preloader

Aromaterapi ile Verimliliği Artırmanın Yolları

06.10.2023
Aromaterapi ile Verimliliği Artırmanın Yolları

Yazı Boyutu:

Hayatın her bir anında verimliliğinizi aromaterapi ile artırabileceğinizi biliyor musunuz? Art de Huile markasının kurucusu Uzman Eczacı Hülya Kayhan aromaterapi ile verimliliği artırma tüyolarını anlatıyor.

Aromaterapi ile Verimliliği Artırmanın Yolları
Uzm. Ecz. Hülya Kayhan

Barselona Üniversitesi’ndeki bilim insanlarının araştırma sonuçlarında “Aromaterapi, otonom sinir sistemini dengeleyerek iş performansını artırır” saptaması yer alıyor. Peki nedir aromaterapi?

Aromaterapi, esasen aromatik bitki ve çiçeklerden elde edilen uçucu yağların koklanması ile yapılan ve herhangi bir ekstra zaman veya çaba gerektirmeyen bir terapi biçimi olarak özetlenebilir. İyonik hava yayıcılar sayesinde, oturduğunuz veya uyuduğunuz yerde uçucu yağ özlerini koklayarak bu terapiyi uygulayabilirsiniz.

{177905}

Suni Kokular ve Doğal Uçucu Yağlar Arasındaki Fark

Bu kadar yalın ve basit olan bir terapinin nasıl oluyor da bu denli güçlü etkileri oluyor?

Limbik sistem, duygu durum merkezi olarak bilinir ve koku soğancığı ile doğrudan bağlantılıdır. Bu sayede kokular doğrudan duygularımıza etki edebilir. Bilimsel çalışmalar, aromaterapinin özellikle stres, üzüntü, isteksizlik ve enerji düşüklüğü gibi durumları iyileştirebileceğini ortaya koyuyor. EEG testleri ile yapılan çalışmalar, sentetik kokuların dikkat dağınıklığına yol açtığını, doğal uçucu yağların ise beyin frekanslarını olumlu etkileyerek kişiyi daha sakin ve odaklanmış yapabileceğini gösteriyor.

Aromaterapi ile Verimliliği Artırmanın Yolları

Doğal Uçucu Yağlar ile Enerjiyi Kazanmak Mümkün

Aşırı stres, üzüntü, mutsuzluk, isteksizlik, fiziksel ve duygusal enerji düşüklüğü durumlarında da etkili olan aromaterapi yöntemleri var. Yüzlerce farklı koku koklatılarak EEG çekilen, hem sentetik kokuların hem doğal uçucu yağların koklatılmasıyla yapılan çalışmada şu sonuçlar elde edilmiş:

Sentetik kokular dikkat dağınıklığına yol açıp yorgunluk yaparken, lavanta kokusu ve bergamot kokusu gibi doğal uçucu yağlar koklandıktan sonra beyinde alfa, beta ve teta frekansları arasında geçişler sağlanıyor. Bu sayede sürekli beta frekansta olan sürekli sorun çözen sorun çözerken sorun da üreten kişiler alfa frekansa hatta teta frekanslara geçebiliyor. Böylece daha sakin, daha huzurlu iken aynı zamanda daha dikkatli ve daha odaklanmış olabiliyor.

Unutmayalım ki alfa frekans çocukların olduğu frekanstır, öğrenme frekansı olarak da bilinen bu frekansta aynı zamanda huzurlu ve rahat oluruz.

Aromaterapi ile Verimliliği Artırmanın Yolları

Çok isteksiz, çok gergin ve anksiyetesi olan kişilerin bergamot uçucu yağı koklayınca rahatlayarak daha istekli, daha verimli ve sakin olabilirler. Bunu hem bergamot uçucu yağının beyin frekanslarından alfayı aktive etmesine hem de çok yüksek enerjiye sahip olmalarına bağlayabiliriz.

Başka bir çalışma da yine ilginç veriler ortaya koyuyor. Mühendis ve mühendislik öğrencileri arasında yapılan bilimsel çalışmada bu kişilere petitgrain (turunç yaprağı) uçucu yağı koklatılarak iş yerindeki performansları ve akademik başarıları ölçülüyor. Katılımcıların çok büyük bir oranında verimlilik artıyor. Ayrıca, bergamot uçucu yağı koklatılarak yapılan çalışmalarda ilkokul öğretmenlerinin anksiyeteleri ve gerginlikleri azalıyor. Daha sonra lise ve üniversite öğrencilerine bergamot koklatılarak anksiyetelerinin ve kaygılarının azaldığını, rahatladıklarını ve daha başarılı oldukları gözlemleniyor.

Nane Yağının Enerjiye Katkısı

Aromaterapi ile Verimliliği Artırmanın Yolları

Nane yağı ile yapılan başka bir çalışma, sporcuların daha fazla enerji ve dayanıklılık göstermelerine yardımcı olduğunu ortaya koymuştur. Sonuç olarak, aromaterapi, duygusal ve fiziksel bedeni dengeler ve kişiyi daha huzurlu, enerjik ve verimli yapar. Petitgrain esansiyel yağının iş performansını artırabileceği ve bu etkinin, ana bileşenlerin sempatik/parasempatik sistem üzerindeki dengesi ile açıklanabileceği, ayrıca stresi azaltıp dikkat ve uyanıklığı artırabileceği belirtilmiştir.

{73620}

İş Yerlerinde Aromaterapi ile Hava Temizliği

İş yerlerinde negatif iyon üreten hava yayıcılar ve uygun uçucu yağ karışımları, hem ortamı bakteri, virüs ve diğer patojenlerden arındırırken, hem de çalışanların duygusal ve fiziksel durumunu iyileştirerek daha verimli ve enerjik olmalarını sağlar. Petitgrain, bergamot ve nane uçucu yağlarından oluşan belirli bir formül, belirli bir alanda kullanıldığında verimliliği artırabilecek olumlu etkiler göstermiştir.

Aromaterapi ile Verimliliği Artırmanın Yolları

Ofiste Verimliliği Artırmak İçin;

  • Petitgrain (turunç yaprağı) uçucu yağı 40 damla,
  • Bergamot uçucu yağı 40 damla
  • Tıbbi nane uçucu yağı 40 damla

Hava yayıcı içine her 5 metreküp alan için bu uçucu yağ karışımından 2 damla ilave ederek gerekli ve yeterli etkiyi görebiliriz. Daha verimli, istekli, mutlu ve huzurlu ve tabii ki patojensiz bir hava ve nefes hepimizin en büyük ihtiyacı.

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları