preloader

Hayat Dönüştüren Alışkanlıklar Geliştirmek için 21 Gün

02.11.2021
Hayat Dönüştüren Alışkanlıklar Geliştirmek için 21 Gün

Yazı Boyutu:

Daha kaliteli bir yaşam sürmek adına yeni alışkanlıklar edinmek için #21GünChallenge’a davetlisiniz!

Dönüşüm için 21 gün! Bunca yıllık yaşamınıza taht kuran alışkanlıkların süresinin yanında 21 gün nedir ki? Bir süredir edinmek veya bırakmak istediğiniz alışkanlıklara bakıp, aslında ne kadar uzun süredir bunu istediğinizi düşününce, “21 gün” onun yanında aslında kısacık bir süre…

Peki buna rağmen neden hala bazı alışkanlıklardan kopmak, bazılarınaysa bağlanmak bu kadar zorlaşıyor? Belki 1-2 gün bunu yapmaya çalıştınız ama devam edecek disipline uymadınız. Ya da belki göstermeniz gereken çabadan bunaldınız. Belki de hiç fırsat bile bulamadınız. Şimdi yine veya yeni bir challenge daha denemek istiyorsanız listemizden dilediğinizi seçin ve sürecin nasıl işleyeceğini keşfedin.

21 Günde Edinebileceğiniz Sağlıklı Alışkanlıklar

21 Günde Rafine Şekeri Bırakın

Hayat Dönüştüren Alışkanlıklar Geliştirmek için 21 Gün

Doğal şekerler vücudumuz için gerekli olabilir peki ya rafine şeker? Rafine hayatınızdan çıkarmak istiyorsanız bırakma aşamasında meydana gelen tatlı krizlerini aşmak için eski tatlı alışkanlıklarınızın yerini meyve gibi sağlıklı tatlılar alabilir. Daha fazla lifli ve protein ağırlıklı gıdalarla beslenebilir, bol su içip probiyotik depolamanızı sağlayacak besinler tüketebilir, tatlı düşkünlüğünüzden doğan ihtiyacı alternatif sağlıklı gıdalarla giderebilirsiniz.

Hayat Dönüştüren Alışkanlıklar Geliştirmek için 21 Gün

21 Günde Daha Erken Uyanmaya Başlayın

Hayat Dönüştüren Alışkanlıklar Geliştirmek için 21 Gün

Geliştirilmesi en zor alışkanlıklardan birisi erken uyanmak. Bunun için öncelikle bir nedene ihtiyacınız var. Yani bir sabah rutinine. Ancak ondan önce geç uyanmanıza sebep olan şeyleri anlayıp bunları elemelisiniz. Sonrasında ister daha fazla çalışmak veya işleri erken bitirmek için olsun, ister zengin bir kahvaltı yapmak veya egzersize, sahilde yürüyüşe zaman ayırmak olsun sizi o yataktan erken kaldıracak favori bir aktiviteniz, gününüzü güzelleştirecek bir sebebe ihtiyacınız var.

21 Günde Yeşil Çayı Alışkanlık Haline Getirin

Hayat Dönüştüren Alışkanlıklar Geliştirmek için 21 Gün

Bir taşla kaç kuş vurmak istersiniz? Siz karar verin! Asya kültüründe son derece popüler olan yeşil çay sağlıklı ve uzun yaşam trendlerinin en büyük destekçisi. Bunun için ister yeni bir alışkanlık edinmeye çalışıyor ister zararlı bir alışkanlığınızdan uzaklaşmaya çalışıyor olun, daha sağlıklı yaşamak için bir adım adım attığınız bu dönemde rutininize yeşil çay eşlik etsin.

Metabolizmayı hızlandırarak yağ yakımını hızlandıran, cildi güzelleştiren ve iyileştiren, bedeni sakinleştiren, bağışıklığı güçlendiren ve sağlıklı bir kafein kaynağı olan yeşil çay siz yeni alışkanlıklar geliştirmeye çalışırken daha zinde ve kaliteli bir yaşam için en etkili destekçilerinizden biri. Bunun için hep “yapmak istiyorum” dediğiniz o alışkanlık için Doğadan’ın #21GünChallenge ‘ına katılın ve hem fiziksel hem ruhsal olarak daha iyi olmayı hedeflediğiniz 21 günde Doğadan Yeşil Çay ile hedefe giden yolda elde edeceğiniz faydayı ikiye katlayın.

21 Günde Daha Erken Uyumaya Başlayın

Hayat Dönüştüren Alışkanlıklar Geliştirmek için 21 Gün

Erken uyanmayı hedefleyenlere bonus olarak gelen bu Challenge, aslında uyulması gereken bir kural. Sabah erken kalkmayı hedefliyorsanız, gece yarısı uyuyup ertesi gün erken uyanabilmeyi kendinizden beklemeyin. Hedefinizde kendinizi başarısızlığa uğratmamak için yeterince dinlenmiş olmalısınız. Ayrıca geç uyumak sizi daha üretken yapmaz. Ertesi gün yaşayacağınız uykusuzlukla odaklanma ve performans problemleriyle karşı karşıya kalırsınız. Eğer erken uyumakta zorlanıyorsanız, gün içinde farklı spor aktiviteleri yapabilirsiniz. Bu, gece daha rahat uyumanızı sağlayacaktır.

21 Günde Spor Rutini Oluşturun

Hayat Dönüştüren Alışkanlıklar Geliştirmek için 21 Gün

Yeni sağlıklı alışkanlıklar edinmenin en güzel yanlarından biri de diğer sağlıklı alışkanlıkları da beraberinde getirmesi. Hali hazırda bir spor rutininiz henüz yoksa işe her gün 15 dakikanızı spor yapmaya ayırarak başlayın. Gün içinde temponuzu arttıracak olan bu rutin sağlıklı beslenme isteğinizi tetikleyeceği gibi uyku düzeninizi de olumlu yönde etkileyecektir.

“21 Gün” Sürecini Öğrenin

Konfor Alanını Tanımak

Hayat Dönüştüren Alışkanlıklar Geliştirmek için 21 Gün

Klişe olabilir ancak yenilik ve değişim demek, konfor alanından çıkmak demek. Eğer konfor alanınıza sadık biriyseniz alışkanlıklarınıza da sadıksınız demektir. Bu noktada konfor alanınızı ne kadar sevdiğiniz kadar, o alanı dönüştürmeyi ne kadar istediğiniz de oldukça etkili. Bu noktada “denemek istiyorum” dediğiniz yeni alışkanlıklarınızla yaşamayı daha çok sevip sevmeyeceğinize karar vermek için 21 Gün Challenge’a yalnızca kısa soluklu bir macera gözüyle bakabilirsiniz.

21 Gün Challenge: Bir Deneme Sürümü

Hayat Dönüştüren Alışkanlıklar Geliştirmek için 21 Gün

Yalnızca mobil uygulamaların veya oyunların deneme sürümü olur sanıyorsanız yanılıyorsunuz, isteklerinizin de deneme sürümü var! Yeni alışkanlıklar edinirken de bunun bir deneme sürümünü uygulamaya koyulabilirsiniz. Şanslısınız ki bu sefer 1 haftayla sınırlı değil, tam 21 gününüz var! Bunun için erken uyanmak, rafine şekeri bırakmak, meditasyona başlamak, sosyal medya detoksu yapmak, son dakikacılığı bırakmak, yeni arkadaşlar edinmek gibi daha pek çok hedeften birini seçebilirsiniz.

Neden 21 Gün?

Hayat Dönüştüren Alışkanlıklar Geliştirmek için 21 Gün

Yeni bir alışkanlığı tam olarak edinmenin 21 gün sürdüğü aslında eski bir inanca dayanıyor. Sonrasında yapılan bir araştırmaya göre 21 gün, beynimizin yeni nöral bağlantıların tamamıyla oluşması için ihtiyaç duyduğu süre. Diğer yandan 3 hafta süren bu süreç yeni bir alışkanlık edinmek ve sürdürmek için psikolojik olarak yeterli bir zaman dilimi. Çünkü bu süre boyunca o alışkanlığa sahip olmak için gerekli olan her şeyi ve buna uzun soluklu, hatta ömür boyu devam etmek isteyip istemediğinizi rahatlıkla görebileceksiniz.

Aslen bir plastik cerrah olan Dr. Maxwell Maltz’ın çok satan Psiko-Sibernetik kitabında belirttiğine göre, Ampute kişilerin Ampute uzuvlarında hayali hislerin kaybolması 21 gün sürüyor. Buna paralel olarak daha sonraki gözlemlerinde ise yeni alışkanlıklar geliştirmenin de 21 gün sürdüğünü keşfediyor. İşte o zamandan beri “21 Günde Alışkanlık Edinme” teorisi, öz yardım programlarının bir parçası olarak kabul ediliyor.

Neden Denemeli?

Hayat Dönüştüren Alışkanlıklar Geliştirmek için 21 Gün

Bu program “yapmak istiyorum” aşamasında zaman kaybetmek yerine, istediğiniz şeye şans vererek isteyip istemediğinize net bir karar vermenizi sağlayacak. Öncelikle her ne kadar dönüşümü hedeflemiş olsanız da bu 21 gün kuralı kendinize denediğiniz şey üzerinde karara varma şansı verir. Eğer o alışkanlığı sevmezseniz geri dönebilirsiniz. Ayrıca yeni şeyler denemek için harika bir yoldur ve heyecan verici aktivitelere dönüşebilir.

21 Gün Challenge Kuralları

Hayat Dönüştüren Alışkanlıklar Geliştirmek için 21 Gün

Tek basit kural: edinmek istediğiniz alışkanlık için yapmanız gereken etkinliği 21 gün boyunca gerçekleştirmek. Eğer 21 güne tamamlamadan düzeni bozarsanız baştan başlamalısınız… Bunun en önemli sebebi, kendimize aktiviteyi sadece bir iki gün atlayabileceğimizi söylediğimizde bu da yeni bir alışkanlığa dönüşecektir; görevden kaytarma alışkanlığına. Olumsuz davranışları normalleştiren bu durum basit hedeflere bağlanmayı zorlaştıran en temel harekettir.

21 Gün İçinde Neler Olur?

Hayat Dönüştüren Alışkanlıklar Geliştirmek için 21 Gün

İlk hafta indüksiyon haftasıdır, yani en hızlı ilerleme kaydettiğiniz süreç. İkinci hafta deneme programınızın en zorlu sürecidir. Eski yaşam tarzınıza geri çeken her türlü direnci yaşamaya başlayacaksınız. Ancak artık bunu bildiğiniz için eylem planı geliştirip hazırlıksız yakalanmayacak, minimum çabayla dirençlerin üstesinden gelebileceksiniz. Ve üçüncü hafta; yeni alışkanlığınız olağan hale geldiği “akış” aşamasında! Henüz sadece 2 haftayı geride bırakmış olmanıza rağmen önceki yaşantınız uzak bir geçmiş gibi görünmeye başlayacak. Ayrıca bu alışkanlığa bağlı kalmanın faydalarını ve güzelliklerini fark etmeye başlayacaksınız.

Daha önce bu girişimi ertelediyseniz muhtemelen bunu başarmanın neden bu kadar uzun sürdüğünü merak edeceksiniz, çünkü şimdi her şey çok daha kolay ve doğal görünüyor! Eğer yeni şeyler denemek, deneyimlemek ve dönüşmek hoşunuza giderse bu 21 Gün Challengelara devam edebilirsiniz. Hem hepsini ömürlük benimsemek zorunda değilsiniz, ne de olsa bu bir deneme sürümü!

Eğer yeni şeyler denemek, deneyimlemek ve dönüşmek hoşunuza giderse bu #21GünChallengelara devam edebilirsiniz. Üstelik ulaşmaya çalışacağınız hedefte Doğadan Yeşil Çay’ın size eşlik etmesi, tüm bu yolculuğunuzda hem ruhen hem de bedenen daha iyi hissetmenizi sağlayacak.

Bu içerik Doğadan sponsorluğunda hazırlanmıştır.

Aslıhan Dönmez
Aslıhan Dönmez Tüm Yazıları