preloader

Fonksiyonel Tıp Doktorlarının Süper Besin Sırları

13.12.2023
Fonksiyonel Tıp Doktorlarının Süper Besin Sırları

Yazı Boyutu:

Ruh halimize iyi gelen, inflamasyon önleyen, antioksidan yüklü, bağışıklığımızı yükseltmeye yardımcı süper besinler listesini keşfedin.

Süper Besin Nedir?

Artık çoğu insan, sağlıklı beslenme eğiliminde. Çoğumuz süper besinleri düzenli olarak diyetimize dahil ettik. Ruh halimize iyi gelen, enflamasyona karşı koyan, antioksidan aktiviteye sahip olan, beyin işleyişini optimize eden, bağışıklığımızı yükseltmeye yardımcı olan dolayısıyla birçok yönden bize iyi gelen süper besinleri araştırır olduk.

Araştırmacılar da, bir zamanlar gözden kaçan gıdaların şaşırtıcı beslenme profillerini yeniden keşfettikçe süper yiyeceklerin listesi büyümeye devam etti. Vücudumuzun doğru çalışması ve iyileşmesi için, tüm doğru gıda gruplarından besinlere ihtiyaç duyuyoruz. Her vitamin ve mineral vücutta benzersiz bir role sahip olsa da bazı besinler, vitaminler ve mineraller enerji üretimi ve taşınması için hayati önem taşır.

Fonksiyonel Tıp Doktorlarının Süper Besin Sırları

Fonksiyonel Tıp tek bir ana prensibe dayanır: Kötüyü çıkarmak ve iyiliği koymak. İşte Süper-Gıdalar bunu sağlar.

  • Peki, bir gıdayı “Süper” yapan nedir?
  • Neden bir yiyecek sadece sağlıklıyken, bir diğeri süper sağlıklıdır?

Cevap: “Besin Yoğunluğu”. Süper yiyecekler benzeri gıdalardan daha önemli besinler içerir. Örneğin, bir muz sağlıklıdır, iyi bir potasyum kaynağıdır ancak yaban mersini kadar sağlıklı değildir çünkü daha fazla nişasta ve şeker içerir. Bu yüzden süper besinler ihtiyaca göre belirlenir.

Dünyanın önde gelen fonksiyonel tıp doktorlarının süper besinler konusundaki ortak görüşlerini sizin için derledik.

Süper Besin Listesi

Chia

Fonksiyonel Tıp Doktorlarının Süper Besin Sırları

Chia tohumları, parlayan cilt ve zihinsel berraklık da dahil olmak üzere çok sayıda faydası olan mükemmel bir anti-enflamatuar omega-3 yağ asitleri kaynağıdır. İki çorba kaşığı bile 10 gramlık lif içerir. Bağırsak sağlığını desteklemek için dost bağırsak bakterilerini ve fermantasyonlarını, kısa zincirli yağ asitleriyle besleyen bir prebiyotik görevi görür. Chia tohumları, çoğu bitkiden daha fazla protein, sütten daha fazla kalsiyum içerir.

Hemp/Kenevir

Kenevir tohumları, içerdiği Omega-3 ile, hücre yenilenmesinde ve sağlıklı beyin fonksiyonunda önemlidir. Kenevir ayrıca son derece sindirilebilir ve vejeteryan bir esansiyel yağ asitleri kaynağı olarak protein alımını artırmak isteyenler için mükemmel bir besindir. B vitaminleri, magnezyum, çinko ve demir içerir.

Kinoa

Fonksiyonel Tıp Doktorlarının Süper Besin Sırları

Birleşmiş Miletler Gıda ve Tarımsal Üretim Organizasyonuna göre kinoa, en çok besin içeren tahıl mahsulüdür. Kolestrol içermez, alerjiye neden olmaz ve veganlar için güçlü bir bitki proteini kaynağıdır. Kinoa ayrıca pirinç dahil diğer tahılların çoğunun iki katı lif içerir.

Kale

Lahana, brokoli ve karnabahar ailesinden sayılan, yeşil yapraklı kıvırcık bitkinin yaprağının tadı acımsı ve baharatlıdır. Dünya mutfağında oldukça popülerdir. Bir fincanı günlük kalsiyumun %14’ünü, günlük A vitamini ihtiyacınızın % 659’unu ve günlük önerilen K vitamininin %900’ünden fazlasını içerir. Görme ve cilt sağlığını, kemik büyümesini ve vitamin iken bağışıklık sistemini destekler. Kanın pıhtılaşmasını düzenler ve vücutta kalsiyum taşır.

Mantarlar

Fonksiyonel Tıp Doktorlarının Süper Besin Sırları

Mantarlar Çin tıbbında büyük bir rol oynar ve tıbbi besin olarak günlük diyetlerinin bir parçasıdır. Reishi, shiitake bağışıklık sisteminizi güçlendiren ve sağlıklı hormon üretimini destekleyen güçlü iyileştirici özellikler içerir. Mantarlar, sağlıklı karaciğer fonksiyonunu, optimize edilmiş kolesterol seviyelerini destekler. Anti-kanser anti-viral ve anti-inflamatuardır.

Gökkuşağı Meyve ve Sebzeleri

Gökkuşağı renklerindeki her meyve ve sebze rengi farklı bir şifa bileşikleri ailesini temsil eder. Değişik renklerdeki sebzeler 25.000’den fazla yararlı kimyasalı barındırır. Araştırmalar, bu kimyasalların sinerjistik etkisinin birçok sağlık faydası sağladığını göstermektedir. Atalarımız 800’den fazla bitkisel gıdaya sahipken, biz ise bu sayının yakınıda bile tüketememekteyiz.

Kakao (Çiğ kakao)

Fonksiyonel Tıp Doktorlarının Süper Besin Sırları

Bir Amazon ağacının meyvesinin tohumu kakao, gezegendeki en yüksek antioksidan içeren besinlerdendir. Antioksidanlar, magnezyum, demir, manganez ve kromun bir numaralı kaynağıdır ve diğer bir deyişle “mutluluk kimyasalı” olarak bilinir. İşlenmemiş ham kakao kardiyovasküler sağlığı iyileştirmeye yardımcı olur, güçlü kemikler oluşturur, doğal bir afrodizyaktır, ruh halinizi ve enerjinizi yükseltir, adeta ömür uzatmaya yardımcı çalışır.

Maca

Vitaminler, mineraller, enzimler ve her esansiyel amino asidi içerir. Binlerce yıldır temel gıda olarak görülen Peru kök sebzesidir. İnkaların enerji, dinamiklik, güç veren savaş hazırlık yiyeceği olarak bilinir. Bu adaptojenik süper yiyecek libidoyu da artırır.

Goji Berry

Fonksiyonel Tıp Doktorlarının Süper Besin Sırları

5.000 yıldan uzun süredir Geleneksel Çin Tıbbında kullanılmaktadır. Yüksek miktarda antioksidan, 21 eser mineral, demir, polisakkarit, B ve E vitaminleri ve diğer birçok besin de dahil olmak üzere 8 temel amino asidin tamamı, toplam 18 çeşit amino asit içerir.

Arı Ürünleri

Arı poleni, doğada bulunan en eksiksiz besindir ve özellikle B-9 vitamini (folat) olmak üzere neredeyse tüm B vitaminlerini ve 21 esansiyel amino asidi içerir, bu da onu tam bir protein haline getirir. Organik, ham, pastorize edilmemiş bal, mineraller, antioksidanlar, probiyotikler ve enzimler açısından zengindir ve gezegendeki en yüksek titreşimli gıdalardan biridir.

Camu Berry

Fonksiyonel Tıp Doktorlarının Süper Besin Sırları

En yüksek C vitamini kaynağıdır. Dokuyu yeniden oluşturmak, kanı temizlemek ve enerjiyi arttırmak için mükemmeldir. Camu berry bir bağışıklık savaşçısı ve göz besleyici süper yiyecektir. Camu tozu smoothie, meyve suları ve protein içeceklerine karıştırılabilir veya meyvelerin üzerine az miktarda serpilebilir.

Deniz Sebzeleri (algae, dulse, nori, klorella)

Denizin bu süper besinleri, doğal DHA ve EPA kaynaklarıdır. Balıkları Omega-3 kaynağı yapan besin zincirlerindeki alglerdir. Sağlıklı tiroid fonksiyonunu desteklemek için iyi bir selenyum, tirozin ve iyot kaynağı olan alg formlarıdır. Besin maddeleri ile dolu deniz sebzeleri, ağır metalleri uzaklaştırmaya, vücudu detoksifiye etmeye, radyoaktif iyottan arındırmaya yarar. Çok sayıda eser mineral sağlar, bağışıklığı düzenler ve kanser riskini azaltır. Journal of Agricultural and Food Chemistry’de yapılan yeni bir araştırma, deniz yosununun genellikle sadece süt ürünlerinde bulunan kalp sağlığına uygun yiyecek “biyoaktif peptitler” açısından zengin vegan bir kaynağı olduğunu bulmuştur.

Yaban Mersini

Fonksiyonel Tıp Doktorlarının Süper Besin Sırları

Medical News Today’e göre kan basıncını düşürür, diyabeti yönetir ve kanseri önler. Yakın zamanda yaban mersini tüketiminin beyin fonksiyonu bağlantısıyla ilgili çalışmalar yapılmıştır. Ohio’daki Cincinnati Üniversitesi Akademik Sağlık Merkezi tarafından yürütülen çalışmalara göre; yaban mersini yiyenler, hafızada iyileşme, kelime ve kavramları kullanmada ilerleme gösterdikleri tespit edimiştir. Deneklerin manyetik rezonans görüntülerinde yaban mersini tüketen grupta hafızada iyileşme ve beyin aktivitelerindede artış olduğunu göstermiştir.

MCT yağı

Orta zincirli trigliseritler veya MCT’ler, hindistancevizi yağından elde edilen özel bir yağ asidi türüdür. Araştırmalara göre, MCT yağı kilo kaybına da yardımcıdır. Anında enerji kaynağı haline gelir. Çünkü MCT’ler hızlı bir şekilde yanar ve çok verimli bir şekilde metabolize olur, doğrudan bağırsağa gider ve daha sonra karaciğerde emilir, böylece MCT’ler yağ olarak depolanmaz. Smoothie, kahve veya sebzelere MCT yağı eklenebilir. MCT’ler ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirmek için güçlü antioksidan destek sağlar.

Ashwagandha

Fonksiyonel Tıp Doktorlarının Süper Besin Sırları

Ayurveda tıbbında 2.500 yıldan fazla süredir popüler olan bir bitkidir. Doğal bir adaptojen olan Ashwagandha (Hint Ginseng) vücudun zihinsel, fiziksel ve duygusal strese uyum sağlamasına ve üstesinden gelmesine yardımcı olurken aynı zamanda bedensel süreçleri normalleştirir. Ashwagandha ayrıca beyin işlevini korumaya yardımcı olan güçlü antioksidanlar içerir, bu da gelişmiş hafıza ve diğer bilişsel yeteneklerle destek olur. Ashwagandha, kortizolü düşürmek ve tiroid hormonlarını dengelemek için inanılmaz sonuçlar gösterdiği bilinmektedir.

Fonksiyonel Tıp Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Fonksiyonel Tıp Doktorlarının Süper Besin Sırları

Fonksiyonel Tıbbın en dikkat çekici ve fark yaratan yaklaşımlarından biri, “kişiye özel” olmasıdır. Kişinin genetik, biyokimyasal ve yaşam tarzı faktörlerinin ayrıntılı bir şekilde anlaşılmasını sağlar ve bu bulguları kişiye özel tedavileri planlamak ve en iyi sonuçları almak için kullanır. Hastaların fiziksel yapısını detaylı incelerken, bu yapıyı zaman içerisinde bozan çevresel faktörleri ve yaşam şeklini de ayrıntılı incelemeye alır. Bu değerlendirmeler kişiye özel olan tetikleyici duygusal, fiziksel ve ruhsal faktörleri ortaya çıkarır. Tedavi planları ve iyileşme de bu doğrultuda takip edilir ve sürdürülür… Fonksiyonel tıp hakkında bilinmesi gereken her şeyi keşfedin.

Yaprak Üner
Yaprak Üner Tüm Yazıları