preloader

Detoks Yaparken Dikkat Etmeniz Gerekenler

26.02.2024
Detoks Yaparken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Yazı Boyutu:

Vücudunuzu doğal yollarla temizleyerek daha sağlıklı, yüksek enerji seviyeli ve olumlu ruh hali ile yaşayabilirsiniz. Detos yaparken uygulamanız gereken adımları öğrenin.

Bir taraftan, bilim ve teknolojideki ilerlemelerle, ömrümüze daha uzun yıllar ve yıllarımıza daha fazla sağlık katan olağanüstü imkanlara erişebiliyoruz, her yaşta kendimizi daha iyi hissettiren güzellik, sağlık ve şifa için bilgiye sahip olabiliyoruz. Diğer taraftan ise, modern dünyada şimdiye kadar benzeri görülmemiş miktarda insan yapımı toksinlere maruz kalıyoruz. Soluduğumuz havada, yediğimiz yiyeceklerde, giydiğimiz kıyafetlerde, hatta içtiğimiz sularda bile sürekli toksin saldırısıyla karşı karşıyayız.

Detoks Yaparken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Toksinler, kimyasallar, tarım ilaçları ve ağır metaller, birikimleri nedeniyle vücudumuzun doğal uyumunu bozup, yaşam kalitemizi aşağı çekiyorlar. Vücuttan atılamadıklarında, depresyon, migren, alerjiler, unutkanlık gibi hastalıklarla bizi tehdit ediyorlar. Bu nedenle, bedensel, zihinsel ve duygusal sağlığımız açısından toksinlerin yarattığı riskler, göz ardı edilemeyecek kadar fazladır. Bu açıdan bakıldığında arınma, bütünsel sağlığımız için en az doğru beslenme kadar önemlidir. Vücutlarımız muhteşem tasarlanmış makineler gibi olsa da, sağlıklı ve formda kalmak için her şeyi yaptığımızı düşünsek de, organlarımız sürekli detoks yapmak ve doğal temizlik sağlamak için fazla mesai yaparlar. Vücudun doğal temizleme yollarını destekleyerek daha sağlıklı, yüksek enerji seviyeli ve olumlu ruh hali ile yaşayabilir, böylece bu kimyasal dolu dünyadaki tehlikelerle başedebiliriz.

Vücudunuzun doğal arınma yeteneklerini desteklemenin basit formüllerini keşfedin.

Dil sıyırın

Arınmak ağızda başlar. Gece siz uyurken vücudunuz çalışıp dilinizin üzerine toksinleri toplar. Sabah ilk iş dilinizin üzerinde birikenleri sıyırmak ağız hijyeni için çok önemlidir. Dil temizleme yüz yıkama, diş fırçalama gibi güne başlama rutininizin bir parçası olsun. Bu işlem için eczanelerden sıyırıcı aparatı alabilir veya keskin olmayan bir bıçak tersinden faydalanabilirsiniz. Bunun aksine, sabah kalkar kalkmaz baş ucunuzdaki suyu asla içmeyin!

{15748}

Ağızınızda yağ çalkalayın

Detoks Yaparken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Kulağa biraz garip gelse de, binlerce yıllık Ayurvedik tıbbın parçası olan bir prosedürdür. Düzenli uygulandığında vücuttaki bakterilerin, virüslerin ve mantarların etkilerini azalttığı bilinmektedir. Nasıl Yapılır? Bir çorba kaşığı yağ (tercihinize göre susam, Hindistan cevizi veya zeytinyağı) ağızda en az 5 -10 dakika boyunca çalkalayın. Yağ ağızdaki patojenleri, tükürüğün yardımıyla toplayacaktır. Yağı daha sonra tükürün ve asla yutmayın. Ardından kalan tüm kötü maddeleri atmak için de ağzı ılık tuzlu suyla yıkayın.

Su ve limon vazgeçilmeziniz olsun

Detoks Yaparken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Her gün kaliteli, bol su içmek tüm sistemlerin düzgün çalışmasını sağlar. Detoks yapmanın oldukça basit yoludur. Aynı zamanda sağlıklı böbrek ve bağırsak fonksiyonlarını da destekler. Kahvaltıdan yarım saat önce, aç karnına, yarım organik limon sıktığınız bir bardak su içmek karaciğerinizi temizlemek için faydalıdır. Limon ayrıca Glutatyon üretmeye yardımcı olan C vitamini içerir. Sabah içmeyi tercih etmezseniz gün içinde de uygularsanız da faydasını görürsünüz. Etkiyi artırmak isterseniz bir çay kaşığı doğal bal ve bir çay kaşığı rendelenmiş zencefil ekleyin. Bir diğer yöntem ise, bir tutam maydanoz, yarım limon suyu ve bir bardak suyu blenderda karıştırıp 15 gün boyunca aç karnına içmektir. Karaciğer temizliği için bu rutini üç ay aralıkla yapın.

Arınmaya yardımcı sebzelerden destek alın

Detoks Yaparken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Organik, işlenmemiş, taze ve lokal tükettiğiniz tüm sebzeler sağlığımız için savaşçıdır. Ancak aşağıdakilerin temizlenme özelliğine katkısı daha fazladır. Pancar, karaciğerinizi temizlemeye, güçlü ve sağlıklı tutmaya yardımcı olduğu bilinmektedir. Karaciğer enzimlerinizi destekler ve vücudunuzun toksinlerinden kurtulmanıza yardımcı olur. Karalahana, kalsiyum deposudur. Kalsiyum bakımından zengin yiyecekler eklemek vücudunuzu kurşun gibi toksinlere karşı korumaya yardımcı olur. Sarımsak ve soğan, antioksidan glutatyon yaparak detoks ve temizleme işlemini destekler.

Kükürt bakımından son derece zengin olan bu antioksidanlar toksinlere kilitlenir ve ağır metalleri temizlemek ve böbreklerinizi hasara karşı korumakta faydalıdır. Kişniş ise kurşun gibi ağır metallerin emilimini azaltmaya yardımcı olur. Kemik suyu vücudun karaciğer, mide ve bağırsaktaki toksik atıklardan kurtulmasına yardımcı olan kükürt, potasyum ve glisin gibi güçlü detoksifikasyon destekleyicileri içerir. Sisteminizi sağlıklı yaşam ve toksinlerden korunma yoluna geri döndürmenin hızlı ve kolay bir yoludur.

Düzenli olarak egzersiz yapın

Detoks Yaparken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Her gün otuz dakika ağır olmayan egzersiz bir çok diğer faydasının yanında detoks sürecini hızlandırmada yardımcı olur. Aldığınız oksijen miktarını artırmanıza ve hücrelerinizin fazladan oksijene yer açmak için depolanmış toksinleri dışarı çıkarmasına yardımcı olur. On dakika kadar trambolinde hafifça zıplamak, tahminlerinizin ötesinde işe yarayan bir egzersizdir!

{24162}

Terleyin

Detoks Yaparken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Infrared Sauna, hamam, buhar banyoları sayesinde terlemek, kan akışının hızlanması, derideki zehirin atılması, ağrıların azalması, lenfatik sistemin arınması, güçlü bağışıklık sistemine kavuşulması için faydalıdır. Bu rutininize haftada bir gün içine 2 avuç epsom salt (İngiliz tuzu) ve 10 damla lavanta yağı damlattığınız küvette 20 dakika zaman geçirmeyi de ekleyin. Bu banyo toksinlerden arınmanız yanında, uykuya çabuk dalmanızı ve daha derin uyumanızı da sağlayacaktır.

Terleyebileceğiniz ve kendinizi şımartarak rahatlayabileceğiniz spa merkezlerini bu yazımızda keşfedebilirsiniz.

{11377}

Kuru fırça ile vücudunuzu fırçalayın

Detoks Yaparken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Vücudumuzda toksinlere ilk maruz kalan en geniş organımız cildimizdir. Duşa girmeden önce cildi sentetik olmayan fırça ile kalbe doğru fırçalamak lenf drenajı, kan sirkülasyonu sağlayıcı, selülit önleyici, ölü derilerden arındırıcıdır ve özellikle de toksin atımı için yardımcıdır.

Hayatınıza daha da güzellik katacak tüm konular için Well-Being kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Etiketler

Yaprak Üner
Yaprak Üner Tüm Yazıları