preloader

‘’Onsuz Olmaz’’ Filmlerinin Oyuncusu: Kate Winslet Filmleri

25.08.2021
‘’Onsuz Olmaz’’ Filmlerinin Oyuncusu: Kate Winslet Filmleri

Yazı Boyutu:

aaa

Özellikle 'Sil Baştan' ve 'Titanic' filmleriyle hafızamızda yer edinen ve 93 ödül kazanıp 1 kez Oscar heykeli kucaklayan Kate Winslet’ın en iyi filmlerini keşfedin!

Kraliyet Nişanı sahibi İngiliz oyuncu Kate Winslet, 11 yaşından beri kamera karşısında. Başarılı oyuncu, çizgi dışı karakterleri canlandırarak yıllar yılı akılda kalır. Gişe rekortmenlerinde de yer alır, bağımsız yapımlarda da… Kate Winslet, bugüne kadar 167 adaylık elde etti, bu adaylıklardan 93’ünde ödül kazandı. 7 kez Oscar’a aday gösterilip 1 kez Oscar heykeli kucakladı; 2009 yılında The Reader filmiyle En İyi Kadın Oyuncu oldu.

Sırasıyla Akademi adaylığı elde ettiği filmler: Sense and Sensibility – Aşk ve Yaşam (1995), Titanic (1997), Iris (2001), Eternal Sunshine of the Spotless Mind – Sil Baştan (2004), Little Children – Tutku Oyunları (2006), The Reader – Okuyucu (2008), Steve Jobs (2015).

Sizler için en iyi 10 Kate Winslet filmini sıraladık.

Heavenly Creatures – Cennet Yaratıkları (1994), IMDb: 7,3

“Yalnızca en iyiler, mutluluğun peşinde tüm engellere karşı savaşır.’’

İlk gençlik yılları, hayli sıcak ve benzersiz bir arkadaşlık… Yönetmen Peter Jackson’ın dünya çapında tanındığı film olan Heavenly Creatures /Cennet Yaratıkları, ketum bir lise öğrencisi olan Pauline ile varlıklı bir İngiliz ailenin kızı Juliet’in aralarındaki arkadaşlığı anlatır. Pauline Parker ve Juliet Hulme’un gerçek öykülerinden uyarlanan filmin en etkileyici özelliği, olayları anlatmak için Pauline Parker’ın gerçek günlüğünün kullanılmasıydı. Kimilerine göre Kuir sinemanın önde gelen eserlerinden biri olan bu film, özellikle ikilinin kurduğu fantezi dünyasının görselliğiyle dikkat çekmişti. Film, En İyi Özgün Senaryo Ödülü’nü kazanmıştı.

Sense and SensibilityAşk ve Yaşam (1995), IMDb: 7,7

“Hoş bir olayın beklentisi ile onun kesinliği arasında acı bir fark vardır.’’

Ekonomik sıkıntılar yaşayan bir ailenin iki genç kızı; bir tarafta sağduyu bir tarafta tutku. 18. yüzyılda geçen bu hikâye, iki kız kardeş üzerinden dönemin sosyal yaşamının en büyük ikilemlerinden birini işler: Duygu mu, akıl mı? Jane Austen’ın hemen her romanında karşılaştığımız güçlü karakterler, Ang Lee yönetimiyle ekrana da layığıyla yansıtılıyor. Senaristliğini filmin oyuncu kadrosunda da yer alan Emma Thompson’ın yaptığı film, Akademi Ödülleri'nde En İyi Uyarlama Senaryo Ödülü’nü kazanmıştı. Thompson'ın senaryosu, 18. yüzyılın medeni davranışlarının görsel kodlarını iyi aktarmış, “terbiye ve uçarılık’’ arasındaki çizgiyi romandan aşağı kalmayacak şekilde betimlemişti.

Hamlet (1996), IMDb: 7,7

Dört saatlik süresi ile en başarılı Shakespeare uyarlamalarından biri olan Hamlet, kadrosunda Oscar ödüllü birçok oyuncu barındırıyordu: Jack Lemmon (Marcellus), Charlton Heston (Oyuncu kral), Julie Christie (Gertrude), Robin Williams (Osric), Judi Dench (Hecuba) ve Kate Winslet (Ophelia). Oyuncu Kenneth Branagh'ın yönettiği film, bol bol uzun çekimleri, başarılı koreografisi, mekân ve kostüm tasarımıyla dikkat çekip, Winstlet’in Titanic’ten önceki çıkışının sinyallerini vermişti. Filmin sinema tarihindeki en büyük önemi, o zamana kadar çoğunlukla tiyatro havasıyla çekilen alışıldık Shakespeare uyarlamalarına karşın, epik bir dille, kameranın sunduğu teknolojiden yararlanılarak üstün bir görsellikle sinema diline adapte edilmesiydi. Film için tasarlanan koreografi bugün bile çeşitli drama okullarında ders materyallerinde kullanılmaktadır.

{773393}

Holy Smoke! – Kutsal Duman (1999), IMDb: 5,9

PJ Waters: Kadınlardan nefret etmiyorum. Bayanları seviyorum.

Ruth Barron: Ha! Hanımlar. Hiçbirini bilemezsin. Bahse girerim küçük barbie bebeklerle çıkıyorsun, değil mi?

“Vahşi kadın’’ arketipinin sinemadaki yansımalarından biri olan Holy Smoke! – Kutsal Duman; Piano, Masamdaki Melek, Tutku Esirleri gibi filmleriyle tanınan Jane Campion’ın 6. uzun metraj filmi. Filmde Winslet, Hindistan'a yaptığı bir gezi sırasında ruhsal bir aydınlanma yaşayan Avusturyalı Ruth adlı bir kadını canlandırıyordu. Holy Smoke! uzun yollarıyla, tozlu mekânlarıyla, kirli ve vahşi bir film; Winslet’in güzelliği gibi.

Quills – Düşlerin Efendisi (2000), IMDb: 7,3

“Biraz delilik hissetmeden gerçek bir yazar olamazsın, değil mi?’’

Quills – Düşlerin Efendisi, yazar Marquis de Sade’ın hayatının son 10 yılını anlatan Doug Wright'ın aynı isimli ödüllü tiyatro oyunundan uyarlandı. Kate Winslet filmde, Geoffrey Rush tarafından canlandırılan Marquis de Sade ile arkadaşlık kuran Madeleine adlı bir hizmetçiyi canlandırıyor. Gerçek olaylardan uyarlandığı kadar, Sade’ın dünya görüşüne göre çeşitli kurgusal canlandırmalar da yapan Düşlerin Efendisi, hem sapkın hem oyunbaz diliyle, ünlü yazarın iç dünyasını daha iyi anlamak isteyenler için oldukça iyi bir biyografi.

Eternal Sunshine of the Spotless Mind – Sil Baştan (2004), IMDb: 8,3

“Her hatıramızın duygusal bir özü vardır ve o özü yok ettiğinizde hatıra bozulmaya başlar.’’

Senarist Charlie Kaufman ve video klip yönetmeni Michel Gondry’nin, 2001 yapımı Human Instirict – İçgüdü filminden sonraki uzun metraj çalışmaları Eternal Sunshine of The Spotless Mind – Sil Baştan, türünün en yetkin örneklerinden biri. İlişkileri kötüye giden Clementine (Winslet) ve Joel Barish (Jim Carrey) çiftinin, bir tıp merkezinde birbirlerine ait tüm anıları sildirmesini anlatan film, bilgisayar efektlerine başvurmayan görsel oyunlarıyla benzersiz bir anlatım kurmuştu. Hafızanın duygularla olan çatışmasını izlediğimiz Eternal Sunshine of the Spotless Mind, Kate Winslet’e En İyi Kadın Oyuncu dalında Oscar adaylığı ve Charlie Kaufman’a En İyi Orijinal Senaryo ödülünü getirmişti. Kate Winslet, Empire dergisine verdiği bir röportajda canlandırdığı karakterler arasında en çok Clementine’i sevdiğini söylemişti.

Little ChildrenTutku Oyunları (2006), IMDb: 7,5

“Sen bir mucizesin Ronnie. Hepimiz mucizeyiz. Neden biliyor musun? Çünkü insanlar olarak, her gün işimize bakıyoruz ve biliyoruz ki sevdiğimiz şeyler, sevdiğimiz insanlar, artık her an elimizden alınabilir. Bunu bilerek yaşıyoruz ve yine de devam ediyoruz. Hayvanlar bunu yapmaz.’’

Massachusetts banliyösü; bir seks suçlusu, gözden düşmüş bir polis memuru ve mutsuz evlilikleriyle birbirini bulan iki insan, tek bir öyküde nasıl kesişir? Bir başka “kesişen hayatlar’’ filmi olan Little Children – Tutku Oyunları, orta sınıf ABD bireylerinin içinde bulunduğu ahlaki çürümeyi anlatıyor. Todd Field yönetmenliğindeki film; Crash (2004), Short Cuts (1993) gibi çok karakterli, bol kesitli filmleri sevenlerin ‘tutkuyla’ izleyebileceği bir yapım. Film boyunca hissettiğimiz aşırı sıcak ise bu öyküdeki çürümüşlüğünün en masum unsuru…

{773427}

Revolutionary Road Hayallerin Peşinde (2008), IMDb: 7,3

“Gerçeğin en güzel tarafı ne biliyor musun? Herkes ne kadar onsuz yaşasa da ne olduğunu bilir.”

Revolutionary RoadHayallerin Peşinde, 1950’li yıllarda, evli çiftlerin hayal ettikleri konforlu yaşamını elde etmek için arzularından nasıl vazgeçtiğine odaklanan bir öykü. Yönetmen Sam Mendes’in American Beauty – Amerikan Güzeli’nden sonra bir kez daha ideal Amerikan yaşamını ve ideolojisini eleştirdiği Hayallerin Peşinde, bizzat evlilik kurumu olmak üzere modern toplumun tüm sağlam yapılarının ardında yaşanan mutsuzluğa işaret eder. Gerçek hayatta da yakın dost olan Leonardo diCaprio ve Kate Winslet’in, Titanic’ten sonra tekrar başrolü paylaştıkları film, feminist sinemanın da öne çıkan yapımlarından biri.

The Reader – Okuyucu (2008), IMDb: 7,6

“Korkmuyorum. Hiçbir şeyden korkmuyorum. Daha çok acı çektikçe daha çok seveceğim. Tehlike sadece aşkımı artıracak, keskinleştirecek, baharat verecek…’’

Film, 15 yaşında bir gencin İkinci Dünya Savaşı’nda Auschwitz kampında görev yapmış Hanna Schmidt adlı bir gardiyanla olan ilişkisi üzerinden, modern Almanya'nın geçmişiyle olan yüzleşmesini konu alır. Film, kısıtlı mekân kullanımıyla, toplama kamplarında yaşanan acılı geçmişi seyirciye hissettirmeyi başararak, etkili bir görsel dil kurar. Suçluluk ve toplumsal vicdanın, kuşaklar arasındaki yansımalarını anlatan Okuyucu – The Reader filmindeki Hanna Schmidt rolüyle Kate Winslet, En İyi Kadın Oyuncu Oscar’ını kazanmıştı.

Carnage – Acımasız Tanrı (2011), IMDb: 7,2

“Kendi egonuzu okşamaya devam edin. Bu güzel.’’

Fransız oyun yazarı Yasmina Reza’nın yazdığı "God of Carnage" oyunundan Roman Polanski tarafından uyarlanan film, parkta kavga eden iki çocuğun ailelerinin arasında başlayan bir tartışmayı anlatır. Kadrosunda Kate Winslet’in yanı sıra Jodie Foster, Christoph Waltz, John C. Reilly’i barındıran film, ebeveynlerin “ilgi’’ adı altında çocuklarının üzerinde büyüttükleri egoya vurgu yapar; acaba çocuklarını mı yoksa kendilerini mi sevmektedirler?

OGGUSTO Sinema Editörü Tayfun Bodur’un diğer yazılarını okumak için tıklayın.

Dünyadan en yeni haberleri ilk bilen olmak için OGGUSTO’nun haftalık e-bültenine kaydolun.