preloader

Jale Balcı'nın Önerileri: Dizi, Film ve Kitap

20.05.2020
Jale Balcı'nın Önerileri: Dizi, Film ve Kitap

Yazı Boyutu:

Şef, Yemek Kitabı Yazarı ve Food Stylist’i Jale Balcı, OGGUSTO okurları için dizi, film ve kitap önerileri yaptı. Jale Balcı’nın favorilerini keşfedin.

Finans sektöründeki sekiz yıllık çalışma hayatından sonra, hobi olarak başladığı yemek işine profesyonelce devam etme kararı alan Jale Balcı, yemek sektörüne ciddi bir adım atmıştır. Bu alanda yurtiçi ve yurtdışındaki deneyimli isimlerden uzun süreli eğitimler alan Balcı, ilk kitabı Keyifli Sofralar İçin 50 Pratik Mönü’yü 2006 yılında çıkarmıştır. Son kitabı Tadında Yolculuğu ise geçtiğimiz sene çıkaran Balcı, yiyecek-içecek sektörünün önde gelen firmalarına danışmanlık hizmeti vermeye devam etmektedir.

Dizi Önerileri

The Spy

1960’lı yıllara bizi geri götüren The Spy, İsrail istihbarat teşkilatı Mossad’ın, ülkede hala efsane olarak görülen ajanı Eli Cohen’i konu alıyor. Suriye’ye yollanmak üzere bir ajan arayışına giren teşkilat ile yolu kesişen Eli Cohen, uzun yıllar sürecek tehlikeli bir görevin içinde kendini bulur. Dönem ve aksiyon türünü sevenler için tavsiye ettiğimiz dizinin başrolünde ünlü oyuncu Sacha Baron Cohen yer alıyor.

Rise of Empires: Ottoman

Osmanlı İmparatorluğu’nun yükselme dönemini konu eden Rise of Empires: Ottoman, Fatih Sultan Mehmet’in destansı hikayesini anlatıyor. Sultan II. Mehmet’in 13 yaşında tahta çıkmasının ardından masalsı yükselişi, Konstantinopolis’i devirmesi ve 15. yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu’nun en önemli hükümdarlarından biri haline gelmesini izleyeceksiniz.

Film Önerisi

Matrix

Bir bilgisayar programcısı olan Thomas Anderson, Neo nickname’li usta bir hacker’dır. Ancak siyah takım elbiseli ve gözlüklü adamların yakın takibindedir. Bu takibin nedenini ise karşılaşacağı Morpheus’dan öğrenir. Morpheus, Neo’ya içinde yaşadığımızı sandığımız bu dünyanın tamamen aldatıcı olduğunu anlatır. Tüm insanlık aslında uzaydan gelen yaratıkların köleleridir. Neo, Trinity ve Morpheus’un da yardımıyla kendilerini bu düzeni yıkmaya adayan bir gruba katılır.

Kitap Önerileri

Çavdar Tarlasında Çocuklar, J.D Salinger

Jale Balcı'nın Önerileri: Dizi, Film ve Kitap

Salinger’in ilk ve tek romanı olan bu kitap, çıktığı andan bu yana ilgi görüyor. Dünya edebiyatı listelerinde ilk sıralarda olan roman, ergenlik dönemindeki bir çocuğun dünyayı algılayış biçimini bize anlatırken, yetişkinlerin düzenine karşı olan isyanını da başarılı bir dil ile aktarıyor.

Körlük, Jose Saramago

Jale Balcı'nın Önerileri: Dizi, Film ve Kitap

Bilinmeyen bir kentte, arabanın direksiyonunda trafik ışığında bekleyen bir adam bir anda kör olur. Ancak karanlıklara değil, bembeyaz bir boşluğa gömülür. Arkasından, körlük salgını bütün kente, hatta bütün ülkeye yayılır. Yönetim ve düzenin tamamen çöktüğü yerde, karantinaya alınan insanlar neler yaşayacaktır?

Tadında Yolculuk, Jale Balcı & Hande Çilek

Jale Balcı'nın Önerileri: Dizi, Film ve Kitap

Tadında Yolculuk kitabında, coğrafi açıdan birbirlerine uzak olmalarına karşın mutfak kültürü açısından benzerlikler taşıyan Akdeniz ve Kaliforniya bölgeleri konu alıyor. Her ikisinde de, yerel yetişen taze ürünleri kullanan, sağlıklı ve hazırlaması basit yemekleri tercih eden ortak bir yaşam felsefesinin etkisini göreceksiniz.

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları