preloader

İzmir’in En İyi Pastaneleri

27.10.2020
İzmir’in En İyi Pastaneleri

Pastane ve akşamüzeri çay keyfinin en sembolik şehirlerinden biri şüphesiz İzmir… İzmir’in en iyi pastanelerini keşfedin.

Köklü, bilinen pastanelerin yanı sıra yeni nesil modern ve butik pastaneleri içeren rehber bir dosya ile İzmir’de kısa bir pastane gezisine çıkmaya ne dersiniz?

Marilen Atelier Pâtisserie

İzmir’in En İyi Pastaneleri

İtalyan kökenli Levanten bir aileden genel genç şef Marilen Braggiotti Pedal, Le Cordon Bleude da Pastacılık eğitimini tamamladıktan sonra hem Fransız pastacılığı hem de Levanten mutfağının tatlı ve tuzlu lezzetlerini misafirleri ile buluşturacağı zarif dekorasyonu ile yakın zamanda Marilen Atelier Patisserie’i açtı.

Geleneksel Fransız tatlı ve tuzlularının yanı sıra el yapımı çikolatalar ve ekşi mayalı ekmekler mekanın lezzetleri. Malakoff çikolata, quiche çeşitleri, mevsimsel tartlar, Fransızların geleneksel kutlama pastası croquembouche çok sevilenler arasında. İzmirli bir Levanten olarak, Levanten mutfak kültürünün kaybolmaması ve gelecek nesillere aktarılabilmesi adına, haftalık olarak değişen nefis Levanten lezzetleri de vitrindeki yerini alıyor. Zarif dekorasyonu ve ferah bir oturma alanı ile İzmir’de yeni güzel bir soluk! (1387 Ümran Baradan Sokak No: 1 / E, Alsancak /İzmir; 05325414066)

Reyhan Pastanesi

İzmir’in En İyi Pastaneleri

Reyhan’sız bir pastane dosyası düşünülemez. Dedeleri Karadeniz’den Çarlık Rusyası’na giderek pastacılığı öğrenen ve kuruluşu 1965 yılına uzanan İzmir’in en popüler pastanelerinden Reyhan, Alsancak’ın en merkezi köşelerinden birinde yer alıyor. Aralarından Karadeniz yaylarının isimleri de olan imza pastaları, bergamot aromalı Reyhan çayı ve tatlı & tuzlu kurabiyeleri ile bir İzmir klasiği. Alsancak dışında Bostanlı, Balçova ve yaz aylarında Çeşme Ilıca’da Reyhan lezzetlerine ulaşmak mümkün.

Editörün notu: Herkes için ayrı bir favori lezzet vardır eminim ama benim çocukluğumdan bu yana vazgeçilmezim Rokoko. Vişneli sükse ve Polovak da denenmesi gerekenlerden.

 • Mustafa Bey Caddesi No 24 Alsancak/İzmir, 02324222802
 • Cengiz Topel Cad. No:16/A Bostanlı/İzmir, 02323626320
 • Agora AVM Balçova/İzmir, 02322772109
 • Hilltown AVM Yalı, 6522. Sk. No:3, 35550 Karşıyaka/İzmir, 02327001912
 • Ilıca Otel Ön Bahçe Ilıca Çeşme/İzmir, 02327233510 (Yaz sezonunda açık)

Sevinç Pastanesi

İzmir’in En İyi Pastaneleri

Karadeniz’den Kırım’a çalışmaya giden ve pastacılığın inceliklerini yerinde öğrenen ailenin önceki nesilleri, bilgi birikimlerini kullanarak önce İstanbul’da pastacılık sektörüne adım atmiş ardından 1957 yılında İzmir’de Sevinç Pastanesi’ni açmış. Alsancak’ın merkezinde efsane buluşma noktası, İzmir’de yaşayan ya da İzmir’e ziyarete gelen birçok insandan duyacağınız bir cümle; “Sevinç’in önünde buluşalım…” İzmir’in deniz kenarı Kordon’a çıkan yol ile en renkli sokaklarından biri olan Kıbrıs Şehitler Caddesi’nin kesiştiği köşe nokta. Bir başka İzmir klasiği, değişmeyen özel pastaları ile bir çay keyfi mekanı. Geçtiğimiz yıllarda aynı mekan içinde biraz küçülerek değişikliğe giren Sevinç Pastanesi kalitesi ve lezzetlerinden ödün vermeden yola devam ediyor. İzmir’in sembolü buluşma mekanını, ailenin ikinci ve üçüncü kuşakları devam ettiriyor.

Editörün notu: Sevinç adı ile bütünleşmiş Pavlova denenmesi gereken lezzetlerden.

 • Ali Çetinkaya Bulvarı 27/C Alsancak Konak /İzmir, 02327001957
 • 1082 Sokak 12/A Gıda Çarşısı Konak/İzmir

Bravo Patisserie

İzmir’in En İyi Pastaneleri

İzmir’in karşı yakası Bostanlı’nın en merkezi yerinde bir başka lezzet noktası Bravo Patisserie. 1997 yılında butik bir pastane olarak kurulan pastane aradan geçen yıllar içinde büyümüş ama butik üretiminden asla vazgeçmemiş. Pastaları, tatlıları ve tuzlularının yanı sıra dondurmaları ile özellikle yazın kapısında sıra beklenen mekan. Dondurma çeşitlerinden yeşil limonlu ve bitter çikolatalı bir başka güzel, denenmesi tavsiyemiz.

 • Cemal Gürsel Caddesi No:111 Bostanlı, Karşıyaka/İzmir, 02323367171
 • Mavibahçe AVM Zemin No:17, Mavişehir, Karşıyaka/İzmir, 02323247172

Özsüt

İzmir’in En İyi Pastaneleri

Tatlı yapımının tüm inceliklerini Saray mutfağından bir tatlı ustasından öğrenen 1938 yılında Kemeraltı’nda 16 m2 ilk bir dükkan açarak Özsüt’ün temellerini atan Sefer Usta (Sefer Urlulu) ve hala aynı tarifle hazırlanan meşhur Özsüt kazandibi. Sefer Usta’nın ardından bayrağı devralan oğlu İbrahim Urlulu markayı büyüterek yıllar içinde ülke çapında en yaygın markalardan biri haline getirdi. Küçük Kemeraltı dükkanından sonra önce Alsancak ardından hem İzmir hem de tüm ülke genelinde birçok şubesi açılan Özsüt önemli pasta şeflerinden biri olan Karim Bourgi ile yeni bir iş birliğine giriyor ve menüsüne yeni lezzetler eklemeye hazırlanıyor.

Editörün notu: Yolunuz İzmir Kemeraltı’na düşerse tarihi küçük dükkanında bir Kazandibi yemeden geçmeyin bizce.

İletişim: 4441110

Leone Patisserie & Boulangerie

İzmir’in En İyi Pastaneleri

İzmir’de pek lezzetli bir Fransız… Hem Türk hem Fransız kimliği taşıyan bir aile tarafından kurulan Leone Patisserie; croissant, eclair, quiche ya da tarte tatin gibi özel Fransız tarifleri artisan yöntemlerle hazırlıyor. İlk şubesi Alsancak’da sarmaşıklı bir köşede Kültürpark’ın Lozan Kapısı karşısında yer alan Leone, yakında zamanda Urla ve Bostanlı Hilltown AVM’de çok geniş ve güzel yeni şubelerini açtı.

Editörün notu: Leone lezzetlerinden uzak durmak zor, karnınız tok gitmemenizi tavsiye ederiz. Ayrıca sabahları taze croissant’ları kaçırmamanızı…

 • Vasıf Çınar Bulvarı 29/A Alsancak/İzmir, 02324643400
 • Necati Cumalı Cad. Hacı İsa Mah. N019/A, Urla/İzmir, 02327546655
 • Yalı mahallesi, Hilltown Avm, 6522.Sk. no:3, Karşıyaka/İzmir, 02325034422

Arpege Patisserie

İzmir’in En İyi Pastaneleri

İzmir’e bir minimal lezzet yolu açan Arpege kısa zamanda vazgeçilmezlerden oldu. Hem kurucusu hem de şefi Metin Saruhanlı’nın büyük bir özenle seçtiği malzemeler ile hazırladığı estetik ve lezzeti birleştiren Arpege tatlıları gerçekten benzersiz. Pasta vitrinine belli dönemlerde yeni pasta çeşitleri ekleyen Arpege, yakında zamanda alternatif sabah kahvaltıları ve özel ekmekleri ile menüsünü genişletiyor. 12 ay boyunca Alsancak şubesi açık olmaya devam ederken yazları da Çeşme’nin nispeten sakin ve keyifli bölgesi Ilıca’da minik Fransız lezzetlere ulaşmak mümkün.

Editörün notu: Hepsi birbirinden harika ama Fraisier ve Mastic yeri ayrı bizim için!

 • Alsancak Mh. 1388. Sk. No:5, 35220 Konak/İzmir, 02324224004
 • Ilıca Mh. 5074. Sk. No:19-20, 35930 Çeşme/İzmir, 02327234004 (Yaz sezonunda açık)

Lief Urla

İzmir’in En İyi Pastaneleri

Kapıdan içeri girdiğinizde adımınızı pastel tonların hakim olduğu yumuşacık bir masal alemi gibi bir dükkana atıyorsunuz. Lief Urla; sıcacık dekorasyonu, lezzetli pastaları, çiçek ve bitki aranjmanlarının birbirine geçtiği en hoş hal. Urla’nın sakin bir ara sokağında yer alan Lief Urla’nın duvarları Sedat Girgin illustrasyonları ile renklenmiş. Markanın kurucuları Oylum ve Dilek Hanım, mekanın dışında da sipariş üzerine pasta ve çiçek tasarımları ile etkinliklere renk ve zevk katıyorlar.

 • Yeraltı Mahallesi Kısmet Sokak No:21/B Urla/İzmir, 05307358466

La Floran Patisserie

İzmir’in En İyi Pastaneleri

Bostanlı’nın sessiz ve yeşil sokaklarından birinde açılan La Floran zevkli ve sade dekorasyonu ile zarif bir mekan. Tatlıları ve kahvesi ile günün her saati lezzet molası. Sabah kahvaltıları da ayrı lezzetli. Yakın zamanda özel günler ve davetler şarap eşlikçisi menüler ile catering hizmetine de başlıyorlar.

 • Bostanlı, 1811. Sk., 35590 Karşıyaka/İzmir, 0546 8411767

Pasta Kodu

İzmir’in En İyi Pastaneleri

Dinazor bir pasta yapımı ile başlayan hikaye ve büyüyen hayaller… Özel günler için butik pastalarla başlayan ve kısa sürede markalaşan ve 700 m2lik mutfak No29’dan birçok mekan için üretime kadar uzanan Pasta Kodu, mükemmel bir tatlı macerası. Özenli malzemelerle üretimden ödün vermeden büyüyen marka, ilk şubesi Güzelbahçe’den sonra Bornova’da yeni açılan “Food Hall”- Atmosphere içinde bir alan daha yarattı. Bir başka şubesini de yakın zamanda açmayı planlıyorlar.

Editörün notu: Son dönemde üretimine yetişemedikleri lezzetleri “Biscoff”u mutlaka denemelisiniz.

 • Bornova Atmosphere 
 • Kazım Dirik Mahallesi Sanayi Caddesi No:28/B Bornova/ İzmir, 02323886880
 • Atatürk Mah. İstikbal Cad No:165/1 Güzelbahçe/ İzmir, 02329354029

Lozan Pastanesi

İzmir’in En İyi Pastaneleri

İzmir’in yarım asırlık pastanelerinden biri olan Lozan Pastanesi, yıllardır İzmirlilerin buluşma noktası. Bir aile işletmesi olan mekan pastalarıyla ünlü. “Karaorman Pastası” ve “Çikolatalı Muzlu Rulo”su, Lozan Pastanesi’nin en sevilen lezzetleri arasında ilk sıralarda yer alıyor. Tazecik börekleriyle de ön plana çıkan pastanenin dondurmaları da denenmeli.

Mint Patisserie

İzmir’in En İyi Pastaneleri

Bostanlı’daysanız ve tatlı kriziniz tuttuysa Mint Patisserie’ye uğrayabilirsiniz. İzmir’in sıcağında içinizi serinleten buz gibi bir kahvenin yanında Magnolia ya da limon aromalı, üzeri beyaz çikolatalı bademli cheesecake’ini denerseniz pişman olmazsınız.

Şortan Pastanesi

İzmir’in En İyi Pastaneleri

İzmir’in en eski pastanelerinden biri de Şortan Pastanesi. 1967 yılından bu yana kaliteli ürünlerini İzmirlilerle buluşturan pastane, mevsimine göre değişen meyvelerle hazırlanmış tartoletleriyle ünlü. Ekler pastaları ve tuzlu kuru pastalarını da tatmayı ihmal etmeyin.

Rain Patisserie

İzmir’in En İyi Pastaneleri

1990 yılında Alsancak’ta açılan Rain Patisserie, günlük hazırladıkları taptaze tatlılarıyla 32 yıldır müdavimlerini mutlu etmeye devam ediyor. Kullandıkları malzemeleri titizlikle seçen mekanın poğaçalarını ve frambuazlı pastasını tatmalısınız.

ByMelly 

İzmir’in En İyi Pastaneleri

Çocukluk hayalini işe dönüştüren İzmirli genç şef Melike Konday İtalya’da pastacılık eğitimini tamamlayıp 2011 yılında ByMelly markası ile özel pastalar yapmak için yola çıkmış. 2020 Haziran ayında, içimizi açan bembeyaz dekorasyonu ve keyifli bir oturma alanında günlük hazırlanan tatlılar yanı sıra ekmek ve kruvasan üstü lezzetler gibi bir çok alternatif içeren geniş bir menüyle Alsancak’ın sakin bir sokağında yeni yerinde açıldı. Fransız ve İtalyan tatlıları kendi tarifleri ile yorumlayan Melike Şef’in lezzetlerini tatmanızı tavsiye ederiz.

 • Kültür Mahallesi 1391 Sokak As Apartmanı No:6/A Alsancak/İzmir

05321580284 – 02324642317

Bu lezzetleri de mutlaka denemelisiniz…

Rumeli Pastanesi

İzmir’in En İyi Pastaneleri

1945’ten beri el yapımı dondurmalarıyla adından söz ettiren mekanın kapsındaki dondurma kuyruğunu görünce doğru adreste olduğunuzu anlayacaksınız.

Süt Çiçeği

İzmir’in En İyi Pastaneleri

İrili ufaklı şubeleriyle hizmet veren Süt Çiçeği’nin bademli kazandibi tatlısını yemeden İzmir’den ayrılırsanız çok şey kaçırırsınız.

İmren Alaçatı

İzmir’in En İyi Pastaneleri

81 yıldır hizmet veren İmren Alaçatı’ya yolunuzu düşürmezseniz olmaz. Sakızlı muhallebisi ve sakızlı kurabiyeleri mekanın en çok tercih edilen tatları.

Meşhur Hisarönü Şambalicisi

İzmir’in En İyi Pastaneleri

Her gün yüzlerce şambali satılan bu tatlıcı İzmir’in klasiklerinden. Şabalinizin arasına kaymak ekletip üzerine tarçın serptirerek tadını çıkarın.

Mennan Pastanesi

İzmir’in En İyi Pastaneleri

1936 yılında Mennan Aygen tarafından kurulan pastane özellikle dondurmalarıyla ünlü. Sütlü tatlılarıyla da yıllardır adından söz ettiren mekana uğrarsanız pişman olmazsınız.

Çelebi Unlu Mamulleri

İzmir’in En İyi Pastaneleri

Son yıllarda İzmir’de hemen hemen her pastanede karşınıza çıkan “Bomba” tatlısını buradan yemenizi tavsiye ederiz.

 • Kıbrıs Şehitleri Caddesi No: 185/A Alsancak

Şekerci Ali Galip

İzmir’in En İyi Pastaneleri

Kemeraltı’nın hemen girşinde sağ tarafta konumlanan bu tarihi mekan, İzmir’in ilk şekerlemecisi Rum asıllı Çakal Sakal’ın çırağı Ali Galip Efendi tarafından 1901 yılında kurulmuş. Akide şekeri, lokum almadan, supanglesini, acı badem kurabiyesini yemeden önünden geçmeyin.

Ceren Oluz Taddonio

Ceren Oluz Taddonio