preloader

Yaşlanmayı Geciktirmenin 5 Yolu

27.04.2023
Yaşlanmayı Geciktirmenin 5 Yolu

Yazı Boyutu:

Genç ve sağlıklı bir görünümü korumak hepimizin en büyük arzusu. Hal böyle olunca yaşlanma belirtileriyle mücadele etmek ve yaşlanmayı geciktirmek, modern yaşamın olmazsa olmazlarından. Peki, neler yapabiliriz?

Göz çevresinde oluşan ince çizgiler, göz kapaklarının gevşemesi, alındaki kırışıklıklar ve cilt sarkmaları gibi yaşlanma belirtilerini 20’li yaşların sonlarından itibaren fark etmeye başlıyoruz. Tabii bu belirtilerin etkilerini azaltmak ve yaşlanma sürecini yavaşlatmak elimizde. Daha genç ve sağlıklı bir cilde sahip olmak için cilt bakım rutinimizden beslenme alışkanlıklarımıza kadar pek çok konuya dikkatle yaklaşmamız gerekiyor. Gelin doğru anti-aging önlemleriyle süreci kontrol altına alalım.

1- Retinol ile Tanışın

Cilt bakım rutinize anti-aging etkili içerikler eklemek, gençlik ve canlılık dolu bir cilt için önemli rol oynuyor. Kozmetik dünyasının sunduğu geniş ürün yelpazesi arasında hangi içeriklerin gerçekten etkili olduğunu bilmek şart! Bu içeriklerin başında bir A vitamini türevi olan retinol yer alıyor. Retinol, cildin hücresel yenilenme sürecini hızlandırırken kolajen üretimini artırarak kırışıklıkları azaltmayı hedefliyor. Aynı zamanda cilt tonunu düzenliyor, lekeleri azaltıyor ve genel bir cilt yenilenmesi sağlıyor. Tabii retinol kullanırken dikkat edilmesi gereken noktalar var. Retinol kullanmaya başlarken, cildinizin alışmasına yardımcı olmak için düşük konsantrasyonlardan başlayın ve zamanla konsantrasyonu artırın ve mutlaka gece rutininizde kullanın. Eğer retinol cildinizde kuruluk ve hassasiyet yapıyorsa retinol kullanımından sonra cildinizi nemlendirin ve rahatlatın. Ve en önemlisi; retinol içeren ürünler cildinizi güneşe duyarlı hale getirebilir, bu yüzden gün boyunca güneş koruyucu kullanmayı unutmayın!

Bade Natural

Clinique

2- Led Işık Terapisine Güvenin

Teknoloji ilerledikçe, yaşlanma sürecini yavaşlatmak ve kontrol altında tutmak isteyenlere harika bir önerimiz var! FOREO çatısı altındaki bir marka olan FAQ™ Swiss, yaşlanma karşıtı bakım için ultra hafif ve son derece hijyenik yeni LED maskelerle sizleri buluşturuyor. Akıllı silikon LED yüz maskeleriyle cilt sağlığınız ve görünümünüz için bir cilt yatırımı sunarken, klinik ziyaretlerinden de tasarruf etmenize yardımcı oluyor! Bu maskeler; kablosuz, açık göz tasarımına ve maskeyi yerinde tutan kaymayan bir baş bandına sahip, böylece maskeyi kullanırken serbestçe hareket edebiliyorsunuz. Bir diğer alternatif ise Iyo markasının Led Light Skin Booster cilt bakım cihazı. Ürün kırmızı ve sarı renk terapisi ile kolajen uyarımı sağlayarak cildin daha parlak ve sağlıklı görünmesine yardımcı oluyor.

3- Yüz Yogasına Başlayın

Son yıllarda popülerlik kazanan ve doğal bir anti-aging yöntemi olan yüz yogası, yaşlanma belirtileriyle savaşmak ve daha genç bir cilde sahip olmak isteyenler için öne çıkan uygulamalardan biri. Yüz yogası, yüz kaslarını güçlendirmek, cildi sıkılaştırmak ve kırışıklıkları azaltmak için özel olarak tasarlanmış masaj teknikleri ve egzersizler içeren bir yöntem. Yüz yogası sayesinde yüzdeki kan dolaşımını artırarak cildin daha canlı ve parlak görünmesini de sağlayabilirsiniz. Kendinize günlük bir egzersiz çalışması hazırlayın. Öncelikle, nemlendiricinizi sürerken yüzünüzdeki kan dolaşımını arttırın. Parmaklarınızı burnunuzun üzerinde birleştirin. İçten dışa, dairesel hareketlerle birkaç dakika masaj yapın. Ardından boynunuza yukarıdan aşağıya doğru masaj yapmayı ihmal etmeyin. YouTube’da profesyoneller tarafından oluşturulmuş pek çok yüz yogası video’suna da ulaşabilirsiniz. Yüz yogası yaparken gua sha taşından ya da cilt için özel olarak tasarlanmış masaj aletlerinden faydalanabilirsiniz.

4- Beslenmenizde Kolajene Yer Açın

Sağlıklı bir cilt için dengeli beslenmenin ne kadar önemli olduğunu bilmeyen yoktur. Kolajen, cildin esnekliğini ve yapısal bütünlüğünü korumak için kritik öneme sahip bir protein. Cildin, kemiklerin, eklemlerin ve bağ dokularının sağlamlığını ve esnekliğini korumak için olmazsa olmazlardan. Maalesef yaş ilerledikçe ve çevresel faktörlerin etkisiyle kolajen üretimi azalıyor; bu da cilt yaşlanması belirtilerinin ortaya çıkmasına neden oluyor. Kolajen içeren gıdaların düzenli tüketimi cilt sağlığını iyileştirebiliyor ve yaşlanma belirtilerini azaltabiliyor. Ayrıca bu gıdaların antioksidanlar içermeleri sayesinde serbest radikallerin neden olduğu cilt hasarını azaltabilir ve cildin daha canlı kalmasına yardımcı olabilirsiniz. Balık, tavuk, yumurta, yeşil sebzeler, C vitamininden zengin meyveler bu gıdaların başında geliyor. Eğer kolajeni besinlerden yeterince alamadığınızı düşünüyorsanız doktorunuza da danışarak size uygun bir kolajen takviyesine başlayabilirsiniz.

Vital Proteins

5- Klinik Bakımlar Deneyin

Günümüzde, yaşlanma belirtilerini azaltmak ve cildin genç ve sağlıklı kalmasını sağlamak için uzman doktorlar tarafından klinik bakımlara yönelmek oldukça etkili bir seçenek. Bu bakımların başında mezoterapi uygulaması geliyor. Mezoterapi, cilt altına küçük miktarlarda aktif bileşenlerin enjekte edilmesini içeren bir protokol. Doktorunuz tarafından ince iğnelerle cildin belirli bölgelerine vitaminler, mineraller, amino asitler ve hiyalüronik asit gibi aktif bileşenler enjekte ediliyor. Bu aktif bileşenler sayesinde cildin elastikiyeti artıyor, kırışıklık görünümü azalıyor ve cilt tonunda iyileşmeler görünüyor. Ancak unutmayın ki bu işlem herkes için uygun olmayabilir ve kişinin cilt tipi ve ihtiyaçlarına bağlı olarak sonuçlar değişebilir. Mezoterapi hakkında daha fazla bilgi almak için bir uzmana başvurabilirsiniz.

Damla Durak
Damla Durak Tüm Yazıları