preloader

Ünlülerden Dizi, Film ve Belgesel Önerileri

13.05.2020
Ünlülerden Dizi, Film ve Belgesel Önerileri

Yazı Boyutu:

Ceylan Atınç’tan Zeynep Soylu’ya, Jale Balcı’dan Sinem Güven’e ünlülerin en sevdiği dizi, film ve belgeseller hangileri? Ne izlesem diye düşünüyorsanız alanında ünlü isimlerin önerdiği dizi, film ve belgeselleri izleyin.

Evde kalma dönemi uzadıkça bekleyen diziler, izlenmemiş filmler veya belgeseller tek tek izlendi. ¨Şimdi ne izleyeceğim¨ diye düşündüğünüzü duyuyor gibiyiz. Bir sürü platformun, milyonlarca seçeneği arasında kaybolduğunuzu biliyoruz. Bu yüzden bir sonraki izleyeceğinize ünlülerin önerileriyle karar vermeye ne dersiniz? Ceylan Atınç’tan Zeynep Soylu’ya, Jale Balcı’dan Sinem Güven’e sektörünün ünlü ve başarılı isimlerinin dizi, film ve belgesel önerilerini nefes kesen Dell XPS serisiyle ele aldık.

Batya Kebudi – Batya Kebudi Markasının Sahibi & Takı Tasarımcısı

The Pier

La Casa De Papel dizisinden tanıdığımız Álvaro Morte, Verónica Sánchez ve Irene Arcos gibi isimlerin başrolünde yer aldığı The Pier, genç bir kadının hikayesinini konu alıyor. 2019’dan bu güne 2 sezonu yayınlanmış olan The Pier, Alejandra’nın kocası olan Oscar’ın gizemli ölüm haberini almasıyla başlıyor. Kocasının ölümünün ardından ortaya çıkan sırlar ile yüzleşmek zorunda kalan Alejandra, kocasının kendisini Veronica adında bir kadınla aldattığını öğrendikten sonra gerçekten intihar edip etmediğini keşfetmeye çalışır.

Dead To Me

Liz Feldman tarafından ekranlara getirilen Dead To Me, Netflix’in orijinal yapım dizilerinden birisidir. Christina Applegate, Linda Cardellini ve Sam McCarthy’nin başrolünü üstlendiği Dead To Me dizisinde, kara komedi ve gizem etkileyici bir şekilde bir araya getirilmiş. Her biri 10 bölümden oluşan, şu anda 2 sezonu yayınlanmış olan Dead To Me, 2 Broke Girls ve One Big Happy dizileriyle tanınan Liz Feldman ve Kelly Hutchinson tarafından yazılmış ve yapımcı koltuğunda da Will Ferrell ve Adam McKay gibi isimler yer alıyor. Dizi Jen ve Judy adlı iki yakın arkadaşın hayatlarında yaşadıkları ile nasıl baş ettiğini ve yakınlarını kaybettikten sonra hayatlarına nasıl devam ettiklerini konu alıyor.

Aşk 101

Netflix orijinal dizilerinin en yenileri arasında yer alan Aşk 101, ilk sezonu ile 24 Nisan 2020’de izleyicileriyle buluştu. Meriç Acemi tarafından kaleme alınan ve Ahmet Katıksız ve Deniz Yorulmazer’in yönetmenliğinde gerçekleşen Aşk 101, gençliğe hitap eden komedi ve drama ağırlıklı bir dizi. Yayınlandığı ilk günden beri büyük bir ilgi toplayan Aşk 101, lise çağındaki 5 gencin hem okul hem de aşk hikayelerini konu alıyor.

Ünlülerden Dizi, Film ve Belgesel Önerileri

Berna Sağlam – Bernayfalem Kurucusu ve Ajans Başkanı

30 Rock

30 Rock ekranlara veda etmesine rağmen günümüzde hala en çok izlenen komedi dizilerinin arasında. New York’taki NBC Stüdyolarının adresi olan “30 Rockfeller Center” ‘dan ismini alan dizinin konusu 30 Rockfeller Stüdyolarında çekilen The Girlie Show adlı sitcom dizisinin yapımcısı Liz Lemon, oyuncu kadrosu ve patron Jack arasında geçmektedir. Liz Lemon ismine dikkat çekmek istiyoruz; o karakteri canlandıran, Amerikanın en ünlü komedyenlerinden Tina Fey 30 Rock dizisinin yapımcılığını da üstleniyor. Kapris, entrika ve bolca kahkaha vadeden 30 Rock dizisi En İyi Komedi Dizisi dalında Emmy ödülü kazanmıştır. Dizi oyuncularından Alec Boldwin ise Altın Küre Ödülleri’nden en iyi komedi oyuncusu ödülünü kazanmıştır. Günümüzün en çok izlenen bu komedisini OLED ekran seçeneğine sahip dünyanın en küçük 15,6 inç dizüstü performans bilgisayarı olan Dell XPS 15 dizüstü bilgisayar ile izleme keyfine ne dersiniz?

The English Game

Netflix’in en yeni mini dizilerinden biri olan The English Game, 19.yüzyılda İngiltere’de geçen iki futbolcunun biyografik hikayesini anlatıyor. Edward Holcroft, Kevin Guthrie ve Charlotte Hope’un başrolünde olduğu The English Game, İngiltere’de futbolun nasıl ortaya çıktığı ve zamanla nasıl dünyanın en popüler sporu haline geldiğini konu alıyor. 6 bölümden oluşan mini dizi, hem futbolun tarihçesini yansıtıyor hem de iki futbolcunun keyifle izlenilen emek hikayesini izleyicilere aktarıyor.

Call My Agent

Paris’teki bir yetenek ajansı olan ASK’da çalışan Andrea, Mathias, Gabriel ve Ariette’nin profesyonel ve özel hayatlarını konu alan Call My Agent, izlerken çok eğleneceğiniz bir Fransız Komedisi. Çok sevdikleri patronlarının vefatının ardından ajansı açık tutmak için ne yapacaklarını bilemeyip kendilerini enteresan durumların ortasında bulan ekip, sizi kahkahalara boğacak. Şu aralar çekimleri devam eden 4. sezon ise dizinin aynı zamanda final sezonu olacak.

İstanbullu Gelin

Başrollerinde Özcan Deniz ve Aslı Enver’in yer aldığı İstanbullu Gelin, Bursa’da zengin bir ailenin oğlu Faruk’a aşık olan İstanbullu Süreyya’nın dramatik aşk hikayesi anlatılıyor. Modern hayata alışmış olan Süreyya ve geleneklere duyarlı olan Faruk ve ailesinin aynı konakta birlikte yaşamaları ise onların için bir nevi bir sınav haline gelir. Genç yaşta annesiz babasız büyümüş olan ve hayatın yükünü tek başına üstlenmiş olan gururlu genç kız Süreyya’nın gerçek yaşam hikayesini aktaran İstanbullu Gelin, Türkiye’nin ilgi çeken dizileri arasında yer alıyor.

Otherhood

Otherhood, oğullarından uzakta yaşayan üç annenin New York’a oğullarının yanına gitmesiyle kendilerini yeniden keşfetmeye başlamalarının hikayesini anlatıyor. Angela Bassett, Patricia Arquette ve Felicity Huffman’ın başrolünde olduğu Otherhood, oğullarının yaşamlarını şekillendirmek ve onlara daha iyi bir gelecek hazırlamak için üç annenin çıktığı bu yolculuk sayesinde arkadaşları, eşleri ve kendileriyle olan ilişkilerinide gözden geçirmeleri gerektiklerini fark ederler. Bir oturuşta soluksuz izleyebileceğiniz bu film keyfini, neredeyse çerçevesiz Infinity ekranıyla Dell XPS 15 dizüstü bilgisayarla yapın ve riske atmayın.

Unorthodox

Netflix’in en yeni mini dizilerinden biri olan Unorthodox, yayınlandığı ilk günden beri beğeni toplamayı başardı. Gerçek olayları anlatan bu distopik hikaye, dış dünyadan bağımsız bir hayat süren Hasidik cemaatinin kuralları ile baş etmeye çalışan Esther isimli genç bir kadını anlatıyor.

Karakomik 1

Karakomik Filmler’in senaristi, yapımcıcı, yönetmeni ve oyuncusu olarak karşımıza çıkan Cem Yılmaz, iki farklı kısa hikaye ile seyirciyle buluşuyor. Ozan Güven, Zafer Algöz, Özkan Uğur, Necip Memili, Nilperi Şahinkaya ve Alişan Uğur gibi ünlü ve başarılı isimlerin yer aldığı Karakomikler, Türk filmlerinde alışılmışın dışına çıkıyor. Birbirinden bağımsız iki hikayeyi canlandıran film, 2 Arada hikayesinde ne kadar drama yaşatıp hüzünlendirsede, Kaçamak adlı ikinci hikaye ile izleyicilerini güldürmeyi başarıyor.

Ceylan Atınç – Stylist, Moda Direktörü ve Eğitmen

Tiger King

Oklahoma’da bir hayvanat bahçesi sahibi olan Joe Exotic’in büyük kedilere olan düşkünlüğü ve uyuşturucu baronları, dolandırıcılar ve tarikat liderlerinden oluşan olağanüstü bir çevreyi yansıtan Tiger King, Netflix’in en yeni mini dizileri arasında yer alıyor. 7 bölümden oluşan Tiger King, gerçek olaylardan esinlenerek hazırlanmış olup, izleyicilerin nefesini kesiyor. Kedi barınağı sahibi ve Joe’nin rakibi olan Carole Baskın, hayvan aktivisti olarak Joe’nin işini engellemesine neden oluyor ve Joe’nin kiralık katil tutmaya karar vermesiyle olaylar daha da karışıyor. Sürprizlerle dolu olan bu gerçek hayat öyküsü, büyük kedilerden daha tehlikeli olan Joe ve tarikat çevresiyle dikkat çekiyor.

Dilek Hanif – Tasarımcı ve Girişimci

Devils

Guido Maria Brera’nın 2008 yılındaki ekonomik krizden esinlenerek yazdığı romanından uyarlan Devils, 10 bölüm sürecek bir mini dizi. İngiliz ve İtalyan ortak yapımı olarak izleyici karşısına çıkan Devils finans dünyasında gerilimli bir hikayeye sahip. Başrollerini Grey’s Anatomy dizisiyle tanınan Patrick Dempsey, İtalyan aktör Alessandro Borghi ve Kasta Smutniak’nın paylaştığı dizi bir Amerikan bankasının Londra ofisinde geçiyor. Bu uluslararası Amerikan bankasının CEO’su Dominic Morgan, bankanın İtalya’daki ticari işlemler bölümünün başında bulunan Massimo Ruggero’yu finans dünyasına tanıtır. Bunun üzerine Massimo kendisini tüm Avrupa’yı sarsarak etkisi altına alan kıtalar arası bir ekonomik savaşın ortasında bulur ve bu durum onu akıl hocasıyla savaşmak ya da ittifak olmak arasında seçim yapmaya zorlar.

Fauda

Netflix’in bünyesine dahil ettiği bu İsrail yapımı dizi, İsrailli bir ajanın öldürdüğünü sandığı bir teröristin hala hayatta olduğunu öğrendiği hikayesini anlatıyor. Abu Ahmad adındaki bu teröristi öldürdükten sonra Doron Kovillio, ajanlığı bırakıp sakin bir yaşam sürmeye karar verip yeni bir hayata başlar, ta ki eski patronu kendisiyle tekrar iletişime geçinceye kadar. Öldürdüğünü sandığı teröristin hala hayatta olduğunu öğrenmesiyle uzaklaşmak istediği eski hayatın tekrar merkezine düşen Doron anti-terörizm birimindeki pozisyonuna geri döner ve yarım bıraktığı işi tamamlamak üzere Abu Ahmad’ın peşine düşer.

Masum

Oyuncu kadrosu ve sürükleyici hikayesiyle gündeme oturan, Türkiye’de ve uluslararası çapta eleştirmenlerden övgüleri toplayan Masum; dram, gerilim ve suç üçgeninde geçiyor. Başrollerini Haluk Bilginer, Nur Sürer ve Ali Atay’ın paylaştığı gerilim ve dram türündeki Masum, Blu TV’nin 2017 yapımı ilk özel projesi. Komiser Cevdet’in aile trajedisiyle dram ve gizem duygusu ön plana çıkan dizide gerilim dolu bir polisiye hikayesi anlatılıyor. Aile ilişkilerine dair çarpıcı sahnelerin dikkat çektiği dizide Tarık karakteri bir kazada eşini ve kardeşini kaybeden akli dengesini yitirmiş biridir, hayatı ise küçük bir kasabada annesi ve babasıyla geçmektedir. Fakat bu aileye dair hiçbir şey göründüğü gibi değildir ve Komiser Yusuf’un bu kasabaya gelmesiyle her şey ortaya çıkacak ve bir ailenin nasıl parçalandığı gün yüzüne çıkacaktır.

Homeland

İsrail yapımı Hatufim (Savaş Mahkumları) dizisinden esinlenilen ve 6 Emmy ödüllü dizi Homeland, politik gerilim türünde bir CIA draması. Deniz çavuşu Nicholas Brody, 8 yıldır kayıp olmasının ardından bir tatbikat sırasında teröristlere ait bir evde bulunur. Nicholas Brody devlet tarafından kahraman ilan edilmiş olsa da birinin şüpheleri vardır, CIA ajanı Carrie Anderson. Nicholas’ın El kaide ile işbirliği içinde olduğunu ve ABD’ye bir saldırı planladıklarını düşünen Carie şüphelerinin peşine düşer ve bunlara dair deliller aramaya başlar.ABD başta olmak üzere, tüm dünyada önemli değişimlere sebep olan 11 Eylül saldırısına Amerika’nın gösterdiği travmatik reaksiyonları işleyen dizi, sürükleyici ve değişken senaryosuyla izleyiciyi kendine bağlayan bir yapım.

Anne with an “E”

Lucy Maid Montgomery’nin 1908 yılında kaleme aldığı “Anne with Green Gables” adlı romanından uyarlanan CBC yapımı dizi, Netflix’in en güzel içeriklerinden biri. 1890 yıllarında Kanada’nın Prince Edward Adası’nda geçen dizide, Anne ve babasının ölümünden sonra kimsesiz kalan Anne, burada yaşlı Cuthbert kardeşler tarafından ev ve çiftlik işlerine yardım etmesi için evlatlık alınır. Yetimhanede geçirdiği zor günlerde yaşanan talihsiz bir karışıklık sonucunda geldiği bu noktada, hayran kaldığı bir kasabada yıllar sonra sıcak bir yuvaya kavuşur ve zekası ve hayal gücüyle sorunların üstesinden gelerek kısa zamanda herkesin dikkatini çeker. Dönem dizisi oluşuyla kostümleri de oldukça başarılı olan dizide kadın hakları, feminizm, ırkçılık, LBGTQ ve ifade özgürlüğü gibi konulara yer verilen dizinin yapımcısı, sevilen dizi Breaking Bad’in de yapımcılığını üstlenen Moira Walley Beckett.

Alef

BluTV’de yayınlanan bir diğer başarılı dizi Alef, başrollerini Kenan İmirzalıoğlu ve Ahmet Mümtaz Taylan’ın paylaştığı, Türkiye’nin ilk mistik polisiye dizisi. Osmanlı ve İslam Tarihi’nden izler taşıyan bu dizinin yapımcılığını ise BluTV ile dünya çapında son derece başarılı yapımlara imza atan FX ortak olarak üstleniyor. Oldukça sıra dışı bir senaryoya sahip olan dizide başrol oyuncuları; birbirine hem yaşam tarzları hem de bakış açılarıyla tamamen zıt olan iki dedektif olarak izleyici karşısına çıkıyor. İstanbul’da işlenen bir seri cinayet vakasını çözmek için bir araya gelen ikili, buldukları her delille yüzyıllardır saklı kalan bir sır perdesini aralarlar ve bu perde aralandıkça her karakterin geçmişinin hayaletleri de ortaya çıkmaya başlar.

Ebru Erke – Çay Somaliyesi ve Yazar

Westworld

HBO tarafından yeniden yorumlanarak ekranlara taşınan bilim kurgu klasiği Westworld, yapay zekanın doğuşu ve günahın geleceği hakkında karanlık bir macera. Sinematografik açıdan oldukça besleyici olan yapım, üzerine çok fazla kafa yorulacak senaryo örgüsü ile izleyicisini diken üzerinde tutmayı başarıyor. İlhamını aldığı filmin 1973’te çekildiğini bilmekse zamanın ötesinde bir yapıma saygı duruşunu şart kılıyor; zira insanların günlük yaşamlarına robotları dahil etme fikrini ustalıkla kurgulamış bir filmden bahsediyoruz. Anthony Hopkins’in ağırbaşlı oyunculuğuna bir kez daha hayran kalmak için iyi bir bahane olan dizi, 11-17 mm’lik inceliği ve 1.8 kg altındaki ağırlığı ile inanılmaz derecede hafif XPS 15 dizüstü bilgisayarla tanışmanıza da bahane olabilir.

Breaking Bad

Kimilerine göre dünyanın en iyi dizisi olarak unvan kazanmış olan Breaking Bad, gerçekten de en çok ses getirmiş, her sezonunda daha da ivme kazanarak kendini bozmamış nadir dizilerden biri. Kanser olan bir kimya öğretmeninin ailesine para bırakabilmek adına uyuşturucu yapımına başlaması ve öğrencisi Jesse ile beraber atıldığı macera başlarda sıkıcı gibi gözükse de dizinin muhteşem kurgusuyla, acayip bir hal almaya başlıyor. En iyi karakter gelişimlerinin adeta bir örneği olan Breaking Bad, mutlaka izlemeniz gereken dizilerin başında yer almalı.

Jiro Dreams of Sushi

Jiro Dreams of Sushi belgeseli, büyük bir kitle tarafından dünyanın en büyük sushi şefi olarak kabul edilen 85 yaşındaki Jiro Ono’nun hikayesini anlatıyor. Jiro Ono, Tokyo metro istasyonunda salaş bir sushi restoranı Sukiyabashi Jiro’nun sahibi. Restoranında 10 sandalye var, bir tabak 300 dolar ediyor. Mütevazi görünümüne rağmen bu restoran prestijli bir 3 yıldızlı Michelin incelemesi ile ödüllendirilen türünün ilk restoranı. Jiro Dreams of Sushi belgeseli de bu minik restoranın nasıl tüm dünyadan turist çekmesini ve ilginç hikayesini anlatıyor.

The Final Table

İlk sezonu 2018 yılında yayınlanan The Final Table, yemek yazarı Andrew Knowlton tarafından sunulan bir yarışma programı.2 profesyonel şeften oluşan 12 takımın yer aldığı yarışmada, her hafta başka bir ülkeye ait bir yemek hazırlanıyor. Dünyaca ünlü isimler tarafından çok aşamalı bir şekilde değerlendirilen takımlardan sadece biri kaldığında, takım ayrılıyor ve şefler bireysel olarak yarışıyor. İzleyenlerin her bölümde adeta yeni bir ülkeye seyahat ettikleri yarışma, hayal gücünün sınırlarını zorlayan tabaklar sunuyor.

Gamze Saraçoğlu – Gamze Saraçoğlu Markasının Sahibi & Moda Tasarımcısı

Modern Love (IMDb: 8)

New York Times’ın aynı adlı köşesinde yayınlanan kişisel makalelerden hareketle kurgulanan romantik komedi, insan olmanın derinliklerine iniyor. Modern çağda sevmenin ve sevilmenin ne demek olduğunu, sevgililiğe dönüşen arkadaşlığı, başarıları ve başarısızlıkları ile evliliği, beklenmedik yeni aileleri… Kısacası bu romantik komedi 21. yüzyıl koşullarında aşka değinirken biz de Bilgisayar Donanımı ve Bileşenleri kategorisinde CES® 2019 İnovasyon Onur Ödülü’ne layık görülen yeni XPS 13 dizüstü bilgisayarı inceliyoruz.

Unorthodox (IMDb: 8.3)

Netflix’in en yeni mini dizilerinden biri olan Unorthodox, yayınlandığı ilk günden beri beğeni toplamayı başardı. Gerçek olayları anlatan bu distopik hikaye, dış dünyadan bağımsız bir hayat süren Hasidik cemaatinin kuralları ile baş etmeye çalışan Esther isimli genç bir kadını anlatıyor.

Minding the Gap (IMDB: 8.1)

2018 yapımı olan Minding the Gap belgeseli, Rockford, Illinois’te doğup büyümüş olan üç arkadaşın tutkusu olduğu kaykay aracılığıyla dostluklarının ve hayatlarının nasıl şekillendiğini konu alıyor. Bing Liu’nin yönetmenliğinde çekilen Minding the Gap, En İyi Belgesel Film dalında 91. Akademi Ödüllerine aday gösterilmesinin yanı sıra, Sundance Film Festivali’nde Amerikan Belgesel Ödülleri arasında İlham Verici Film Yapımı Jüri Özel Ödülü’nün de sahip olmuştur. Rockford’da 12 sene boyunca çekilen görüntüler, hem ailesel hem de mental olarak zorluklar içerisinde olan ve kaykay yapmaktan başka çaresi olmayan gençlerin yaşam hikayesini yansıtıyor.

Jale Balcı – Şef, Yemek Kitabı Yazarı ve Food Styling

The Spy

1960’lı yıllara bizi geri götüren The Spy, İsrail istihbarat teşkilatı Mossad’ın, ülkede hala efsane olarak görülen ajanı Eli Cohen’i konu alıyor. Suriye’ye yollanmak üzere bir ajan arayışına giren teşkilat ile yolu kesişen Eli Cohen, uzun yıllar sürecek tehlikeli bir görevin içinde kendini bulur. Dönem ve aksiyon filmi sevenler için tavsiye ettiğimiz dizinin başrolünde ünlü oyuncu Sacha Baron Cohen yer alıyor.

Matrix

Bir bilgisayar programcısı olan Thomas Anderson, Neo nickname’li usta bir hacker’dır. Ancak siyah takım elbiseli ve gözlüklü adamların yakın takibindedir. Bu takibin nedenini ise karşılaşacağı Morpheus’dan öğrenir. Morpheus, Neo’ya içinde yaşadığımızı sandığımız bu dünyanın tamamen aldatıcı olduğunu anlatır. Tüm insanlık aslında uzaydan gelen yaratıkların köleleridir. Neo, Trinity ve Morpheus’un da yardımıyla kendilerini bu düzeni yıkmaya adayan bir gruba katıması etrafında gelişen olaylarla, efsaneleşmiş bir film olan Matrix’i Dell XPS 13’ün her karesi adeta içinde yaşadığınız dünyadaki gibi görünen capcanlı görselleriyle izlemeye ne dersiniz?

Rise of Empires: Ottoman

Osmanlı İmparatorluğu’nun yükselme dönemini konu eden Rise of Empires: Ottoman, Fatih Sultan Mehmet’in destansı hikayesini anlatıyor. Sultan II. Mehmet’in 13 yaşında tahta çıkmasının ardından masalsı yükselişi, Konstantinopolis’i devirmesi ve 15. yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu’nun en önemli hükümdarlarından biri haline gelmesini izleyeceksiniz.

Murat Abbas – Zorlu PSM Genel Müdürü

The Last Dance (IMDb: 9.4)

ESPN ve Netflix işbirliği ile hazırlanan The Last Dance, efsane basketbolcu Michael Jordan’ın kariyerini anlatan 10 bölümlük bir mini belgesel-dizi. Ünlü sporcunun 1997-1998 yıllarında Chicago Bulls’da geçirdiği zamana odaklanan belgesel, yayınlandığı günden beri Netflix’in en çok izlenen yapımları arasındaki yerini koruyor. Netflix’deki diğer yapımların aksine her hafta bir bölümü yayınlanan The Last Dance, Michael Jordan’ın neden gelmiş geçmiş en büyük sporculardan biri olduğunu gösteriyor izleyenlere.

Babylon Berlin (IMDb: 8.4)

Alman yapımı bir polisiye dizisi olan Babylon Berlin, görevlendirildiği bir davayı çözmek için Köln şehrine yollanan komiser Gereon Rath’ın hikayesini konu alıyor. Tom Tykwer, Achim von Borries ve Henk Handloegten’in yönetmenliğinde ve Volker Bruch, Liv Lisa Fries’ın başrolünde yer alan Babylon Berlin, 1929 senesinin bunalımını yansıtan bir siyasi polisiye dizisi olarak izleyicileriyle buluşuyor. Basit bir davanın çözümüyle başlayan dizi, uyuşturucu, cinayet ve siyaset ile birleşince, iç içe geçmiş olan olayları ekranlara yansıtıyor.

Broadchurch (IMDb: 8.4)

Başrollerinde David Tennant ve Olivia Colman’ın yer aldığı Broadchurch, bir gencin öldürülmesinin ardından başlatılan cinayet soruşturmasıyla birlikte küçük bir İngiliz kasabası olan Broadchurch’ün gizem dolu hikayelerini konu alıyor. 2013 yapımı bir İngiliz polisiye dizisi olan Broadchurch, daha önce hiç suç işlenmemiş olan bir kasabada yaşanan cinayetin ardından kimsenin tahmin edemeyeceği gerçekler ile karşılaşıyor. 3 sezondan oluşan aksiyon ve dram ağırlıklı olan Broadchurch, bir solukta izlemek isteyeceğiniz diziler arasında yer alacak.

Dünyanın Tüm Sabahları (Tous Les Matins Du Monde) (IMDb: 7.5)

Ünlülerden Dizi, Film ve Belgesel Önerileri

Gérard Depardieu, Jean-Pierre Marielle ve Anne Brochet’in başrolünde yer aldığı Dünyanın Tüm Sabahları filmi, 1991 senesinde Pascal Quignard’ın yazdığı “Tous Les Matins Du Monde” kitabından uyarlanılan bir Fransız filmidir. Günümüz Fransız edebiyatının önemli yazarlarından biri olan Pascal Quignard’ın kitabını canlandıran bu film, XIV.Louis döneminde geçiyor olup, besteci ve viyola sanatçısı olan Sainte-Colombe’nin yaşam öyküsünü konu alıyor. 1992 yılında 7 dalda Cesar ödülü kazanan Dünyanın Tüm Sabahlar filmi, sinema ve müziğin kesişmesiyle birlikte eşi benzeri olmayan bir eser olarak karşımıza çıkıyor.

Elveda Cariyem (Farewell To My Concubine) (IMDb: 8.1)

Ünlülerden Dizi, Film ve Belgesel Önerileri

20.Yüzyılın başlarında Çin’de geçen Elveda Cariyem, Pekin Operasında tanışıp elli senelik bir dostluk kuran iki sanatçının hikayesini konu alıyor. Duan Xiaolou ve Cheng Dieyi isimli iki yakın arkadaşın hayat hikayesini yansıtan 1993 yapımlı bu film, iki Oscar ödülüne aday gösterilmiş olup, Yabancı Dilde En İyi Film Altın Küre Ödülü’nün de sahibi olmuştur. Zaman geçtikçe birbirine karşı olan hislerinin aşka dönüştüğünü anlayan bu iki yakın arkadaşın aşkı II. Dünya Savaşı ve Çin Kültür Devrimi’ne kadar da devam ediyor. Dram, romantizm ve müzikali aynı çatı altında toplayan bu film, özellikle de eski dönemlerin opera sanatına merak duyan isimlerin izlemesi gereken bir film olarak tarihe geçmiştir.

Sare Palaska – Danışman Astrolog

The Crown

İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth’in hayatını anlatan Netflix Orijinal dizisi The Crown, çıktığı günden bu yana oldukça beğeni topladı. Elizabeth’in çok genç yaşta tahta çıkışı, evliliği, ülkesini yönetmeye çalışırken karşılaştığı zorlukları bu kadar yakından tanıklık etmenizi sağlıyor. Ayrıca tarihin bilmediğiniz olaylarını da öğrenebildiğiniz dizinin ilk iki sezonunda Claire Foy ve Matt Smith gibi isimler başrolü paylaşıyor. Dizinin 3. Sezonunda karakterlerin yaşı büyüdüğü için ise başroller değişerek Olivia Colmen ve Helena Bonham Carter gibi isimler geliyor.

Band of Brothers

Dünya savaşını anlatan en başarılı dizi olarak gösterilen bir HBO dizisi olan Band of Brothers, askerler arasındaki görev duygusunu, dostluğu ve güveni bize etkileyici bir biçimde izlettiriyor. Steven Spielberg ve Tom Hanks, Er Ryan’ı Kurtarmak’taki başarılarının ardından bu diziyle de yönetmen koltuğundaki başarılarını gözler önüne serdiler.

Sherlock

Sir Arthur Conan Doyle’nin aynı adlı kitabından diziye uyarlanan Sherlock Holmes, 2010 yılında mini dizi olarak yayına başladı. Ancak gördüğü büyük ilgi sonucunda dizinin devam edilmesine karar verilerek 4 sezonu yayınlanmış ve 5. Sezon için de onay almıştır. Dedektif denince akla gelen ilk isim olan Sherlock’u dizide Benedict Cumberbatch canlandırıyor. Kitaptan farklı olarak 21. yüzyılda geçen diziyi, Windows 10 işletim sistemi ile üstün performans sağlayan Dell XPS 13 ile stüdyo düzeyinde ses kalitesi ile izleyebilirsiniz.

Sinem Güven – 1995 Güzellik Kraliçesi ve Eski Manken

Prison Break

İşlemediği bir suçtan dolayı idam cezası alan ağabeyini kurtarmak için tüm yasal yolların tükendiğini fark eden Michael Scofield’ın yaptığı kaçırma planı üzerine kurulan Prison Break, yayınlandığı yıllarda dünyayı kasıp kavurmuştu. Bir banka soymaya teşebbüs ederek ağabeyi ile aynı hapishaneye giren ve planını sırtına yaptırdığı harita dövmesinin izinden sürdüren Michael’ın peşine takılarak bu maceraya ortak olmak isterseniz 5 sezonluk bu diziyi izlemeye bir an önce başlayabilirsiniz.

Marco Polo

Kubilay Han’ın hüküm sürdüğü 13. yüzyıl Çin’inde geçen dizi, Ünlü Venedikli gezginin gençlik yıllarını konu alıyor. Bilmediği bir coğrafyada siyasi hesaplaşmaların ortasında kalan Marco Polo, Kubilay Han’ın imparatorluğunu korumaya çalışıyor. İtalyan aktör Lorenzo Richelmy’nin başrolde olduğu yapımın en önemli özellikleri farklı ülkelerde çekilmiş olması.

Dix Pour Cents

Dix Pour Cents, Paris’te bir ajansta geçiyor. Ajansta çıkan bir kriz sonrasında müşterilerini memnun etmek ve şirketi ayakta tutmaya çalışan menajerleri konu alıyor. Başrolünde ünlü Fransız oyuncu Isabelle Hupert bulunan dizinin bölümleri 25 dakika. Kısa ve eğlenceli bu diziyi mutlaka izleme listenize alın.

Roman Empire

Komodus, Jül Sezar ve Caligula’nın şiddet dolu saltanatlarını anlatını anlatan Roman Empire, dizi-belgesel türünde bir yapım. Babasının ölümünden sonra iktidara geçen Komodus’un karşılaştığı komplo teorilerine ve tarihi bir efsaneye tanık olacağınız diziyi daha az kenar ve daha fazla piksel özellikli Dell XPS 13 dizüstü bilgisayar ile izlemenin keyfine varın.

Miles Davis: Birth Of The Cool

Miles Davis; Amerikalı caz trompetçisi, besteci, grup lideri ve yenilikçi… Bu belgesel özelliği taşıyan Miles Davis: Birth Of The Cool; müziğin arkasındaki adamı keşfetmek için Miles’ı ve meslektaşlarını, el yazısı notlarını ve Miles’ın orijinal tablolarının çektiği arşiv fotoğraflarını ve ev filmlerini araştırıyor. Belgesel, efsane Jazz sanatçısının hayatına keyifli bir ışık tutuyor.

Formula 1 Drive To Survive

Formula 1: Drive to Survive, mini belgesel serisi formatında ekrana taşınıyor. Formula 1’in perde arkasında yaşananların izini süren belgesel dizi, seyirciyi sürücülerin gündelik hayatta karşılaştıkları durumları ve yarış pistlerinde yaşadıklarını ele alıyor.

Yasin Yaman – Dijital Sanat Tasarımcısı

Yaratıcı Beyin

David Eagleman’in aynı isimli kitabının üzerinden çekilen bu belgeselde yaratıcılık ve beynin yaratıcılığı nasıl yarattığı işleniyor. Hayvanların 1 milyon yıldır aynı hayatı yaşarken, insanların nasıl mağaralardan uzaya taşınabildiği sorusuyla başlayan bu belgesel insan yaratıcılığının kökenleri üzerine odaklanıyor ve yaratıcılığı arttırmanın yollarıyla ilgi keşfettiklerini paylaşıyor. Nörobilim ve yaratıcılığa ilgi duyanların keyifle izleyeceği bu belgeselde yaratıcılığı arttırmaya yönelik pek çok tavsiye veriliyor.

The Sinner

Alman yazar Petra Hammesfahr’in aynı isimli kitabından uyarlanan The Sinner, psikolojik gerilim türünün son zamanlarda en ilgi çeken yapımlarından biri. Genç bir anne olan Cora Bender’ın içindeki nedensiz öfke, korku ve şiddet beklenmedik bir anda cinayet işlemesine sebep olur ve içinde bulunduğu psikolojiyle işlediği bu cinayet birden çarpıcı bir hikayeye dönüşür. Cora Bender’ın hikayesini konu alan The Sinner anne-çocuk ilişkisi üzerinden ailevi ilişkilere ve bağlara da değinen diziyi biraz daha loş-karanlık bir ortamda izlemenizi tavsiye ederiz. Çünkü özellikle karanlık alanlarda nefes kesen ayrıntılarla hayat bulan Dell XPS 15 ile büyüleneceksiniz.

Safe

Yönetmenliğini gerilim kitapları yazarı Amerikalı Harlan Coben’ın üstlendiği dizinin başrolünde Dexter’ın yıldızı Michael C. Hal yer alıyor. İngiliz drama, polisiye ve gelirim türündeki dizi oldukça sürükleyici bir senaryoya sahip. Karısının ölümünden sonra iki kızıyla baş başa yaşarken karısının ölümünü atlatmaya çalışan bir pediatri cerrahı olan Tom Delaney’ı, kızının gittiği bir partide ortadan kaybolmasıyla daha zor zamanlar beklemektedir. Kızını aramak için çıktığı yolda yüzleşeceği şaşırtıcı gerçekler ve bilmediği pek çok şey Tom için kartların yeniden dağıtılmasına sebep olacaktır.

Yasemin Gazanker – Khum Design Kurucusu

The Crown

İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth’in gençliğinden başlayarak, evlenmesi ve tahta geçmesi gibi tarihi olaylarla kraliçenin hayatını konu alan The Crown, biyografik dram türünde bir dizi. 20. Yüzyılın ikinci yarısını şekillendiren olay ve unsurlara yer verilen dizide, Buckingham Sarayı’nda yaşanan entrika ve aşk olaylarının yanı sıra, İngiltere’nin siyasi hayatına yön veren unsurlar da izleyiciye aktarılıyor. Senaryosunu Peter Morgan’ın kaleme aldığı ve Andy Harries’in yapımcılığını üstlendiği dizinin başrolünde Kraliçe 2. Elizabeth’i Claire Foy canlandırıyor.

Messiah

Netflix’in iddialı ve sürükleyici yapımlarından Messiah, Suriye ve İsrail gibi Ortadoğu ülkeleri ile Amerika’da geçiyor. Suriye’de devam eden ISIS işgalleriyle başlayan dizide, Suriye’nin başkenti Şam’ın gizemli bir adam tarafından kurtarılmasıyla CIA devreye girer ve bu olayın peşine düşer. Olaylar karşısında ikiye ayrılan toplumda bir taraf bu adamın mucizeler yarattığını düşünürken, diğer taraf ise toplumun düzenini bozan bir sahtekar olduğunu düşünmektedir. 3 büyük dinin kutsal kitaplarında da yer alan olaylar ve tarih boyunca kutsal kitaplarda adı geçen Mesih’in işlenerek ana karakter olduğu dizinin başrollerinde John Ortiz, Mehdi Dehbi, Tomer Sisley, Michelle Monaghan yer alıyor.

Freud

Avusturya yapımı ilk orijinal seri olarak Netflix’te izleyiciyle buluşan Freud, psikanalizin babası olarak kabul edilen ve 19.yüzyıla damgasını vuran Avusturyalı sinir bilimci Sigmund Freud’un hayatını konu alan bir dönem dizisi. 19.yüzyılda Avusturya’nın başkenti Viyana’da çocuk kaçırılmaları ve cinayet vakaları görülmeye başlar. Fakat hipnoz gibi tedavi yöntemlerinde yanıldığı düşünülen Freud, bir medyum ve dedektifle iş birliği yaparak, bilinçaltı çalışmaları ve hipnoz yöntemiyle kaçırılma olaylarını ve cinayetleri aydınlatmaya başlamasına şaşıracak olsanız da sizi asıl şaşırtacak olan Dell yeni XPS 13 dizüstü bilgisayar serisinin üretiminde geri dönüştürülmüş malzemeler kullanılması.

Fundamentals of Caring

2012 yılında Washington Post ve Amazon tarafından yılın en iyi kitapları arasında gösterilen Jonathan Evison’ın aynı ismi taşıyan kitabından uyarlanan filmde, Ben Benjamin yıllar önce oğlunu kaybeden ve eşiyle boşanmak üzere olan emekli bir yazardır. Ben, büyük meblağlarda para kaybetmesi sonucunda maddi anlamda sıkıntılı günler geçirmeye başlar ve yardıma muhtaç insanlara bakıcılık yapmaya karar verir. Tedavisi olmayan ve tekerlekli sandalyeye bağlı olan Trevor adındaki bir gencin bakıcılığını üstlenen Ben, bakıcılığın rutin işlerden ibaret olmadığını düşünerek yeni bir bakış açısı geliştirir. Aralarında önemli bir dostluk başlayan Ben ve Trevor böylelikle hayatlarını değiştirecek bir yola çıkarlar.

Blood Diamond

1990 yıllarında elmas ticaretinin sebep olduğu Sierra Leone’daki kaos ve iç savaşın konu alındığı Kanlı Elmas, Güney Afrikalı bir paralı asker olan Danny Archer ile Mendeli balıkçı Solomon Vandy’nin hikayesini anlatıyor. Her ikisi de Afrikalı olsa da geçmişleri ve içinde bulundukları yaşam şartları birbirinden oldukça farklıdır. Elmas ticaretinin sebep olduğu iç savaş ve sömürü ortamında geçen filmde pembe bir elmasın peşinde kendi savaşını veren eski bir asker, oğlunun peşinde ölümü göze almış bir baba ve gerçeğin bir parçası olmak için her şeyi yapan görü kara bir muhabirin etrafında dönen hikayenin başrolündeki Leonardo DiCaprio’ya, Jennifer Connelly ve Djimon Hounsou eşlik ediyor.

Our Planet

Dünya Doğal Hayatı Koruma Vakfı “WWF” işbirliğinde, ödüllü Planet Earth ve Blue Planet belgesellerinin yönetmeni Alastair Fothergill’in çektiği belgesel 8 bölümden oluşuyor. Planet Earth belgesellerinde izlemeye alışık olduğumuz hayvanların hayranlık uyandıran yaşamlarını, bu sefer farklı bakış açısıyla gözler önüne seren Our Planet belgeselinde, insanlığın doğaya nasıl zarar verdiği işleniyor. Belgesel dünyandaki ender canlı türlerini ve hassas habitatlarını sergilerken, Kuzey Kutbu’nun vahşi doğası ve gizemli denizleri, Afrika’nın uçsuz bucaksız manzaraları ve Güney Amerika’nın çeşitli ormanlarıyla izleyiciyle buluştururken, bu güzelliklerin kırılganlığının sergilendiği sürükleyici bir yolculuğa çıkarıyor.

Tales by Light

Netflix yapımı olan bu fotoğrafçılık belgeselinde Darren Jew, Art Wolfe ve Krystle Wright gibi ünlü fotoğrafçıların hayatlarının fotoğrafını çekmek üzere çıktıkları yolda bu sefer bir kamera eşlik ediyor. Tales by Light, dünyadaki doğa harikalarını ve yabancı kültürleri, fotoğrafçıların gezilerine ve çalışmalarına eşlik ederek dünyanın güzelliklerini ve yeni kültürleri bambaşka bir bakış açısıyla sergiliyor. Canon ve National Geographic tarafından desteklenen belgesel, fotoğraf tutkunları için ünlü fotoğrafçıların peşinde dünyayı keşfedebilecekleri kaçırılmaması gereken yapımı izlerken Dell XPS serisinde yer alan Dell Mobile Connect ile aygıtlarınızı birleştirin ve her an her yerden izleyebilmenin keyfine varın.

Magical Andes

2019 yapımı Sosyal ve kültürel belgesel türündeki And Dağları’nın Büyüsü, orijinal adıyla Andes Mágicos, Arjantin’den Kolombiya’ya, Güney Amerika’nın heybetli dağlarıyla derin bağları paylaşan 5 karakterin anlatıldığı çarpıcı bir belgesel dizisi. Manzaralar, kültürler, yemekler ve insanların sergilendiği belgesel izleyenleri zevkli bir yolculuğa sürüklüyor. Bu ilgi çekici belgesel serisinde muhteşem bir görsel şölen ve anlatıcı, izleyicisini bu görkemli kıtayı keşfe davet ediyor.

Zeynep Soylu – F King Agency Kurucusu & Moda Marka Danışmanı

Years and Years

Yayınlanmaya BBC One’da başlayıp HBO’da devam eden Years and Years, 2019 yılının en iyi mini dizisi olarak değerlendiriliyor. 2019 yılından 2035 yılına kadar uzanan bir zaman dilimi içinde İngiltere’de yaşayan bir ailenin hayatını konu alan dizi izleyiciyi yakın geleceğin acı gerçekleriyle yüzleştiriyor. Yönetmen Russel T Davies tarafından yaratılan bir dünyada geçen dizinin tahminlerde bulunduğu konular ve noktalar ise ne yazık ki ürkütücü derece gerçek. Son derece yaratıcı bir senaryoya sahip olan dizi teknolojik detaylarıyla özelikle Black Mirror tutkunlarının olukça ilgisini çekip içine çekecek potansiyelde.

Normal People

Sally Rooney’nin aynı isimli çok satan kitabından uyarlanan Normal People, Hulu ve BBC işbirliği ile yaratılan 12 bölümlük bir seri. İrlanda’da başlayan dizi, birbirinden her anlamda oldukça farklı iki okul arkadaşı olan Marianne ve Connell’in hikayesini konu alıyor. Karakterlerin tam da çocukluktan yetişkinliğe geçtiği bir dönemde geçen hikaye, Marianne ve Connell’in aşkı ve dostluğu birlikte keşfetmesini anlatıyor.

Little Fires Everywhere

Aynı isimli kitaptan uyarlanan Hulu’nun mini dizisi bir dram hikayesini işliyor. Kadrosuyla da oldukça ilgi çeken dizinin başrollerinde Reese Witherspoon ile Kerry Washington yer alıyor. Mükemmel bir aileye sahipmiş izlenimine sahip Elena Richardson ile geçmişinden kaçan bekar anne Mia Warren arasındaki karmaşık ilişkiyi konu alan dizide merak uyandıran bir gerilimle tehlikeli sırlar ön plana çıkıyor.

Hollywood

İzleyenleri Holywood’un altın çağlarına götüren, yıldız kadroya ve ilgi çekici bir hikayeye sahip olan Hollywood dizisinin yapımcılığını Ryan Murphy ile birlikte Ian Brennan üstleniyor. Dizide, 2. Dünya Savaşı sonrası dönemde bir grup hırslı oyuncu ve yönetmen adayı hayallerini gerçeğe dönüştürmek için katı bir sisteme karşı mücadele ediyor. Tarih, ırk, cinsiyet önyargılarıyla başa çıkmaya çalışan karakterler arasında hem gerçek hem de kurgu karakterler yer alıyor ve tarih -biraz oynanarak- baştan yazılan, bir otuşta bitirebileceğiniz mini dizi, yeni Dell XPS dizüstü bilgisayarlarıyla vakit geçirmek içinse iyi bir bahane.

La Casa de las Flores

Bir aile işletmesi olan La Casa de las Flores isimli çiçekçi dükkanını işleten ailenin hikayesinin anlatıldığı dizi kara mizah komedi türünde. Hikayenin merkezinde, kocasının metresinin sırlarını ortaya çıkarınca dışarıdan mükemmel görünen ailesinin imajını korumaya çalışan varlıklı bir kadın yer alıyor. İşte o dükkanının kapıları açılınca görenleri içine çeken o büyülü dünyanın arkasında pek çok sorun vardır. Sırlar ortaya çıkmaya başladıkça ailede dengeler de değişmeye başlar.

Samsara

“Samsara” kelime anlamı itibariyle doğanın sonsuz döngüsü anlamına geliyor ve Sankrit kökenli bir kelime. Aynı adı taşıyan filmde de doğum, yaşam, ölüm ve reenkarnasyon ele alınıyor. 5 yıl boyunca 25 ülkede ve 100 yerleşim yerinde çekilen Samsara, kutsal topraklar ve en yoğun endüstri alanlarından, doğa harikaları ve felakete uğramış yerlere kadar geniş bir coğrafyayı içeriyor. Dünyanın birbirinden farklı noktalarında insan topluluklarının umut etme şekillerinin yanı sıra korku ve arzularının da altının çizildiği filmde izleyiciyi, modern müzik eşliğinde duyularını harekete geçirecek eşsiz ve spiritüel bir sinema yolculuğu bekliyor.

Baraka

William P. Young’un kaleme aldığı aynı adlı romandan uyarlanan dram türündeki filmde, kalabalık bir kamp tatilinde küçük kızı kaybolan Mack Phillips’in hikayesi anlatılıyor. Kızının kaybolmasından sonra Mack Phillips tarifsiz bir üzüntüyle kapılır. Bu olayla birlikte inandığı tüm değerlere ve inançlara sırtını dönen Mack’e bir gün birinden mektup gelir ve mektupta kızının öldürüldüğü yer olan Baraka’ya dönmesi söylenmektedir. Kızının kaçırıldığı günden beri ilk kez o barakaya gidecek olan Mack’i, daha önce hiç görmediği 3 kişi ve bulduğunda tamamen hayatını tamamen değiştirecek bir şey beklemektedir.

Ünlülerden Dizi, Film ve Belgesel Önerileri

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları