preloader

Dünyanın En Pahalı 10 Sanat Eseri

27.02.2024
Dünyanın En Pahalı 10 Sanat Eseri

Yazı Boyutu:

Dünya sanat piyasasının zirvesindeki en pahalı 10 sanat eserine göz atın ve bu benzersiz parçaların büyüleyici dünyasını keşfedin.

Dünyanın en pahalı sanat eserleri, insanlığın yaratıcılığını ve estetik anlayışını yansıtan özel parçaların birer mücevheri olarak öne çıkıyor. Bu eşsiz eserler, geçmişten günümüze değerlerini koruyarak, dünya çapında sanatseverlerin ve koleksiyonerlerin ilgisini çekiyor. Sanat tarihindeki bu nadir ve paha biçilmez eserler, hem estetik hem de maddi değerleriyle büyüleyici bir deneyim sunuyor. Bu yazıda, dünyanın en pahalı 10 sanat eserini yakından tanıyacak ve bu muazzam değere sahip eserlerin sanat dünyasındaki önemini keşfedeceğiz.

Leonardo da Vinci, “Salvator Mundi”; 1500

450 Milyon Dolar

Dünyanın En Pahalı 10 Sanat Eseri

Leonardo da Vinci’nin en tartışmalı eseri “Salvator Mundi” aynı zamanda dünyanın şimdiye kadar en yüksek fiyattan alıcı bulmuş tablosu olma özelliğini taşıyor. 1500’lerin ilk yıllarında Fransız Kraliyeti için yapıldığı tahmin edilen eserde, bir eliyle takdis işareti yapıp bir eliyle ince bir cam küre tutan genç İsa resmedilmiş.

Kanvas tablo üzerine yapılı boya olarak çalışılan tablonun Leonardo da Vinci’ye ait olmadığını söyleyenler olsa da ünlü küratörler çalışmanın detaylarıyla tipik bir Vinci eseri olduğu konusunda hemfikir. Tarihi boyunca birkaç kez kaybolan eser en son 2017 yılında Suudi Arabistan Prensi Muhammed bin Selman tarafından alındı. En son Abu Dabi’deki Louvre Müzesi’nde sergilenen “Salvator Mundi” tablosunun şu anda nerede olduğu ise bilinmiyor.

Willem de Kooning, “Interchange” (Değişim); 1955

300 Milyon Dolar

Soyut dışavurumculuk akımının en tanınan ismi olan Willem de Koonig’in Interchange tablosu 300 milyon dolarlık fiyatıyla dünyanın en pahalı ikinci sanat eseri unvanını alıyor. Şu an The Art Institute of Chicago’da sergilenen eser Kooning’in para sıkıntısı çektiği 1950’lerde, kanvas üzerine yağlı boya olarak yapılmış.

Dünyanın En Pahalı 10 Sanat Eseri

Sanatçının kadın figürleri ortaya koyduğu ve New York şehir manzarasından etkilendiği yıllarda yaptığı Interchange tablosunda Kooning’in o yıllarını görmek mümkün.

Paul Cézanne, “The Card Players” (Kart Oyuncuları); 1895

250 Milyon Dolar

Dünyanın En Pahalı 10 Sanat Eseri

Post empresyonist Paul Cézanne’ın kendine has fırça tekniği, renkleri, kullandığı ışık ve gölgelerle harmanladığı bu tablo şüphesiz büyüleyici detaylarla dolu. Sanatçının 1950’lerde yaptığı ve beş farklı tablodan oluşan “The Card Players” serisinde yer alan bu tablo, şu an Katar Kraliyet Ailesi’nde bulunuyor. İkonik eser en son satıcı bulduğu 250 milyon dolarlık fiyatıyla şu an dünyanın en pahalı sanat eserleri arasında yer alıyor.

Paul Gauguin, “When Will You Marry” (Ne Zaman Evleneceksin?); 1892

210 Milyon Dolar

Dünyanın En Pahalı 10 Sanat Eseri

Türkçesi ‘Ne Zaman Evleneceksin?’ olan Paul Gauguin tablosuna bakıldığında bir hikâye görmek mümkün. Aslında borsacı olan ve mesleğinde başarısız olduğu için çok sevdiği resim yapmanın peşinden giden Gauguin dünyanın en tanınmış tablolarını yaratmış bir ressam. Post empresyonist sanatçılardan olan Gauguin’in Tahiti’de yaşadığı 1800’lerin sonunda yaptığı tablosunda yerel iki kadın görülüyor.

Tablonun isminin “Nafea Faa Ipoipo” yani ‘Ne zaman evleneceksin?’ olmasının nedeni ise o yıllarda evlenmek isteyen kadınların kulağına çiçek takıyor olması. Paul Gauguin tablosu şu an adı verilmeyen Katarlı bir ailenin koleksiyonu dahilinde Basel’de sergileniyor. Tabloyu dünyanın en pahalı eserleri arasına dahil eden fiyatı ise 210 milyon dolar.

Jackson Pollock, “Number 17A” (Sayı 17A); 1948

200 Milyon Dolar

Dünyanın En Pahalı 10 Sanat Eseri

Fırça kullanmadan farklı tür boyaları, çubuklarla boyayı fırlatarak, damalatarak ve her yere yayarak kendi tekniğini yaratan Pollock kesinlikle sanat dünyası içerisinde kült bir isim. Ekspresyonist ya da bir diğer adıyla dışavurumcular arasından sıyrılarak bir adım daha öne çıkan Pollock, hayatı boyunca damlatma tekniği kullanarak sanat danışmanlarının dikkatini çekti. Ressamın tuval etrafında dans ederek yarattığı “Number 17A” tablosu ise şu an Kenneth Griffin’in kişisel sanat koleksiyonu içerisinde bulunuyor.

Gustav Klimt, “Water Serpents II” (Su Yılanları II); 1907

198 Milyon Dolar

Dünyanın En Pahalı 10 Sanat Eseri

Wasserschlangen II olarak da anılan Su Yılanları II, Gustav Klimt tarafından 1907’de yapılmış bir yağlı boya tablodur. Su Yılanları I tablosunun devamı niteliğinde olan eser ilk resim gibi, Su Yılanları II de kadın bedenlerinin şehvetini ve eşcinsel ilişkileri konu alıyor. Resmi aynı zamanda ilginç kılan ise II. Dünya Savaşı sırasında Naziler tarafından çalınması ​​ve 2013’te rekor satışıyla gündeme gelmesi. Resim Aralık 2019’da dünyanın en pahalı 6. tablosu olarak yerini aldı ve Klimt’in satılmış en pahalı eseri özelliğini kazandı.

Andy Warhol, “Blue Marilyn” (Mavi Marilyn); 1964

195 Milyon Dolar

Andy Warhol’un “Blue Marilyn” ya da diğer adıyla “Shot Sage Blue Marilyn” isimli resmi, 1963 yılında, Marilyn Monroe’nun ölümünden iki yıl sonra, ünlü oyuncunun anısına yapılan bir eser. Ünlü oyuncunun 1953 yılında “Niagara” filminin tanıtımı için çekildiği bir fotoğrafı temel alan bu eser, 195 milyon dolar rekor fiyatı ile hem 20. yüzyıla ait en pahalı sanat eseri hem de tüm zamanların en pahalı Amerikan sanat eseri oldu.

Dünyanın En Pahalı 10 Sanat Eseri

Mark Rothko, “No. 6” (Numara 6); 1951

186 Milyon Dolar

Dünyanın En Pahalı 10 Sanat Eseri

Dikdörtgen ve kareleri çarpıcı renklerle öne çıkaran Mark Rothko, sanatseverlerin gözde isimlerinden biri. Sanatçının mor, yeşil ve kırmızıyı kullandığı bu tablosu da diğer tüm eserleri gibi çok beğenildi. Diğerlerinden farkı ise Rus milyarder Dmitry Rybolovlev tarafından yüksek bir fiyata alınmış olması.

Rembrandt, “Portraits of Maerten Soolmans and Oopjen Coppit(Maerten Soolmans ve Oopjen Coppit’in Portreleri); 1634

180 Milyon Dolar

Dünyanın En Pahalı 10 Sanat Eseri

1634 yılında Hollandalı ressam ve baskı ustası Rembrandt tarafından Maerten ve Oopjen’in düğününü kutlamak için yapılan bu iki tablo, yıllar boyunca hiç birbirinden ayrılmadı. Sanat uzmanları ve tarihçilerinin her zaman birlikte sergilenmesi ve asla ayrı olmaması gerektiği konusunda hemfikir olduğu bu tablolar, 2015 yılında Louvre ve Rijksmuseum’ın ortak girişimi ile 180 milyon dolara satın alınarak dünyanın en pahalı sanat eserleri arasında yer aldı.

Pablo Picasso, “The Women of Algiers” (Cezayirli Kadınlar); 1955 –

179 Milyon Dolar

Dünyanın En Pahalı 10 Sanat Eseri

Les Femmes d’Alger (“Versiyon O”), Picasso’nun “Les Femmes d’Alger” (Cezayirli Kadınlar) adlı 1954-1955 serisinin bir parçası. Arkadaşı Henri Matisse’e bir övgü olarak kabul edilen serinin 15 versiyonunun sonuncusu olan Les Femmes d’Alger (Versiyon O), sanatçının “Salvator Mundi” adlı çalışması ile dünyanın en pahalı eseri rekorunu kırana kadar iki yıl boyunca müzayedede satılan en pahalı tablo oldu. Katar’ın eski başbakanı Hamad bin Jassim bin Jaber Al Thani tarafından 179.4 milyon dolara satın alınan bu eser, şu an dünyanın en pahalı eserleri arasındaki yerini koruyor.

{6578}

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları