preloader

Türkiye'nin Dört Bir Yanındaki En İyi Festivaller

01.04.2024
Türkiye'nin Dört Bir Yanındaki En İyi Festivaller

Yazı Boyutu:

Seyahat ederken yeni tatlar keşfedebileceğiniz Türkiye’nin dört bir yanından mutlaka görmeniz gereken yerel festivalleri keşfedin.

Türkiye’nin farklı şehirlerinde hemen her mevsim, birbirinden renkli şenlikler ve festivaller düzenleniyor. Yemek, kültür, sanat gibi alanlarda pek çok farklı aktivitenin gerçekleştiği bu etkinliklerde, doyasıya eğlence yaşanıyor. Hem yurt içi hem de yurt dışından katılımcıların yoğun ilgi gösterdiği, gezerken yeni lezzetlerin de tadına bakabileceğiniz Türkiye’nin en iyi festivallerini sizin için bir araya getirdik.

Not: Listeyi festivallerin genel olarak planlandığı aylara göre sıraladık. Ancak organizasyon durumuna göre tarihler her yıl değişebiliyor. Festival odaklı seyahat planı yapmadan önce kontrolleri yapmakta fayda var.

Ayder Kar Festivali – Ocak

Türkiye'nin Dört Bir Yanındaki En İyi Festivaller

Rize’nin Çamlıhemşin ilçesi Ayder Yaylası’nda, Ayder Doğa sporları ihtisas ve Spor Kulübü tarafından organize edilen Ayder Kar Festivali, genellikle ocak ayında gerçekleşiyor. Ayder Yaylası’nda Gelintülü Şelalesi ve Ayder çayırlarını gezip, festival alanına geliniyor. Katılımcılar, şambrel, kızak veya naylon poşetlerle karda kayıyor, yöresel oyunlar oynuyor. Aynı zamanda çeşitli yarışmalar ve konserler düzenleniyor.

Karaburun Nergis Festivali – Ocak

İzmir’in Karaburun ilçesinde her yıl ocak ayında gerçekleşen Nergis Festivali, Karaburun’un zengin bitki örtüsü ve doğasında, katılımcıları ağırlıyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Karaburun Belediyesi tarafından düzenlenen festivalde, Üreticiler kendi yetiştirdikleri nergisleri tanıtıp satarken, keyifli konserler ve çeşitli etkinlikler yapılıyor. Karaburun Yarımadası’nın başlıca ürünleri arasında yer alan nergis çiçeğini dünyaya tanıtmak, yerel üreticiye destek olmak, aynı zamanda da eğlenmek amacıyla yapılan festival, renkli görüntülere sebep oluyor.

Datça Badem Çiçeği Festivali – Şubat

Datça’daki badem ağaçları, Ocak-şubat aylarında bembeyaz çiçeklerini açarak baharın gelişini müjdeliyor. Datça Belediyesi tarafından organize edilen Badem Çiçeği Festivali, Datça’nın bu eşsiz zamanına tanıklık etmek, şehirden uzaklaşıp nefes almak, en özel lezzetleri deneyimlemek, farklı atölyelerde yeni şeyler öğrenmek için harika bir fırsat sunuyor. Datça’nın kültür ve sanat iklimini hissettiren Badem Çiçeği Festivali, doğa turları, çiftçi etkinlikleri ve yarışmaları, konserler ve halk oyunları, söyleşiler, imza günleri, sergiler, çocuk etkinlikleri, fotoğraf yarışması, el işi ve yiyecek stantları ve daha pek çok etkinliği kapsıyor.

Uluslararası Mesir Macunu Festivali – Nisan

Türkiye'nin Dört Bir Yanındaki En İyi Festivaller
Türkiye'nin Dört Bir Yanındaki En İyi Festivaller

Pandemi nedeniyle birkaç yıldır yapılamayan Uluslararası Mesir Macunu Festivali, yaklaşık 500 yıldır devam eden bir gelenek. 2024 yılında 484. kez gerçekleştirilecek olan festival, rotanızı Manisa’ya çevirtecek kadar özel bir etkinlik. UNESCO Somut Olmayan Dünya Mirasları Listesi’nde yer alan festivalde 41 çeşit baharatla hazırlanan bol şifalı mesir macununu tatmanın yanı sıra halk danslarından konserlere birçok etkinliğe de katılabilirsiniz.

Adana Uluslararası Portakal Çiçeği Festivali – Nisan

“Nisanda Adana’da” sloganıyla başlayan Adana Portakal Çiçeği Festivali, portakal çiçeklerinin en yoğun olduğu nisan ayında gerçekleşiyor ve genellikle 2 hafta sürüyor. Adana’nın en güzel zamanı olan nisan ayında, şehrin tüm sokakları portakal çiçeği kokuyor. Katılımcılar, Adana lezzetlerini doyasıya tadarken, kentin hemen her yerindeki konserleri, halk oyunlarını, dans ve bando gösterilerini ve spor müsabakalarını izleyebiliyor.

Alaçatı Ot Festivali – Nisan

Türkiye'nin Dört Bir Yanındaki En İyi Festivaller

Her yıl mart ya da nisan aylarında gerçekleştirilen Alaçatı Ot Festivali, 13 yılı geride bırakmış bir organizasyon. Baharın coşkusunu ve getirdiklerini sofralara yansıtan bu etkinlik, Ege’de olmanın keyfini çıkarmak için harika bir seçenek. Sokaklarda pişirilen çeşit çeşit ot yemekleri, konserler, yerel malzemelerin satıldığı rengarenk tezgahlarla şenlenen festivalde daha önce tadına bakmadığınız otlarla yapılmış nefis tatlar deneyimleyebilirsiniz.

Uluslararası Urla Enginar Festivali– Nisan

Türkiye'nin Dört Bir Yanındaki En İyi Festivaller

Enginarların en lezzetli olduğu nisan-mayıs aylarında gerçekleştirilen Uluslararası Urla Enginar Festivali de baharı Ege’de karşılamak için en güzel sebeplerden biri. Bir de enginarla yapılan yemekleri seviyorsanız, bu festivalde çok mutlu olacağınıza eminiz. Söyleşiler, yarışmalar ve ünlü şeflerin elinden nefis tatlar deneyimleme fırsatı vadeden festivalde enginarın faydaları ve pişirilmesiyle ilgili püf noktalarını da öğrenebilirsiniz.

Edirne Hıdırellez Şenlikleri – Mayıs

Türkiye'nin Dört Bir Yanındaki En İyi Festivaller

Edirne’de her yıl 5 Mayıs’ta Hıdırellez Şenlikleri ile 6 Mayıs’ta Romanların geleneksel etkinliği Kakava şenlikleri yoğun katılımla ve coşkuyla kutlanıyor. Edirne Belediyesi tarafından düzenlenen, doğanın uyanışının kutlanıldığı bu etkinliklerde, ateş üstünden atlama, su kenarlarında piknik yapma, müzik ve dans gibi birçok aktivite gerçekleşiyor, birbirinden renkli görüntüler ortaya çıkıyor.

Kapadokya Gastronomi FestivaliMayıs

Türkiye'nin Dört Bir Yanındaki En İyi Festivaller
Türkiye'nin Dört Bir Yanındaki En İyi Festivaller

Kapadokya’nın sahip olduğu diğer turizm varlıklarının yanında gastronomik zenginliğinin de geniş kitlelere duyurulması amacıyla hayata geçirilen Kapadokya Gastronomi Festivali, 2022 yılından bu yana mayıs ayında gerçekleştiriliyor. Her yıl farklı bir konseptte misafirlerini ağırlayan eğlenceli ve lezzet dolu festival, Kapadokya’nın ev sahipliği yapmış olduğu uygarlıkların lezzet hafızasını modern dokunuşlarla sunarak bölgenin unutulmaya yüz tutmuş gastronomi hazinesini gün ışığına çıkarıyor.

Emiralem Çilek Festivali – Mayıs

14 yıldır düzenlenen Emiralem Çilek Festivali, mis kokulu Emiralem çileklerini tatmak için en güzel fırsatlardan biri. Menemen Belediyesi tarafından düzenlenen festivalde Emiralemliler tarlalarındaki en leziz çilekleri misafirlerine sunuyorlar. Çilek haricinde birçok yöresel ürünün katılımcılarla buluşturulacağı festivalde çocuklar için de eğlenceli workshop’lar yapılıyor.

Halfeti Meyve Yemekleri Festivali – Mayıs

Türkiye'nin Dört Bir Yanındaki En İyi Festivaller

Halfeti’nin meyveli mutfağının 10 bin yıllık bir geçmişi olduğu söyleniyor. Farklı tatlar denemeyi seviyorsanız 2024 yılında sekizincisi düzenlenen Halfeti Meyveli Yemekler Festivali’ne katılarak bu coğrafyanın yaratıcı tariflerini tatma fırsatını kaçırmamalısınız. Festival her yıl mayıs ayında düzenleniyor. Göbeklitepe ve diğer taş tepelerin keşfinden sonra avcı ve toplayıcı mutfağına yoğunlaşan Halfeti Slowfood bu festival aracılığıyla halen Halfeti mutfaklarında pişirilen erik tavası, incir kavurması gibi yemeklerin yanı sıra unutulmaya yüz tutmuş yemekleri de yaşatmaya çalışıyor. 2024 yılının odak meyvesi olarak eriğin seçildiği festival kapsamında edebiyatın gastronomi ve meyvelerle ilişkisi, dünya mutfaklarında meyveler nasıl kullanılıyor gibi seminerler de gerçekleştiriliyor.

Isparta Uluslararası Gül Festivali – Haziran

Türkiye'nin Dört Bir Yanındaki En İyi Festivaller

Isparta’da her yıl mayıs veya haziran aylarında, Isparta Valiliği ve Isparta Belediyesi tarafından düzenlenen Uluslararası Gül Festivali, aynı zamanda Gül Hasadı Festivali olarak da biliniyor. Festival boyunca Isparta caddeleri, sokakları ve bahçeleri güllerle donanıyor. Gülün dalından şişeye kadar olan yolculuğuna ortak olan konuklar, sabah 5’te başlayan gül hasadına katılıyor, öğlen 10’a kadar gül toplamaya yardım ediyorlar. Bunun yanı sıra, gül suyu ve yağı çıkarma, gül reçeli yapımı, konserler, folklor gösterileri, şiir dinletileri, halı kilim dokuma etkinlikleri gibi daha birçok etkinlik gerçekleşiyor.

Tekirdağ Kiraz Festivali– Haziran

Türkiye'nin Dört Bir Yanındaki En İyi Festivaller

2024 yılında elli sekizincisi düzenlenen Tekirdağ Kiraz Festivali, Tekirdağ’ın en büyük etkinliklerinden biri. Araştırmacılara göre ise daha öncesi de var olan bir asırlık bir gelenek. Somut Olmayan Kültürel Miras olması ve dünya çapında bir kimlik kazandırılması için resmi girişimler başlatılan festival, unutulmuş gelenekleri yeni kuşaklara aktarmak ve Tekirdağ’ın leziz mi leziz kirazlarını tanıtmak için gerçekleştiriliyor. Ünlü sanatçıların konserleri ve çeşitli şovlarla ziyaretçilerine eğlenceli günler vadeden festivalde kiraza doyacaksınız.

Isparta Lavanta Festivali – Temmuz

Türkiye'nin Dört Bir Yanındaki En İyi Festivaller

Isparta’nın Kuyucak Köyü’nde yapılan ve son yıllarda giderek popüler bir hale gelen Lavanta Festivali, genellikle temmuz ayında gerçekleşiyor. Isparta Valiliği koordinesinde, Keçiborlu Kaymakamlığı, Keçiborlu Belediye Başkanlığı, Kuyucak Köyü Muhtarlığı, Kuyucak Kadın Kooperatifi ve Isparta Kültür ve Turizm Derneği’nin katkılarıyla düzenleniyor. Lavantayı tanıtma amacıyla yerel halk ve üreticiler, stantlar kuruyor ve bu stantlar üzerinde hoş kokulu, taze lavantalar sergileniyor ve bal, sabun, yağ, reçel başta olmak üzere bir sürü yan ürün satışa sunuluyor. Rengarenk sokakların her köşesi bir fotoğraf karesine dönüşüyor.

Uluslararası Kayısı Festivali– Temmuz

İlki 1998 yılında düzenlenen Uluslararası Kayısı Festivali, Malatya’nın tarihini, kültürel zenginliklerini ve tabii ki kayısısını tanıtmak amacıyla her yıl temmuz ayında gerçekleştiriliyor. Battalgazi ilçesinin ev sahipliği yaptığı etkinlikte kayısı yemekleri yarışması, kortej, halk oyunları gösterileri, konserler, film gösterimleri, atlı cirit müsabakaları ve sergiler yer alıyor.

Anzer Balı ve Yayla Şenlikleri– Temmuz

Rize’ye bağlı Anzer Yaylası’nda her yıl genellikle temmuz ayında düzenlenen Anzer Balı ve Yayla Şenlikleri, bu nadir balın tanıtımı ve üretiminin desteklenmesi amacıyla yapılıyor. AnzerYaylası’nın doğal güzelliklerini ve kültürel zenginliklerini tanıtmayı da hedefleyen festivalde birçok etkinlik gerçekleştiriliyor. Festivale katılarak Rize’ye özgü müzik ve dans gösterilerini izleyebilir, arıcılık ve Anzer balının faydaları hakkında bilgilendiren seminerlere katılabilir, bal tadımı yapabilir, yöresel ürünlerin satıldığı standlardan alışveriş yapabilirsiniz.

Bozcaada Bağbozumu Festivali – Eylül

Eski gelenekleri hatırlamak adına birçok etkinlikle gerçekleşen ve Bozcaada Belediye Başkanlığı tarafından düzenlenen Bozcaada Bağbozumu Festivali, sembolik olarak şaraplık üzümlerin toplanmasıyla başlıyor. Bağ işçileriyle beraber traktörle üzüm toplamaya gidiliyor ve toplanan üzümler at, eşek ve traktörlerle festival alanına getiriliyor. Festivalde ayrıca konserler ve yarışmalar düzenleniyor. Bozcaada yerlileri ev yapımı şarapları, reçelleri, takıları ve daha pek çok ürünü satıyor.

GastroAntep Kültür Yolu Festivali – Eylül

Türkiye'nin Dört Bir Yanındaki En İyi Festivaller
Türkiye'nin Dört Bir Yanındaki En İyi Festivaller

UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı’nda yer alan ilk şehrimiz olan Gaziantep, eşsiz lezzetlerini sevenleriyle buluşturduğu gastronomi festivaliyle bol bol lezzet ve eğlence vadediyor. Geleneksel lokantaları, yerel gıda ürünleri ve zengin mutfak kültürüyle en önemli gastronomi destinasyonlarından biri olduğunu her yıl bir kez daha ispatlayan Gaziantep’i ziyaret etmek için harika bir sebep olan bu festival, genellikle eylül ayında gerçekleştiriliyor. Ödüllü şeflerle söyleşiler, yemek şovları, seminerler, sergiler, yarışmalar ise festivale renk katıyor.

Bursa Gastronomi Festivali – Eylül

Geçmişten günümüze Bursa mutfak kültürünü tanıtmayı amaçlayan Bursa Gastronomi Festivali 2022 yılından bu yana gerçekleştiriliyor. 2024 yılında 13-15 Eylül tarihleri arasında Merinos Parkı’nda konuklarını ağırlamaya hazırlanan festivalin bu yılki teması ise ‘Gelenekten Geleceğe Bursa Lezzetleri’.

İstanbul Kahve Festivali – Eylül

Türkiye'nin Dört Bir Yanındaki En İyi Festivaller

2024 yılında onuncu kez kahve sevenleri ağırlayacak olan İstanbul Kahve Festivali de artık klasikleşen festivallerimiz arasında. Genellikle eylül ayında gerçekleştirilen eğlenceli etkinlik, özel tadımlar, seminerler, konserler, atölye uygulamalarıyla dopdolu. Artizan lezzetler, ulusal ve uluslararası kahve markaları ve kahve dükkanlarını aynı çatı altında toplayan festival,sonbaharın en keyifli etkinlikleri arasında.

Uluslararası Antalya Gastronomi Festivali – Eylül

Türkiye'nin Dört Bir Yanındaki En İyi Festivaller
Türkiye'nin Dört Bir Yanındaki En İyi Festivaller

Yerli-yabancı şefler, gastronomi profesyonelleri, gurmeler ve çok sayıda basın mensubunu bir araya getiren Uluslararası Antalya Gastronomi Festivali, birbirinden lezzetli yiyeceklerin tadına varmak için yolunuzu Antalya’ya düşürtecek kadar keyifli bir etkinlik. Yarışmalar, konserler ve söyleşilerle yoğun bir program sunan festival eylül ayında gerçekleştiriliyor.

Adana Lezzet Festivali – Ekim

Türkiye'nin Dört Bir Yanındaki En İyi Festivaller

Adana mutfağından en leziz tatların keyfine varmak isteyenler 2017 yılından bu yana en sevilen festivallerden biri olan Adana Lezzet Festivali’ni kaçırmasın. Bolca canlı müziğin, dans gösterilerinin, sergilerin ve yarışmaların gerçekleştirildiği festivalde ünlü şeflerin özel tariflerini tatma fırsatını da yakalayacaksınız.Festival genellikle ekim ayının ilk haftasında gerçekleştiriliyor.

Etiketler

Ayşe Ece Aktürk
Ayşe Ece Aktürk Tüm Yazıları