve 103 modelleri yaşlanma karşıtı bakımı farklı teknoloji kombinasyonları ile birleştiriyor.

Yaşlanmayı Geciktirmenin 5 Yolu
  • Power-RF (güçlü ısıtmalı kolajen üretimini artıran radyofrekans dalgaları),
  • EMS-Pro (elektrikli kas uyarımı teknolojisi),
  • LED-Pulse (derinlere nüfuz eden sekiz renkli LED rafine bir görünüm için cildi gözle görülür şekilde gençleştiren ışık),
  • FAQTM patentli T-Sonic titreşimler (cildin parlaklığını doğal olarak artıran, cildi iyileştiren ve nazikçe masaj yapan titreşimler ile ürün emilimi daha fazla sağlayan teknoloji).

Bu kombinasyonlar sayesinde dakikalar içinde evde profesyonel sonuçlar alıyorsunuz.

FAQ™ Swiss’in kahramanı olan FAQ™ 202; 600 ışık replikatörü ile süper hızlı bir şekilde binlerce LED darbesi göndererek LED dalga boylarının cildin tüm bölgelerine eşit şekilde nüfuz etmesini sağlıyor.

Yaşlanmayı Geciktirmenin 5 Yolu

Akıllı yüz maskesi, uygulama bağlantılı ve önceden programlanmış terapileri içeriyor, böylece kendi kişisel cilt uzmanınız olabiliyor ve cildinizin özel ihtiyaçlarına uygun olarak kişiselleştirilmiş sonuçlar elde ediyorsunuz.

Yakın Kızılötesi (NIR) ışık terapisi, cilt yenilenmesi ve yaşlanma karşıtlığı konusunda güçlü bir araç… NIR LED ışıklarının kullanımı, kolajen üretimini uyararak kırışıklıkları azaltmaya, güneş lekelerini yok etmeye ve cildi genel olarak daha parlak hale getirmeye yardımcı oluyor.

Yaşlanmayı Geciktirmenin 5 Yolu

Ayrıca, daha sağlıklı görünümlü bir cilt için inflamasyonu azaltmaya da destek oluyor. Araştırmalara göre, tutarlı bir terapi sonrasında 6-12 hafta içinde cildiniz gözle görülür şekilde yenileniyor.

Antioksidan Gıdalar Tüketin

Yaşlanmayı Geciktirmenin 5 Yolu

Hücrelerdeki serbest radikallerden arındırma özelliği olan antioksidan, genç bir cildin sırrı! Cildinizin beslenmesi ve serbest radikallerden korunması için antioksidan açısından zengin vitaminler tüketmeniz şart. Yaşlanmayı içten önlemek için beslenme rutininize C ve E vitaminlerini eklemelisiniz. Bu iki vitaminle hem bağışıklığınızı güçlendirebilir hem de cildinize yatırım yapabilirsiniz. C vitaminini beslenmenize dahil etmenin en etkili yollarından biri, sabahları kahvaltıdan yarım saat önce büyük bir bardak limonlu sıcak su içmek. Antioksidan özelliğinin yanı sıra vücuttaki alkali seviyesini yükseltmesiyle anti-enflamatuar etkiye sahip limon, size ihtiyacınız olan C vitamini deposunu da sağlayacaktır. Ara öğünlerinizde ise avokado, badem, fındık gibi yağ içeren besinler tüketerek ihtiyacınız olan E vitamini karşılayabilirsiniz.

UV Işınlarından Korunun

Yaşlanmayı Geciktirmenin 5 Yolu

Cildimizin gençliğini kaybetmesine neden olan çevresel faktörlerden biri güneş ışınları. UVA ışınları cildin alt katmanlarına kadar inerek derinin erken yaşlanmasına, kolajen yapısının ve elastikiyetinin zarar görmesine neden oluyor. Dolayısıyla kırışıklıklar ortaya daha erken çıkıyor ve cildin nem dengesi bozuluyor. UVB ışınları ise derinin üst katmanına etki eder ve cildin lekelenmesine yol açıyor. Ciltteki antioksidanların etkisini yok ederek hücre yenilenmesine de zarar veriyor. Bu ışınlardan etkili bir şekilde korunmak için yaz-kış güneş koruyucu kullanmalı ve günlük bakımınızda antioksidan serumlara yer vermelisiniz.

Yüz Yogası Yapın

Yaşlanmayı Geciktirmenin 5 Yolu

Yaşınız ilerledikçe doğal olarak yaşlanma belirtileriyle karşılaşıyorsunuz. Göz kenarında oluşan çizgiler yani kaz ayakları, göz kapaklarının düşmesi, alın kırışıklıkları, sarkmalar… Yaşa bağlı oluşan bu deformeler için cilt bakım ürünleri kullanmanın yanı sıra her gün yüz yogası yapmak önemli. Sağlıklı ve genç bir beden için nasıl egzersiz yapmak gerekiyor ise yüz güzelliği için de birtakım egzersizler yapılmalı… Kendinize günlük bir egzersiz çalışması hazırlayın. Öncelikle, nemlendiricinizi sürerken yüzünüzdeki kan dolaşımını arttırın. Parmaklarınızı burnunuzun üzerinde birleştirin. İçten dışa, dairesel hareketlerle birkaç dakika masaj yapın. Ardından boynunuza yukarıdan aşağıya doğru masaj yapmayı ihmal etmeyin. Alın, göz kenarları ve dudak çevresi için yapmanız gereken hareketleri öğrenmek için tıklayın.

*Bu içerik Foreo iş birliğinde hazırlanmıştır.

Cemre Bosnalı Zeydanlı
Cemre Bosnalı Zeydanlı Tüm Yazıları