preloader

Cilt Bakım Rutininin Vazgeçilmezleri

20.03.2024
Cilt Bakım Rutininin Vazgeçilmezleri

Yazı Boyutu:

Günlük temel ihtiyaçlarınızdan diğer tüm destekleyici adımlara kadar cilt bakım rutininin olmazsa olmaz unsurlarını keşfedin.

Parlak, dolgun ve genç görünen bir cilde kavuşmanın yolu bu adımlardan geçiyor! Beslenme ve uyku gibi en temel günlük ihtiyaçlarınızı karşılarken yaratacağınız fırsatlardan bakım rutininizde yapacağınız bazı küçük değişikliklere kadar güzelliğin olmazsa olmaz şartlarını listeledik.

Güne Limonlu Ilık Su İçerek Başlayın

Cilt Bakım Rutininin Vazgeçilmezleri

Sağlık ve güzellik üzerindeki mucizevi etkileriyle dikkat çeken C vitamini, yalnızca bağışıklığı güçlendirmekle kalmıyor ciltte de gözle görülür farklılıklar yaratıyor. Ancak bu farklılıkları deneyimleyebilmek için yapılması gereken en temel adım, C vitaminini günlük beslenme rutinine dahil etmek. Besinler arasında tam bir C vitamini deposu oluşuyla öne çıkan limon; yüksek antioksidan özelliği ve vücut dengesini sağlayan alkali seviyesini yükseltmesiyle anti-enflamatuar etkiye sahip. Üstelik bu özellikleri ile yalnızca ciltteki iltihaplanmayı önlemekle kalmıyor, çevresel faktörlerin sebep olduğu hasarlara karşı da kalkan görevi görüyor.

Cilde faydaları saymakla bitmeyen limonun içeriğindeki C vitamini ile sitrik asit birlikteliği ise; ince çizgileri ve cilt tonu eşitsizliklerini düzenlemeye destek olurken, cildin çok daha dolgun ve sıkı görünmesini sağlayan kolajen üretimini de destekleyici özelliklere sahip. Bunun için her sabah güne bir bardak limonlu ılık su ile başlamak, vücutta detoks etkisi yaratacağı gibi cilt için de etkili bir enerji içeceği görevi görecektir. Güne limonlu su ile başlamayı öneren Ayurveda’nın diğer adımlarını da takip ederek bağışıklığınızı güçlendirirken cildinizi de güzelleştirebilirsiniz.

Cilt Bakımını İhmal Etmeyin

Mevsiminde ve doğal beslenme düzeniyle besinlerden alınan vitamin mineraller, kaliteli uyku ve bunlar gibi pek çok unsur, sağlıklı ve güzel cildin başlıca ihtiyaçları arasında. Ancak temel ihtiyaçları doğrultusunda cilde gösterilen özenin yanı sıra; cilt bakım ürünleri, güzel ve sağlıklı cilt için sihirli bir anahtar görevi görüyor. Unutmayın, neme doymuş bir cilt de her açıdan sağlıklı, genç ve dolgun bir görünüme sahiptir. Burada önemli olan cilt bakımının sırası! Doğru aşamalarla cilt bakımı rutini oluşturmak için tıklayın.

Bitkisel Kök Hücre Bakımını Rutininize Ekleyin

Cilt Bakım Rutininin Vazgeçilmezleri

Gençlik ve yaşam kaynağı bitki kök hücrelerini içerisinde bulunduran bir seri önerimiz var; Yves Rocher, Anti-Age Global. Gençlik ve yaşam kaynağı bitki kök hücrelerini içerisinde bulunduran, yaşam kaynağı kök hücreleri ile 72 saatte artan hücre yenilenmesi sağlayan Anti-Age Global serisi, 10 farklı yaşlanma karşıtı etki ile yaş almanın etkilerini silmenin kolay ve doğal yolunu sunuyor.

Yves Rocher Yenileyici Yaşlanma Karşıtı Bitkisel Kök Hücre Bakımı Gece Serumu

Cilt Bakım Rutininin Vazgeçilmezleri

İçeriğinde 2 kat daha konsantre leylak tomurcuğu kök hücreleri bulunan Yves Rocher Gençleştirici ve Yenileyici Çift Fazlı Onarıcı Gece Serumu, yaşlanma belirtilerine savaş açıyor. Ürünün içerisinde, vitaminler ve mineraller gibi geliştirme gücüne sahip elementleri en yüksek konsantrasyonda içeren leylak tomurcuğu bulunuyor. Leylak tomurcuğu, kök hücreleri aynı zamanda cilde ışıltılı ve eşit tonda bir görünüm sağlıyor.

Onarıcı bakım özellikleriyle bilinen jojoba yağı, hyalüronik asit, niasinamid, üzüm çekirdiği gibi etkili içerikler de bulunduran ürün, cildinizin yenilenmesine ve kırışıklık görünümünün azalmasına yardımcı oluyor.

Satın Al

Yves Rocher Yenileyici Yaşlanma Karşıtı Bitkisel Kök Hücre Bakımı Gece Kremi

Yves Rocher Anti-Age Global Yenileyici Yaşlanma Karşıtı Bitkisel Kök Hücre Bakımı Gece Kremi cildinizi pürüzsüzleştirerek, parlaklığını ve canlılığını geri kazanmasına yardımcı oluyor. İtalya’da yetişen leylak türü Syringa’dan elde edilmiş kök hücreleri içeren formülüyle, yaşlanmanın tüm belirtilerini durdurmaya destek veriyor. Üstelik bu gelişimleri görmek için ürünü 4 hafta boyunca düzenli kullanmanız yeterli!

Satın Al

Cilt Bakım Rutininin Vazgeçilmezleri

Yüz Masajının Etkilerinden Faydalanın

Cilt Bakım Rutininin Vazgeçilmezleri

Vücudun farklı noktalarında rahatlatıcı ve iyileştirici etkiye sahip olduğu gibi yüzde de pek çok olumlu etki yaratan masaj, günlük cilt bakım rutinine mutlaka dahil edilmesi gereken bir adım. Cilt üzerinde birden çok faydası bulunan yüz masajı, cildin sağlıklı kalması için en temel gereklilik olan “yenilenme” için ihtiyaç duyduğu kan dolaşımını hızlandırıyor. Diğer yandan cildin canlanıp tazelenmesinde ve gün içinde maruz kaldığı stres sonucu gerginleşen kasların gevşemesini de önleyerek kırışıklık belirtilerini geciktirmede oldukça başarılı bir adım olarak öne çıkıyor.

Üstelik yüksek emilime yardımcı olan yüz masajı, kremden seruma kadar kullanılan tüm cilt bakım ürünlerinden maksimum faydalanmayı sağlıyor. Basit hareketlerle uygulayabileceğiniz yüz masajını ayrıca; yüz yogası veya yüz masaj aletleriyle de destekleyerek ister tek başına ister kullandığınız ürünlerin verimini arttırmak için uygulayabilirsiniz.

İpek Yastık Kılıfı Kullanın

Cilt Bakım Rutininin Vazgeçilmezleri

Beslenme, uyku düzeni, yüz masajı, cilt bakım ürünleri ve daha pek çok adım güzellik için son derece etkili ve önemli vazgeçilmezlerimiz arasında. İçeriden beslediğimiz, dışarıdan desteklediğimiz, hayatımızın ritmini gerekli hormonlardan faydalanabilecek şekilde ayarladığımız güzellik rutininde bir destekçimiz daha var, o da yastığımız. Yapılan araştırmalara göre cildi güneş ışınlarından sonra en çok yıpratan unsur yastık kılıfları. İnsan hayatının önemli bir bölümünü uykuda geçirdiği göz önünde bulundurunca, sabahları yüzümüzde oluşan yastık izinin zaman içinde kırışıklıklara dönüşmesi kaçınılmaz bir hal alıyor.

Bunun için sert ve pürüzlü yapılarıyla cildi yıpratan yastık kılıfları yerine, dermatologların da önerdiği ipek yastık kılıfları güzellik rutinine alternatif olarak öne çıkan adımlar arasında. Üstelik diğer kılıfların gece kremlerinin etkisini cildi yıpratarak ve kurutarak azaltmasının aksine ipek yastık kılıfları; ipeğin yumuşaklığı ve dokusu ile cildi nemlendirir ve ciltteki ürünlerin kılıf tarafından emilmesini engeller. Yalnızca cildin yıpranmasını ve nem kaybetmesini önlemekle kalmayan ipek kılıflar, aynı zamanda saç kırılmalarını da önleyişiyle güzellik uykusunun en konforlu lüks unsuru.

Vitamin ve Minerallerin Gücünden Destek Alın

Cilt Bakım Rutininin Vazgeçilmezleri

Ara öğünler ile birlikte her gün üç ana öğün beslendiğimiz düşünülünce her gün cildimize ve güzelliğimize destek olmak için birden çok fırsat geçiyor elimize. Nasıl mı? Tükettiğimiz besinlerle! Tıpkı C vitamini gibi cildin farklı ihtiyaçlarına karşılık veren çeşitli vitaminler de güzellik rutininin olmazsa olmazlarından. Besleyici ve iyileştirici etkileriyle E vitamini, sebum dengesi sağlama özelliğiyle A vitamini, cilt tonu eşitleme ve enfeksiyonlarla mücadelede D vitamini ve yara, morluk, koyu lekeler üzerindeki etkisiyle K vitamini cilt dostu vitaminlerden sadece bazıları.

Ancak besinlerin cilde etkileri yalnızca bu vitaminlerle sınırlı değil, her birinin içeriğindeki bileşenler aslında güzellikte birbirinden farklı noktaları hedef alıyor. Örneğin; Omega 3 yağ asitleri ile et ve et suyu gibi besinler, yaş aldıkça vücut tarafından üretimi azalan ve hem vücudun hem de cildin en büyük ihtiyaçlarından biri olan kolajen açısından oldukça zenginken, karoten pigmenti içeren besinler ise cilt tonunu daha çekici hale getiren canlandırıcı özelliğe sahiptir. Bunların yanı sıra benzer şekilde etkili özelliklere sahip olan çinko ve selenyum gibi mineraller de cildin olmazsa olmaz ihtiyaçlarından. Ancak tüm bu vitamin ve mineralleri sebze, meyve ve kuruyemiş gibi besinlerden almak için en dikkat edilmesi gereken nokta besinleri mevsimine göre beslenmek.

{96082}

Uyku Kalitenizi Arttırın

Cilt Bakım Rutininin Vazgeçilmezleri

Güzelliğiniz için uygulanan pek çok adım arasında uykunun büyük bir öneme, hatta önceliğe sahip olduğunu artık biliyoruz. Gerek cilde kendini onarması için gerekli sürenin tanınması, gerekse salgılanan melatonin hormonuyla “güzellik uykusuna” dönüşmesi için en temel ihtiyaçlarımızdan biri olan uykunun kalitesi ne kadar artarsa cilde geri dönüşü de bir o kadar etkili oluyor. Bunun için yapılması gereken en temel detay ise uyku rutinini kaliteli bir rutine oturtmak. Özellikle gece karanlıkta, saat 23.00 – 05.00 arası salgılanan ve 02.00-04.00 saatleri arasında en yüksek değerine ulaşan hücre yenileyici melatonin hormonundan maksimum fayda görebilmek için uyku saatlerini ayarlamak ilk adım olmalı. Ancak uykuya dalmakta zorlanıyorsanız gün içinde 30 dakikanızı sevdiğiniz bir spora ayırabilir, meditasyon yaparak zihninizi boşaltabilir, rahatlatıcı bir banyo veya aromaterapiden faydalanabilirsiniz. Üstelik bu aktiviteler yalnızca kaliteli bir uyku çekmenizi sağlamakla kalmaz, vücuttaki serotonin düzeyini arttırarak sizi stresin yarattığı gerginlikten arındırır ve gerginliğin yerini daima sağlıkla ışıldayan bir cilt alır.

Aslıhan Dönmez
Aslıhan Dönmez Tüm Yazıları