preloader

Ozan Kumbasar - Şeflerin Lezzet Rotaları

07.11.2023
Ozan Kumbasar - Şeflerin Lezzet Rotaları

Yazı Boyutu:

Urla’nın en iyi restoranlarından Vino Locale‘in şefi Ozan Kumbasar, Urla’daki favori duraklarını OGGUSTO’ya özel anlattı. En iyi kahveciden en iyi balıkçılara kadar mutlaka gidilmesi gereken yerleri listenize ekleyin.

Kendi restoranınızdan favori lezzetiniz?

Ozan Kumbasar - Şeflerin Lezzet Rotaları

Her ay menüsünü tamamen değiştiren bir restoran olduğumuzu düşünürsek bu soruya cevap vermem biraz zor ama bu dönem için sakız enginar tabağı diyebilirim. Urla’da yetişen sakız enginarı, Ege’nin geleneksel tarifiyle, yeni tekniklerin uygulandığı bir kombinasyon.

Şehirdeki vazgeçilmez lezzet durağınız?

Ozan Kumbasar - Şeflerin Lezzet Rotaları

Bölgeye ve Türkiye’ye değer katan önemli restoranlardan bir tanesi olan Od Urla. Şef Osman Sezener’in yaratıcılığı, ortamın ambiansı, servisi ve tabak sunumları ile birleşince ortaya kaçırılmaması gereken bir lezzet durağı çıkıyor.

Romantik bir buluşma için en iyi restoran?

Ozan Kumbasar - Şeflerin Lezzet Rotaları

Geçen sene kapılarını açan, Osman Serdaroğlu’nun şefliğini yaptığı Teruar Urla. Romantik ve dingin ortamı ve lezzetli yemekleriyle gözüm kapalı tercih edeceğim yerlerden…

Harika bir pazar kahvaltısı için öneriniz?

Kahvaltı için gidilebilecek en özel mekan Mitera1905. Sahibi Mehtap Hanım’ın elleriyle hazırladığı lezzetlere; antika, gümüş ve kolalı örtülerin şıklığı eşlik ediyor. Kendi tarifleri olan tartlar, likörler, hamur işleri bir brunch için aradığım her şey!

{43506}

Urla’daki favori kahveciniz?

Gümrük Urla’nın altında yer alan Batis’in Kahvesi. Pazar günleri mezat ve pazar alışverişi öncesi buraya uğrayıp kahve içmek ritüellerimizden.

Karşı konulmaz pastane?

Ozan Kumbasar - Şeflerin Lezzet Rotaları

Lief Urla; Portakallı keki, macaronları, el yapımı özel çikolataları, kruvasanlarının tazeliği ile benim için bölgenin en iyi pastanesi… Çıkardıkları tüm ürünlerin şeker oranını çok dengeli buluyorum ve özgün tarifleri sebebiyle en keyif aldığım yerlerden. Sedat Girgin’in tasarımlarını süslediği duvarlarıyla atmosferi de çok yalın ve dinlendirici.

En iyi lezzet kaçamağı?

Ozan Kumbasar - Şeflerin Lezzet Rotaları

Bu bölgede yaşamış göçmenlerin, Urlalıların sofraya koydukları özgün yemekler beni hep çok heyecanlandırmıştır. Beğendik Abi, işte o yemekleri hala yaşatan gerçek bir esnaf lokantası, aile işletmesidir. Sahibi Handan Hanım’ın kullandığı bin bir çeşit ot ve sebzelerle hazırladığı tabaklar en iyi lezzet kaçamaklarından.

Balık ve meze için gidilmesi gereken yer?

Çeşme’de bulunan Horasan Ahmet’in yeri vazgeçilmezdir. Her şey çok taze ve özenli servis edilir

Et lokantası denince aklınıza ilk gelen restoran?

Sahibinin senelerdir Urla’nın eski kasaplarından olması, eti çok iyi tanımasının vermiş olduğu tecrübeyle bu bölgedeki özenli ve standardı yüksek olan yerlerdendir Seyhan Et.

Urla’da dinlenmek için tercih ettiğiniz yer neresi?

Yoğun tempolu çalıştığım zamanlardan sonra; sessiz ve dingin bir yerlerde kendimi dinleme ve doğayla iç içe olmayı isterim. Bunu Urla’da en iyi yapabildiğim yerler; hala çok bakir olan ve sit alanı korumasındaki koylar…

Eski bir Yunan liman köyü olan Harabeler Koyu, Kokar (Göklimanı) karadan ulaşımı pek mümkün olmayan, tekneyle gezilen çok mistik yerler. Burada tarihi merdivenleri gezmeyi, çok berrak olan denizinde dalmayı çok severim.

Urla’daki favori lezzet durağınız?

Bu bölgede yaşamış göçmenlerin, Urlalıların sofraya koydukları özgün yemekler beni hep çok heyecanlandırmıştır. Şafak Lokantası gerçek bir esnaf lokantası ve bu özgün lezzetleri çok iyi yaşatan bir yer.

Urla’da gezmekten en keyif aldığınız yer?

Ozan Kumbasar - Şeflerin Lezzet Rotaları

Hem işim gereği, hem de mahsul hakkında konuşmaktan, doğanın ve mevsimin değişkenliğine göre üreticilerin aksiyonlarını izlemekten çok keyif aldığım için enginarcım Hakiki Sakız Enginar Urla, mandalina bahçe sahibi Mahmut Bey’i, bardacık inciri aldığım Pala’nın tarlalarını gezmekten elbette çok keyif alıyorum ve vazgeçilmezim.

Urla’yı keşfetmeye dair en sevdiğiniz kaynak?

Son olarak; çok değerli mimar Sedef Tunçağ’ın yeni yayınlanan kitabı; Urla. Gezdiğimiz yerlerin geçmişte hangi kültürlere ve milletlere ev sahipliği yaptığı; tarihi binaların hikayeleri, Klazomenai’den Bizans’a, göç ve savaş yıllarından günümüze kentin hafızasını akıcı bir dille anlatıldığı çok değerli bir eser. Urla’ya geldiğinizde hangi ev kimindi, iskele eskiden nasıl bir yerdi diye bilgi sahibi olmak isteyenlere duyurulur..

Yolculuklarda mutlaka uğradığınız yol üstü lezzet durakları.

Ozan Kumbasar - Şeflerin Lezzet Rotaları

Söke Yoğurtçu Cavit, Tire Kaplandağ Restaurant, Gömeç Ünal Köfte, Çayeli Lale Restoran, Balıkesir Düzdağ Tost

Sosyal medyada severek takip ettiğiniz hesap ya da hesaplar?

Jules Wiringa, cigvepismis, Gastroart gibi hesapları severek takip ediyorum.

Türkiye’de uğruna seyahat etmeye değer restoranlar?

Ozan Kumbasar - Şeflerin Lezzet Rotaları
Neolokal

Neolokal, Orfoz, 7 Mehmet.

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları