preloader

Yogaya Başlamanız İçin 7 Neden

Yogaya Başlamanız İçin 7 Neden

Yazı Boyutu:

Harvard Üniversitesi’nin, stresli dönemler için herkesi yoga yapmaya çağırdığını biliyor muydunuz? Yoganın hayatınızı etkileyecek 7 faydasını sizlerle paylaşıyoruz.

Yoga, Hindistan kaynaklı olup kelime olarak “birleştirmek”, “kontrol etmek” ve “birlik” gibi birden çok anlama sahip. Duruş, nefes ve meditasyonun bir birleşimi olan yoga; kendinizle baş başa kalabileceğiniz, beden ve zihinsel sınırlarınızı keşfedip onu genişlettiğiniz bir uygulama. Yoga; benliğinize dönmenizi sağlarken, aynı zamanda nefes kontrolü ve enerji farkındalığına sahip olmanız için sizi destekler. Yogaya başlamak için “doğru zaman” diye bir kavram yoktur. Kendinizi hazır ve rahat hissettiğinizde, kısacası aklınıza başlama fikri ilk geldiğinde başlayabilirsiniz. Unutmayın, yaş ve fiziksel durum fark etmeksizin herkes yoga yapabilir… Fiziksel, zihinsel ve ruhsal olarak sizi iyileştiren yoganın en temel 7 yararlarını öğrenin.

Enerji veriyor

Yogaya Başlamanız İçin 7 Neden

Omurga ne kadar canlıysa insan kendini o kadar enerjik hissediyor. Yoga sırasında omurlar arasında açılan mesafe, enerji ve kanın serbest dolaşmasını sağlıyor. Serbest kalan enerji, başın tepesinden ayaklara kadar akıyor. Bu da beden üzerinde canlandırıcı etki yaratıyor, kendinizi yogadan sonra hafiflemiş ve mutlu hissediyorsunuz. Ayrıca yoga yaparken sinir taşıcıyıcıları aktif hale geliyor ve endorfin salgılanıyor. Endorfin salgılandığı için yoga seansından sonra bedeninizde hiç yorgunluk hissetmiyorsunuz.

Yataktan yorgun kalkıyor ve günün ilk saatlerini zor geçiriyorsanız, uyanınca ilk olarak yoga yapmayı deneyin. 20 dakikanızı ayırsanız yeter.

Esneklik, denge ve güç kazandırıyor

Yogaya Başlamanız İçin 7 Neden

Yogaya başladığınız ilk zamanlarda, en basit hareketi yaparken bile zorlandığınızı hissedebilirsiniz. Ancak birkaç seanstan sonra esnekliğinizin arttığını, kaslarınızın güçlendiğini, dengede kalabildiğinizi ve önemlisi omurga duruşunuzun dikleştiğini gözlemliyorsunuz. Pratiğiniz geliştikçe, matın üzerindeki duruşunuz sağlamlaşıyor. Bununla beraber hayata karşı duruşunuz da bir o kadar güçleniyor. Aklınızından çıkarmayın; mat aslında sizin bir yansımanız…

Stresi azaltıyor

Yogaya Başlamanız İçin 7 Neden

Stres anında beyninizin bilişsel ve duygusal fonksiyonları harekete geçiyor. Adrenalin ve kortizon hormonlarının salgılanması sonucunda duygusal fonksiyon stres tepkisini başlatıyor. Bu sırada kendini koruma altına almaya çalışan beyin, bilişsel fonksiyonunu da harekete geçirerek stresi baskılamaya çalışıyor. Bilişsel fonksiyon ne kadar güçlüyse, baskılama tepkisi o kadar işe yarıyor. Yoga duruşlarında dengenizi sağlamaya çalışırken yalnızca poza konsantre olduğunuz için bilişsel fonksiyon sürekli çalışıyor ve gün geçtikçe daha güçlü bir hal alıyor. Dolayısıyla günlük hayatınızda stresle daha kolay başa çıkabiliyorsunuz. Bunun yanı sıra stres, vücudunuzdaki belli noktalarda kasılmalara sebep oluyor. Yogadaki esneme hareketleriyle tüm kasılan yerleri gevşeterek stresin yarattığı etkilerden kurtulmanız mümkün.

{772940}

Öz saygınız artıyor

Yogaya Başlamanız İçin 7 Neden

Yoga, sinir sistemi fonksiyonlarını çalıştırdığı ve hormon seviyenizi dengede tuttuğu için ruh haliniz her zaman iyi oluyor, hayata ve çevrenizdekilere karşı daha pozitif yaklaşıyorsunuz, stresten uzaklaşıyorsunuz, eskisi kadar kolay öfkelenmiyorsunuz ve size zarar veren kötü alışkanlıklarınız yok oluyor. Bunların sonucunda kendinize duyduğunuz öz saygı artıyor.

Anda kalmanızı sağlıyor

Yogaya Başlamanız İçin 7 Neden

Günlük yaşantınızda hangi sıklıkla düşüncelerinizi olduğunuz anın dışında buluyorsunuz? İnsan, yapısı gereği bulunduğu anın tadını çıkarmak yerine ya geçmişte yaşadığı bir olaya takılıp kalıyor ya da kendisini gelecek ile ilgili düşünürken buluyor (bundan bir saat sonra ne yağacağınızla ilgili düşünmek de bu durumun içine giriyor). Yoga duruşları, bedeni bir araç olarak kullanarak bulunduğunuz an ile yakınlık kurmanızı sağlıyor. Geçmiş ya da gelecek ile ilgili düşünceleri en aza indirip bulunduğunuz anı doyasıya yaşamınıza destek veriyor. Duruşları yaparken ya da meditasyona oturduğunuz sırada, beyniniz yalnızca hareketlere ve nefese odaklandığı için o ana kendinizi tamamen kaptırıyorsunuz. Ve bir süre sonra, anda kalabilme hali günlük yaşamınızda da etkisini gösteriyor.

“Yoga zihindeki düşünce dalgalarının kontrolüdür.” – Patanjali

Vücudunuzu tanımayı öğretiyor

Yogaya Başlamanız İçin 7 Neden

Yaptığınız duruşlar ve nefes kontrolleri, vücudunuzu gözlemlemenize ve her bir kasınızın nasıl çalıştığına dair farkındalık kazanmanıza yardımcı oluyor. Yogaya başladıktan birkaç seans sonra, bedeninizin ve zihnininizin nasıl çalıştığını çok daha iyi anlıyorsunuz. Nefesle beraber hareketleri daha kolay yaptığınızı fark ederek, aslında doğru nefes almanın vücudunuzda yarattığı etkileri algılamaya başlıyorsunuz.

{772879}

İç organlarınızın sağlıklı kalmasını destekliyor

Yogaya Başlamanız İçin 7 Neden

Yoganın bedeninize sunduğu esneklik, iç organlarınıza ve salgı bezlerinizi de olumlu yönde etkiliyor. Kardiyovasküler, endokrin, solunum, sindirim, bağışıklık ve sinir sisteminin doğru bir şekilde çalışmasını sağlayan yogada, özellikle bedeninizi arkaya doğru çevirdiğiniz “twist” pozları iç organlarınızda detoks etkisi yaratıyor.

Editörün Notu: Yogaya başlamak için motivasyona ihtiyacınız varsa, kendinize yoga kıyafetleri alarak ilk adımı atabilirsiniz!

Yogaya Başlamanız İçin 7 Neden
Anais&Margaux Paris
Satın Al
Yogaya Başlamanız İçin 7 Neden
Anais&Margaux Paris
Satın Al
Yogaya Başlamanız İçin 7 Neden
Ryder Act
Satın Al
Yogaya Başlamanız İçin 7 Neden
Ryder Act
Satın Al
Yogaya Başlamanız İçin 7 Neden
adidas
Satın Al
Yogaya Başlamanız İçin 7 Neden
Adidas by Stella McCartney
Satın Al

Yoga matı önerisi; Roru Concept

Roru Concept’in Travel Sun Siyah Desenli Doğal Kauçuk Yoga Matı, bizim favorimiz. Çevre dostu malzeme kullanılan mat; lateks silikon ve ftalat içermiyor. Kaydırmaz oluşuyla, tüm pozları rahatlıkla yapabilmenizi sağlarken, katlanabilir yapısıyla da kullanım rahatlığı sunuyor.

Yogaya Başlamanız İçin 7 Neden

Satın Al

Takip edebileceğiniz yoga kanalları ve uygulamaları

Yoga With Adriene

Adriene Mishler, hem 6.24M takipçiye sahip olan “Yoga With Adriene” YouTube kanalından hem de “Find What Feels Good” uygulamasından yoga severleri ile buluşuyor. Ayrıca ücretsiz yoga videolarını Adriene’in websitesinden de takip edebilirsiniz. Her seviyeye uygun olarak hazırladığı videolar arasından kendinize uygun yoga hareketlerini seçip kendi rutininizi oluşturabilirsiniz. Esneklik, denge ve kuvvetlendirme üzerine yoğunlaşan egzersizleri rahatlıkla evden takip edebilirsiniz. Kendiniz için bir spor rutini oluşturmak istiyorsanız da 30-day challenge programları ile kısa zamanda forma girebilirsiniz.

IOS ve Android uyumlu uygulamaya Appstore ve Google Play’den erişebilir, daha fazla bilgi için web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Tara Stiles

Hem yogaya yeni başlayan hem de daha ileri seviyede olanlar için kolay anlaşılır ve keyifli yoga videolarını YouTube kanalı ve Instagram hesapından takip edebilirsiniz. Oldukça detaylı anlatımlara yer verdiği videoları, tekniğinizi ileri seviyeye taşımanıza da yardımcı oluyor. Eğer uzun zamandır yogaya başlamak istiyor ama motive olamayıp, nasıl başlıyacağınıza karar veremiyorsanız, Tara Stiles’ın videolarına bir göz atın deriz.

Daha fazla bilgi ve içerik için Instagram hesabını ziyaret edebilirsiniz.

Alo Moves

Alo Moves, Briohny Smyth ve Koya Webb gibi isimlerinde içinde olduğu oldukça geniş bir ekipten oluşan egzersiz platformudur. Yoga ve fitness ağırlıklı videolar paylaşan Alo Moves, aynı zamanda HIIT antrenman egzersizleri, pilates ve meditasyon gibi alanlarda da videolar paylaşıyor. Kendinize en uygun alanı seçip, dilediğiniz zorluk seviyesinden egzersizleri takip edebilirsiniz.

IOS ve Android uyumlu uygulamaya Appstore ve Google Play’den erişebilir, daha fazla bilgi için web sitesini ve Instagram hesabını ziyaret edebilirsiniz.

{772469}

Yoga Studio: Mind & Body

Yogaya Başlamanız İçin 7 Neden

Uygulama üzerinden istediğiniz yoga pozlarını seçerek, yoga akışınızı kişiselleştirebilirsiniz. Rodney Yee tarafından verilen dersler, zorluk seviyesi ve süreye göre kategorilere ayrılıyor. Yaklaşık 150 yoga ve meditasyon videosunun yer aldığı uygulamadan denge, güç, esneklik, rahatlama gibi odak noktanızı da seçebilirsiniz.

IOS ve Android uyumlu uygulamaya Appstore ve Google Play’den erişebilir, daha fazla bilgi için web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Boho Beautiful

Juliana ve Mark çiftinin Boho Beautiful markası, yoga, fitness, meditasyon, seyahat, vegan beslenme ve daha bir çok alanda pozitif enerji saçan içerikler üretiyor. Boho Beautiful YouTube kanalı 1.27M takipçiye sahip olup, takipçilerine motive edici yoga ve fitness videoları sunuyor. Websitesinde yer alan programları satın alıp, programa yönelik video, yemek tarifi ve e-booktan da yararlanabilirsiniz.

Daha fazla bilgi için web sitesini ve Instagram hesabını ziyaret edebilirsiniz.

Daily Yoga

Yogaya Başlamanız İçin 7 Neden

Daily Yoga uygulaması, sizlere 750’den fazla yoga, pilates, meditasyon ve fitness dersi sunuyor. Apple Health Uygulaması ile yaptığı iş birliği sayesinde yetkililere soru sorup, spor rutinlerinizi danışabilir ve geri bildirim alabilirsiniz. İster başlangıç sevisinde, ister daha ileri seviyede olun, Daily Yoga, her seviye için ayrı spor programları sunuyor. Kendinize en uygun spor programlarını seçip, günlük olarak gelen bildirimler sayesinde sporunuzu günlük bir rutin haline getirebilirsiniz.

IOS ve Android uyumlu uygulamaya Appstore ve Google Play’den erişebilir, daha fazla bilgi için web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Cemre Bosnalı Zeydanlı
Cemre Bosnalı Zeydanlı Tüm Yazıları