preloader

Kahve ile Lezzet ve Kültür Yolculuğu

05.04.2024
Kahve ile Lezzet ve Kültür Yolculuğu

Yazı Boyutu:

Dünyanın her yerinden insanları aynı güzel koku etrafında buluşturan kahve lezzet ve kültür arasında eşsiz bir yolculuğa çıkarıyor. Kahve evlerinin ve kafelerin ortaya çıkışıyla toplumsal bir birleşmeye de işaret eden kahve kültürü günümüzde küresel bir fenomene dönüşmüş durumda. Çeşitli tatlara ve dokulara sahip olan kahve, bir zevk ve lezzet arayışının parçası olarak ifade ediliyor.

İnsanların karmaşık zevkleri ve beklentileri, kahve endüstrisini sürekli olarak yenilenmeye ve gelişmeye teşvik ediyor. Uzmanlar tarafından tadına varılan kahvenin çeşitli tonları ve aromaları, bir sanat eseri gibi incelenerek eşsiz bir gustonun ana unsuru haline geliyor.

Kökleri eskilere dayanan bir içecek olmasının çok ötesinde tutkular barındıran kahve konusu aynı zamanda bir deneyim arayışının da parçası. Sunumu ve servis şekli dahil kültürden kültüre farklılık gösteren kahve için endüstrinin bölgesel ve zamansal trendlere göre gelişim ve değişim göstermesi de çok olası. Özellikle son yıllarda, kahve tutkunlarının farklı tat ve aroma profillerini keşfetme isteği, endüstrinin çeşitli yönlere evrilmesine ve özel kahve çekirdekleri, öğütme yöntemleri ve demleme teknikleri gibi alanlarda yoğun bir ilgiye yol açıyor.

Kahve tadımı (ya da bir diğer adıyla cupping) kahve uzmanlarının farklı kahvelerin kokusu, tadı, asiditesi, gövdesi ve dengesi gibi farklı özelliklerini değerlendirmek ve puanlamak için yaptıkları tadım aktiviteleri de bu kültürün ve endüstrinin gelişmesini şekillendirmeye devam ediyor. Günümüzde profesyonel kahve uzmanları hassas tat ve koku alma becerilerini yarıştıracak şampiyonalarda birbiriyle karşılaşıyor ve kahve dünyasının en iyileri bu yarışmalarda sahne alıyor.

Kahve ile Lezzet ve Kültür Yolculuğu

Türkiye’de sofra, mutfak ve ev ürünleri dendiğinde akla ilk gelen markalardan Porland‘ın, isim sponsoru olduğu Dünya Kahve Tadımcıları Şampiyonası’nın (World Cup Tasters Championship – WCTC) kazananları belli oldu.

Kahve ile Lezzet ve Kültür Yolculuğu

Bu yıl 34 ülkeden kahve tadım şampiyonunun katılım gösterdiği ve Porland logosunun yer aldığı toplam 288 kahve fincanının kullanıldığı şampiyonada birinciliği Brezilya’dan Dionatan Almeida elde etti.

Şampiyonanın ikincisi Almanya’dan Aurore Ceretta olurken üçüncü sırada Yeni Zelanda’dan Han Jong Lee, dördüncü sırada ise Guatemala’dan Jonathan Rangel yer aldı. Dereceye giren isimlere takdim edilen kupa ve ödüller de şampiyonanın bu yılki isim sponsoru olan Porland tarafından üretildi.

Kahve ile Lezzet ve Kültür Yolculuğu

Bu gelişme, Türk kahve markalarının uluslararası arenadaki gücünü ve etkisini kanıtlarken Porland‘ın bir marka olmanın ötesine geçtiğini, bir kültür ve geleneğin temsilcisi olarak kahve dünyasında adını duyurduğunu kanıtlamış oldu.

Şampiyonanın ardından değerlendirmede bulunan Porland Yönetim Kurulu Üyesi İmge Pamukçu şampiyonayı ve Porland‘ın buradaki rolünü, “Üretim gücümüzü globalde daha yukarı taşımak için önemli bir adım olarak gördüğümüz Dünya Kahve Tadımcıları Şampiyonası isim sponsorluğumuzun ilk yılını başarıyla noktaladık. Dünyanın farklı ülkelerinden gelen ve kahve tadımı konusunda üst düzey hassasiyete sahip profesyonellerin mücadelesine tanık olmak bizim için ayrı bir heyecan oldu. Kahve kültürünün ülkemiz özelinde son yıllardaki bu denli yükselişinin belli bir seviyede kalmayıp bizim aracılığımızla bu şampiyonanın isim sponsorluğuna dönüşmesi, ne denli doğru bir karar verdiğimizi de kanıtladı. Şampiyonanın belirlediği kriterler çerçevesinde üretimini gerçekleştirdiğimiz Porland logolu kahve fincanlarımızı kendi alanının en yetkin isimleriyle buluşturduğumuz için çok mutluyuz. Porland olarak isim sponsorluğumuz önümüzdeki iki yılda da devam edecek ve bu süre boyunca marka ve üretim gücümüzün etki alanını daha geniş kitlelerle buluşturarak ülkemizin bu alandaki yetkinliğini kanıtlayacağız” sözleriyle ifade ediyor.

Kahve ile Lezzet ve Kültür Yolculuğu

Bu şampiyonanın, kahve severler için bir kutlama olduğunu ve kahve kültürüne verilen önemin bir kez daha vurguladığını hatırlatırken Porland‘ın zarif kahve koleksiyonlarını keşfetmek isteyenler için, en yeni tasarımlara kolayca ulaşabilecekleri mağazaları ve porland.com adresi her zaman bir tık uzağınızda.

*Bu içerik Porland iş birliğinde hazırlanmıştır.

Bahar Ergel
Bahar Ergel Tüm Yazıları