preloader

Şehrin En Yenileri

05.09.2022
Şehrin En Yenileri

Yazı Boyutu:

Şehre dönecekleri heyecanla bekleyen İstanbul’un yeni açılan kültür, sanat ve eğlence merkezini keşfedin.

İstanbul sakinleri yaz dönemi ile rotalarını tatil noktalarına çevirse de şehrin enerjisi ve dinamiği hız kesmeden devam etti ve etmeye de devam ediyor. Dur durak bilmeden her gün yeni bir kültür, sanat ve eğlence mekânına ‘merhaba’ diyen İstanbul, tüm bu yenilikleri ile şehre dönenleri karşılamaya hazırlanıyor. Siz de dünyanın en önemli kültür, sanat ve eğlence merkezlerinden İstanbul’un yeni üyelerini keşfetmek ve yeni keşiflere çıkmak için haberimize göz atın.

Sanat

Çinili Hamam

Şehrin En Yenileri

1540’lı yıllarda Kaptan-ı Derya Barbaros Hayrettin Paşa tarafından Mimar Sinan’a yaptırılan Çinili Hamam, 17. İstanbul Bienali kapsamında kapılarını geçici olarak yeniden ziyaretçilere açıyor.

Yıllarca Fatih’in Zeyrek semtinde hizmet veren fakat depremler ve yangınlar sonrası büyük tahribata uğrayan hamamda 2010 yılından beri restorasyon çalışmaları sürüyordu. Ancak bienale ev sahipliği yapacak mekanlardan biri olarak seçilen Çinili Hamam, 2023 yılında gerçekleşmesi planlanan büyük açılışından ve hamam olarak kullanımından önce 17 Eylül – 20 Kasım 2022 tarihleri arasında birçok insanı yeniden ağırlayacak.

Şehrin En Yenileri
Şehrin En Yenileri

Ayrıca Hakö dil grubunun Nakas klanının soyundan gelen Taloi Havi’nin “Answer to the Call, 2021 / (Çağrıya Cevap Ver, 2021)” başlıklı büyük boyutlu ses yerleştirmesi ve Torino’da yaşayan fotoğraf, video, ses, heykel ve resim gibi mecraların yanında arşiv materyallerinden de yararlanarak çalışmalar üreten sanatçı Renato Leotta’nın “Posidonia – Concertino Per Il Mare / (Deniz için Konçertino”) isimli multimedya yerleştirmesi de Çinili Hamam’da sergilenecek.

Osmanlı hamam mimarisinin en önemli örneklerinden biri olarak konumlanan, restorasyon çalışmalarının tamamlanmasının ardından müze-hamam kompleksi olarak faaliyete geçecek olan Çinili Hamam’ı şehre döner dönmez ziyaret edilecek noktalar arasına eklemenizi öneririz.

İstanbul Modern

Şehrin En Yenileri

İstanbulluların ve sanatseverlerin sabırsızlıkla beklediği İstanbul Modern, eylül ayında Karaköy’deki eski yerinde kapılarını yeniden açıyor. 2018’den beri Beyoğlu’ndaki geçici mekânında ziyaretçilerini ağırlayan, 27 Şubat 2022 tarihinde ise kapılarını kapatan İstanbul Modern, eylül ayında ünlü mimar Renzo Piano’nun imzasını taşıyan Karaköy’deki yeni binasında sanatseverlerle buluşacak.

Sergi salonları, eğitim atölyeleri, sinema, kütüphane, tasarım mağazası, etkinlik alanları, kafe ve restoranı ile hizmet verecek olan İstanbul Modern’in açılışının ise heykel ve büyük ölçekli enstalasyon sanatıyla tanınan sanatçı Olafur Eliasso ile yapılacağı söyleniyor.

Yerebatan Sarnıcı

Şehrin En Yenileri

2016 yılında restorasyon çalışmalarına başlanan Yerebatan Sarnıcı, 27 Temmuz tarihinde tüm göz alıcılığıyla kapılarını yeniden açtı. İstanbul turizmine yeniden kazandırılan Yerebatan Sarnıcı, açılışı ile birlikte hem yerli hem yabancı turistin büyük ilgisi ile karşılaştı. 1500 yıl önce Bizans İmparatoru I. Justinianus tarafından yaptırılan sarnıç içerisindeki tüm sütunlar temizlendi, yürüyüş yolu sarnıcın ambiyansına uygun hale getirildi, deprem dayanıklılığı artırıldı, Medusa heykeli sarnıçla çok daha bütün bir hale getirildi.

Haftanın her günü 09:00 – 19:00 arası ziyarete açık olan Yerebatan Sarnıcı, 1500 yıllık tarihi içinde geçici heykel sergisiyle ziyaretçilerini ağırlıyor. Yenilenen Yerebatan Sarnıcı’nı görmek isteyenler için küçük bir not: Burada Müze Kart geçmiyor. Biletleri kapıdan alabilirsiniz ya da online olarak Passo’dan temin edebilirsiniz.

Bilet: Passo

Dirimart Pera

Şehrin En Yenileri

2016 yılında Dolapdere’de açtığı galeri ile İstanbul’un önemli sanat alanlarından biri olan Dirimart, şimdi de Pera’da ikinci galeri mekânını açıyor. Eylül ayında açılması planlanan Dirimart Pera, Beyoğlu Meşrutiyet Caddesi üzerindeki eski Union Française binasının en alt katında yer alacak. 19. yüzyıl sonu İstanbul mimarisine damgasını vuran Fransız kökenli Levanten mimar Alexandre Vallaury tarafından 1896 yılında inşa edilen binada konumlanacak olan Dirimart Pera, sanatı ve sanatseverleri ağırlamaya başlayacak.

Moda İskelesi

Şehrin En Yenileri

Kadıköy ilçesinin Moda semtindeki ikonik yapılardan biri olan Moda İskelesi, yenilenen yüzü ile İstanbulluların hizmetine açıldı. Restorasyonunun tamamlanmasının ardından kapılarını yeniden açan Moda İskelesi’nin içinde kütüphane, açık hava alanları ve teras yer alıyor. Orijinal tasarımına sadık kalınarak yenilenen iskelenin üst katında, 250 metrekarelik alanda 87 kişilik kapasitesiyle hizmet veren ve 9 bin eserin bulunduğu Moda Kütüphanesi bulunuyor. İskelenin alt katında ise vapur/deniz taksi bekleme alanının yanı sıra kafe ve performans alanı mevcut.

Feshane

Şehrin En Yenileri

Osmanlı padişahi II. Mahmud tarafından 1833 yılında yaptırılan Feshane, yıllarca gördüğü hasalardan dolayı 2018 yılında restoran sürecine girmişti. İstanbul’un önemli kültür merkezlerinden biri olan Feshane çok yakın zamanda yeniden İstanbullulara kapılarını açmaya hazırlanıyor. Restorasyon çalışmaları sonrasında 29 Ekim’de yerli ve yabancı turistlerin ziyaretine açılması planlanan Feshane’nin İstanbul’un yeni kültür-sanat noktalarından biri olması bekleniyor.

Gastronomi

Kiva Restoran

Şehrin En Yenileri

Bomonti mağazasıyla müptelalarını ağırlayan Kiva Restoran, Galataport’taki şubesiyle de lezzetlerini sunmaya devam ediyor. Yıllardır nesilden nesile aktarılan geleneksel Anadolu lezzetlerini hazırlayan mekanın menüsü Galataport’ta da mevsimin taze ürünlerine göre değişiyor.

Menüsünü çöplenmelik, ayılmalık, salatalar, mezeler, ara sıcaklar, ana yemek ve tatlılar olarak ayıran Kiva’da eskimeyen lezzetleri keşfedebilirsiniz. Kiva Restoran’ın gündüz lokanta akşamları ise meyhane konseptinde olduğunu hatırlatmakta fayda var.

Kiva Restoran Galataport: 0212 801 74 90

Magnolia Bakery

Şehrin En Yenileri

Amerika’nın ünlü pastanesi Magnolia Bakery Türkiye’deki (hem de Avrupa’daki) ilk şubesini Vadistanbul’da açtı. İlk şubesi 1996 yılında New York’ta Bleecker Street’te açan ünlü pastanenin pastaları, brownie’leri, kurabiyeleri, cupcake’leri ve tabi ki meşhur banana pudding’i İstanbul şubesinde de mevcut.

Magnolia Bakery İstanbul: Instagram

Tunç Balık Caddebostan

https://www.instagram.com/p/Ch_2yirrj9Q/

İncecik kesilmiş somon fümesi, lakerdası, abudarahosu ve envai çeşit balık ürünleriyle Beyoğlu’nun en beğenilenlerinden olan Tunç Balık artık Caddebostan şubesiyle de hizmet veriyor. Hem taze balık reyonu hem de mezeleriyle geniş bir seçki sunan Tunç Balık’tan adrese sipariş vermek de mümkün. Çeşit çeşit sandviçleri olan Tunç Balık’a yolunuz düşerse ilk deneyeceğiniz lezzetlerden biri somon füme ve taramalı sandviçi olmalı.

Telefon: 0532 390 85 67

Frankie

Şehrin En Yenileri

2012’den beri İstanbul’un beğenilen mekânlarından biri olan Frankie önümüzdeki günlerde yeni şubesiyle Galataport’ta olacak. Yeni yerinde de yaratıcı konseptler ve farklı deneyimler sunacak olan restoran hem Bodrum hem de İstanbul’daki diğer şubelerinde olduğu gibi gastronomi ile müzik ve eğlenceyi bir araya getirecek. Frankie Galataport, İstanbul’un lezzetli buluşmalar için yeni mekanlardan biri olacak.

The Red Balloon

Şehrin En Yenileri

Yeniköy’de yakın zamanda açılan The Red Balloon İskandinav ilhamlı dekorasyonu, bahçesi, samimi ortamı ve farklı damak tatlarına uygun seçeneklerin sunulduğu menüsüyle beğenileri kazanmayı başardı. Öğle yemeklerini 12.00-17.00 saatleri arasında sunan mekânda akşam yemekleri için ayrı bir menü de var. İçecek menüsünde lezzetli kokteyllerin olduğu The Red Balloon’a gitmeden önce Instagram hesaplarındaki WhatsApp linki üzerinden rezervasyon yaptırmakta fayda var.

I Guru

Şehrin En Yenileri

Galata Kulesi’nin arka bahçesinde yer alan I Guru menüsü ve kokteylleriyle şehrin en yenilerinden. I Guru’ya adım attığınız andan itibaren tarihin izlerini görebileceğiniz bu mekân şehrin merkezinin kalabalığından, hareketliliğinden gizlenmiş olmasıyla sakin vakit geçirebileceğiniz mekanlardan.

Telefon: 0212 243 17 17

Seyahat

Paşabahçe Vapuru Yolcularıyla Buluştu

İstanbul’da yaşamın bir parçası da hiç şüphesiz vapur kültürü. Hayatının bir döneminde aktif olarak vapur seyahati yapan herkesin anılarında yer almayı başaran Paşabahçe vapuru, bekletildiği limandan çıktı ve yeniden seferlerine başladı. 1952 yılında, sipariş üzerine Şehir Hatları için inşa edilen Paşabahçe vapuru, 58 yıl boyunca seferlerini yaptı; yolcularını taşıdı.

2010 yılında bir nevi emekliye ayrılan vapur aradan zaman geçince atıl duruma düştü ve parçalanacağı haberleri çıktı. 12 senedir tersanede bekletilen vapurun kaderi başlatılan kampanyalar sayesinde değişti. Haliç Tersanesi’nde uzun süren çalışmalarla yenilenen Paşabahçe vapuru yeniden Şehir Hatları’nın bir parçası ve İstanbul’un isimle anılan vapurlarından biri. Yenilenen Paşabahçe vapuru geçtiğimiz günlerde yeniden yolcularını taşımaya başladı ve ilk seferini Adalar-Kabataş arasında yaptı.

Four Seasons Hotel Sultanahmet Yenilendi

Şehrin En Yenileri

Tarihi Yarımada’da 1996’dan beri hizmet veren Four Seasons Hotel Sultanahmet, iki yıl süren çalışmaların ardından yeniden misafirlerini ağırlamaya başladı. Yenileme çalışmaları kapsamında her odanın iç mekanı yenilendi ve hem yerel değerlerin hem de modern duruşun birlikte kullanıldığı bir tarza kavuşturuldu. Otelin içerisinde yer alan Avlu restoransa sunduğu Anadolu tatlarıyla beğeniliyor. 1916 yılında hapishane olarak inşa edilen tarihi bina bugün lüksü yaşatan bir otel olarak hizmet veriyor.

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları