preloader

Dijital Sanata Destek İçin Yeni Ortaklık

05.10.2022
Dijital Sanata Destek İçin Yeni Ortaklık

Yazı Boyutu:

Sanata ve sanatçılara destek veren çalışmaları hayata geçiren Odeabank’ın sanat platformu O’Art, dijital sanata katkıda bulunmak adına eğitim ve destek programlarından biri olan Piksel. ile iş birliğine imza atıyor.

O’Art ve Piksel. arasındaki iş birliği kapsamında yeni medya sanatı üretiminin desteklenmesi ve dijital sanatçıların ve dijital sanatın görünürlüğüne katkıda bulunulması hedefleniyor. Bu birliktelik ile Piksel. | O’Art adını alan platfrom kapsamında, 2022-23 döneminde çeşitli eğitim programları ve destek fonları hayata geçirilecek.

Piksel. O’Art Yeni Medya Misafir Sanatçı Programı

İlki 2020 yılında dünyaca tanınan deneyimli sanatçıların ve sektör profesyonellerinin bir araya geldiği bir eğitimci/mentor kadrosu ile gerçekleştirilen Piksel Yeni Medya Misafir Sanatçı programı bu sene O’Art desteği ile kadrosunu daha fazla uluslararası sanatçı ile genişleterek devam ediyor. Programın sınırlı imkanları genişletilerek jüri elemesi sonucunda seçilen 35 yaş ve altında, üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun ya da eğitimine devam eden 10 sanatçıya; toplam 1.000.000₺ burs imkanı, 3 aylık yoğun program sürecinde Türkiye’nin ve dünyanın önde gelen sanatçıları, küratörleri, sanat profesyonelleri, koleksiyonerleri ile tanışma ve beraber çalışma fırsatları, altyapı ve teknoloji destekleri, eserlerini sergileme olanakları, yurtdışı residency programı katılımları gibi çok değerli destekler sunulacak.

Dijital Sanata Destek İçin Yeni Ortaklık

Piksel. ve O’Art’dan dijital sanatta Masterclass eğitimi

Herkese açık olan Masterclass eğitimlerinin amacı, yeni medya sanatı üretiminde kullanılan yazılım ve donanımların eğitimlerini ücretsiz olarak vermek ve Türkiye’de birbirleri ile iletişim halinde olan, beraberce üreten, iş birlikleri kuran yeni medya sanatı komünitesi oluşturmak olarak öne çıkıyor. Masterclass kapsamında, Cinema 4d, Adobe ile Motion Design, Yapay Zekâ, Yaratıcı Kodlama, Houdini, Touch Designer, Unreal Engine’den oluşan 7 konu başlığı altında 140 kişinin eğitilmesi hedefleniyor.

Yeni medya eğitimi için Piksel.Talks,

O’Art ve Piksel. arasındaki iş birliği çerçevesinde, yerli ve yabancı sanat profesyonelleri, koleksiyonerlerle, program katılımcılarının bir araya getirildiği konuşma programı oluşturulacak. Piksel.Talks, atölyelerden farklı olarak moderatörün yönlendirdiği bir konuşma akışı etrafında, katılımcıların sorduğu sorular ve yorumlarla şekillenecek. 2022-2023 döneminde yapılacak 12 konuşmanın tamamı fiziksel olarak gerçekleştirilecek ve daha sonra online medya üzerinden kamuoyu ile paylaşılacak.

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları