preloader

Murat Abbas'ın Önerileri: Dizi, Film, Kitap ve Müzik Albümü

18.05.2020
Murat Abbas'ın Önerileri: Dizi, Film, Kitap ve Müzik Albümü

Yazı Boyutu:

Zorlu PSM Genel Müdürü Murat Abbas; OGGUSTO okurları için dizi, film, kitap ve müzik albümü önerileri yaptı. Murat Abbas’ın favorilerini keşfedin.

1969 doğumlu Murat Abbas, iş hayatına BDO Denet firmasında auditor olarak başlamış olup Coopers & Lybrand, PwC ve Bosch-Siemens-Profilo gibi uluslararası şirketlerde devam etti. Kariyerine müzik ve kültür-sanat alanında devam etme kararı alan Murat Abbas, birçok farklı radyo kanalında programcılık ve DJ’lik yapıp birçok farklı derginin müzik sayfalarını yazmasının yanı sıra, Babylon’un Genel Müdürlüğünü, MTV Türkiye’nin Organizasyon Müdürlüğünü, Rock’n Coke, Efes Pilsen One Love gibi Türkiye’nin en büyük festivallerinin içerik küratörlüğünü üstlendi. Kariyerine Zorlu PSM Genel Müdür olarak devam eden başarılı iş adamı Murat Abbas; sevdiği film, dizi, kitap ve müzik albümlerini OGGUSTO okurları için önerdi.

Dizi Önerileri

The Last Dance (IMDb: 9.4)

ESPN ve Netflix işbirliği ile hazırlanan The Last Dance, efsane basketbolcu Michael Jordan’ın kariyerini anlatan 10 bölümlük bir mini belgesel-dizi. Ünlü sporcunun 1997-1998 yıllarında Chicago Bulls’da geçirdiği zamana odaklanan belgesel, yayınlandığı günden beri Netflix’in en çok izlenen yapımları arasındaki yerini koruyor. Netflix’deki diğer yapımların aksine her hafta bir bölümü yayınlanan The Last Dance, Michael Jordan’ın neden gelmiş geçmiş en büyük sporculardan biri olduğunu gösteriyor izleyenlere.

Babylon Berlin (IMDb: 8.4)

Alman yapımı bir polisiye dizisi olan Babylon Berlin, görevlendirildiği bir davayı çözmek için Köln şehrine yollanan komiser Gereon Rath’ın hikayesini konu alıyor. Tykwer, Achim von Borries ve Henk Handloegten’in yönetmenliğinde ve Volker Bruch, Liv Lisa Fries’ın başrolünde olan Babylon Berlin, 1929 senesinin bunalımını yansıtan bir siyasi polisiye dizisi olarak ilgi çekiyor. Basit bir davanın çözümüyle başlayan dizi, uyuşturucu, cinayet ve siyaset ile birleşince hayat değiştirecek boyutta birçok iç içe geçmiş olan olayları anlatıyor.

Broadchurch (IMDb: 8.4)

Başrollerinde David Tennant ve Olivia Colman’ın yer aldığı Broadchurch, bir gencin öldürülmesinin ardından başlatılan cinayet soruşturması ardından küçük bir İngiliz kasabası olan Broadchurch’ün gizem dolu hikayelerini konu alıyor. 2013 yapımı bir İngiliz polisiye dizisi olan Broadchurch, daha önce hiç suç işlenmemiş olan bir kasabada yaşanan cinayetin ardından kimsenin tahmin edemeyeceği gerçekler ile karşılaşır. 3 sezondan oluşan aksiyon ve dram ağırlıklı olan Broadchurch, bir solukta izlemek isteyeceğiniz diziler arasında yer alacak.

{771734}

Film Önerileri

Dünyanın Tüm Sabahları (Tous Les Matins Du Monde) (IMDb: 7.5)

Murat Abbas'ın Önerileri: Dizi, Film, Kitap ve Müzik Albümü

Gérard Depardieu, Jean-Pierre Marielle ve Anne Brochet’in başrolünde yer aldığı Dünyanın Tüm Sabahları filmi, 1991 senesinde Pascal Quignard’ın yazdığı “Tous Les Matins Du Monde” kitabından uyarlanılan bir Fransız filmidir. Günümüz Fransız edebiyatının önemli yazarlarından biri olan Pascal Quignard’ın kitabını canlandıran bu film, XIV.Louis döneminde geçiyor olup, besteci ve viyola sanatçısı olan Sainte-Colombe’nin yaşam öyküsünü konu alıyor. 1992 yılında 7 dalda Cesar ödülü kazanan Dünyanın Tüm Sabahlar filmi, sinema ve müziğin kesişmesiyle birlikte ortaya eşi benzeri olmayan bir eser olarak önümüze çıkıyor.

Elveda Cariyem (Farewell To My Concubine) (IMDb: 8.1)

Murat Abbas'ın Önerileri: Dizi, Film, Kitap ve Müzik Albümü

20.Yüzyılın başlarında Çin’de geçen Elveda Cariyem, Pekin Operasında tanışıp elli senelik bir dostluk kuran iki sanatçının hikayesini konu alıyor. Duan Xiaolou ve Cheng Dieyi isimli iki yakın arkadaşın hayat hikayesini yansıtan 1993 yapımlı bu film, iki Oscar ödülüne aday gösterilmiş olup, Yabancı Dilde En İyi Film Altın Küre Ödülü’nün de sahibi olmuştur. Zaman geçtikçe birbirine karşı olan hislerinin aşka dönüştüğünü anlayan bu iki yakın arkadaşın aşkı II. Dünya Savaşı ve Çin Kültür Devrimi’ne kadar da devam ediyor. Dram, romantizm ve müzikali aynı çatı altında toplayan bu film, özellikle de eski dönemlerin opera sanatına merak duyan isimlerin izlemesi gereken bir film olarak tarihe geçmiştir.

Kitap Önerileri

Yüz Üzerine, David Le Breton

Murat Abbas'ın Önerileri: Dizi, Film, Kitap ve Müzik Albümü

Fransız antropolog ve sosyolog David Le Breton’ın kitabı olan Yüz Üzerine Antropolojik Bir Deneme, insanın karakterini, duygularını ve kişiliğini yansıtan ve somutlaştıran insan yüzüne anlatıyor. İnsan yüzünün aslında aynı görünüme sahip olduğunu fakat aslında bir o kadarda kişisel olduğunu dile getiriyor. İnsan yüzünün hem kişisel hem de toplumsal ve kültürel benzerlik ve farklılıklara değinen David Le Breton, bir insanı en özgün kılan özelliklerden biri olan insan yüzünün simgelerini, değerlerini ve anlamlarını okuyucusuna iletiyor.

Ağlamak Yok, Nilgün Öneş

Murat Abbas'ın Önerileri: Dizi, Film, Kitap ve Müzik Albümü

Hatırla Sevgili, Bu Kalp Seni Unutur Mu? ve İkinci Bahar gibi dizilerin senaryo yazarlığını yapmış olan Nilgün Öneş, aynı zamanda grafik tasarımcısı ve yazar olarakta tanınıyor. Küçük bir yaşta annesini kaybeden bir çocuğun hikayesini konu alan Ağlamak Yok, oldukça dokunaklı ve içten bir hikayeyi okuyucularına aktarıyor. Annesine ağlamak yok diye söz vermiş olan bu küçük çocuğun dünyasını yansıtan kitap, çocukların kendi içlerinde yaşadıkları hayalleri, mutluluğu ve üzüntüyü de dokunaklı bir biçinde anlatıyor.

Giyinmenin Kısa Tarihi, Mineke Schipper

Murat Abbas'ın Önerileri: Dizi, Film, Kitap ve Müzik Albümü

Kurgu dışı kadın edebiyatı çalışmaları ve edebiyat mitolojileri ve kültürlerarası yaptığı çalışmaları ile tanınan Mineke Schipper, Giyinmenin Kısa Tarihi adlı kitabında bizlere insan tenine yönelik ve giyinme kavramı hakkında farklılaşan bakış açılarını ve düşüncelerini aktarıyor. İnsan çıplaklığının gün geçtikçe giyim kuralları ile daha da kısıtlandırıldığını ve sınırlandırıldığını yorumlayan kitap, insanoğlunun bu konu üstündeki görüşlerini ve tartışmalarını yorumluyor ve sorularını cevaplıyor.

{772886}

Müzik Albümü Önerileri

Sixteen Oceans, Four Tet

Four Tet, müzik kariyerine İngiliz post-rock grubu Fridge ile başlayan Kieran Hebden’in yönünü elektronik müziğe çevirdiği solo projesi. Şimdiye dek 9 stüdyo albümü yayınlayan Four Tet’in son albümü ise, kısa sürede büyük ses getiren Sixteen Oceans oldu. Akılda kalıcı melodileri ile Four Tet’in kendine özgü tarzını yansıtan albümde Baby, Teenage Birdsong, Romantics, Green ve This Is For You gibi şarkılar yer alıyor. 13 Mart tarihinde, neredeyse tüm dünyada “evde kal” çağrıları hız kazanmışken yayınlanan albüm, evde geçen günleri güzelleştirecek güçte.

Albümü buradan dinleyebilirsiniz.

Black Pumas, Black Pumas

Austin merkezli oldukça yeni bir psychedelic-soul grubu olan Black Pumas, yapımcı ve multi-enstrümantalist Adrian Quesada ve şarkıcı/söz yazarı Eric Burton tarafından 2017 yılında kuruldu. 62. Grammy Ödülleri’nde “En İyi Yeni Sanatçı” dalına aday olarak dikkatleri üzerilerine çeken ikili, kendi isimlerini taşıyan ilk stüdyo albümlerini geçtiğimiz sene yayınladılar. Rolling Stones ve The Guardian gibi prestijli yayınlardan büyük övgü toplayan albümde; Black Moon Rising, Colors, Fire, Stay Gold, Old Man ve Touch The Sky gibi çok sevilen şarkılar yer alıyor.

Albümü buradan dinleyebilirsiniz.

The Archer, Alexandra Savior

Amerikalı alternatif pop sanatçısı Alexandra Savior, “Desert rock” olarak da tanımlanan atmosferik ve saykedelik melodileriyle son dönemin en başarılı isimlerinden biri. Şarkı sözü yazmaya 14 yaşında başlayan genç müzisyenin müzik dünyasının dikkatini ilk kez çekmesi, Angus Stone’un “Big Jet Plane” isimili şarkısına 2012’de yaptığı cover ile oldu. Savior’un son albümü The Archer ise sanatçının imzası haline gelen melankolik şarkılardan oluşan bir müzik ziyafeti sunuyor dinleyenlere. Derin sözleriyle dinleyenlerin kalbine dokunan albüm, hüzünlü melodileriyle ise onları bambaşka yerlere ışınlıyor. Albümün en sevilen şarkıları arasında; Soft Currents, Can’t Help Myself, Crying All The Time ve Bad Disease yer alıyor.

Albümü buradan dinleyebilirsiniz.

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları