preloader

Selülitten Kurtulmanın 7 Yolu

28.03.2022
Selülitten Kurtulmanın 7 Yolu

Yazı Boyutu:

aaa

Selülit tedavisine bütünsel yaklaşarak olumlu ve kalıcı sonuçlar alabilirsiniz. Vücudunuzun kusursuz bir görünüme ulaşması için uygulamanız gereken adımları açıklıyoruz.

Selülit, bilimsel ismiyle “hidrolipodistrofi”, vücuttaki dolaşım bozukluğundan kaynaklanan bir problem. Lenf sisteminin görevi atık maddeleri vücuttan atmak. Sağlıksız bağ dokusuysa bu işleyişin olumsuz yönde etkilenmesine neden oluyor. Atılımı gerçekleşemeyen toksik maddeler doku içinde birikiyor, yağ hücrelerine baskı yapıyor, dolaşımın bozulmasına bağlı olarak ödem gelişiyor ve selülit görünümü ortaya çıkıyor. Dolayısıyla selülit tedavisinde yağ yakmaktan daha öncelikli olarak, bağ dokusunu onarmayı ve dolaşımı olumsuz etkileyen toksik maddelerin vücuttan atılımı için lenf sistemini uyarmayı hedeflemek gerekiyor.

Selülit tedavisinde olumlu ve kalıcı sonuçlar almak için, bu problemi bütünsel bir yaklaşımla ele almak ve beslenme şeklinizden günlük alışkanlıklarınıza kadar, yaşam biçiminizde bazı değişiklikler yapmanız gerekir. Yağ dokusunu adeta ütüleyerek birkaç seansta geçici bir incelme etkisi yaratan cihaz uygulamalarından çözüm beklemek yerine, selülitin başlıca tetikleyicilerinden olan ödem, dolaşım eksikliği, zayıf kolajen yapı ve artan vücut yağı gibi sorunların tamamına odaklanmak kalıcı ve optimum sonuçlar getirir. Selülit sorununa noktayı koyacak ve yazı vücudunuzun en iyi haliyle karşılamanızı sağlayacak adımları açıklıyoruz!

Cildinizi Fırçalayarak Lenfatik Sistemi Uyarın 

Hücre yenilenmesini hızlandırarak daha pürüzsüz ve sıkı bir cilt görünümü sağlayan kuru fırçalama yöntemini günlük bir rutin haline getirin. Bunun için duş öncesi cildiniz kuruyken 5 dakikanızı ayırmanız yeterli. Ne faydası mı var? Mikrosirkülasyonu geliştiriyor, lenfatik sistemi uyarıyor, toksinlerin atılmasına yardımcı oluyor, vücudu dinlendiriyor ve gözeneklerin açılmasını sağladığı için sonrasında uygulanacak selülit giderici kozmetik ürünlerin etkisini artırıyor.

Cilde detoks etkisi sağlayan bu işlemde dikkat etmeniz gereken, fırçayı bacaklarınıza ve kollarınıza aşağıdan yukarıya kalp yönüne doğru dairesel hareketlerle ve orta sertlikte bastırarak uygulamak. Karın bölgesine geldiğinizde fırçayı saat yönünde hareket ettirin.

Ödem Atıcı Besinlerden Faydalanın

Vücuttan fazla suyun atılmasına yardımcı olan turp, maydanoz, kereviz, semiz otu, çilek ve greyfurt gibi yiyeceklere beslenmenizde daha çok yer vermeye çalışın. Vücutta biriken toksinlerin atılımı için günde 1.5-2 litre su içmeyi ihmal etmeyin. Tansiyon probleminiz veya kafein duyarlılığınız yoksa, günlük 2-3 fincan yeşil veya beyaz çay içmeye özen gösterin. Depolanmaya yatkın tuz ve şekerin fazlası, selülitin ilerlemesine sebep olur. Lifli besinleri tercih edin, tuz yerine baharatları kullanın.

Selülitten Kurtulmanın 7 Yolu

Daha çok sıvı tüketmek için alışkanlıklarınızı yenileyip, beslenme rutininize sebze sularını ekleyin. Enginar, ıspanak, marul, maydanoz gibi yeşilliklerle ödem atmaya yardımcı smoothie’ler hazırlayabilirsiniz. İşte pratik bir tarif: 15 dal maydanoz, 2 adet salatalık, 1 adet yeşil elma ve 1 yemek kaşığı limon suyunu isteğe göre buz da ekleyerek blenderda karıştırın ve haftada 3-4 defa sabah kahvaltısında için.

Selüliti Gerçekten Tedavi Eden Bir Merkeze Danışın 

Uzmanlık alanı sadece selülit bakımı ve lokal incelme olan Etiler High Care’deki uygulamalar, selüliti maskelemek yerine kaynağına inip onu tedavi ederek cilt görünümünde kalıcı iyileşme sağlıyor. Merkezin sahibi Şule Öztürk Kara, “en uygun tedavi kişiye özel olanıdır” düşüncesinden yola çıkarak, yaşı, metabolizması ve vücut tipi farklı olan kişilere standart tek bir aletle müdahale etmek yerine, kişiye özel bir tedavi programı oluşturuyor. Birbirini tamamlayan farklı cihazların kullanıldığı paket programlar 15 seanslık kürler halinde uygulanıyor. Selülit tedavisinde kullanılmasına alışkın olduğumuz çoğu yöntemin aksine bu cihazlar vücuda ısı ve elektrik akımı vermedikleri için varis problemi, kılcal damar ve dolaşım bozukluğu olan kişilerde de rahatlıkla kullanılabiliyor, hatta bu problemleri de tedavi etmeye katkıda bulunuyor.

Selülitten Kurtulmanın 7 Yolu

High Care İstanbul, merkezi Almanya’da bulunan Weyergans High Care AG firmasının selülit bakımı ve lokal incelme sistemini High Care konseptindeki tüm cihazlarıyla uygulayan Türkiye’deki tek yer. Merkezde yer alan cihazlardan “Vacu-Styler” selülit ve akut lenf dolaşım bozukluklarının tedavisinde önemli rol oynarken, “Spm-Vacupress” hücreleri aktive ederek ve dokuların derinliğindeki enerjiyi açığa çıkararak vücudu şekillendiriyor. “Slide-Styler” lenf drenaj masajı yaparak vücuttaki ödemin ve toksik maddelerin dışarı atılımını sağlıyor. “Body-Star” kasları çalıştırarak yağ hücrelerinin içerisindeki trigliseritleri açığa çıkarıyor. “Sono-Styler” gevşek bağ dokusunun ana nedeni olan asit fazlalığını gideriyor. “Iono2-Care” ise içerdiği oksijenle metabolizmanın çalışması için gerekli enerjiyi sağlıyor.

Düzenli Egzersiz Yaparak Kan Dolaşımınızı Artırın 

Haftada 3-4 gün yapılan mikrosirkülasyonu artıran ve ödem atımını destekleyen egzersizler, kan dolaşımındaki bozukluğun ortadan kalkmasına yardımcı olur. Ancak ters etki yaratabilecek çok ağır egzersizlerden kaçınmak gerekir. Hem kaslarda güçlenme, hem de dolaşımda hızlanma sağladığı için, selülit tedavisinde yüzmenin ve su içinde yapılan egzersizlerin olumlu etkisi büyüktür. Tempolu yürüyüş, bisiklet ve kendi vücut ağırlığınızla yapabileceğiniz direnç egzersizleriyle bacak ve kalçanızdaki kas oranını artırabilir, yağ dokusunun incelmesini ve cildinizin elastikiyetini geri kazanmasını sağlayabilirsiniz.

Selülitten Kurtulmanın 7 Yolu

Masaj Aplikatörlü Selülit Kremleriyle Ödem Atımını Hızlandırın

Her gün beş dakikalık masaj eşliğinde uygulayacağınız anti-selülit kozmetik ürünlerin kan dolaşımını uyarıcı ve ödem atımına yardımcı etkisini göz ardı etmeyin. Selülit kremini, gözenekler daha açık olduğundan duştan hemen sonra uygulayarak cilt tarafından emilimini artırabilirsiniz. Ürünü problemli bölgelere sürerken masaj aplikatörüyle aşağıdan yukarıya dairesel hareketlerle yapacağınız masaj, lenflerin ve kan akışının harekete geçmesini sağlayacak.

Lierac Body Slim Cryoactive Konsantre, yağ hücrelerini dondurarak yok eden “soğuk lipoliz” yönteminden ilham alıyor. Konsantre uygulandığında anında soğukluk etkisi yaratarak selülitli bölgedeki yağ depolayıcıları (beyaz adipositler), yağ yakıcılara (kahverengi adopositler) dönüştürerek sıkılaşma aksiyonu sağlıyor.

Sıkılaşma ürünlerinin baş kahramını aktif kafein ile var olan selülit görünümünü azaltırken zencefil ekstresi ile kafeinin etkisini 20x kat artıyor.

Caudalie Vinosculpt Selülit Karşıtı Etkili Vücut Yağı

Caudalie İnceltici Bakım Programı’nın canlandırıcı bakım ürünü olan Vinosculpt Selülit Karşıtı Etkili Vücut Yağı karın, üst bacak ve kalça bölgelerini canlandırıyor ve pürüzsüzleştiriyor. Vücut hatlarını şekillendirip cilde ışıltılı bir görünüm kazandırıyor. Arındırıcı etkisiyle portakal kabuğu görünümünü ortadan kaldırıyor, fazla su ve toksinlerin uzaklaştırılmasına destek oluyor.

Gün Boyu Yorulan Bacaklarınızı Dinlendirin

Masa başında oturarak saatler geçirmek veya ayakta uzun süre kalmak, sürekli olarak çok yüksek topuklu ayakkabılar veya dümdüz babetler giymek bacaklardaki kan dolaşımını olumsuz etkiler. Akşamları 20 dakika sırt üstü uzanıp bacaklarınızı havaya kaldırıp duvara yaslayarak gün boyunca yorulan bacaklarınızı dinlendirebilir, mikrosirkülasyonu artırabilirsiniz. Duşta topuklardan bele kadar soğuk su tutarak kan dolaşımını hızlandırabilirsiniz. Soğuk efekti veren rahatlatıcı jel kremlerden de yardım alabilirsiniz. Farmasi Dr.C.Tuna Pferde Balsam serinletici jel, içerdiği at kestanesi, sarı kantaron, nane, mentol ve çeşitli esans yağlarıyla bacaklarda uzun süreli ferahlık hissi sağlıyor.