preloader

Türkiye'nin En İyi Bisiklet Rotaları

01.03.2024
Türkiye'nin En İyi Bisiklet Rotaları

Yazı Boyutu:

Şehir kalabalığından uzaklaşıp doğayla iç içe olabileceğiniz bir serüvene çıkmaya ne dersiniz? Türkiye’nin en iyi bisiklet rotalarını keşfedin!

Şehir kalabalığından, korna seslerinden ve stresten uzaklaşarak bisikletinize atlayıp doğa içine karışmanın en güzel yollarından biri bisiklet turları… Kendi isteğinize göre planlayabildiğiniz ve dilediğiniz zaman mola vererek lokal yerleri keşfedebileceğiniz bir rota hayal edin. Bisikletinize atlayıp, zaman zaman ormanların arasından zaman zaman deniz manzarasına karşı ruhunuzu dinlendirerek açık havada spor yapabileceğiniz bir maceraya davetlisiniz. Türkiye’nin en iyi bisiklet rotalarını bisiklet meraklıları için bir araya getirdik.

Kapadokya

Türkiye'nin En İyi Bisiklet Rotaları

Hemen hemen herkesin bir gün gidip görmek istediği bir yer olan Kapadokya, bu sefer de karşımıza esrarengiz yürüyüş ve bisiklet rotaları ile çıkıyor. Dünya üzerinde başka hiçbir yerde göremeyeceğiniz bir coğrafyaya sahip olan Kapadokya, bisiklet rotanızı özgürce planlayabileceğiniz bir alana sahip. Kilometrelerce uzunluktaki rotaları üzerinde bulunan Güvercinlik, Paşabağı, Meskendir ve Kızılçukur gibi vadiler arasında bisiklet sürebilir, doğanın sunduğu güzelliklere tanıklık edebilir ve kentin tarihi ruhunu deneyimleyebilirsiniz.

Avanos-Mustafapaşa güzergahı ise, Kapadokya’nın önemli köşelerini içinde barındıran bir bisiklet rotası olarak ilgi topluyor.

Frig Vadisi

Türkiye'nin En İyi Bisiklet Rotaları

Frig Vadisi; Eskişehir, Kütahya, Ankara ve Afyon illeri arasında bulunuyor. Frigler’in M.Ö. 11’inci yüzyılda Anadolu’ya geldikleri tahmin ediliyor. O zamanlardan kalmış bir çok tarihi yapıtın da Frig Vadisi’nde görülebilmekte.

Türkiye’nin en iyi bisiklet rotalarından biri olan ve Türkiye’nin en uzun 3. yürüyüş parkuru olan Frig Yolu, 3 ana rotadan oluşmaktadır. Toplamda 506 kilometrelik olan rota, gezginlerin hem Frigler’den kalan peri bacaları, kiliseler, mağaralar, Midas Anıtı, Memeç Kayalıkları gibi tarihi yapıtları hem de doğanın güzelliklerini görebilmeleri için oluşturulmuş.

Batı Karadeniz

Türkiye'nin En İyi Bisiklet Rotaları

Ormanlık açıdan Türkiye’nin en zengin coğrafyası olan Karadeniz; el değmemiş doğası, taşıdığı antik çağlara ait izler ve kültürel değerler ile seyir zevki yüksek sürüşe sahip bir bisiklet rotası aynı zamanda. Amasra-İnkumu-Mugada-Çakraz üzerinden takip edebileceğiniz yol, özellikle yaz aylarında keşif dolu bir seyahat garantisi veriyor.

Likya Yolu

Türkiye'nin En İyi Bisiklet Rotaları

Trekking için Türkiye’nin en güzel rotalarından biri olan ve “Işık Ülkesi” olarak da bilinen Likya Yolu, bisiklet severler için de oldukça ideal. Akdeniz’in nefes kesen manzarasına karşı, Fethiye’den Antalya’ya kadar uzanan ve toplamda 535 kilometrelik bir parkura sahip olan Likya Yolu, aynı zamanda Türkiye’nin en uzun rotası olarak biliniyor.

Kendinize en uygun güzergahı belirleyip tarihin, denizin ve yeşilliklerin huzuruna atılmaya hazır olun. Serüveninize, Elmalı’da 1093 metre yüksekliğinden başlayıp Göcek, Fethiye ve Kaş istikametine doğru yönlenebilir; Kumluca’ya kadar uzanan yol boyunca Saklıkent, Gökçeören ve Çatallar’da konaklayabilir ve Nisa, Phellos, Arikanda gibi birçok antik kentleri de gezebilirsiniz.

Yenice Ormanları

Türkiye'nin En İyi Bisiklet Rotaları

Sessiz sakin ve huzurlu bir bisiklet rotası arayanların adresi ise Yenice Ormanları. Karabük ilimizde yer alan ve Batı Karadeniz’in doğal zenginliğinin bir parçası olan Yenice Ormanları, tamamen doğa ile baş başa olacağınız ve oksijen depolayabileceğiniz, kendine özgün bir bisiklet rotası sunuyor. İster gölet kenarında mola verebilir ister kamp yaparak doğanın sessizliğini ve keyfini sürmek için kamp yapabilir ister yemyeşil ağaçlar arasında pedal çevirebilirsiniz.

Yenice Ormanları içerisinde olan Eğriova Yaylası ise, kamp yapmak için en ideal yer olarak biliniyor.

Hitit Yolu

Hitit Yolu, daha çok tarihi alanlar arasında bisiklet sürmek isteyen ve dağ bisikleti meraklılarının tercih ettiği bir bisiklet rotası. Hititlerin başkenti Hattuşa ve Alacahöyük kalıntılarını barındıran ve kervan ve göç yollarından geçen rotalarda, kendinizi tarihi bir yolculuğa çıkmış gibi hissedeceksiniz.

Altı farklı bisiklet rotası bulunan ve toplamda 406 kilometrelik bir uzunluğa sahip olan bu rotalar ne kadar zorlayıcı olsa da tarihi yapıtları ve mitolojik figürleri görmenize değecek. Serüveniniz boyunca kamp kurabileceğiniz alanlar arasında ise Çatak, Soğucak, Evci ve Kızılhamza bölgeleri yer alıyor.

Van Gölü

Türkiye'nin En İyi Bisiklet Rotaları

Zorlu parkurları sevenlerin adresi olan Van Gölü, zaman zaman iniş çıkışlı yollarıyla toplamda 400 kilometrelik bir bisiklet rotasına sahip. Van Gölü’nün etrafında yaklaşık bir hafta kadar süren rota boyunca Akdamar Adası, Aygır Gölü, Balık Bendi, Van Kalesi gibi önemli yerleri de ziyaret etmeyi unutmayın.

Gökova Körfezi

Türkiye'nin En İyi Bisiklet Rotaları

Deniz tutkunu olan bisiklet meraklılarının yolu ise her zaman için Gökova Körfezi’ne düşüyor. Özellikle ilkbahar aylarında tercih edilen, Gökova Körfezi boyunca uzanan rotayı dilediğiniz şekilde oluşturabilirsiniz. Bodrum’dan başlayıp Datça’ya kadar uzanan bu rota üzerinde tarifsiz manzaralar eşliğinde pedal çevirirken sahil boyunca uzanan kamp alanlarında mola verebilir veya denize girebilirsiniz.

Okluk – Bördübet koyları ve Çökertme ve Mazı arasındaki yollar, bu rota üzerinde sizi zorlayabilecek yerler arasında olduğunu şimdiden söyleyelim. Üç – dört gün süren Gökova Körfezi rotası, bol deniz molası vereceğiniz, eşsiz körfez manzarası eşliğinde keyifli bir yolculuk olacağından şüpheniz olmasın.

Toroslar

Türkiye'nin En İyi Bisiklet Rotaları

Antalya’dan başlayıp Fethiye’de biten yedi günlük bu rota, Toroslar’ın en tepesine kadar uzanıyor. Antalya – Çıralı – Gelidonya Feneri – Karaöz – Avlan Gölü – Gömbe Yaylası – Saklıkent – Kayaköy – Fethiye olarak belirlenen bu bisiklet rotası, yaklaşık 323 kilometre olup aynı zamanda Türkiye’nin en güzel rotalarından olan Likya Yolu’ndan da geçiyor. Rota üzerinde olan Kızlarsivrisi Dağı zirvesinde göz kamaştırıcı manzaraya karşı bir mola verip kamp yapabilir veya yol üzerindeki göl ve sahil kenarlarında durup doğanın iyileştirici gücünden yararlanabilirsiniz.

Elif Özşahin
Elif Özşahin Tüm Yazıları