preloader

Michelin Yıldızlı Şef Nagaya’dan Gastronometro’ya Özel Yerel Malzemeli Menü

15.05.2019
Michelin Yıldızlı Şef Nagaya’dan Gastronometro’ya Özel Yerel Malzemeli Menü

Yazı Boyutu:

25 – 26 Nisan tarihlerinde Gastronometro‘nun ağırladığı Michelin yıldızlı şef Yoshizumi Nagaya, coğrafi işaretli ürünleri kullanarak özel bir menü hazırladı.

Türkiye’nin ilk gastronomi keşif platformu olan Gastronometro, Michelin yıldızlı şefleri mutfağında ağırlamaya devam ediyor. Asya ve Avrupa tekniklerini kullanarak yarattığı özgün lezzetleriyle tanınan, Michelin yıldızlı Japon şef Yoshizumi Nagaya, 25 – 26 Nisan tarihlerinde İstanbul’a gelerek Gastronometro için Kayseri pastırması, Hatay kadayıfı gibi coğrafi işaretli yerel ürünlerin kullanıldığı özel bir menü hazırladı.

Bu zamana kadar beşi Michelin yıldızlı 16 şefi 1.500’ü aşkın sektör profesyoneli ile buluşturan Gastronometro, düzenlediği iki günlük seminer ve atölye etkinliklerinde HoReCa profesyonelleri, gastronomi öğrencileri ve lezzet tutkunlarını ünlü şef Nagaya ile bir araya getirerek Türkiye’nin yerel değerlerini uluslararası gastronomi dünyasıyla buluşturmaya devam etti. Etkinlik kapsamında 14 şef ile bir araya gelen Nagaya, çalışmalardan büyük keyif aldığını dile getirirken, “Gastronometro, konsepti, teknik imkanları ve sunduğu lezzetlerle yalnızca Türkiye’de değil dünyada da bilinmeyi hak eden bir gastronomi platformu. Türk mutfağı için yaptıkları çalışmaları dinleyince çok etkilendim. Burada kendimi mutfağımda gibi rahat ve mutlu hissettim. Gastronometro çatısı altında bir araya geldiğim herkes çok ilgiliydi. Özellikle öğrencilerin gösterdiği ilgiden çok mutlu oldum.” diyerek sözlerine devam etti.

Michelin Yıldızlı Şef Nagaya’dan Gastronometro’ya Özel Yerel Malzemeli Menü

Yoshizumi Nagaya: Türk lezzetleri menüye özel bir tat kattı

Gastronometro etkinliği için deniz mahsulleri ağırlıklı bir menü hazırlayan Yoshizumi Nagaya, menüsüne Türkiye’nin yerel lezzetlerini de ekledi. Türk mutfağının zenginliğinin ve malzemelerin doğallığının kendisini çok etkilediğini söyleyen Nagaya, “Türk mutfağı, çok özel ve zengin bir mutfak. Gastronometro’da kendi mutfağımı tanıtmanın yanı sıra, Türk mutfağını da daha yakından tanıma fırsatı buldum. Deneyimlediğim lezzetlerden çok etkilendim ve Gastronometro için hazırladığım menümde Kayseri pastırması, Hatay kadayıfı, Çengelköy salatalığı, domates, patlıcan ve karabuğday gibi Türkiye’nin yerel lezzetlerini kullandım. Bu ürünler menüme özel bir dokunuş kattı” dedi.

“Türk mutfağı ile dünya gastronomisi arasında köprü kuruyoruz”

Türk mutfağının dünyada önemli yerlere gelebilmesi için Coğrafi İşaretleri projesi gibi önemli iş birliklerini başlatan Metro’nun Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Boris Minialai ise “Japonya mutfağının geleneksel tarzını Avrupa teknikleriyle harmanlayarak hazırladığı özel lezzetleriyle uluslararası alanda üne sahip bir ismi, iki kıtayı buluşturan İstanbul’da ağırladığımız için çok mutluyuz. Yoshizumi Nagaya’nın Metro Türkiye ve Gastronometro için özel bir yere sahip olan coğrafi işaretler ve yerel ürünlere menüsünde yer vermesi ise bizler için çok kıymetliydi. Amacımız Türk mutfağı ve dünya gastronomisi arasında köprü kurarak Türk mutfağının gelişimine ve gastronominin geleceğine yatırım yapmak. Dünya gastronomisinin yıldız isimlerini gastronomi öğrencileri ve HoReCa profesyonelleriyle buluşturarak sadece tekniklerini ve hikayelerini paylaşmalarını sağlamıyoruz, aynı zamanda Türk mutfağını ve yerel ürünlerimizi Michelin yıldızlı şeflere de tanıtıyoruz” diyerek gastronomi dünyasına yepyeni bir soluk getirmeyi amaçladıklarını vurguladı.

Michelin Yıldızlı Şef Nagaya’dan Gastronometro’ya Özel Yerel Malzemeli Menü

1 Michelin yıldızlı, 17 Gault Millau puanlı şef Yoshizumi Nagaya’yı tanıyalım!

Japon Şef Yoshizumi Nagaya, Osaka’da Japon mutfağının en önemli şeflerinden biri olan Toshiro Kandagawa tarafından yetiştirildi. Yine Japonya’nın Gifu şehrinde yenilikçi mutfağın önde gelen ismi Takada Hasho ile çalıştı. Bugün restoranında birlikte çalıştığı eşi Jun Nagaya ve kızı Rina ile birlikte 2000 yılında Almanya’ya geldi ve uluslararası üne sahip restoranların mutfağında görev aldı. 2003 yılında kendi adını taşıyan restoranını Düsseldorf’un ‘Old Town’ bölgesinde açtı. Restaurant Nagaya, 2009 yılından beri Klosterstraße – Düsseldorf’ta lezzet tutkunlarını ağırlıyor. Yemek tarzıyla uluslararası alanda büyük ilgi gören Şef Nagaya’nın 1 Michelin yıldızı ve 17 Gault Millau puanı bulunuyor.

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları