preloader

Begüm Kütük'ün Önerileri: Film, Belgesel, Kitap ve Podcast

15.03.2020
Begüm Kütük'ün Önerileri: Film, Belgesel, Kitap ve Podcast

Yazı Boyutu:

Oyuncu Begüm Kütük’ün dizi, film, belgesel, kitap ve podcast önerilerini keşfedin!

İlköğretimi Namık Kemal İlkokulu’nda okuyan Begüm Kütük, ortaokul ve liseyi İzmir Özel Tevfik Fikret Lisesi’nde okudu. Ardından lisans eğitimi için Fransa’ya gidip, Nancy 2 University’de Medya ve İletişim bölümünü bitirdi. Üniversiteden sonra Türkiye’ye döndü ve oyunculuk kariyerine başladı. Dizilerin yanı sıra tiyatro, sinema ve kısa filmlerde de rol alan Begüm Kütük, oynadığı bazı film ve tiyatro oyunlarındaki karakterleriyle çeşitli ödüllere layık görüldü. Kendisinin OGGUSTO okurları için seçtiği dizi, film, belgesel, kitap ve podcast önerilerine göz atın.

Dizi Önerileri

The Crown

İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth’in hayatını konu alan The Crown, kraliçenin gençliğinden başlayarak, evlenmesini ve tahta geçmesini anlatıyor. Üçüncü sezonu geçtiğimiz sene yayınlanan dizi iki sezonda bir dönem atlayarak devam ettiği için, karakterlerin yaşlanması dolayısıyla da oyuncu kadrosunu güncelliyor. İlk iki sezonda Claire Foy ve Matt Smith gibi isimlerin başrolü paylaştığı dizinin üçüncü sezonunda ise Helena Bonham Carter’ın başta olduğu heyecan veren yeni bir kadro yer alıyor.

{772908}

The Handmaid’s Tale

Hulu yapımı olan Handmaid’s Tale, çevresel felaketler ve doğurganlık oranının hızla düşüşü sonrası kurual Gilead isimli bir distopyada geçen dizi oldukça karamsar bir havaya sahip. Mad Men’den tanıdığımız Elisabeth Moss’un oyunculuğu ise bu rol ile kendisine Altın Küre kazandırdı. İlk sezonuyla tüm dünyada çarpıcı bir etki yapmayı başaran ve tüm dünyada çok okunan Margaret Atwood’un kitabından bir uyarlama. Hala devam eden Handmaid’s Tale’i Blu Tv’de bulmak mümkün.

The Young Pope

Oscar ödüllü Paolo Sorrentino’nun yönettiği ilk televizyon dizisi The Young Pope, genç bir kardinal, Lenny Belardo (Jude Law), papa ve Katolik Kilisesi’nin başı oluyor. Pius XIII adını alıyor ve Vatikan’ın yerleşik geleneklerine ve uygulamalarına fazlasıyla meydan okuyor. Baş danışmanı olarak görev yapmak üzere ise kendisini yetimhanede yetiştiren rahibe Rahibe Mary’yi yani Diane Keaton’ı yanına çekiyor. Onu çocukken terk eden ebeveynleriyle yüzleşmek arzusuyla hareket eden Lenny, Kiliseyi yeni bir muhafazakar yöne götürerek Vatikan’ın içinde ve dışında bozulmaya neden oluyor.

{772112}

Film Önerileri

Hotel Mumbai

Dram, tarih ve gerilimi bir araya getiren Hotel Mumbai, 2008 yılında Mumbai, Pakistan merkezli Müslüman terörist organizasyonunun 10 üyesinin düzenlediği saldırıyı ve saldırı süresince Taj Hotel’deki insanların kurtulmak için verdikleri mücadeleyi anlatıyor.Senaryo olarak bir uyarlamadan çok gerçek ve tamamıyla yaşanmış bir trajediyi temel alan filmde sadece oteldeki insanların yaşam mücadelesi detayı değil aynı zamanda oteli ele geçiren 4 teröristin de insanı duyguları fazlası ile ön planda.

{772175}

Uncut Gems

Ünlü film yapımcıları Josh ve Benny Safdie, New York’lu karizmatik bir kuyumcu olan Howard Ratner (Adam Sandler) hakkında heyecan verici bir suç ve gerilim filmi ile karşımızda. Film New York’ta bir ömür boyu para konusunda savaş veren, hayatını yüksek bahisler üzerine kuran Howard Ratner üzerine kuruluyor. Howard Ratner, borçları arttığı ve alacaklıları öfkelendirdiği için hayatta kalma umuduyla her şeyi riske atar.

Marriage Story

Seyircisiyle ilk kez buluştuğu Venedik Film Festivali’nde müthiş övgüler alan ve yönetmen koltuğunda Oscar’lı sinemacı Noah Baumbach’ın yer aldığı Netflix yapımı Marriage Story, 92. Oscar Ödül Töreni’nde de pek çok kategorinin favorisiydi. Dağılan bir evliliğin ve birlikte kalan bir ailenin dokunaklı ve şefkatli hikayesini konu alan filmin başrollerini ise Scarlett Johansson ve Adam Driver paylaşıyor.

Belgesel Önerileri

The Goop Lab

2008’de kurduğu Goop markasını yıllar içerisinde neredeyse bir imparatorluğa dönüştüren Gwyneth Paltrow, son zamanlarda ise izleyenleri Goop’un mutfağına götürdüğü 6 bölümden oluşan belgesel serisi The Goop Lab ile dikkat çekiyor. Sağlıklı yaşama dair pek çok konuyu ele alan belgeselin en çok konuşulan bölümleri ise enerji ile iyileşme ve psikoterapi hakkında olanlar.

{772899}

The Game Changers

The Game Changers; hayvansal ürün tüketiminin sporcuların iyi bir performans göstermesi için gerekli olduğuna dair yaygın inanışı ortadan kaldırmayı hedefliyor. Belgeselde, et yiyenler ile bitki yiyenlerin besin değerlerinin karşılaştırıldığı ‘en büyük’ çalışmadan söz ediliyor. Beslenme alışkanlıklarınızı değiştirmenize neden olabilecek, şaşırtıcı bilgiler öğreneceksiniz!

The Great Hack

Facebook – Cambridge Analytica Skandalı’nın iç yüzünü anlatan The Great Hack, geçtiğimiz senenin en çok konuşulan yapımlarından biri oldu. Cambridge Analytica’nın ülkelerin kaderlerinin belirlenmesinde oynadığı sıradışı rolü gözler önüne seren belgesel, izleyen herkesi teknolojiyi kullanma alışkanlıklarını yeniden gözden geçirmeye zorladı. Görsel dili ve karakter çeşitliliğiyle izleyenleri hep tetikte tutan The Great Hack’in, içinde bulunduğumuz düzeni sarsacak güce sahip olup olmadığını ise zaman gösterecek.

Kitap Önerileri

Aralıklı Beslen Genç Kal, Zaza Yurtsever

Begüm Kütük'ün Önerileri: Film, Belgesel, Kitap ve Podcast

Zaza Yurtsever, Aralıklı Beslen Genç Kal’da son zamanların en çok konuşulan beslenme trendlerinden biri olan aralıklı oruca dair bildiğiniz her şeyi sorgulatıyor. Psikolog olan Zaza Yurtsever, alınan kiloların altında yatan sebebin çoğunlukla stres kaynaklı olduğunu savunuyor. Buna çözüm önerisi ise diyetsiz ve stressiz bir yol olarak gördüğü aralıklı oruç. Yurtsever, Sağlıklı olmak ve sağlıklı yaşlanmak isteyenlerin bu sayede kolayca kilolarını koruyabileceklerini ifade ediyor.

{772905}

Camdaki Kız, Gülseren Budayıcıoğlu

Begüm Kütük'ün Önerileri: Film, Belgesel, Kitap ve Podcast

Bir psikiyatrist olan Gülseren Budayıcıoğlu, hastalarından deneyimlediği yaşamlara yer verdiği romanlarını okuyucu ile buluşturmaya devam ediyor. Bunlardan biri olan Camdaki Kız kitabı da hikayesiyle, sizi alıp derin düşüncelere daldıracak türden bir roman. Çocuklukta yaşanılan her bir olayın, geleceğimizde ne gibi izler bırakacağını mükemmel bir dil ile anlatan usta yazar, engin bilgi ve tecrübelerini okuyucuları ile paylaşıyor. Romanın ana kahramanı Nalan’ın hikayesi üzerinden sevgiye dair önemli bir mesaj veren roman, başucu kitabı niteliği taşıyor.

Etkileme ve İkna Sanatında Hikayenin Gücü, Annette Simmons

Begüm Kütük'ün Önerileri: Film, Belgesel, Kitap ve Podcast

Mesleğiniz, hayattaki amacınız ne olursa olsun, başarılı olmanın sırrı paylaşacak bir hikayeye sahip olmaktan geçiyor. Hikayesi olmayan liderler oy alamıyor, CEO’lar ise ikinci çeyreği göremiyor… Peki hikayeleri bu kadar vazgeçilmez yapan nedir? Annette Simmons, bu kitapta işte bu soruya yanıt veriyor. Hayatın içinden ve dünyanın dört bir tarafından derlenen örneklerle hikayenin gücünü gözler önüne seren Simmons, bir hikaye anlatma rehberi olarak adlandırılabilecek bu kitapta bu kadim sanatın modern dünya düzeninde nasıl kullanılacağını anlatıyor.

{772886}

Podcast Önerileri

Nasıl Olunur?

Begüm Kütük'ün Önerileri: Film, Belgesel, Kitap ve Podcast

Gazeteci, yazar ve şimdilerde de Podcast yayıncısı olan Nilay Örnek, mesleklerini en iyi şekilde yapan kişilere soruyor: Nasıl Olunur? Her bölümde farklı alanlarda başarılı olan isimleri konuk alan Nilay Örnek, podcast’i ile dinleyicilerine doğru kişiden doğru bilgiyi alma imkanı sunuyor.

Bu podcast’i iTunes ve Simplecast üzerinden dinleyebilirsiniz.

{772906}

Yalansavar

Begüm Kütük'ün Önerileri: Film, Belgesel, Kitap ve Podcast

Dünyanın dört bir yanına dağılmış, farklı alanlarda uzman kişiler tarafından hazırlanan Yalansavar, çağımızın en büyük problemlerinden olan “fake news” ile savaşıyor aslında. İçinde yaşadığımız büyük bilgi kirliliğinin içerisinde doğru bilgiye ulaşabilmemiz için eleştirel düşünce alışkanlığını yaymaya çalışan kanal, mümkün olduğunca çok kaynak ve görüşe yer vererek asılsız iddiaları irdeliyor.

Bu podcast’i Spotify ve iTunes üzerinden dinleyebilirsiniz.

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları