preloader

Kültür, Sanat ve Tasarımın Yeni Noktası: Galataport İstanbul

10.11.2021
Kültür, Sanat ve Tasarımın Yeni Noktası: Galataport İstanbul

Yazı Boyutu:

Şehrin kültür, sanat ve tasarımla yeni buluşma noktası olacak Galataport İstanbul, proje sahasında yer alan İstanbul Modern ve MSGSÜ İstanbul Resim ve Heykel Müzesi’nin kesişim noktasında İstanbul’un 14 bin metrekarelik alana yayılan ilk müze meydanını şehre kazandırıyor.

Galataport İstanbul, ‘Denizden Gelen Kültür’ yaklaşımını benimseyerek, herkes için erişilebilir bir kültür sanat alanı yaratmayı, topluma fayda sağlamayı, genç sanatçıları desteklemeyi, Karaköy ve çevresi başta olmak üzere katılımcılığı teşvik etmeyi hedefliyor. Ailelerin çocuklarıyla gün boyunca boğaz kenarında vakit geçirebileceği, hafta içi ve hafta sonu çeşitli etkinliklerin gerçekleştiği bir mahalle konumuna geliyor.

Galataport İstanbul’un yıl boyunca ev sahipliği yaptığı pek çok kültür, sanat ve tasarım etkinliği ile çevresindeki kültür sanat etkinliklerinde de %72’lik bir gelişme sağlayacağı öngörülüyor.

Kültür, Sanat ve Tasarımın Yeni Noktası: Galataport İstanbul

Atatürk Kültür Merkezi’nin açılışı ile birlikte iki hafta boyunca Beyoğlu’nda sanatseverleri çeşitli kültür – sanat etkinlikleri ile buluşturmayı amaçlayan Beyoğlu Kültür Yolu Festivali’nin, artan uluslararası katılımıyla geleneksel bir kültür ve sanat etkinliği olarak önümüzdeki senelerde de devam etmesi ve kültür – sanat anlamında bir geleneğe dönüşmesi hedefleniyor.

{774417}

Beyoğlu Kültür Yolu Festivali’nin başlangıç noktası olan Galataport İstanbul’da, Monet & Friends Dijital Sanat Sergisi ve usta fotoğrafçı Ara Güler’in gözünden Beyoğlu’na ve İstanbul’a ışık tutan “Denize İnen Yol” sergisi sanaseverler ile buluşuyor.

Monet & Friends Dijital Sanat Sergisi

Kültür, Sanat ve Tasarımın Yeni Noktası: Galataport İstanbul

19. yüzyıl Paris’ini Monet, Pissarro, Renoir, Cézanne ve daha birçok ressamın fırça darbeleriyle, ressamların gözünden gezme olanağı sunan Monet & Friends Dijital Sanat Sergisi; Debussy, Tchaikovsky, Ravel ve Offenbach gibi bestecilerin eserleriyle duyuları eş zamanlı olarak harekete geçiren sürükleyici bir deneyim sunacak. Galataport İstanbul’un Beşiktaş tarafında yer alan O2 Blok’ta sanatseverlerle 30 Ekim tarihinden itibaren buluşacak sergiyi, 14 Kasım’a kadar 10.00 – 22.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Yer: Galataport İstanbul O2 Blok

Tarih: 30 Ekim – 14 Kasım 2021

Ara Güler “Denize İnen Yol”

Kültür, Sanat ve Tasarımın Yeni Noktası: Galataport İstanbul

Ara Güler’in gözünden Beyoğlu’na bakacağımız, Ara Güler Arşiv ve Araştırma Merkezi’nden yeni fotoğrafların ikonik kareler ile birlikte yer aldığı “Denize İnen Yol”; Beyoğlu Kültür Yolu aksında yer alan Tophane, Karaköy, Galata, Galata Mevlevihanesi, Galata Kulesi, Tünel, İstiklal Caddesi, Galatasaray ve Taksim Meydanı’nı ve adı geçen yerlerin yakın çevrelerinden kareler barındırıyor. Sergide ayrıca bir video odasında Ara Güler’in 1970’li yıllarda yapmış olduğu ve Yavuz Zırhlısı’nın sökümünü konu alan 17 dakikalık “Kahramanın Sonu” isimli belgesel de gösterilecek. Sergi; Galataport İstanbul’un Beşiktaş tarafındaki G Blok binasında 31 Aralık’a kadar 10.00 – 22.00 saatleri arasında ücretsiz olarak görülebilir.

Yer: Galataport İstanbul G Blok

Tarih: 30 Ekim – 21 Aralık 2021

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları