preloader

Dünyanın En Pahalı 10 Sanat Eseri

04.04.2023
Dünyanın En Pahalı 10 Sanat Eseri

Yazı Boyutu:

Dünyanın en pahalı sanat eserlerini bilmek ister misiniz? Leonardo da Vinci’nin Salvator Mundi’sinden, Jackson Pollock’un No. 5’ine kadar dünyanın en pahalı 10 sanat eserini yakından inceleyin.

“Salvator Mundi”, Leonardo da Vinci (450.3 milyon dolar)

Dünyanın En Pahalı 10 Sanat Eseri

Leonardo da Vinci’nin en tartışmalı eseri “Salvator Mundi” aynı zamanda dünyanın şimdiye kadar en yüksek fiyattan alıcı bulmuş tablosu olma özelliğini taşıyor. 1500’lerin ilk yıllarında Fransız Kraliyeti için yapıldığı tahmin edilen eserde, bir eliyle takdis işareti yapıp bir eliyle ince bir cam küre tutan genç İsa resmedilmiş. Kanvas tablo üzerine yapılı boya olarak çalışılan tablonun Leonardo da Vinci’ye ait olmadığını söyleyenler olsa da ünlü küratörler çalışmanın detaylarıyla tipik bir Vinci eseri olduğu konusunda hemfikir. Tarihi boyunca birkaç kez kaybolan eser en son 2017 yılında Suudi Arabistan Prensi Muhammed bin Selman tarafından alındı. En son Abu Dabi’deki Louvre Müzesi’nde sergilenen “Salvator Mundi” tablosunun şu anda da nerede olduğu ise bilinmiyor.

“Interchange”, Willem de Kooning (300 milyon dolar)

Dünyanın En Pahalı 10 Sanat Eseri

Soyu dışavurumculuk akımının en tanınan ismi olan Willem de Koonig’in Interchange tablosu 300 milyon dolarlık fiyatıyla dünyanın en pahalı ikinci sanat eseri unvanını alıyor. Şu an The Art Institute of Chicago’da sergilenen eser Kooning’in para sıkıntı çektiği 1950’lerde, kanvas üzerine yağlı boya olarak yapılmış. Sanatçının kadın figürleri ortaya koyduğu ve New York şehir manzarasından etkilendiği yıllarda yaptığı Interchange tablosunda Kooning’in o yıllarını görmek mümkün.

“The Card Players”, Paul Cézanne (250 milyon dolar)

Dünyanın En Pahalı 10 Sanat Eseri

Post empresyonist Paul Cézanne’ın kendine has fırça tekniği, renkleri, kullandığı ışık ve gölgelerle harmanladığı bu tablo şüphesiz büyüleyici detaylarla dolu. Sanatçının 1950’lerde yaptığı ve beş farklı tablodan oluşan “The Card Players” serisinde yer alan bu tablo, şu an Katar Kraliyet Ailesi’nde bulunuyor. İkonik eser en son satıcı bulduğu 250 milyon dolarlık fiyatıyla şu an dünyanın en pahalı sanat eserleri arasında yer alıyor.

“Nafea Faa Ipoipo”, Paul Gauguin (210 milyon dolar)

Dünyanın En Pahalı 10 Sanat Eseri

Türkçesi ‘Ne Zaman Evleneceksin’ olan Paul Gauguin tablosuna bakıldığında hikaye görmek mümkün. Aslında borsacı olan ve mesleğinde başarısız olduğu için çok sevdiği resim yapmanın peşinden giden Gauguin dünyanın en tanınmış tablolarını yaratmış bir ressam. Post empresyonist sanatçılardan olan Gauguin’in Tahiti’de yaşadığı 1800’lerin sonunda yaptığı tablosunda yerel iki kadın görülüyor. Tablonun isminin “Nafea Faa Ipoipo” yani ‘ne zaman evleneceksin’ olmasının nedeni ise o yıllarda evlenmek isteyen kadınların kulağına çiçek takıyor olması. Paul Gauguin tablosu şu an adı verilmeyen Katar bir ailenin koleksiyonu dahilinde Basel’de sergileniyor. Tabloyu dünyanın en pahalı eserleri arasına dahil eden fiyatı ise 210 milyon dolar.

“Number 17A”, Jackson Pollock (200 milyon dolar)

Dünyanın En Pahalı 10 Sanat Eseri

Fırça kullanmadan farklı tür boyaları, çubuklarla boyayı fırlatarak, damalatarak ve her yere yayarak kendi tekniğini yaratan Pollock kesinlikle sanat dünyası içerisinde kült bir isim. Ekspresyonist ya da bir diğer adıyla dışavurumcular arasından sıyrılarak bir adım daha öne çıkan Pollock, hayatı boyunca damlatma tekniği kullanarak sanat danışmanlarının dikkatini çekti. Ressamın tuval etrafında dans ederek yarattığı “Number 17A” tablosu ise şu an Kenneth Griffin’in kişisel sanat koleksiyonu içerisinde bulunuyor.

“Water Serpents”, Gustav Klimt (198 milyon dolar)

Dünyanın En Pahalı 10 Sanat Eseri

Wasserschlangen II olarak da anılan Su Yılanları II , Gustav Klimt tarafından 1907’de yapılmış bir yağlı boya tablodur. Daha önceki Su Yılanları I tablosunun devamı niteliğinde olan eser ilk resim gibi, Su Yılanları II de kadın bedenlerinin şehvetini ve eşcinsel ilişkileri konu alıyor. Resmin aynı zamanda ilginç kılan ise II. Dünya Savaşı sırasında Naziler tarafından çalınması ​​ve 2013’te rekor satışıyla gündeme gelmesi. Resim Aralık 2019’da dünyanın en pahalı 6. tablosu olarak yerini aldı ve Klimt’in satılmış en pahalı eseri özelliğini kazandı.

“Blue Marilyn”, Andy Warhol (195 milyon dolar)

Dünyanın En Pahalı 10 Sanat Eseri

Andy Warhol’un “Blue Marilyn” ya da diğer adıyla “Shot Sage Blue Marilyn” isimli resmi, 1963 yılında, Marilyn Monroe’nun ölümünden iki yıl sonra, ünlü oyuncunun anısına yapılan bir eser. Ünlü oyuncunun 1953 yılında “Niagara” filminin tanıtımı için çekildiği bir fotoğrafı temel alan bu eser, 195 milyon dolar rekor fiyatı ile hem 20. yüzyıla ait en pahalı sanat eseri hem tüm zamanların en pahalı Amerikan sanat eseri oldu. Eser aynı zamanda dünyanın en pahalı ilk 10 sanat eseri listesine girerek sırayı değiştirdi.

“No. 6” (Violet, Green and Red), Mark Rothko (186 milyon dolar)

Dünyanın En Pahalı 10 Sanat Eseri

Dikdörtgen ve kareleri çarpıcı renklerle öne çıkaran Mark Rothko, sanatseverlerin gözde isimlerinden biri. Sanatçının mor, yeşil ve kırmızıyı kullandığı bu tablosu da diğer tüm eserleri gibi çok beğenildi. Diğerlerinden farkı ise Rus milyarder Dmitry Rybolovlev tarafından yüksek bir fiyata alınmış olması.

“Portraits of Maerten Soolmans and Oopjen Coppit”, Rembrandt (180 milyon dolar)

Dünyanın En Pahalı 10 Sanat Eseri

1634 yılında Hollandalı ressam ve baskı ustası Rembrandt tarafından Maerten ve Oopjen’in düğününü kutlamak için yapılan bu iki tablo, yıllar boyunca hiç birbirinden ayrılmadı. Sanat uzmanları ve tarihçilerinin her zaman birlikte sergilenmesi ve asla ayrı olmaması gerektiği konusunda hemfikir olduğu bu tablolar, 2015 yılında Louvre ve Rijksmuseum’ın ortak girişimi ile 180 milyon dolara satın alınarak dünyanın en pahalı sanat eserleri arasında yer aldı.

“Les Femmes d’ Alger” (“Version O”), Pablo Picasso (179.4 milyon dolar)

Dünyanın En Pahalı 10 Sanat Eseri

Les Femmes d’Alger (“Versiyon O”), Picasso’nun “Les Femmes d’Alger” (“Cezayirli Kadınlar”) adlı 1954 – 1955 serisinin bir parçası. Arkadaşı Henri Matisse’e bir övgü olarak kabul edilen serinin 15 versiyonunun sonuncusu olan Les Femmes d’Alger (“Versiyon O”), sanatçının “Salvator Mundi” çalışması dünyanın en pahalı eseri rekorunu kırana kadar iki yıl boyunca müzayedede satılan en pahalı tablo oldu. Katar’ın eski başbakanı Hamad bin Jassim bin Jaber Al Thani tarafından 179.4 milyon dolara satın alınan bu eser, şu an dünyanın en pahalı eserleri arasındaki yerini koruyor.

OGGUSTO
OGGUSTO
editörün tüm yazıları