preloader

Roma’da Geçen En İyi Filmler

16.01.2023
Roma’da Geçen En İyi Filmler

Yazı Boyutu:

Antik tarihi ve çarpıcı yapısı ile nefes kesen Roma’da geçen en iyi ve mutlaka izlemeniz gereken filmleri keşfedin!

Tarihi güzellikleriyle meşhur olan Roma’da çekilmiş ve gidenlere unutulmaz anlarını hatırlatacak, gitmeyenlere Roma’da tatil hayalleri kurmaya teşvik edecek filmleri listeledik.

Netflix’te İzleyebileceğiniz En İyi Roma Filmleri

The Talented Mr. Ripley (Yetenekli Bay Ripley), Netflix – IMDb: 7.4

Ünlü yönetmen Anthony Minghella tarafından yazılıp yönetilmiş bir psikolojik gerilim filmidir. Patricia Highstmith’in aynı isimli kitabından uyarlanan filmde Matt Damon, Gwyneth Paltrow, Jude Law, Cate Blanchett gibi yıldızlar yer almaktadır. Genel olarak Roma ve Venedik’te geçen film, birbirinden farklı sosyal çevrelerden iki arkadaşın macerasını konu edinen ve kurgusuyla öne çıkan yaratıcı bir yapımdır.

Eat Pray Love (Ye Dua Et Sev), Netflix – IMDb: 5.8

Elizabeth Gilbert’in kendi deneyimlerinden yola çıkarak yazdığı ünlü kitaptan uyarlanan film, kitapla aynı ismi taşımaktadır. Acılı bir boşanmanın ardından kendini bulma ümidiyle İtalya’yı da kapsayan uzun bir gezi turuna çıkan Elizabeth’in hikâyesi şehrin tarihi dokusuyla birleşiyor.

Gladiator (Gladyatör), Netflix – IMDb: 8.5

Roma İmparatorluğu’na en parlak dönemi yaşatan General Maximus, girdiği bir meydan savaşından daha zaferle çıkar, artık tek hayali bir an önce evine dönerek karısı ve ailesine kavuşmaktır. Fakat, zamanın Roma İmparatoru Marcus Aurelius, Maximus’a önemli bir görev verir ve iktidara sahip çıkmasını ister. Bunun üzerine imparatorun oğlu olan Commodus, iktidarın elinden alınacağını anlayınca general ve ailesini öldürme emri verir. Maximus ölümden zor kurtulur ve gladyatörler arenasına sürgün edilir. Yıllar sonra Roma’ya geri dönen güçlü gladyatör Maximus’un tek amacı Commodus’u öldürerek karısı ve oğlunun katledilmesinin intikamını almaktır.

{32357}

Apple TV’de İzleyebileceğiniz En İyi Roma Filmleri

To Rome with Love (Roma’ya Sevgilerle), Apple TV – IMDb: 6.3

Bir grup Amerikalı ve İtalyan’ın başlarından geçen romantik anları ve maceraları konu alan film, bazen ezelden beri devam eden aşk arayışını bazen şehrin sıradan bir sakinini bazen de yazın gelen bir turistin hayatını anlatıyor.

When in Rome (Aşk Çeşmesi), Apple TV – IMDb: 5.6

Müze görevlisi ve şanssız bir aşık olan Beth, kardeşinin düğününe gitmek için Roma’ya gider ve orada Nick ile tanışır. Ama depresif bir anında dilek kuyusundaki dilek paralarını çıkarmış ve lanetlenmiştir. Çıkardığı paraları atan erkeklerin aşkıyla lanetlenmiştir.

Roman Holiday (Roma Tatili), Apple TV – IMDb: 8.0

Audrey Hepburn’e En İyi Kadın Kadın Oyuncu Ödülü’nü kazandıran “Roma Tatili”, bir modern zaman prensesinin kraliyet dayatmalarına karşı gelerek tek başına Roma’yı keşfe çıkmasının hikayesini anlatıyor.

{33404}

Blu TV’de İzleyebileceğiniz En İyi Roma Filmleri

Angels & Demons (Melekler ve Şeytanlar), Blu TV – IMDb: 6.7

Teoloji uzmanı Robert Langdon tarihteki en güçlü yeraltı şebekesi olarak bilinen İlluminati isimli antik ve gizli kardeşlik cemiyetinin tekrar canlandığını öğrenir. Ancak bu durum, onların varlığından nefret eden kurum olan Katolik Kilisesi’nin ölüm tehdidi altında olduğu gerçeğini ortaya çıkarır. Robert, Illuminati’nin Vatikan üzerine kurduğu planları gerçekleştirmek için harekete geçtiğini öğrendiğinde Roma’ya uçar. Bu yolculukta, güzel ve gizemli İtalyan bilimci Vittoria Vetra da kendisine eşlik edecektir.

{58506}

Diğer Platformlarda İzleyebileceğiniz En İyi Roma Filmleri

La Grande Bellezza (Muhteşem Güzellik), Diğer – IMDb: 7.7

Roma’da yaşayan Jep Gamberdella, 65 yaşına gelmiş bir yazardır ve sıklıkla gençliğini özlemektedir. Gençken yazmış olduğu “The Human Camera” ile önemli bir başarı yakalamış ve Roma sosyetesine kabul edilerek ihtişamlı bir hayat sürmeye başlamıştır. Hayatı başarılarla geçen Jep, tanıdığı insanların değişimlerine ve insanlıktan çıkma noktasına geldikleri bir krize tanık olur. Artık tekrar yazma zamanının geldiğine karar verir.

Ladri Di Biciclette (Bisiklet Hırsızları), Diğer – IMDb: 8.3

Vittorio De Sica, II. Dünya Savaşı sonrası yoksul Roma’nın içerisinde, yaşam mücadelesi veren sıradan bir işçi perspektifinden utanç, umut ve yitiriliş üçgeni çerçevesinde insanlığın durumunu gözler önüne sermektedir.

La Dolce Vita (Tatlı Hayat), Diğer – IMDb: 8.0

“La Dolce Vita”, Roma şehir yaşantısının modern yozluğunu ve sofistike ahlak çöküntüsünü yüksek sosyetenin peşinde koşan bir gazetecinin gözünden anlatır. Genç gazeteci Marcello Rubini gerçek bir eser yaratmanın düşüyle yaşar; ancak çalıştığı gazetenin ona sağladığı para ve prestijden de vazgeçemez.

Three Coins in the Fountain (Aşk Çeşmesi), Diğer – IMDb: 6.2

Roma’da çalışan üç Amerikalı genç kadın Aşk Çeşmesine para atıp dilek tutmak isterler. Üçünün de ortak dileği aradıkları aşkı bulmalarıdır… Amerikan komedisi bu romantik film efsane şarkıcı Frank Sinatra’nın filme ismini veren unutulmaz şarkısıyla En İyi Film Müziği Ödülü’nü kazandırmıştır.

Letters to Juliet (Aşk Mektupları), Diğer – IMDb: 6.5

Sophie, Verona’daki romantik tatili sırasında nişanlısı çalışırken şehri keşfetmekle meşguldür. Juliet Capulet”in bahçesindeki mektup duvarı tarafından büyülenen Sophie, zamanla tüm mektupları büyük bir sabırla yanıtlayan Juliet’in sekreterleriyle dost olur.

{33507}

L’eclisse (Batan Güneş), Diğer – IMDb: 7.7

Ünlü İtalyan yönetmen Michelangelo Antonioni’nin 1962 yapımı önemli bir sinema eseridir. Film, insan ilişkilerinin karmaşıklığına ve modern hayatın yabancılaştırıcı etkilerine derinlemesine bir bakış sunar. Ana karakterler Vittoria (Monica Vitti) ve Piero (Alain Delon), ilişkilerinin karmaşıklığını ve duygusal kopukluğu modern Roma’nın soyut, soğuk manzaralarında keşfederler.

The Belly of an Architect, Diğer – IMDb: 6.9

İngiliz yönetmen Peter Greenaway’in 1987 yapımı kült bir sanat filmidir. Hikaye, Amerikalı bir mimar olan Stourley Kracklite’in (Charles Dance) Roma’da geçirdiği zamanı ve bir sergi için hazırlıklarını konu alırken, Kracklite’in zihinsel ve fiziksel çöküşünü gözler önüne seriyor. Film, mimari, sanat ve insan psikolojisi arasındaki karmaşık ilişkileri derinlemesine araştırırken, Roma’nın tarihi ve estetik güzelliklerini de büyüleyici bir şekilde yansıtıyor.

The Conformist, Diğer – IMDb: 7.9

Bernardo Bertolucci’nin 1970 yapımı başyapıtı, 1930’ların Roma’sında faşizmin gölgesinde geçen yaşamı etkileyici bir şekilde anlatıyor. Film, ahlaki açıdan sorunlu bir şekilde faşist polis teşkilatında çalışan Marcello Clerici’yi takip ediyor. Marcello, eski üniversite profesörünü, bir siyasi muhalifi öldürme görevi verilen bir adamdır. Balayı gezisi sırasında Marcello, profesörü ve etkileyici genç karısını ziyaret eder, bu da ahlaki çatışma ve kişisel uyanışın hikayesini başlatır. Marcello, profesörün karısına aşık olurken, hem siyasi hem de kişisel inançları sarsılmaya başlar, suikast komplosunu ve faşist rejime olan işbirliğini sorgulamaya başlar. Marcello’nun karmaşık ve sevimsiz karakteri izleyiciyi tamamen içine çekerken, içsel mücadelesine odaklanarak onu izlemekten alıkoyamaz. Film, dönemin güçlü mimari yapısını, 1930’ların son dönem modasının köşeli yapısını ve sinematografinin ışık ve karanlık kontrastını kullanarak modern Roma tarihindeki sert bir dönemi tasvir ediyor.

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları