preloader

Nilüfer'de Caz Rüzgarları Esecek

02.06.2023
Nilüfer'de Caz Rüzgarları Esecek

Yazı Boyutu:

Bu yıl 8-15 Haziran tarihleri arasında 8’inci kez seyirciyle buluşacak olan, müzikseverlerin heyecanla beklediği Nilüfer Caz Festivali’nde sahne alacak isimler belli oldu. İşte Nilüfer Caz Festivalinde katılabileceğiniz konserler ve detayları.

Bursa kent kültüründe önemli bir yeri olmasının yanı sıra, şehrin sınırlarını aşarak geniş kitlelerce 2016’dan beri ilgiyle takip edilen Nilüfer Caz Festivali, 7 gün boyunca gerçekleşecek konserler, paneller ve atölyelerle kış mekânlarına dönüş yapıyor.

Günümüzde sevenleri tarafından tutkuyla takip edilen modern caz müzik her zaman yeni etkinliklerle gündem olmayı sürdürüyor. Gerek dünyada evrensel ezgilerin zenginliğiyle harmanlanan bir müzik türü olmasının yanı sıra ülkemizde de önemli caz müzisyenlerinin yetişmesiyle birlikte caz müzik organizasyonları gittikçe yaygınlaşıyor. Bu yönüyle caz müziğinin en iyi sanatçılarının performanslarını sunan bir platform olarak Nilüfer Caz Festivali de yıllardır dikkatleri üzerine çekiyor. Aynı zamanda sanatsal ve kültürel etkinlikleri de bünyesinde barındıran festival Türkiye’nin ve dünyanın birçok yerinden caz müziği sevenlerinin katılımıyla renkli ve eğlenceli bir atmosferi sanatseverlerle buluşturuyor.

Caz Müzik Tarihten Bugüne Hız Kesmiyor

Nilüfer'de Caz Rüzgarları Esecek

Caz müzik; 19’uncu yüzyılın ilk yarısından itibaren Amerika’da yaşayan Afrikalılar tarafından geliştirilip tüm dünyaya yayılan evrensel ezgilerin zenginliğiyle harmanlanan bir müzik türü. Bugün halen çok sevilen ve ünü gün geçtikçe artan caz; çoklu ritim, atışma, swing, doğaçlama gibi müzik tekniklerinin uygulandığı özel bir tür. Tüm dünyaya yayılma sürecinde günümüze gelene kadar New Orleans, Swing, Kansas, Çingene cazı, bebop, cool, avangart, serbest caz, Latin caz, soul, füzyon, caz rock, smooth, caz funk, etno caz, asit caz olarak birçok alt türe ayrılarak zenginleşti.

Caz Müzik Birçok Farklı Özelliğiyle Müzikte Devrim Yarattı

Nilüfer'de Caz Rüzgarları Esecek

Farklı alt türlere ayrılan ve farklı akımlar ortaya çıkaran caz müzik her biri farklı müzikal özelliklere sahip tarzlar ve farklı müzisyenler tarafından farklı yorumlarıyla icra edilen bir müzik olarak temsil ediliyor. Caz müziğinin en belirgin özelliklerinin başında anlık kararlarla ve sanatçıların kendi müzikal yaratıcılıklarıyla melodiler üretilen improvisasyon özelliği geliyor. Caz müziğinin karakteristik ritmi olarak bilinen “swing” ise caz müziğini dans edilebilir ve enerjik kılıyor. Blues müziğinden etkilenen cazda, “blue nota” olarak adlandırılan kullanılan özel ton diğer notalardan biraz daha düşük çalınması ve müziğe hüzünlü veya duygusal bir hava katmasıyla biliniyor.

Türkiye’de Caz Müziği Gelişmeye Devam Ediyor

Nilüfer'de Caz Rüzgarları Esecek

Türkiye’de caz müziği, hem yerel unsurlarla zenginleşen hem de küresel caz müziği ile etkileşim içinde olan dinamik bir müzikal kaliteye sahip. Türk caz müzisyenleri, fusion caz, latin caz ve etnik unsurların cazla birleştiği projelerde farklı tarzlar ve yenilikçi yaklaşımlarla gelişmeye devam ediyor.

Günümüzde aktif bir şekilde icra edilen caz müziği İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük şehirlerde caz kulüpleri ve mekanlarının caz konserleriyle hareketliliğini sürdürürken Türkiye’de düzenlenen caz festivalleri de caz müziğinin yaygınlaşmasına ve tanınmasına katkıda bulunuyor.

Bunların en önemlilerinden birisi ise yerli ve yabancı caz müzisyenlerini her yıl Bursa’nın Nilüfer ilçesinde buluşturan Nilüfer Caz Festivali. Bu yıl 8’inci kez müzikseverlerle buluşacak olan Nilüfer Caz Festivali’nin detaylarına birlikte bakalım.

Bu yılın teması ”Tahayyül”

Festival’in bu seneki teması olan “Tahayyül”, genç nesillere hayal kurmayı hatırlatma fikri etrafında konumlanıyor.

Birçok yerli ve yabancı müzisyeni ağırlayacak konserlerin yanı sıra, farklı disiplinlerden konuşmacıların katılımıyla gerçekleşecek ilham veren paneller ve çeşitli ilgi alanlarına yönelik tasarlanan atölye çalışmaları da bu senenin festival programında yer alıyor.

Festival, 7 gün sürecek konserlerin yanı sıra sektörün önde gelen isimlerinin katılımıyla gerçekleşecek konuşmalarla ziyaretçilere tekrar hayal kurmayı hatırlatacak. Festival biletlerine ise bu link üzerinden ulaşabilirsiniz.

Peki bu yıl caz severler için hangi konserler dinleyenleri bekliyor? Sizler için 8. Nilüfer Caz Festivali’nin kaçırılmayacak konserlerini derledik;

Nilüfer Caz Festivali’nde Katılabileceğiniz Konserler

Itamar Borochov

Nilüfer'de Caz Rüzgarları Esecek

Orta Doğu kökenlerini caz dörtlüsü formatıyla birleştirip kendine özgü hikâyeler yaratarak ortaya büyüleyici egzotik motifler çıkaran çok kültürlü müziğiyle Itamar Borochov tüm şehri etkisi altına alacak performansıyla bir müzik ziyafeti vaat ediyor.

Yer: Balat Kültür Ormanı

Tarih: 8 Haziran 2023, 19:30

Bilet: Mobilet

Fatih Erkoç

Nilüfer'de Caz Rüzgarları Esecek

Türkiye caz sahnesinin önde gelen tecrübeli isimlerinden Fatih Erkoç Bursalı seyircilere unutulmaz anlar yaşatacak.

Yer: Balat Kültür Ormanı

Tarih: 8 Haziran 2023, 21:00

Bilet: Mobilet

Mert Pekduraner

Nilüfer'de Caz Rüzgarları Esecek

Özgür notaları bir araya getiren müziğiyle dikkat çeken Mert Pekduraner sevenleriyle buluşacak.

Yer: Balat Kültür Ormanı

Tarih: 9 Haziran 2023, 19:30

Bilet: Mobilet

Nova Norda

Nilüfer'de Caz Rüzgarları Esecek

Müziğin ve yeteneklerin gücüne inanarak yola çıkan müzisyen Nova Norda, genç dinleyicilere ilham verecek performanslarla festival seyircisiyle buluşuyor.

Yer: Balat Atatürk Ormanı

Tarih: 10 Haziran 2023, 20:30

Bilet: Konser girişi ücretsizdir.

Yemen Blues

Nilüfer'de Caz Rüzgarları Esecek

2010 yılında besteci ve müzisyen Ravid Kahalani tarafından her üyenin farklı bir geçmişten geldiği özgün bir ekip olarak kurulan Yemen Blues katılımcıları eşsiz bir canlı performans deneyimine davet ediyor.

Yer: Balat Kültür Ormanı

Tarih: 10 Haziran 2023, 19:30

Bilet: Mobilet

Kerem Görsev ft. Elif Çağlar

Nilüfer'de Caz Rüzgarları Esecek

Avrupa Caz Ağı (European Jazz Network) üyesi olan Nilüfer Caz Festivali, bu sene uluslararası sanatçıları ağırlamanın yanı sıra, festival tarihlerine denk gelen 14 Şubat Sevgililer Günü’ne de özel olarak bir konser planlıyor. Konserde, geleneksel cazın ülkemizdeki en önemli temsilcilerinden olan Kerem Görsev, Elif Çağlar’ın eşsiz sesi müzikseverlerle buluşacak. İkiliye kontrbasta Volkan Hürsever, davulda Ferit Odman eşlik edecek.

Yer: Balat Atatürk Ormanı

Tarih: 11 Haziran 2023, 20:30

Bilet: Mobilet

GoGo Penguin

Nilüfer'de Caz Rüzgarları Esecek

Genç ruhlara ilham veren festivalin açılışı, 9 Şubat’ta, elektronik ve kulüp kültürü atmosferlerini minimalist caz ve rock etkileriyle birleştirerek dans pistinden meditatif iç dünyalara akan ve bizi yepyeni diyarlara taşıyan GoGo Penguin performansıyla gerçekleşiyor.

Yer: Balat Atatürk Ormanı

Tarih: 12 Haziran 2023, 20:30

Bilet: Mobilet

Guillaume Perret

Nilüfer'de Caz Rüzgarları Esecek

Pedal, saksafon ve elektrikli efektlerle notalarını sonsuz bir evrende buluşturan müziğiyle Fransız sanatçı Guillaume Perret müzikseverlere unutulmaz anlar yaşatmaya hazırlanıyor.

Yer: Meteor Balat Kültür Evi

Tarih: 13 Haziran 2023, 20:30

Bilet: Mobilet

Jehan Barbur

Nilüfer'de Caz Rüzgarları Esecek

Jehan Barbur, prodüktör, söz yazarı, besteci, şarkıcı ve edebiyatçı kimliğiyle Bursa semalarını notalarıyla yıldızlandırmaya hazırlanıyor.

Yer: Balat Atatürk Ormanı

Tarih: 14 Haziran 2023, 21:00

Bilet: Mobilet

Volkan Öktem

Nilüfer'de Caz Rüzgarları Esecek

Festivalin kapanışını ise ilham veren müzik yolculuğuyla, Türkiye’de neredeyse dinlediğimiz bütün albümlerde davul kayıtlarıyla yer alan müzisyen Volkan Öktem yapıyor.

Yer: Balat Kültür Ortamı

Tarih: 14 Haziran 2023, 20:30

Bilet: Mobilet

Ayrıntılı bilgi ve program detayları için Nilüfer Sanat sosyal medya hesapları takip edilebilir.

Nilüfer Sanat sosyal medya hesapları; Instagram | Youtube | Facebook | Twitter

Nilüfer'de Caz Rüzgarları Esecek

*Bu içerik Nilüfer Caz Festivali iş birliğiyle hazırlanmıştır.

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları