preloader

Mehtap Elaidi’nin Seçimleri

12.08.2020
Mehtap Elaidi’nin Seçimleri

Yazı Boyutu:

Türkiye’nin en başarılı ve gözde moda tasarımcılarından biri olan Mehtap Elaidi’nin favorilerine göz atın!

Sanattan tasarıma, gastronomiden mimariye, müzikten kitaba kadar farklı entelektüel derinliğe ve birikime sahip fikirleri bir araya getirmeyi amaçlayan KTSM için, moda dünyasının başarılı isimlerinden Mehtap Elaidi’ye favorilerini sorduk! Türkiye’nin en başarılı ve gözde moda tasarımcılarından biri olan ve yurt dışında da ülkemizi temsil eden Mehtap Elaidi, KTSM’nin bu misyonundan yola çıkarak en sevdiği Kitap, Tasarım, Sanatçı ve Mekanı bizlerle paylaştı.

Kitap: Aşk Mektupları, Simone de Beauvoir

Mehtap Elaidi’nin Seçimleri

Fransız yazar ve feminist filozof Simone de Beauvoir, Aşk Mektupları adlı kitabı ile aşk ve özlem duygularını edebi bir ustalıkla okurlarına iletiyor. Simone de Beauvoir, mektup serisine “Her şeyim, Şikago’lu erkeğim, Sevgili kocacığım” diye başlamış olup “hep senin karın olara kalacağım” sözüyle sonlandırıyor. Hakkında hiçbir şey bilmediği Amerikalı yazar Nelson Algren’in hayatına girmesiyle aşkın körlüğüne tutularak yazdığı mektuplar sizleri o anlara taşıyacak.

Tasarım: Eames Lounge Chair

Mehtap Elaidi’nin Seçimleri

1956 yılında Charles & Ray Eames tarafından tasarlanan Eames Lounge Chair, zamansız çizgileri ve dekorasyondaki klasik duruşu ile dikkat çekiyor. Modern tasarımın ikonu haline gelen bu koltuk, 1950 senesinden günümüze bir aile şirketi olan İsviçre markası Vitra için tasarlanmış. Maskülen görünümü, konforu ve estetiği ile 50’lerin Amerika’sında baskın olarak karşımıza çıkan tasarım günümüzde New York ‘MOMA’, ve ‘Art Institute of Chicago’ gibi müzelerde de sergilenmekte.

{773106}

Sanatçı: İhsan Oturmak

Mehtap Elaidi’nin Seçimleri

1987 Diyarbakır doğumlu İhsan Oturmak, Marmara Üniversitesi’nde Resim İş Öğretmenliği Bölümü’nden mezun olmuştur. Militarizm, eğitim, inkılap ve ceza gibi konular üzerinde çeşitli çalışmaları olan İhsan Oturmak, Akbank Sanat ve Art Revolution Taipei gibi yarışmalardan ödüllere sahiptir. Var olan problemleri figürler ile bedenleştiren Oturmak, günlük yaşamda karşımıza çıkan sorunları veya olayları eserleri ile objeleştiriyor.

Mekan: Majorella Garden, Marakeş

Mehtap Elaidi’nin Seçimleri

Fas’ın Marakeş kentinde bulunan Majorelle Garden, iki buçuk dönümlük bir botanic bahçesi olup, Fransız Oryantalist sanatçı Jacques Majorelle tarafından ilk olarak 1923 senesinde oluşturulmaya başlanmıştır. 1980’li yıllarda moda tasarımcıları Yves Saint-Laurent ve Pierre Bergé tarafından satın alınan Majorelle Garden, günümüzde birçok ziyaretçiye ev sahipliği yapmakta olup 3 binden fazla bitki çeşidi ile Marakeş’in en büyüleyici lokasyonlarından biri haline gelmiştir.

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları