preloader

Tokyo 202(1) Olimpiyatları Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Tokyo 202(1) Olimpiyatları Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yazı Boyutu:

Olimpiyat halkaları Tokyo’da yerlerini aldı! Tokyo 202(1) Olimpiyatları hakkında bilmeniz gerekenleri keşfedin.

Olimpiyat halkaları giyinip kuşandı ve bir kez daha Tokyo koyunda yerlerini aldı. Saatler yeniden ayarlandı ve Tokyo 2020 Olimpiyatları için geri sayım tekrar başladı. Modern Olimpiyatlar’ın 125 yıllık tarihinde ilk kez ertelenen oyunlar olarak tarihe geçen, bu eşi benzeri görülmemiş bir-senelik rötarın ardından gerçekleştirilmesi planlanan Yaz Oyunları hakkında bilmeniz gerekenleri bir araya getirdik.

Tokyo 202(1) Olimpiyatları Hakkında Bilmeniz Gerekenler

2020 Yaz Olimpiyatları ne zaman gerçekleşiyor?

Koronavirüs pandemisi nedeniyle bir seneliğine ertelenen Yaz Olimpiyatları, 23 Temmuz’daki açılış seremonisiyle başlayıp 8 Ağustos’taki kapanış seremonisiyle sona erecek. Softbol ile erkek ve kadın futbol turnuvaları gibi bazı etkinlikler 21 Temmuz’da, resmi açılıştan önce başlayacak.

Oyunlara kim ev sahipliği yapıyor?

Ev sahibi şehir Tokyo ve birçok etkinlik bu Japon başkentinde gerçekleştirilecek. Yine de bazı spor müsabakaları için takvimde farklı şehirler işaretlendi. Örneğin; bisiklet Fuji Dağı’nın eteklerinde, sörf Tokyo’ya 40 dakika mesafedeki doğu kıyısında ve kadın-erkek maratonları ile yürüme yarışları Sapporo’da gerçekleştirilecek. Futbol maçları 6 farklı şehirde, beyzbol ve softbol maçları Fukushima ve Yokohama’da oynanacak.

Bu Yaz Oyunları, Tokyo’nun ev sahipliğini yaptığı ikinci olimpiyatlar. 1964 Oyunları da burada, ilk kez bir Asya ülkesinde gerçekleştirilmişti.

Tokyo 202(1) Olimpiyatları Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Tokyo Olimpiyatları için ne diyeceğiz?

Bu oyunlar olimpiyat tarihinin ertelenen ilk oyunları. Her ne kadar 2021 yazında gerçekleştirilecek olsa da yine de 2020 Olimpiyatları olarak anılacak. Uluslararası Olimpiyat Komitesi ve Tokyolu organizatörler oyunlar için 2020 marka çalışmalarının kullanılmasında hemfikir oldular. Bu da demek oluyor ki tasarımlar, televizyon grafikleri, hediyelik eşyalar ve kıyafetler hatta atletlerin takacağı madalyalar bile Tokyo 2020 damgası taşıyacak.

{88259}

Koronavirüs Olimpiyatlar’ı nasıl etkileyecek?

Organizatörler oyunların önceki Yaz Oyunları’na göre daha farklı görüneceği ve hissettireceği konusunda hemfikir, ancak yine de sahalarda seyircilere izin verilmesi gibi bazı kilit detaylar üzerinde çalışıyorlar. 200’ü aşkın ülkeden 11.000’in üzerinde atleti ve 25.000 gazeteceyi -artı binlerce yabancı turisti- bir araya getiren olimpiyatların sağlıklı ve güvenli geçirilmesi için birçok protokole ihtiyaç var.

Katılımın biraz düşük olması beklense de sporcuların ve atletlerin tam kadro oyunlarda yer alacağı öngörülüyor. Etkinlik mekânlarında sosyal mesafeyi teşvik edecek, hareketleri kısıtlayacak ve yüz yüze etkileşimi sınırlandıracak yönlendirmeler olacak.

Atletler müsabakaları boyunca Olimpiyat Köyü’nde konaklayacak ve düzenli olarak ateş ölçümleri ve testleri yapılacak.

Tokyo 202(1) Olimpiyatları Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Olimpiyat programında neler var?

İlk madalyaların verileceği 24 Temmuz’u iki haftalık baş döndürücü mücadeleler serisi izleyecek. Yüzme ve jimnastik açılış haftasında ana arenada gerçekleştirilecek. Yüzme müsabakaları 24 Temmuz-1 Ağustos, jimnastik 25 Temmuz-3 Ağustos tarihleri arasında yapılacak.

Pist ve saha oyunları 30 Temmuz’da başlayacak ve 8 Ağustos’ta, olimpiyatların son gününde, erkekler maratonu ile son bulacak.

Basketbol, beyzbol, softbol, voleybol, su topu, futbol ve plaj voleybolu gibi birçok olimpik turnuva tüm takvim boyunca devam edecek madalyalar son güne kadar verilmeyecek.

{772740}

Müsabaka alanları nasıl?

1964 Oyunları’nın kalbinin attığı yer Tokyo Ulusal Stadyumu idi ve bu yaz için topyekun bir bakımdan geçti. Açılış ve kapanış seremonilerine ev sahipliği yapacak olan 68.000 koltuklu stadyumda aynı zamanda pist ve saha etkinlikleri ile kadınlar altın madalya futbol müsabakası düzenlenecek.

Tokyo Metropolitan Kapalı Spor Salonu da 1964 Oyunları’nın gerçekleştirildiği yerlerden biri. Geçmişte jimnastik ve su topu oyunlarının yapıldığı salonda bu sene masa tenisi müsabakaları düzenlenecek.

Her ne kadar oyunların çoğu Tokyo’da işaretlense de merkezde kümelenmiş salonlar yok. Olimpiyat Köyü’nde 28 tane salon yer alıyor.

Tokyo Oyunları için sadece 11 yeni salon inşa edildi; 15.000 koltuklu Tokyo Su Sporları Merkezi’nde yüzme etkinlikleri, 12.000 koltuklu Ariake Arena’da voleybol maçları ve 15.000 koltuklu Oi Hokey Stadyumu’nda hokey turnuvaları düzenlenecek.

Rusya, resmi olarak Tokyo’da yer almayacak; ancak bir hayli Rus alacak. Doping tartışmaları ile karşı karşıya kalarak 2019 senesinde uluslararası spor müsabakalarından 4 seneliğine men edilen ülke için bu ceza, Tokyo Oyunları’nda bayraklarının ve marşlarının yani resmi mevcudiyetlerinin bulunmayacak olması demek.

Ülkenin devlet destekli doping entrikasının içinde yer almayan atletler, Rus Olimpik Komitesi –Russian Olympic Committee, ROC- üniforması ve Rus renkleri ile müsabakalara katılacak.

Oyunların maskotu ne?

Eski gelenekleri ve yeni inovasyonları kucaklayarak temsil etme arzusuyla tasarlanan Miraitowa, dijital gerçeklikte yaşasa da kendini bu dünyaya ışınlayabilen bir çizgi karakter. Adı iki Japonca kelime; mirai-gelecek ve towa-sonsuzluk kelimelerinin kombinasyonundan oluşuyor.

Japon sanatçı Ryo Taniguchi tarafından yaratılan Miraitowa, 2000’i aşkın tasarım arasından seçildi.

Tokyo 202(1) Olimpiyatları Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Madalyalar nasıl hazırlandı?

Podyuma çıkmaya hak kazanan her atlet eşsiz olimpiyat madalyası ile ödüllendirilecek. Tokyo’da verilecek madalyalar geri dönüştürülmüş cep telefonlarından ve diğer elektroniklerden yapıldı. 2017 Şubat’ında Tokyo 2020 organizatörleri halktan eski elektroniklerini bağışlamaları için bir kampanya başlattı ve toplanan elektroniklerden çıkarılanlar altın, gümüş ve bronz madalyalar için kullanıldı.

{773792}

Yeni olimpiyat sporları neler?

Yarım asır önce başlayan çabaların ardından karate, resmi olarak 2016 programına eklenmişti. Bu sene de iki madalyalı etkinlikle yerini koruyacak; her cinsiyetten üç ağırlık içeren kumite ve atletlerin teknikleriyle değerlendirildiği kata.

Uluslararası Olimpiyat Komitesi genç izleyicilerin ilgisini çekmek adına popüler sokak sporu kaykayı dünyanın en büyük sahnesinde ağırlamaya karar verdi. Kaykay iki farklı disiplinle yarışacak; sokak ve park.

Bisiklette de yeni bir disiplin olan BMW freestyle göze çarpıyor.

Tırmanma da bu sene ilk defa olimpiyat sahnesine çıkacak. Her iki cinsiyet için rehberli tırmanış, hızlı tırmanış ve engelli tırmanış olacak şekilde üç disiplinde yarışılacak.

Kaykay gibi sörf de genç izleyici motivasyonuyla olimpiyat takvimine alındı. Her ne kadar mekân olarak yapay dalga havuzları konuşulsa da müsabakalar Tokyo’nun dışındaki Shidashita sahilinde yapılacak.

Tokyo 202(1) Olimpiyatları Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Sıcaklıkla ilgili endişeler neler?

Yazın ortalama sıcaklıkların 32 derece ve nem oranının %50’lere ulaştığı Tokyo, oimpiyatlara ev sahipliği yapan en sıcak şehir olabilir.

Yine Tokyo’da düzenlenen 1964 Oyunları takvimi, serin havaları yakalamak adına, Ekim ayına ertelenmiş olsa da bu kez geleneksel takvime sadık kalınacak.

Bir sonraki olimpiyatlar ne zaman?

Önümüzdeki dört olimpiyat şehri belli. 2022 Kış Olimpiyatları, 2008 Yaz Oyunları’na ev sahipliği yapan Pekin’de gerçekleştirilecek ve oyunlar 4 Şubat’ta başlayacak.

2024 Yaz Oyunları Paris’te, 2026 Kış Olimpiyatları Milano’da ve Cortina d’Ampezzo’da yapılacak. 2028 Yaz Oyunları ise, 1984 Olimpiyatları’na ev sahipliği yapan Los Angeles’a geri dönecek.

Hangi podcast’ler üzerinden takip edilebilir?

Olimpiyat dünyasından haberleri alabileceğiniz birincil kaynak Olympic Channel Podcast. Ayda 3 yayınla sizi dünyanın en zorlu sınavlarından olan Olimpiyat Oyunları hakkında bilgilendiriyor.

Her hafta Jill Jaracz ve Alison Brown eşliğinde Olimpiyatlar tarihini sporlar, atletler, resmi kayıtlar, organizatörler, ev sahibi şehirler ve hayranlar özelinde derinlemesine dinleyebilirsiniz.

{773793}

Yaz Olimpiyatları tarihinin unutulmaz satır başları…

Kadınların ilk kez yarışmasına izin verilen Amsterdam 1928 Olimpiyat Oyunları pistinde 16 yaşındaki lise öğrencisi Betty Robinson 100-metrede altın madalya kazandı.

11 yaşına gelene kadar koşma beceresi olmayan Wilma Rudolph, Roma 1960 Olimpiyat Oyunları’nda tek bir Olimpiyat’ta 3 altın madalya kazanan ilk Amerikalı atlet oldu.

Meksika 1968 Yaz Olimpiyatları’nda Bob Beamon 8.90 metrelik atlayışı ile uzun atlama dünya rekoruna imza attı ve rekoru 23 sene boyunca geçilemedi.

1976 Montreal Olimpiyatları’nda 14 yaşındaki Rumen jimnastikçi Nadia Comaneci, olimpiyat tarihinde hakemlerden 10 puan alan ilk sporcu oldu.

Florence Griffith Joyner, Seul 1988 Olimpiyatları’nda 100 ve 200 metre koşularında kazandığı altın madalyalar ile dünyanın en hızlı kadını ünvanına sahip oldu.

1988 Seul Olimpiyatları’dan Türkiye, halterci Naim Süleymanoğlu ile altın madalya kazandı.

Tokyo 202(1) Olimpiyatları Hakkında Bilmeniz Gerekenler

NBA oyuncularının katıldıkları ilk Olimpiyatlar Barselona 1992 Olimpiyatları idi. Michael Jordan, Magic Johnson, Larry Bird, Scottie Pippen, Karl Malone’nin de aralarında olduğu Rüya Takım, tüm maçları en az 30 sayı farkla kazanarak altın madalyaya sahip oldu.

Yüzücü Michael Phelps, Pekin 2008 Olimpiyatları’nda kazandığı 8 altın madalya ile tek bir Olimpiyatlar’da kazanılan en fazla altın madalya rekorunu elinde tutmaya devam ediyor.

Usain Bolt, Pekin 2008 Yaz Olimpiyatları’nda üç yarışta altın madalya kazanarak, Carl Lewis’in başarısının yanına adını yazdıran ilk sprinter oldu. Rio 2016 Oyunları’nda ise 100 metreyi 9.81 saniyede tamamlayarak yeni bir rekora imza attı.

OGGUSTO Konular Editörü Zeynep Özar Berksü’nün diğer yazılarını okumak için tıklayın.

Dünyadan en yeni haberleri ilk bilen olmak için OGGUSTO’nun haftalık e-bültenine kaydolun.

Bu içerik Brothers sponsorluğunda hazırlanmıştır.

Zeynep Özar Berksü
Zeynep Özar Berksü Tüm Yazıları