preloader

Mevsim Geçişlerinde Dikkat Etmeniz Gerekenler

27.03.2024
Mevsim Geçişlerinde Dikkat Etmeniz Gerekenler

Yazı Boyutu:

Bahar aylarında sağlığınızı korurken enerjinizi yüksek seviyede tutmak için dikkat etmeniz gereken noktaları keşfedin.

Güneş, enerji dolu yüzünü göstermeye başlarken doğanın dönüşümü de hepimizi büyülemeye devam ediyor. Filizlenen bahar dalları, çiçekler ve kuş cıvıltılarının yanında zaman zaman muzdarip olduğumuz bir gerçeklik de var: Mevsim değişiminin bağışıklığımız üzerindeki etkisi. Doğanın dönüşümüne onun kadar hızlı adapte olamadığımız bu dönemde ılıman günler bazen aldatıcı olabilir.

Çevremizle birlikte bedenimizin de yenilenmeye başladığı bahar aylarında sağlığımızı korurken enerjimizi yüksek seviyede tutmak için dikkat etmemiz gereken birkaç nokta var. Şimdi birlikte bahara ve onun ruhumuzu aydınlatan enerjisine hazırlanalım.

Mevsim Geçişlerinde Dikkat Etmeniz Gerekenler

Katmanlı Giyinmenin Mevsimi

Hava sıcaklıklarının ani değişim gösterdiği bahar aylarında çoğumuzun maruz kaldığı durumlardan biridir sabah güneşli havada evden çıkıp akşam üşüyerek dönmek… Güneşin içimizi ısıttığı öğlen saatleri harika bir atmosfer sunarken akşam saatlerinde beklenmedik derecede soğuğa denk gelebiliyoruz. Bu dönemde cildin nefes almasını ve aynı zamanda doğal ısısını korumasını sağlayan pamuklu kıyafetler tercih edilebilir. İnce şal ve atkılar koruyucu olabilirken son dönemlerin trendleri arasında yer alan katmanlı giyinme de mevsim geçişlerinde kurtarıcı rol oynayabilir.

Mevsim Geçişlerinde Dikkat Etmeniz Gerekenler

Yeterli ve Dengeli Beslenme

Bağışıklık sisteminin gücü çoğu zaman doğrudan beslenme ile ilişkilidir. Turunçgiller, yeşil yapraklı sebzeler, kök sebzeler, balık ve çiğ kuruyemişler vitamin ve mineral dengenizi korumaya yardımcı olabilir. Sağlıklı tahılları ve meyveleri de beslenmenize ilave etmek bu dönemde ihtiyacınız olan enerjiyi doğal yollarla karşılamanızı sağlayabilir.

Mevsim Geçişlerinde Dikkat Etmeniz Gerekenler

Egzersizin Gücü

Söz konusu bağışıklık sistemi olduğunda beslenme kadar önemli bir diğer konu da egzersiz olarak karşımıza çıkıyor. Stresin azalmasına, hormon seviyelerinin dengelenmesine ve oksijenlenmeye etkisine bakıldığında egzersiz, hem vücudu güçlendirmeye hem de genel sağlığı iyileştirmeye yardımcı. Haftada ortalama 150-200 dakika spor ya da açık havada tempolu yürüyüş yapmak bile yeterli olabilir.

Mevsim Geçişlerinde Dikkat Etmeniz Gerekenler

Uyku Kalitesi

Düzenli ve uygun saatlerde uyku, bağışıklık sistemi kadar zihinsel aktivite sağlığı ve enerji devamlılığında da etkili. Yetişkinler için tavsiye edilen günlük 7-9 saat uykunun verimli olabilmesi için saatlerinin de kontrol edilmesi gerekiyor. Vücudun sadece gece 23:00 ila 03:00 arasında ürettiği melatoninden faydalanabilmek için bu saatlerin büyük kısmının uykuda geçirilmesi öneriliyor.

Bağışıklığa Destek

Mevsim geçişlerinde vücudumuz, dış etkenlere karşı daha savunmasız hale gelebileceğinden bu dönemde bağışıklık sistemini desteklemek ve hastalıklardan korunmak için vitamin-mineral destekleri önemli rol oynuyor. Özellikle C vitamini ve çinko gibi vitamin ve mineraller bağışıklık sistemimizin etkin çalışmasına yardımcı olabilir. Youplus C Vitamini Çinko Propolis, içeriğinde bulunan C vitamini ve çinko sayesinde mevsim geçişlerinde maruz kalınabilecek etkenlere karşı bağışıklık sisteminin normal fonksiyonlarına katkıda bulunur.

Mevsim Geçişlerinde Dikkat Etmeniz Gerekenler

Youplus C Vitamini Çinko Propolis; içeriğindeki C vitamini sayesinde yorgunluk ve bitkinliğin azalmasına destek oluyor. Vücudu serbest radikallere karşı korurken, enfeksiyonlara karşı direncinizi artırıp beyaz kan hücrelerinin üretimini destekleyerek enfeksiyonlarla mücadelede önemli bir katkı da sağlıyor. Çinko ise normal makro besin öğeleri mekanizmasına destek oluyor. Youplus C Vitamini Çinko Propolis günde bir kez 1 bardak su içinde çözünmesini bekledikten sonra tüketilebilir. Her tablette içerdiği 1000 mg C vitamini, 10 mg çinko ve 8 mg saf propolis sayesinde her ihtimale karşı en büyük destekçiniz olabilir.

Mevsim geçişlerinde dikkat edilmesi gerekenler konusunda bilinçli adımlar atmamız, sağlığımızı korumak için önemli. Sağlıklı bir yaşam tarzı temelinde alınan önlemler, en güçlü kalkanımız olduğundan bağışıklık sistemini ve genel sağlığı koruyacak şekilde hareket etmek gerekiyor. Günlük alışkanlıklarınıza dahil edebileceğiniz Youplus besin takviyelerini buradan inceleyebilirsiniz.

*Bu içerik Youplus iş birliğinde hazırlanmıştır.

Bahar Ergel
Bahar Ergel Tüm Yazıları