Saç Dökülmesi Neden Olur, Nasıl Önüne Geçilir?

Saç Dökülmesi Neden Olur, Nasıl Önüne Geçilir?

Yanlış ürün kullanımından vitamin eksikliğine kadar saç dökülmesinin birçok farklı nedeni olabilir. En sık görülen 5 nedeni ve çözüm önerilerini öğrenin.

Sağlıklı bir saç derisinde ortalama 100 bin adet saç bulunuyor ve yetişkinlerde günde 100-150 kadar saç teli dökülüyor. Saçların dökülme süreci söyle işliyor; bir saç teli çıktıktan sonra 4-6 yıl arası yaşıyor, bir süre dinleniyor ve dökülmeye başlıyor. Ancak bazı durumlarda, bu süreç hızlanıyor ve saçlar gözle görülür şekilde daha çok dökülüyor. Banyo yaparken elinize gelen saç miktarı arttıysa ya da nemli saçı elle çektiğinizde normalden daha fazla saç teli elinize geliyorsa, durumu ciddiye almanız şart.

Saç dökülmesi neden olur?

Saç dökülmesinin birçok farklı nedeni olabilir. Problemin önüne geçebilmek için nedenin doğru şekilde saptanması büyük önem taşıyor. Saç dökülmesinde en sık görülen 5 neden ve çözüm önerileri şöyle;

Neden: Vitamin eksikliği

Saç için gerekli olan vitamin ve minarellerin kanda eksik olması, saçlarınızı güçsüzleştiriyor.

B12, D vitamini, folik asit, biotin, çinko, demir gibi vitamin ve mineralleriniz düşükse saçınız yeteri kadar beslenmeyebilir. Bu noktada doktorunuza danışarak takviye alabilir ya da beslenme şeklinizi değiştirebilirsiniz.

Çözüm: Daha fazla sebze-meyve ve biotin içerikli besin tüketin

Kahvaltılarda yulaf tüketerek, vücudunuzdaki biotin miktarını arttırabilirsiniz.

Bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye yardımcı olan zerdeçal, zencefil ve C vitamini bakımından zengin olan besinleri beslenme rutininize ekleyin. Deri, tırnak ve saç hücrelerinde bulunan besin üyesi biotinin, eksik olduğu durumlarda da saç dökülmesi ortaya çıkabilir. Vücudunuzda yeterli miktarda biotin olması için muz, yumurta, yulaf ezmesi ve pirinç tüketebilirsiniz.

Neden: Stres ve depresyon

Günlük akışta ve özellikle iş hayatında stresli zamanlar geçiriyor olabilirsiniz. Bazı dönemler saçlarınızın daha çok döküldüğünü fark ediyorsanız, bulunduğunuz dönemden iki-üç ay öncesine mutlaka bir bakın. Neler yaşadınız ve yaşadıklarınızdan nasıl etkilendiniz? Eğer stres seviyeniz çok yüksekse ve sizi depresyona sürüklüyorsa yardım almaktan çekinmeyin. Profesyonel yardımın yanı sıra kendinizi şifalandırmanın yollarını da mutlaka öğrenin.

Çözüm: Yoga ve meditasyon yapın

Her gün en az yarım saat yoga, yirmi dakika meditasyon yapmaya özen gösterin.

Duruş, nefes ve meditasyonun bir birleşimi olan yoga, kendinizle baş başa kalabileceğiniz, beden ve zihinsel sınırlarınızı keşfedip onu genişlettiğiniz bir uygulama. Yoga; benliğinize dönmenizi sağlarken, aynı zamanda nefes kontrolü ve enerji farkındalığına sahip olmanız için sizi destekliyor. Düzenli uygulamada, yalnızca bedeninizdeki değişimi değil zihinsel olarak da dönüştüğünüzü göreceksiniz. Hayatınızda var olan şeyleri olduğu gibi kabul edecek, kendinizi olduğu gibi sevmeyi öğreneceksiniz. Bu da yaşadığınız stresi azaltmayı sağlayacak.

Neden: Hormonal sorunlar

Akne oluşumu, kilo alımı, adet gecikmesi ya da düzensizlikleri, tüylenme gibi belirtileriniz varsa ve bunlara bir de saç dökülmesi eklendiyse mutlaka doktorunuza görünün. Doktorunuzun verdiği tedavi yöntemini uygulayarak hormonlarınızı dengeleyebilir ve tekrar saç ve cilt sağlığınıza kavuşabilirsiniz.

Çözüm: Yaşamınızı dengeli hale getirin

Hormonları dengelemenin ilk adımı yaşamı dengelemek. Kendinizi çok yormadığınız bir hayat düzenine geçmeyi deneyin. Aralıksız çalışanlardansanız, mutlaka dinlenmenize yetecek kadar molalar verin. Beslenme düzeninizi gözden geçirin. Size en iyi gelen şekilde öğünlerinizi ayarlayın. Bunun için bir diyetisyenden yardım alabilirsiniz. En önemlisi ise uykunuzu kaliteli hale getirerek bedeni dinledirmek... Rahatlatıcı bir banyo, uyku öncesi egzersiz ve aromaterapi gibi yardımcı formüllerden destek alabilirsiniz.

Kaliteli uykunun 10 sırrı için tıklayın.

Neden: Çevresel faktörler

Hava kirliliği, güneş ışınları, ısıl ve kimyasal işlemler gibi faktörler, saçtaki proteinlere zarar vererek dökülmeye yol açıyor. Protein eksikliğinden dolayı zayıflayan her saç kökü kendisini yenilemek için dökülme sürecine giriyor. Saçınızı hava kirliliği ve güneş ışınlarından direkt koruyamasanız bile, zararlarını en aza indirebilirsiniz. Kimyasal ve ısıl işlemlerden kaçınmak ise tamamen sizin elinizde.

Çözüm: Saçınızı korumaya alın

Özellikle şehir hayatında hava kirliliğinden kaçınmak pek mümkün değil. Dolayısıyla hava kirliliğinin yarattığı etkilerden düzenli bir saç bakımıyla kurtulabilirsiniz. Haftada 2-3 kere maske yapmak, saç serumu ve kür uygulamak yapabileceklerinizin arasında.

Bunun yanı sıra saçınızı ısıdan korumaya özen gösterin. Banyodan sonra saçınızı kurutma makinesiyle kurutmayıp kendi haline bırakabilirsiniz. Maşa kullanmak yerine, nemli saçınızı tutamlara ayırıp örün ve birkaç saat o şekilde kalın. Örgüleri açtığınız zaman çok hoş dalgalar elde etmiş olacaksınız. Düzleştirmek yerine ise saçınızı doğal haliyle kullanın. Doğal şeklinden memnun değilseniz topuz, at kuyruğu, yarım örgü gibi modelleri deneyin. Isı kullanmak zorunda kaldığınız zamanlarda, koruyucu sprey kullanmayı ihmal etmeyin.

Neden: Yanlış ürün kullanımı

Çıkan her ürünü denemek, saç yapınıza uygun olmayan şampuan, krem veya maske gibi ürünler kullanmak doğru değil. Ürünlerin saçınıza iyi gelmediğini birkaç kullanımdan sonra anlayabilirsiniz. Dökülmenin haricinde saçınız ağırlaşıp, hacmini ve ışıltısını kaybetti ise ürünleri kullanmayı hemen bırakın.

Çözüm: Doğru ürün kullandığınızdan emin olun

Kérastase’ın dökülme karşıtı bakım serisi Genesis, saç dökülmesine yol açan 2 ana faktöre meydan okuyor ve saç dökülmelerini %84’e kadar* azaltıyor.  Formülünde bulunan zencefil kökü, 1.5% Aminexil ve Edelweiss kök hücresi sayesinde tarama, ısı ve kirlilik sebebiyle koparak dökülmeye yol açan dış etkenler ve stres, hormonlar, beslenme gibi nedenlere bağlı ortaya çıkan ve kökten dökülmeye yol açan biyolojik faktörlerle savaşıyor.

*Koparak dökülmeler – Instrumental Test, Güçlendirici Saç Banyosu + Maske + Serum veya Kür

Genesis bakım serisi içerisinde arındırma, bakım, ısıya karşı koruma ve saç köklerini güçlendirme kategorileri altında farklı ürünler bulunuyor. Dökülme karşıtı bakım ritueli ise adım adım şu şekilde gerçekleşiyor:

  1. Bain Nutri-Fortifiant saç banyosu ile saçlar derinlemesine arındırılıyor ve temizleniyor.

  1. Dökülme karşıtı maske Masque Reconstituant ile saçlar yoğun bir şekilde nemlendiriliyor ve kırılmalara karşı saç telleri güçlendiriliyor.

  1. Défense Thermique saç spreyi ile saç tellerine 230 dereceye kadar ısı koruması sağlanıyor ve saça ihtiyacı olan nem kazandırılıyor.

  1. Genesis serisinin yıldız ürünü Sérum Anti-Chute Fortifiant, yoğun dökülmelere karşı saça günlük bakım sağlıyor. İçerisinde bulunan Aminexil ile saç dökülmelerini azaltırken, B vitamini ile saçı güçlendirip, dış etkenlere karşı koruma altına alıyor. Formülündeki kafein içeriği ise saç derisindeki kan akışının hızlanmasına yardımcı oluyor.

  1. Yoğun dökülmeler için 6 haftalık etkili bir bakım sunan Ampoules Cure Fortifiantes Anti-Chute kürler, saç dökülmelerini ciddi oranda azaltıyor ve etkili aktif içerikleri sayesinde saç derisinin yaşlanmasını önlerken,  hücre metabolizmasının hızlanmasına yardımcı oluyor, saç uzamasını da destekliyor.

 

Gelelim Genesis serisinin içerik detaylarına…

  • Bağışıklığı destekleyen Zencefil Kökü, saçı dış etkenlere karşı koruyor ve saç tellerinin güçlenmesine yardımcı oluyor.

  • Edelweiss Kök Hücresi, antioksidan etkisi sayesinde saçtaki kolajen dengesini koruyor.

  • 1.5% oranındaki Aminexil, saç dökülmelerinin ciddi oranda azalmasını sağlıyor.

Mevsim geçişlerinde saç dökülmesi problemi yaşıyorsanız ve size uygun bir ürün arayışındaysanız Kérastase’ın dökülme karşıtı Genesis serisi’ni denemenizi öneriyoruz. Seriyi yakından keşfetmek ve detaylı saç analizinizi yaptırmak için size en yakın Kérastase danışman salonunu ziyaret edebilirsiniz.

 

OGGUSTO Yazı İşleri Yöneticisi Cemre Bosnalı’nın diğer yazılarını okumak için tıklayın.

Dünyadan en yeni haberleri ilk bilen olmak için OGGUSTO’nun haftalık e-bültenine kaydolun.

Bu içerik Kerastase sponsorluğunda hazırlanmıştır.

SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.

SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.