preloader

Zeynep Soylu'nun Önerileri: Dizi, Belgesel, Kitap ve Podcast

18.05.2020
Zeynep Soylu'nun Önerileri: Dizi, Belgesel, Kitap ve Podcast

Yazı Boyutu:

F King Agency Kurucusu & Moda Marka Danışmanı Zeynep Soylu, OGGUSTO okurları için dizi, belgesel, kitap ve Podcast önerileri yaptı. Zeynep Soylu’nun favorilerini keşfedin.

İstanbul Bilgi Üniversitesi Reklamcılık ve Halkla İlişkiler bölümünden mezun olan Zeynep Soylu, styling asistanlığı yaparak başladığı moda kariyerini, Instyle ve Cosmopolitan dergilerinde stil editörlüğü ve moda editörü asistanlığı yaparak devam ettirdi. Daha sonra Milano’da geçirdiği zamanda tamamen erkek modasında profesyonelleşen Soylu, Boxer dergisinin moda direktörlüğünü üstlendi. Ardından, 5.senesine giren projesi F King Magazine basılı yayın hayatına başladı. Şimdilerde ise yeni çıkardığı single ile başlattığı Şarjımı Sana Harcayamam projesiyle podcast kanalı üstüne çalışıyor. Zeynep’in 2 sene önce kurduğu yeni nesil dijital iletişim pazarlaması yaptığı F King Agency’de celebrity styling, moda marka danışmanlığı, influencer marketing işlerini yürütüyor.

Dizi Önerileri

Years and Years

Yayınlanmaya BBC One’da başlayıp HBO’da devam eden Years and Years, 2019 yılının en iyi mini dizisi olarak değerlendiriliyor. 2019 yılından 2035 yılına kadar uzanan bir zaman dilimi içinde İngiltere’de yaşayan bir ailenin hayatını konu alan dizi izleyiciyi yakın geleceğin acı gerçekleriyle yüzleştiriyor. Yönetmen Russel T Davies tarafından yaratılan bir dünyada geçen dizinin tahminlerde bulunduğu konular ve noktalar ise ne yazık ki ürkütücü derece gerçek. Son derece yaratıcı bir senaryoya sahip olan dizi teknolojik detaylarıyla özelikle Black Mirror tutkunlarının olukça ilgisini çekip içine çekecek potansiyelde.

Normal People

Sally Rooney’nin aynı isimli çok satan kitabından uyarlanan Normal People, Hulu ve BBC işbirliği ile yaratılan 12 bölümlük bir seri. İrlanda’da başlayan dizi, birbirinden her anlamda oldukça farklı iki okul arkadaşı olan Marianne ve Connell’in hikayesini konu alıyor. Karakterlerin tam da çocukluktan yetişkinliğe geçtiği bir dönemde geçen hikaye, Marianne ve Connell’in aşkı ve dostluğu birlikte keşfetmesini anlatıyor.

Little Fires Everywhere

Aynı isimli kitaptan uyarlanan Hulu’nun mini dizisi bir dram hikayesini işliyor. Kadrosuyla da oldukça ilgi çeken dizinin başrollerinde Reese Witherspoon ile Kerry Washington yer alıyor. Mükemmel bir aileye sahipmiş izlenimine sahip Elena Richardson ile geçmişinden kaçan bekar anne Mia Warren arasındaki karmaşık ilişkiyi konu alan dizide merak uyandıran bir gerilimle tehlikeli sırlar ön plana çıkıyor.

Hollywood

İzleyenleri Holywood’un altın çağlarına götüren, yıldız kadroya ve ilgi çekici bir hikayeye sahip olan Hollywood dizisinin yapımcılığını Ryan Murphy ile birlikte Ian Brennan üstleniyor. Dizide, 2. Dünya Savaşı sonrası dönemde bir grup hırslı oyuncu ve yönetmen adayı hayallerini gerçeğe dönüştürmek için katı bir sisteme karşı mücadele ediyor. Tarih, ırk, cinsiyet önyargılarıyla başa çıkmaya çalışan karakterler arasında hem gerçek hem de kurgu karakterler yer alıyor ve tarih bir anlamda baştan yazıyor.

La Casa de las Flores

Bir aile işletmesi olan La Casa de las Flores isimli çiçekçi dükkanını işleten ailenin hikayesinin anlatıldığı dizi kara mizah komedi türünde. Hikayenin merkezinde, kocasının metresinin sırlarını ortaya çıkarınca dışarıdan mükemmel görünen ailesinin imajını korumaya çalışan varlıklı bir kadın yer alıyor. İşte o dükkanının kapıları açılınca görenleri içine çeken o büyülü dünyanın arkasında pek çok sorun vardır. Sırlar ortaya çıkmaya başladıkça ailede dengeler de değişmeye başlar.

Belgesel Önerileri

Samsara

“Samsara” kelime anlamı itibariyle doğanın sonsuz döngüsü anlamına geliyor ve Sankrit kökenli bir kelime. Aynı adı taşıyan filmde de doğum, yaşam, ölüm ve reenkarnasyon ele alınıyor. 5 yıl boyunca 25 ülkede ve 100 yerleşim yerinde çekilen Samsara, kutsal topraklar ve en yoğun endüstri alanlarından, doğa harikaları ve felakete uğramış yerlere kadar geniş bir coğrafyayı içeriyor. Dünyanın birbirinden farklı noktalarında insan topluluklarının umut etme şekillerinin yanı sıra korku ve arzularının da altının çizildiği filmde izleyiciyi, modern müzik eşliğinde duyularını harekete geçirecek eşsiz ve spiritüel bir sinema yolculuğu bekliyor.

Baraka

William P. Young’un kaleme aldığı aynı adlı romandan uyarlanan dram türündeki filmde, kalabalık bir kamp tatilinde küçük kızı kaybolan Mack Phillips’in hikayesi anlatılıyor. Kızının kaybolmasından sonra Mack Phillips tarifsiz bir üzüntüyle kapılır. Bu olayla birlikte inandığı tüm değerlere ve inançlara sırtını dönen Mack’e bir gün birinden mektup gelir ve mektupta kızının öldürüldüğü yer olan Baraka’ya dönmesi söylenmektedir. Kızının kaçırıldığı günden beri ilk kez o barakaya gidecek olan Mack’i, daha önce hiç görmediği 3 kişi ve bulduğunda tamamen hayatını tamamen değiştirecek bir şey beklemektedir.

Kitap Önerisi

İnsan Olmak, Engin Geçtan

Zeynep Soylu'nun Önerileri: Dizi, Belgesel, Kitap ve Podcast

İnsan olmak, insan ve insan sorunlarını son derece yalın ve anlaşılır bir şekilde anlatırken okurla yapıcı bir ilişki kuruyor. İnsan olmanın ikilemini, “Çağdaş toplumlar kendine özgü bir olguyu da birlikte getirmiştir. İnsan eskisinden çok daha fazla sayıda insanla, çok daha kısa süreli, daha yüzeysel ilişkiler kurma eğilimindedir. Bu, soğuk bir günde kaşrılaşan bir grup kirpinin öyküsüne benzer. Kirpiler ısınabilmek için birbirlerine sokulurlar, ama dikenleri birbirine batar. Birbirlerinden ayrıldıklarındaysa soğuktan rahatsız olurlar. İleri geri hareket ederek sonunda dikenlerini batırmadan birbirlerini ısıtabilecekleri en uygun uzaklığı bulurlar.” ifadesiyle anlatan Geçtan’ın bu kitabı, 1983’ten bu yana pek çok kez yeniden basıldı.

Podcast Önerileri

Zihnimin Kıvrımları

Zeynep Soylu'nun Önerileri: Dizi, Belgesel, Kitap ve Podcast

Bilişim ve teknoloji alanlarındaki çalışmalarıyla tanınan gazeteci ve yazar Serdar Kuzuoğlu, tematik bölümlerden oluşan “Zihnimin Kıvrımları” adlı podcast serisinde her hafta yeni bir podcast yayınlıyor. “Sürekli dert yandığımız, sitem ettiğimiz bu yaşamı sürdürmek adına inadımız neden? Tam olarak neyin peşinde ve etkisindeyiz?” diyerek başladığı bu seride şu an için 6 farklı yayın bulunuyor. “Geçmişi Yeniden Yazmak”, “Kelimelerin Sihirli Dünyası” ve “Nefretin Berketsiz Tohumları” gibi podcast yayınlarını ve gelecek yayınları Youtube ve Spotify üzerinden takip edebilirsiniz.

Evrim Ağacı

Zeynep Soylu'nun Önerileri: Dizi, Belgesel, Kitap ve Podcast

Bilime dair tüm sorularınız Evrim Ağacı’nda cevap buluyor. “Zaman Felsefesi: Zaman Nedir? Zaman Gerçek mi, Yoksa Sadece Bir İllüzyon mu?”, “Korkunun Çekiciliği: Korkacağımızı Bile Bile Neden Korku Filmlerini İzleriz?”, “Yüzümüz Neden ve Nasıl Kızarır?” ve “İçimizdeki Canavar Kahramanlar: Evrimsel Psikolojide Carl Gustav Jung’un Arketipleri” gibi konulara dair açıklamalar sunan Evrim Ağacı, içerisinde bulunduğumuz gündem hakkında yaptığı yayınlar ile de dikkat çekiyor. Farklı yayın listeleri sunan Evrim Ağacı’nı Spotify’dan dinleyebilirsiniz.

Şarjımı Sana Harcayamam

Zeynep Soylu'nun Önerileri: Dizi, Belgesel, Kitap ve Podcast

Zeynep Soylu’nun en yeni projesi olan Şarjımı Sana Harcayamam isimli podcast’i de çok yakında yayında olacak. Projenin başlanıgıcını aynı ismi taşıyan yeni çıkardığı single ile yapan Soylu’nun podcast’ini biz de heyecanla bekliyoruz! Kısa sürede çok sevilen şarkıyı ise buradan dinleyebilirsiniz.

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları