preloader

Murat Kolbaşı'nın Önerileri: Dizi, Podcast ve Kitap

16.03.2020
Murat Kolbaşı'nın Önerileri: Dizi, Podcast ve Kitap

Yazı Boyutu:

Başarılı iş insanı Murat Kolbaşı, OGGUSTO okurları için dizi, podcast ve kitap önerileri yaptı. Murat Kolbaşı’nın favorilerini keşfedin.

İş insanı Murat Kolbaşı, 1987’de Marmara Üniversitesi İdari İlimler Fakültesi İşletme Bölümü’nü bitirdikten sonra 1988 yılında Arzum Elektrikli Ev Aletleri A.Ş.’de Satış ve İş Geliştirme Müdürü olarak iş yaşamına başladı. Başarılı iş insanı Murat Kolbaşı; sevdiği dizi, podcast ve kitapları OGGUSTO okurları için önerdi.

Dizi Önerileri

Homeland

Altı Emmy Ödülü sahibi olan Homeland, son yılların en popüler TV dizilerinden biri. 8 yıldır kayıp olan deniz çavuşu Nicholas Brody’nin teröristlere ait bir evde bulunmasıyla başlayan dizinin hiç değişmeyen esas kahramanı ise bipolar bir CIA ajanı olan Carrie Mathison. Ülkesi tarafından “kahraman” ilan edilen Brody’ye dair farklı fikirleri olan Carrie’ye hayat veren isimse Claire Danes’den başkası değil. Şu anda 8. ve son sezonu Showtime’da yayınlanmakta olan dizi, senaryosundaki ters köşe anların yanı sıra gündemi yakalamayı olay örgüsüyle de çok konuşuluyor.

Suits

Başrolleri arasında Sussex Düşesi Meghan Markle’ın da bulunduğu, Netflix’in hukuk ve dram dizisi Suits, bir hukuk firması içinde geçiyor. Oldukça zeki olmasına rağmen eğitimini yarıda bırakmak zorunda kalan Mike Ross, tesadüfi bir şekilde New York’un en başarılı avukatlarından Harvey Specter ile tanışır. Mike’ın zekasına hayran kalan Harvey, Mike’ı kendi asistanı olarak işe alır fakat ortada çalıştıkları iş yerine yalnızca Harvard mezunlarının işe alınması gibi bir pürüz vardır. Bu durum, ikiliyi birçok yalanı barındıran bir oyunun içine sürükler.

Narcos

Dünyaca ünlenmiş olan Kolombiyalı uyuşturucu kaçakçısı Pablo Escobar’ın hikayesini anlatan Narcos, çıktığı ilk sene oldukça ses getirmişti. DEA ajanları Javier Pena ve Steve Murphy’nin de bu süreçteki faaliyetlerini izleyeceğiniz dizi Escobar’ın hem yükselişini hem de çöküşünü seyirciye anlatıyor. Üçüncü sezon itibariyle ise Cali Cartell’ine odaklanan dizi Narcos: Mexico adıyla çıkan yeni serisiyle de Meksika’daki uyuşturucu kaçakçılarına odaklanıyor. Game of Thrones’dan tanıdığımız Pedro Pascal ve dizinin şahane müzikleri ise, seriye renk katan detaylar arasında.

{772908}

La Casa De Papel

İspanyol Netflix’in keşfedip yeniden kurguladıktan sonra yayınladığı an tüm dünyada kısa sürede bir fenomen haline gelen La Casa De Papel, klasik bir soygun hikayesinin ötesinde harikulade bir suç dizisi. Dizide çok fazla karakter olmasına rağmen hepsi neden bu işin içinde, neye nasıl bakıyorlar ve neden öyle davranıyorlar; her sorunun bir cevabı, hepsinin bir yöntemi var. Bu anlamda oldukça bağlayıcı bir hikaye anlatımına sahip. İspanyol sinemasındaki renk kullanımına, karanlığın ve kasvetin içindeki o muhteşem kırmızılara ayrıca hayran kalacağınızdan eminiz.

Podcast Önerileri

Nasıl Olunur?

Murat Kolbaşı'nın Önerileri: Dizi, Podcast ve Kitap

Gazeteci, yazar ve şimdilerde de Podcast yayıncısı olan Nilay Örnek, mesleklerini en iyi şekilde yapan kişilere soruyor: Nasıl Olunur? Her bölümde farklı alanlarda başarılı olan isimleri konuk alan Nilay Örnek, podcast’i ile dinleyicilerine doğru kişiden doğru bilgiyi alma imkanı sunuyor.

Bu podcast’i iTunes ve Simplecast üzerinden dinleyebilirsiniz.

Ted Talks Daily

Murat Kolbaşı'nın Önerileri: Dizi, Podcast ve Kitap

Hafta içi her gün yayınlanan TED Talks Daily, TED konuşmalarını ses kaydı olarak yayınlıyor. Yapay Zeka’dan Zoolojiye kadar hayal edebileceğiniz her konu üzerine, dünyanın önde gelen düşünürleri ve alanında uzman kişiler konuşuyor. Tüm dünyadaki TED ve TEDx konferanslarındaki serilere de bu Podcast sayesinde ulaşabilirsiniz.

Bu podcast’i Spotify ve iTunes üzerinden dinleyebilirsiniz.

Açık Radyo

Murat Kolbaşı'nın Önerileri: Dizi, Podcast ve Kitap

Açık Bilinç, Açık Gazete gibi podcast yayınlarını içinde barındıran podcast kanalı, yüzlerce podcasti içinde barındırıyor. Müzikten kültür-sanata, tarihten sağlığa kadar birçok konu başlığı olan bu kanal, aynı zamanda bir radyo kanalı da.100’lerce podcasti sayesinde canlı yayınları kaçırdığınıza üzülmeyeceksiniz.

Bu podcast’i iTunes ve Player FM üzerinden dinleyebilirsiniz.

{772906}

Kitap Önerileri

Lee Iacocca’nın Kitapları

Murat Kolbaşı'nın Önerileri: Dizi, Podcast ve Kitap

Geçtiğimiz yıl hayatını kaybeden Amerikalı İşadamı Lee Iacocca, Ford ve Chrysler’İn efsane yöneticisi olarak tanınıyor. Chrysler’in yeniden doğuşunda büyük rol oynayan Lee Iacocca, 1984 yılında otobiyografisi ile başladığı yazarlık serüvenine, sonuncusunu 2007 yılında yayımladığı 7 kitap sığdırdı. Engin tecrübelerini ve vizyonunu paylaştığı bu eserler birer rehber niteliği taşıyor.

Dar Koridor, Daron Acemoğlu & James Robinson

Murat Kolbaşı'nın Önerileri: Dizi, Podcast ve Kitap

Ulusların Düşüşü’nün yazarları Daron Acemoğlu ve James Robinson, yeni kitaoları “Dar Koridor” ile özgürlük kavramını mercek altına alıyor. “Bazı toplumlar özgürken, diğerleri neden otoriter yönetimler altında veya anarşi içinde yaşadılar ve yaşıyorlar?”, “Özgürlük Batı’ya özgü bir durum mu?” ve “Özgürlüğün ve demokrasinin akıbeti ne olacak?”… Özgürlüğün güçlü bir sivil toplum ve güçlü bir devlet arasında yaratılan güçler dengesi ile elde edilebilecek bir kazanım olduğunu savunan ikili, bu soruların yanıtlarını ise tarihsel anekdotlar ile veriyor.

Satranç, Stefan Zweig

Murat Kolbaşı'nın Önerileri: Dizi, Podcast ve Kitap

Avusturyalı yazar Stefan Zweig, incecik bir kitaba insanlık tarihinin en büyük acılarından birini sığdırmayı başarıyor. 1942 yılında kaleme alınan kitap, 2. Dünya Savaşı’nın yıkıcı etkilerini gözler önüne seriyor. Bir gemide gerçekleşen satranç düellosu üzerinden anlatılan hikaye, kitabın adını aldığı tarihi oyuna dair de sembolik ögeler taşıyor. Adını hiç öğrenemediğimiz baş karakterin Buenos Aires’e gitmek için New York’tan ayrılan bir gemiye binmesiyle başlayan kitap, yakın tarihe dair derin izler taşıyor.

{772905}

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları