preloader

Gamze Saraçoğlu Önerileri: Dizi, Belgesel, Podcast ve Kitap

18.05.2020
Gamze Saraçoğlu Önerileri: Dizi, Belgesel, Podcast ve Kitap

Yazı Boyutu:

Başarılı moda tasarımcısı Gamze Saraçoğlu, OGGUSTO okurları için dizi, belgesel, podcast ve kitap önerileri yaptı. Gamze Saraçoğlu’nun favorilerini keşfedin.

1980 doğumlu olan Gamze Saraçoğlu, Işık Üniversitesi İşletme bölümünden mezun olduktan sonra dünyanın en iddialı moda okullarından biri olan Parsons School of Design’da Moda Tasarımı okumuş. Eğitimini tamamladıktan sonra Türkiye’ye dönüp 2005 senesinde kendi markasını kuran Saraçoğlu koleksiyonlarını Nişantaşı’ndaki Showroom’unda sergiliyor, moda haftalarının açılış ve kapanışlarını yapıyor ve Boyner, Mudo ve İnci Deri gibi markalara danışmanlık yapıyor. Türkiye’nin en başarılı tasarımcılarından olan Gamze Saraçoğlu; sevdiği dizi, belgesel, podcast ve kitapları OGGUSTO okurları için önerdi.

Dizi Önerileri

Modern Love (IMDb: 8)

New York Times’ın aynı adlı köşesinde yayınlanan kişisel makalelerden hareketle kurgulanan romantik komedi, insan olmanın derinliklerine iniyor. Modern çağda sevmenin ve sevilmenin ne demek olduğunu, sevgililiğe dönüşen arkadaşlığı, başarıları ve başarısızlıkları ile evliliği, beklenmedik yeni aileleri… kısacası 21. yüzyıl koşullarında aşkı konu alıyor.

{772714}

Unorthodox (IMDb: 8.3)

Netflix’in en yeni mini dizilerinden biri olan Unorthodox, yayınlandığı ilk günden beri beğeni toplamayı başardı. Gerçek olayları anlatan bu distopik hikaye, dış dünyadan bağımsız bir hayat süren Hasidik cemaatinin kuralları ile baş etmeye çalışan Esther isimli genç bir kadını anlatıyor.

Belgesel Önerileri

Minding the Gap (IMDB: 8.1)

2018 yapımı olan Minding the Gap belgeseli, Rockford, Illinois’te doğup büyümüş olan üç arkadaşın tutkusu olduğu kaykay aracılığıyla dostluklarının ve hayatlarının nasıl şekillendiğini konu alıyor. Bing Liu’nin yönetmenliğinde çekilen Minding the Gap, En İyi Belgesel Film dalında 91. Akademi Ödüllerine aday gösterilmesinin yanı sıra, Sundance Film Festivali’nde Amerikan Belgesel Ödülleri arasında İlham Verici Film Yapımı Jüri Özel Ödülü’nün de sahip olmuştur. Rockford’da 12 sene boyunca çekilen görüntüler, hem ailesel hem de mental olarak zorluklar içerisinde olan ve kaykay yapmaktan başka çaresi olmayan gençlerin yaşam hikayesini yansıtıyor.

Podcast Önerisi

Deniz Yüce Başarır: Ben Okurum

Gamze Saraçoğlu Önerileri: Dizi, Belgesel, Podcast ve Kitap

Storytel platformunda birçok kitabı seslendiren Deniz Yüce Başarır, Ben Okurum Podcast’inin her bölümünde okuduğu başka bir kitap ile ilgili yorumlarını aktararak ve alıntılar paylaşarak keyifli sohbetler ediyor. Podcast’in bu bölümünde Deniz Yüce Başarır ve konuğu psikiyatr Alper Hasanoğlu ile Stefan Zweig’ın Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu adlı romanını ele alarak, yazarın kitaplarında psikolojinin yerini yorumluyor.

{772486}

Kitap Önerileri

The Goldfinch, Donna Tartt

Gamze Saraçoğlu Önerileri: Dizi, Belgesel, Podcast ve Kitap

2014 senesinde Pulitzer Ödülü alan The Goldfinch kitabı, Saka Kuşu olarakta tanınıyor. Roman dünyasının önemli isimlerinden olan Donna Tartt, bize bu kitabında annesini ve babasını kaybetmiş olan Theodore Decker adlı bir çocuğun hikayesini anlatıyor. Yapayalnız kalan Theodore, sergi salonunda karşılaştığı bir amcanın verdiği bir yüzük ve Saka Kuşu tablosuyla hayatına devam eder.

Actress, Anne Enright

Gamze Saraçoğlu Önerileri: Dizi, Belgesel, Podcast ve Kitap

Actress, Katherine O’Dell isimli İrlandalı bir tiyatro oyuncusunun hikayesini konu alıyor. İrlanda’da başlayıp Londra, Broadway ve son olarakta Hollywood’da sonlanmış bir kariyere sahip olan Katherine’nin hikayesi kızı Norah tarafından okuyucuya aktarılıyor. Actress, Norah’nın hem kendi hem de annesi hakkında uzun zamandır sakladığı sırları ve annesinin kariyerinin nasıl geliştiği ve bunun anne-kız ilişkilerini nasıl etkilediğini anlatıyor. Anne Enright, bu eseriyle hayatta sahip olduğumuz özgürlüğü, sevgiyi ve gücü çok güzel yansıtıyor.

Dört Anlaşma, Don Miguel Ruiz

Gamze Saraçoğlu Önerileri: Dizi, Belgesel, Podcast ve Kitap

Dört Anlaşma, aydınlanma ve özgürlük anlayışlarını çok iyi kapsayan ilham verici bir eser olarak biliniyor. Meksikalı bir araştırmacı olan Don Miguel Ruiz, bu kitabında iyi ve güzel bir hayat sürmek için uymanız gereken dört kuraldan bahsediyor. Bu dört anlaşma sırasıyla şöyledir: Sözünüzü Özenle Seçin, Kişisel Algılamayın, Varsayımda Bulunmayın ve son olarak Elinizden Gelenin En İyisini Yapın. Toltek halkından olan Don Miguel’in kitabına uyarladığı bu dört yaşam kuralı, bizlere daha gerçek bir hayat sürdürebilmemiz için kaleme alınmıştır.

{772886}

Bağlanma, John Bowlby

Gamze Saraçoğlu Önerileri: Dizi, Belgesel, Podcast ve Kitap

İngiliz psikolog, psikiyatrist ve psikanalistti olan John Bowlby’ın bir eseri olan Bağlanma, bir çocuğun annesine olan bağının doğasını ve genel olarak karşılaştığımız bağlanma ilişkilerinin nasıl ortaya çıktığını ve kurulduğunu inceliyor. 2002 senesinde yayınlanan Genel Psikoloji Araştırması ise John Bowlby’yi 20. yüzyılda en çok öne çıkan 49. psikoloğu olarak açıkladı. Özellikle çocuk gelişimine ve bağlanma teorisiyle ön plana çıkan Bowlby, Bağlanma adlı kitabında, yapılan bir takım deneysel araştırmalar sonucu ortaya çıkan biyolojik buluşların ve bağlanma davranışının nasıl ortaya çıktığını, nasıl geliştiğini ve nasıl idare edilmesi gerektiğini bizlere aktarıyor.

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları