preloader

Hem Çevreci Hem Hızlı Yat: Furyan F35 Eco Hybrid

12.08.2021
Hem Çevreci Hem Hızlı Yat: Furyan F35 Eco Hybrid

Yazı Boyutu:

Motorsporları dünyasının hız tutkusu maviliklerle birleşirse ne olur? Ortaya performanslı ve keyifli bir motoryat çıkar. Elektrikli ve benzinli hibrit motoruyla ön plana çıkan Furyan F35 Eco Hybrid, lüks yatçılık dünyasında yeni bir dönemin başlangıcı olarak tanımlanıyor.

Artık her ürünün çevre dostu olanı makbul. Sıra dışı enerji kaynağıyla rakiplerinden sıyrılan Furyan F35 Eco Hybrid de bunlardan biri. 30 yıldan uzun süre motor sporları dünyasında çalışmış John Travis'in hız ve deniz tutkusunu bir araya getirdiği Furyan F35 Eco Hybrid çevre dostu özellikleri ve performansıyla dikkat çekiyor. Çevre dostu özellikleri daha üretim sürecinde başlayan bu yeni modeli gelin yakından tanıyalım.

Furyan F35 Eco Hybrid'in fikir babası John Travis adında bir İngiliz Mühendis. Travis 30 yıldan uzun süre motor sporları dünyasında çalışmış. Amacı otomobilleri daha hızlı ve çevreye daha az zararlı hale getirmenin yollarını aramak olmuş. Aynı zamanda bir tekne tutkunu olan Travis, motorsporları sektöründe geçen yılların ardından burada edindiği deneyimi denizlere taşımaya karar vermiş. Hızlı ve çevre dostu bir motoryat üretmek üzere ilk adımını attıktan ve uzun süren mühendislik ve araştırma çalışmalarının ardından ortaya Furyan F35 Eco Hybrid çıkmış.

Furyan F35 Eco Hybrid, otomotiv dünyasının hız tutkusunu denizlere yansıtan ama bir yandan da çevreye saygılı bir duruş sergileyen sıra dışı bir tekne modeli. Dünyanın ilk benzinli ve elektrikli teknesi olarak anılıyor.

Hem Çevreci Hem Hızlı Yat: Furyan F35 Eco Hybrid

Furyan F35 Eco Hybrid'in öne çıkan birkaç özelliği var. Model, elektriği doğrudan motorlara vererek 12 knot hıza ulaşan kompakt bir benzinli jeneratörü son teknolojiye sahip bir elektrikli sevk sistemiyle birleştirerek denizin ortasında ortaya çıkabilecek yakıt ya da akü sorununu ortadan kaldırmayı amaçlıyor.

Teknenin en önemli özelliklerinden biri Konrad kuyruk sistemi. Kuyruk tahrikli performansı ve verimiyle dikkat çeken bu sistem, iki adet elektrik motoruyla tahrik ediliyor. Bu sistem benzinli ve elektrikli motorların hem bağımsız hem de birlikte çalışmasını sağlıyor. Böylece motorlardan biri arıza yaptığında diğeri bağımsız olarak kullanılabiliyor.

Furyan F35 Eco Hybrid'de elektrik motorları enerjiyi, ağırlığın dengeli bir şekilde dağıtılabilmesi için teknenin her iki yanına yerleştirilmiş ikişer adet 63 kWh'lik akü grubundan alıyor. Bu akü grubu 90 HP gücünde bir menzil yükselticiyle destekleniyor. Toplam 252 kWh enerji depolayabilen aküler marinalarda şarj edilebiliyor.

Hem Çevreci Hem Hızlı Yat: Furyan F35 Eco Hybrid

İki elektrik motorunun önüne yerleştirilmiş 120 HP'lik küçük bir döner devinimli motorun yüksekliği ise 50 cm'den az. Ağırlığı ise sadece 37 kg. Benzerlerine göre çok daha küçük olan ve daha az hareketli parça içeren bu motor tekne sahibine verimli ve güvenli seyirler sunuyor. Çift elektrik motoru ve menzil yükselticiden oluşan ekipmanın tümü 370 HP güce sahip bir motordan daha küçük ve daha hafif. Üstelik 536 HP güce sahip.

Teknenin motorları kadar gövde formu da performansı artırıyor. Furyan F35 Eco Hybrid, dalgaları kesen ve baltabaş olarak da anılan dikey baş bodoslaması ve derin V gövde sayesinde performansı yüksek bir tekne olmuş. Teknenin performansı ve çok iyi… Furyan F35 Eco Hybrid, çift makineyle 38 knot en yüksek hıza ulaşıyor, 12 knot süratte sadece akü gücüyle üç saat seyir yapabiliyor. Aküler kullanılmadan menzil yükselticiyle birlikte ise seyir süresi 12,5 saate ulaşıyor.

Furyan F35 Eco Hybrid'in üretim aşamasında da çevreye verilen zararı en aza indirmek hedeflenmiş ve başarıya da ulaşılmış. Teknenin gövdesi bio-reçineyle ıslatılmış keten kökenli bir elyaftan üretildi. Bu üretim yöntemi sayesinde karbondioksit emisyonu GRP'ye göre yüzde 77, karbon elyafa göre ise yüzde 97 daha az. Ayrıca bu yöntemle üretim sürecinde, karbon fibere göre yüzde 85 daha az su ve yüzde 70 daha az enerji kullanılıyor.

Hem Çevreci Hem Hızlı Yat: Furyan F35 Eco Hybrid

Model gelişmiş teknolojisi sayesinde akıllı yazılıma ve dokunmatik ekrana sahip elektronik kontrol ve görüntüleme sisteminde, güç çıkışını gerekenle eşleştirerek israfı en aza indiriyor ve yüzde 30'a kadar enerji kaybına neden olabilen pervane kaymasını ciddi anlamda azaltıyor.

Tüm bu teknik bilgilerin yanında Furyan F35 Eco Hybrid aslında hem çevre dostu, hem performanslı hem de kısa konaklamalı seyirler için çok uygun bir tekne. Dört kişiye kadar misafir ağırlayabilen modelin içinde iki kişilik yatak ve bir duş tuvalet yer alıyor. 10, 66 metre boyundaki Furyan F35 Eco Hybrid'in F35 Coupe ve F35 Open Sports Cruiser olmak üzere iki farklı versiyonu bulunuyor.

{774008}

OGGUSTO Yat Editörü Şule Kaya’nın diğer yazılarını okumak için tıklayın.

Dünyadan en yeni haberleri ilk bilen olmak için OGGUSTO’nun haftalık e-bültenine kaydolun.

Şule Kaya
Şule Kaya Tüm Yazıları