preloader

Evde Spor Yapmak İçin İhtiyacınız Olan Her Şey

30.03.2020
Evde Spor Yapmak İçin İhtiyacınız Olan Her Şey

Yazı Boyutu:

Evde olduğunuz dönemlerde takip edebileceğiniz spor hesaplarını ve kullanabileceğiniz spor ekipmanlarını bir araya getirdik. Evde spor yapmak için ihtiyacınız olan her şey bu rehberde.

Evden nasıl sporuma devam edeceğim diye düşünüyorsanız, okumaya devam edin. Hazır evdeyken uzun zamandır heveslenip başlayamadığınız veya ihmal ettiğiniz spor alışkanlıklarınızı devam ettirmek aslında o kadar da zor değil. Evde olduğunuz dönemlerde de bağışıklık sistemimizi güçlendirmek için düzenli egzersiz yapmaya devam etmelisiniz. Evde kullanabileceğiniz spor ekipmanlarını, takip edebileceğiniz YouTube kanallarını, uygulamaları, websitelerini ve Instagram hesaplarını OGGUSTO okurları için bir araya getirdik.

Evde Kullanılabilecek Spor Ekipmanları

Evde en rahat şekilde spor yapabilmeniz için, mutlaka almanız gereken çeşitli spor ekipmanlarını keşfedin.

Barfiks Demiri

Barfiks, yoğunluklu olarak kol ve sırt kaslarına ek olarak göğüs, karın ve omuz kaslarını da çalıştıran bir vücut geliştirme harekettir. Üst vücudunuzun hemen hemen tüm kaslarını çalıştırmaya yardımcı olup, duruş bozukluklarını da düzeltir. Doğru barfiks çekebilmek, sakatlıkları önlemek için çok önemlidir.

Evde Spor Yapmak İçin İhtiyacınız Olan Her Şey
Decathlon

Pilates Topu

Pilates topu vücudun merkez kaslarını güçlendirdiği gibi, dayanıklılığı da arttırır. Fitness ve yoga amaçlı da kullanabileceğiniz pilates topunu esneme hareketleri ve direnç egzersizleri için de kullanabilirsiniz. Kas gelişimine fayda sağladığı gibi duruş bozukluklarınızı da düzeltmenize yardımcı olur.

Latex Egzersiz Bandı

Direnç bantları olarakta geçen egzersiz bantlarını kol, göğüs, sırt, kalça gibi kas gruplarını güçlendirmek için kullanabilirsiniz. Esneme hareketleri ve pilates egzersizlerinde destek amaçlı kullanılabilen bantları, kendinize uygun direnç seviyesinde seçmeye özen gösterin.

Spor Matı

Her spor alanının kendine göre uygun matı bulunmaktadır. Mat kullanımı fiziksel sağlığınız için oldukça önemli olup, boyun, omurga veya dizinize zarar verebilecek etkenleri de engeller. Evde spor yaparken yapılan yanlışlardan biri de fitness, yoga, ve pilates amaçlı kullanılan matların yanlış seçilmesidir. Örneğin, fitness matı kalın olması gerekirken, yoga ve pilates matları daha ince olarak tercih edilmelidir.

Pilates Çemberi

Pilates çemberi kasları güçlendirmek amacıyla kullanılan bir ekipmandır. Evde spor yaparken kolaylıkla kullanabileceğiniz pilates çemberi, kol, bacak, kalça ve karın kasları için birçok egzersizden faydalanmanıza yardımcı olup, verimli bir şekilde vücudunuzu kuvvetlendirmenize yardımcı olur.

Dambıl

Dambıl kullanımı bir çok egzersizi yaparken belirli kas gruplarının daha fazla çalışmasını destekler. Ağırlıkla egzersiz yapmayı tercih edenler için, doğru dambıl kullanımının aynı zamanda omuz ve dirseklerinizin üstüne binen baskıyı biraz da olsa azalttığı görülür. Sabit ağırlıklı dambılların evde kullanılabilir kolaylığıyla formunuzu korumaya evden devam edebilirsiniz.

Şınav Barı

Şınav çekmek spor rutininizin bir vazgeçilmesi ise, şınav barı kesinlikle denemeniz gereken ekipmanlar arasında yer alıyor. Şınav çekerken bar sayesinde odak noktası göğüs kaslarına yoğunlaşır, kas gelişimini destekler ve aynı zamanda egzersiz sırasında kaymanızı engeller.

Fitness Topu

Fitness amaçlı kullanılan ağırlık topu ile birçok kas grubunu aynı anda çalıştırmanız mümkün. Ağırlık topu kullanımı hareket gücünü arttırırken aynı zamanda kas gelişimini de hızlandırıyor.

Evde Yapılabilecek Sporlar

Six Senses Kaplankaya’dan her gün uygulayabileceğiniz 5 egzersiz

Six Senses Kaplankaya’nın Wellness Uzmanı Hilal Çakaner, evde kolaylıkla yapabileceğiniz 5 egzersizi OGGUSTO okuyucuları için anlattı.

Fitness

Sağlıklı yaşamın kaçınılmazı olan sporu hayatımızın bir parçası haline getirmek aslında tahmin ettiğinizden çok daha kolay. Özellikle de son zamanlarda evde fitness yapma konsepti, spor ve egzersiz yapmayı sevenler için düşünüldüğünden çok daha pratik. Günlük hayatınıza zindelik ve enerji katan fitness, hem vücut ağırlığıyla hem de ekipman desteğiyle yapılabilen ve kas gruplarını geliştirmeye yoğunlaşan egzersizlerden oluşur. Sakatlanma riskini en aza indirmek için antrenmana ısınma hareketleri ile başlayıp, kendi fiziksel sağlığınıza en uygun hareketleri bilinçli olarak yapmanız gerekir.

Apple Fitness Plus

Evde Spor Yapmak İçin İhtiyacınız Olan Her Şey

Apple’ın son dönemde abonelik ve servis hizmetleri tarafında yaptığı yenilikler arasında yeni bir uygulama var “Apple Fitness Plus (Apple Fitness+). iPad, Apple TV ve Apple Watch ile entegre olacak şekilde kullanıma sunulan uygulamada ayrıca; koşu bandı, yoga, kürek, dans ve kuvvet egzersizleri olmak üzere çeşitli kategorilerde antrenman programları da mevcut. Kalp atış hızı, yakılan kaloriler ve bu gibi verilerin istatistiklerini ekranda takip etme imkanı sağlayan uygulama Apple Watch ürünleri ile oldukça uygun. Yeni Apple Fitness Plus’ın Türkiye’de erişim sağlanacağı tarih ise henüz belli değil.

Detaylı bilgi için web sitesini ve Instagram hesabını ziyaret edebilirsiniz.

Nike Training Club (NTC)

Evde Spor Yapmak İçin İhtiyacınız Olan Her Şey

Nike Training Club sayesinde, kendinize özel esnek antrenman planlarını seçip, istediğiniz zaman, istediğiniz yerden antrenman yapabilirsiniz. Haftalık antrenman planlarını takip edebilir, kendi seviyenize uygun, istediğiniz kas gruplarına yoğunlaşabilirsiniz. Birinci sınıf Nike Master eğitmenlerinin liderliğinde sunulan programlar kısa bir zaman içinde forma girmenize yardımcı oluyor. Günlük spor rutinini, dilediğiniz şekilde programlamak hiç bu kadar kolay olmamıştı.

IOS ve Android uyumlu uygulamaya Appstore ve Google Play’den erişebilir, daha fazla bilgi için web sitesini ve Instagram hesabını ziyaret edebilirsiniz.

FitnessBlender

Toplam 25 yıllık tecrübeye sahip olan Daniel ve Kelli’nin yönettiği YouTube kanalı olan FitnessBlender yaklaşık 500 fitness videosundan oluşuyor. Herkesin yararlanabileceği ve takip edebileceği videolardan oluşan kanalı mutlaka listenize alın. Videolar süre, kas grubu, zorluk seviyesi ve ekipmanlı/ekipmansız egzersizlere göre kategorize edilmiş.

Daha fazla bilgi için web sitesini ve Instagram hesabını ziyaret edebilirsiniz.

Johnson & Johnson 7 Minute Workout

Evde Spor Yapmak İçin İhtiyacınız Olan Her Şey

Johnson & Johnson markasının sunduğu 7 dakikalık egzersiz videolarını dilediğiniz gibi, kendi rutininize göre kişiselleştirebilirsiniz. Uygulama, gün içinde spor yapmaya vaktim yok diyenler için ideal bir seçenek haline geliyor. Ücretsiz olarak, istediğiniz yerden, istediğiniz zamanda takip edebileceğiniz onlarca egzersizi kaçırmayın deriz.

IOS ve Android uyumlu uygulamaya Appstore ve Google Play’den erişebilir, daha fazla bilgi için web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

POPSUGAR Fitness

POPSUGAR Fitness, sağlıklı ve dengeli yaşam üzerine yazdığı blog yazıları ve güncel haber paylaşımlarına ek olaraktan takipçilerinin kolayca ulaşabileceği fitness videolarını YouTube kanalında paylaşıyor. POPSUGAR, Victoria’s Secret modellerinin ve bazı ünlülerin egzersiz rutinlerini paylaştıkları videolardan trend fitness ve kardiyo karışımı egzersiz videolarına kadar geniş bir kitleye hitap ediyor. Ekipmanlı veya ekipmansız uygulayabileceğiniz videoları kolaylıkla evden takip edebilirsiniz.

Daha fazla bilgi için web sitesini ve Instagram hesabını ziyaret edebilirsiniz.

MadFit

Kısa ama etkili egzersiz videoları paylaşan MadFit Youtube kanalındaki videoları, hiçbir ekipmana ihtiyaç duymadan pratiğinize alabilirsiniz. Hem kas gruplarına özel hem de tüm vücudu çalıştıracak egzersizler bulmak mümkün.

Daha fazla bilgi ve içerik için Instagram hesabını ziyaret edebilirsiniz.

Kayla Itsines

2008’den beri spor üzerine kişisel antrenörlük veren Kayla Itsines, milyonlarca kadını hem sağlıklı yaşama hem de fitness’a yönlendiriyor. Kayla Itsines’in YouTube kanalı, tek bir egzersiz üzerine hazırlanan kısa videolardan oluşuyor. Dönemsel olarak hazırlanan haftalık egzersiz programlarını takip edebilir veya SWEAT With Kayla uygulamasını indirip yemek planlama ve egzersiz danışmanlığından da yararlanabilirsiniz.

IOS ve Android uyumlu uygulamaya Appstore ve Google Play’den erişebilir, daha fazla bilgi için web sitesini ve Instagram hesabını ziyaret edebilirsiniz.

The Fitness Marshall

Caleb Marshall, The Fitness Marshall adlı YouTube kanalında hareketli müzik eşliğinde sergilediği dans ve egzersiz hareketlerini takipçileriyle paylaşıyor. The Fitness Marshall, Billie Eilish ve Dua Lipa gibi ünlü şarkıcıların şarkıları eşliğinde dans ederek izleyicilerini spora yönlendiriyor. Birçok fitness videosuna kıyasla daha hareketli ve dans içerikli olan videoları hem tek başınıza hem de arkadaşlarınızla eğlenmek amacıyla da takip edebilirsiniz.

Daha fazla bilgi için web sitesini ve Instagram hesabını ziyaret edebilirsiniz.

Pilates

Aslında yaklaşık 100 yıldır var olan pilates, son dönemlerde karşımıza daha sık çıkmaya başlayan popüler bir fitness sistemi haline geldi. Pilates, vücut gücününü, esnekliği ve dengeyi arttırmak için bir vazgeçilmeziniz olacak. Vücutta kontrol, konsantrasyon ve koordinasyon gerektiren egzersizler, zihin ile bedenin bütünleşmesini sağlar ve stres seviyesinin düşmesine de yardımcı olur. Oldukça kolay bir şekilde, her yaş grubunun, ister ekipmanlı, ister ekipmansız olarak evde yapabileceği egzersizler, duruş bozukluklarını düzeltmek için de en sağlıklı yöntemlerden biridir. Egzersizleri verimli bir şekilde gerçekleştirebilmek için nefes kontrolü ve vücut kontrolünü sağlamak çok önemli. Egzersizler doğru ve tam olarak akıcı ve koordine bir şekilde tamamlandığında, faydalarının günlük hayatımınıza belirgin bir şekilde yansıdığını göreceksiniz. Sakatlanma riskinizi de en aza indirmek için vücudunuza uygun olarak hareketlerin doğru bir şekilde yapılmasına dikkat gösterin.

Blogilates

İlk videosunu 2009’da yayınlayan Cassey Ho, Blogilates YouTube kanalı ile takipçilerine evden kolaylıkla takip edilebilecek pilates ve fitness videoları sunuyor. Kadınlara yönelik fitness videoları ile en geniş takipçiye sahip olan Blogilates, kendi kategorisinde en çok duyulan ve sevilen YouTube kanalı olarak biliniyor. Blogilates, her zorluk seviyesine uygun videoları ve ekipmansız egzersizleri ile evden de formunuzu koruyabilmenize yardımcı oluyor.

Daha fazla bilgi için web sitesini ve Instagram hesabını ziyaret edebilirsiniz.

Pilates Anytime

Evde Spor Yapmak İçin İhtiyacınız Olan Her Şey

Pilates Anytime uygulaması günlük spor rutininizi düşündüğünüzden de kolaylaştırıyor. Yaklaşık 3,500 pilates videosu içeren ve dilediğiniz zaman kolaylıkla ulaşabileceğiniz uygulama, ister zorluk seviyesine göre ister ekipmanlı, ister ekipmansız olarak yapabileceğiniz egzersizler sunuyor. Oldukça tecrübeli pilates hocalarının yönettiği rutinleri kolaylıkla evden takip edip, formunuzu kontrol altına alabilirsiniz.

IOS ve Android uyumlu uygulamaya Appstore ve Google Play’den erişebilir, daha fazla bilgi için web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

The Live Fit Girl

Deanna Dorman, The Live Fit Girl adlı YouTube kanalıda kısa süreli ve kolay anlaşılır pilates videoları paylaşıyor. The Fitness Collective uygulamasını indirerek egzersizlerinize planlı bir şekilde devam edebilir, 30 günlük egzersiz planları ve sağlıklı yemek tariflerinden yaralanabilirsiniz. The Fitness Collective aynı zamanda, odaklanmak istediğiniz kas gruplarına göre veya elinizde olan ekipmanlara göre egzersiz seçim imkanı da sağlıyor.

IOS ve Android uyumlu uygulamaya Appstore ve Google Play’den erişebilir, daha fazla bilgi için web sitesini ve Instagram hesabını ziyaret edebilirsiniz.

The Balanced Life Pilates

Robin Long tarafından hazırlanan ve The Balanced Life Pilates YouTube kanalı üzerinden paylaşılan videolar, kısa ve verimli pilates egzersizlerinden oluşuyor. Gün içinde çok zamanınız olmasa bile istediğiniz egzersizlerden kendinize bir rutin hazırlayarak kolaylıkla takip edebilirsiniz. The Balanced Life Pilates websitesinden de ilgili olduğunuz konularla ilgili daha çok bilgiye sahip olabilirsiniz.

Daha fazla bilgi için web sitesini ve Instagram hesabını ziyaret edebilirsiniz.

Rebecca Louise

Rebecca Louise’in YouTube kanalı üzerinden paylaştığı pilates ve yoga pozlarından oluşan egzersiz videolarını rahatlıkla evden takip edebilirsiniz. Arka plan fonlarıyla evinize tam bir bohem yaşam havası katan videolar, bölgesel kas gruplarına yoğunlaşarak 10-15 dakikadan oluşuyor. Günlük egzersiz programlarını, yemek tariflerini ve daha birçok tavsiyeyi kaçırmak istemiyorsanız Rebecca Louise’in hazırladığı BURN uygulamasını da indirebilirsiniz.

IOS ve Android uyumlu uygulamaya Appstore ve Google Play’den erişebilir, daha fazla bilgi için web sitesini ve Instagram hesabını ziyaret edebilirsiniz.

JetSweat

Evde Spor Yapmak İçin İhtiyacınız Olan Her Şey

Spor rutininize evinizden çıkmadan devam etmenizi sağlayan JetSweat uygulaması, pilates, yoga, HIIT gibi 12 farklı spor alanını kapsamına alan egzersiz videolarından oluşuyor. Kendinize en uygun programı seçip, kişiselleştirebilir ve aylık kalori yakımınızı ve egzersiz geçmişinize de ulaşabilirsiniz. İster evde spor yapmayı yeni yeni alışkanlık haline getiriyor olun, ister daha tecrübeli olun, JetSweat’i kolaylıkla takip edebilirsiniz.

Şimdilik yalnızca IOS uyumlu olan uygulamayı Appstore’dan indirebilir, daha fazla bilgi için web sitesini ve Instagram hesabını ziyaret edebilirsiniz.

Yoga

İlk yoga pratiğinin yaklaşık 2 bin yıl önce ortaya çıktığını biliyor muydunuz? M.Ö 3000’li yıllara ait olduğu düşünülmekte olan yoga, fiziksel, ruhsal ve zihinsel pratiğinin toplumu olarakta bilinir. Yoga (yuj), Hindistan kaynaklı olup, kelime olarak “birleştirmek”, “kontrol etmek” ve “birlik” gibi birden çok anlama sahiptir. Benliğimize dönmemize sağlayan yoga, aynı zamanda nefes kontrolü ve enerji farkındalığına sahip olarak kişisel ve içsel bir odaklanma sağlar. Yogaya başlamak için “doğru zaman” diye bir kavram olmaksızın, kendinizi hazır ve rahat hissettiğinizde, kısacası aklınıza başlama fikri ilk geldiğinde başlayabilirsiniz. Bedeninizi dinleyerek, fiziksel sağlığınız için en uygun hareketleri yapmaya da dikkat etmek bir o kadar da önemli. Egzersizlerin doğru ve kontrollü bir şekilde tamamlanması, sakatlanma riskinizi en aza indirirken, faydalarının da bedeninize daha hızlı bir şekilde yansıdığını göreceksiniz.

Yoga With Adriene

Adriene Mishler, hem 6.24M takipçiye sahip olan “Yoga With Adriene” YouTube kanalından hem de “Find What Feels Good” uygulamasından yoga severleri ile buluşuyor. Ayrıca ücretsiz yoga videolarını Adriene’in websitesinden de takip edebilirsiniz. Her seviyeye uygun olarak hazırladığı videolar arasından kendinize uygun yoga hareketlerini seçip kendi rutininizi oluşturabilirsiniz. Esneklik, denge ve kuvvetlendirme üzerine yoğunlaşan egzersizleri rahatlıkla evden takip edebilirsiniz. Kendiniz için bir spor rutini oluşturmak istiyorsanız da 30-day challenge programları ile kısa zamanda forma girebilirsiniz.

IOS ve Android uyumlu uygulamaya Appstore ve Google Play’den erişebilir, daha fazla bilgi için web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Tara Stiles

Hem yogaya yeni başlayan hem de daha ileri seviyede olanlar için kolay anlaşılır ve keyifli yoga videolarını YouTube kanalı ve Instagram hesapından takip edebilirsiniz. Oldukça detaylı anlatımlara yer verdiği videoları, tekniğinizi ileri seviyeye taşımanıza da yardımcı oluyor. Eğer uzun zamandır yogaya başlamak istiyor ama motive olamayıp, nasıl başlıyacağınıza karar veremiyorsanız, Tara Stiles’ın videolarına bir göz atın deriz.

Daha fazla bilgi ve içerik için Instagram hesabını ziyaret edebilirsiniz.

Alo Moves

Alo Moves, Briohny Smyth ve Koya Webb gibi isimlerinde içinde olduğu oldukça geniş bir ekipten oluşan egzersiz platformudur. Yoga ve fitness ağırlıklı videolar paylaşan Alo Moves, aynı zamanda HIIT antrenman egzersizleri, pilates ve meditasyon gibi alanlarda da videolar paylaşıyor. Kendinize en uygun alanı seçip, dilediğiniz zorluk seviyesinden egzersizleri takip edebilirsiniz.

IOS ve Android uyumlu uygulamaya Appstore ve Google Play’den erişebilir, daha fazla bilgi için web sitesini ve Instagram hesabını ziyaret edebilirsiniz.

Yoga Studio: Mind & Body

Evde Spor Yapmak İçin İhtiyacınız Olan Her Şey

Uygulama üzerinden istediğiniz yoga pozlarını seçerek, yoga akışınızı kişiselleştirebilirsiniz. Rodney Yee tarafından verilen dersler, zorluk seviyesi ve süreye göre kategorilere ayrılıyor. Yaklaşık 150 yoga ve meditasyon videosunun yer aldığı uygulamadan denge, güç, esneklik, rahatlama gibi odak noktanızı da seçebilirsiniz.

IOS ve Android uyumlu uygulamaya Appstore ve Google Play’den erişebilir, daha fazla bilgi için web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Boho Beautiful

Juliana ve Mark çiftinin Boho Beautiful markası, yoga, fitness, meditasyon, seyahat, vegan beslenme ve daha bir çok alanda pozitif enerji saçan içerikler üretiyor. Boho Beautiful YouTube kanalı 1.27M takipçiye sahip olup, takipçilerine motive edici yoga ve fitness videoları sunuyor. Websitesinde yer alan programları satın alıp, programa yönelik video, yemek tarifi ve e-booktan da yararlanabilirsiniz.

Daha fazla bilgi için web sitesini ve Instagram hesabını ziyaret edebilirsiniz.

Daily Yoga

Evde Spor Yapmak İçin İhtiyacınız Olan Her Şey

Daily Yoga uygulaması, sizlere 750’den fazla yoga, pilates, meditasyon ve fitness dersi sunuyor. Apple Health Uygulaması ile yaptığı iş birliği sayesinde yetkililere soru sorup, spor rutinlerinizi danışabilir ve geri bildirim alabilirsiniz. İster başlangıç sevisinde, ister daha ileri seviyede olun, Daily Yoga, her seviye için ayrı spor programları sunuyor. Kendinize en uygun spor programlarını seçip, günlük olarak gelen bildirimler sayesinde sporunuzu günlük bir rutin haline getirebilirsiniz.

IOS ve Android uyumlu uygulamaya Appstore ve Google Play’den erişebilir, daha fazla bilgi için web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Elif Özşahin
Elif Özşahin Tüm Yazıları