preloader

Saç Dökülmesi Neden Olur, Nasıl Önüne Geçilir?

Saç Dökülmesi Neden Olur, Nasıl Önüne Geçilir?

Yazı Boyutu:

Yanlış ürün kullanımından vitamin eksikliğine kadar saç dökülmesinin birçok farklı nedeni olabilir. En sık görülen 5 nedeni ve çözüm önerilerini öğrenin.

Sağlıklı bir saç derisinde ortalama 100 bin adet saç bulunuyor ve yetişkinlerde günde 100-150 kadar saç teli dökülüyor. Saçların dökülme süreci söyle işliyor; bir saç teli çıktıktan sonra 4-6 yıl arası yaşıyor, bir süre dinleniyor ve dökülmeye başlıyor. Ancak bazı durumlarda, bu süreç hızlanıyor ve saçlar gözle görülür şekilde daha çok dökülüyor. Banyo yaparken elinize gelen saç miktarı arttıysa ya da nemli saçı elle çektiğinizde normalden daha fazla saç teli elinize geliyorsa, durumu ciddiye almanız şart.

Saç dökülmesi neden olur?

Saç dökülmesinin birçok farklı nedeni olabilir. Problemin önüne geçebilmek için nedenin doğru şekilde saptanması büyük önem taşıyor. Saç dökülmesinde en sık görülen 5 neden ve çözüm önerileri şöyle…

Neden:
Vitamin eksikliği

Saç Dökülmesi Neden Olur, Nasıl Önüne Geçilir?

Saç için gerekli olan vitamin ve minarellerin kanda eksik olması, saçlarınızı güçsüzleştiriyor. B12, D vitamini, folik asit, biotin, çinko, demir gibi vitamin ve mineralleriniz düşükse saçınız yeteri kadar beslenmeyebilir. Bu noktada doktorunuza danışarak takviye alabilir ya da beslenme şeklinizi değiştirebilirsiniz.

Çözüm:
Daha fazla sebze-meyve ve biotin içerikli besin tüketin

Bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye yardımcı olan zerdeçal, zencefil ve C vitamini bakımından zengin olan besinleri beslenme rutininize ekleyin. Deri, tırnak ve saç hücrelerinde bulunan besin üyesi biotinin, eksik olduğu durumlarda da saç dökülmesi ortaya çıkabilir. Vücudunuzda yeterli miktarda biotin olması için muz, yumurta, yulaf ezmesi ve pirinç tüketebilirsiniz. Kahvaltılarda yulaf tüketerek, vücudunuzdaki biotin miktarını arttırabilirsiniz.

Neden:
Stres ve depresyon

Günlük akışta ve özellikle iş hayatında stresli zamanlar geçiriyor olabilirsiniz. Bazı dönemler saçlarınızın daha çok döküldüğünü fark ediyorsanız, bulunduğunuz dönemden iki-üç ay öncesine mutlaka bir bakın. Neler yaşadınız ve yaşadıklarınızdan nasıl etkilendiniz? Eğer stres seviyeniz çok yüksekse ve sizi depresyona sürüklüyorsa yardım almaktan çekinmeyin. Profesyonel yardımın yanı sıra kendinizi şifalandırmanın yollarını da mutlaka öğrenin.

Saç Dökülmesi Neden Olur, Nasıl Önüne Geçilir?

Çözüm:
Yoga ve meditasyon yapın

Duruş, nefes ve meditasyonun bir birleşimi olan yoga, kendinizle baş başa kalabileceğiniz, beden ve zihinsel sınırlarınızı keşfedip onu genişlettiğiniz bir uygulama. Yoga; benliğinize dönmenizi sağlarken, aynı zamanda nefes kontrolü ve enerji farkındalığına sahip olmanız için sizi destekliyor. Düzenli uygulamada, yalnızca bedeninizdeki değişimi değil zihinsel olarak da dönüştüğünüzü göreceksiniz. Hayatınızda var olan şeyleri olduğu gibi kabul edecek, kendinizi olduğu gibi sevmeyi öğreneceksiniz. Bu da yaşadığınız stresi azaltmayı sağlayacak. Her gün en az yarım saat yoga, yirmi dakika meditasyon yapmaya özen gösterin.

Neden:
Hormonal sorunlar

Akne oluşumu, kilo alımı, adet gecikmesi ya da düzensizlikleri, tüylenme gibi belirtileriniz varsa ve bunlara bir de saç dökülmesi eklendiyse mutlaka doktorunuza görünün. Doktorunuzun verdiği tedavi yöntemini uygulayarak hormonlarınızı dengeleyebilir ve tekrar saç ve cilt sağlığınıza kavuşabilirsiniz.

Çözüm:
Yaşamınızı dengeli hale getirin

Saç Dökülmesi Neden Olur, Nasıl Önüne Geçilir?

Hormonları dengelemenin ilk adımı yaşamı dengelemek. Kendinizi çok yormadığınız bir hayat düzenine geçmeyi deneyin. Aralıksız çalışanlardansanız, mutlaka dinlenmenize yetecek kadar molalar verin. Beslenme düzeninizi gözden geçirin. Size en iyi gelen şekilde öğünlerinizi ayarlayın. Bunun için bir diyetisyenden yardım alabilirsiniz. En önemlisi ise uykunuzu kaliteli hale getirerek bedeni dinledirmek… Rahatlatıcı bir banyo, uyku öncesi egzersiz ve aromaterapi gibi yardımcı formüllerden destek alabilirsiniz. Kaliteli uykunun 10 sırrını öğrenmek için tıklayın.

Neden:
Çevresel faktörler

Hava kirliliği, güneş ışınları, ısıl ve kimyasal işlemler gibi faktörler, saçtaki proteinlere zarar vererek dökülmeye yol açıyor. Protein eksikliğinden dolayı zayıflayan her saç kökü kendisini yenilemek için dökülme sürecine giriyor. Saçınızı hava kirliliği ve güneş ışınlarından direkt koruyamasanız bile, zararlarını en aza indirebilirsiniz. Kimyasal ve ısıl işlemlerden kaçınmak ise tamamen sizin elinizde.

Çözüm:
Saçınızı korumaya alın

Özellikle şehir hayatında hava kirliliğinden kaçınmak pek mümkün değil. Dolayısıyla hava kirliliğinin yarattığı etkilerden düzenli bir saç bakımıyla kurtulabilirsiniz. Haftada 2-3 kere maske yapmak, saç serumu ve kür uygulamak yapabileceklerinizin arasında.

Bunun yanı sıra saçınızı ısıdan korumaya özen gösterin. Banyodan sonra saçınızı kurutma makinesiyle kurutmayıp kendi haline bırakabilirsiniz. Maşa kullanmak yerine, nemli saçınızı tutamlara ayırıp örün ve birkaç saat o şekilde kalın. Örgüleri açtığınız zaman çok hoş dalgalar elde etmiş olacaksınız. Düzleştirmek yerine ise saçınızı doğal haliyle kullanın. Doğal şeklinden memnun değilseniz topuz, at kuyruğu, yarım örgü gibi modelleri deneyin. Isı kullanmak zorunda kaldığınız zamanlarda, koruyucu sprey kullanmayı ihmal etmeyin.

Saç Dökülmesi Neden Olur, Nasıl Önüne Geçilir?

Saç dökülmesine karşı en iyi ürünler

Briogeo

Saç Serumu

Aveda

Şampuan

Yves Rocher

Niasinamid & Vitamin B6 Kür

Vichy Dercos

Şampuan

Boom Butter

Saç Peelingi

Kerastase

Saç Serumu

Saç dökülmesine karşı etkili çözümlerden biri de saç sirkeleri! En iyi saç sirkelerini incelemek için tıklayın.

Cemre Bosnalı Zeydanlı
Cemre Bosnalı Zeydanlı Tüm Yazıları