preloader

Ünlü İsimlerin Film Önerileri

Ünlü İsimlerin Film Önerileri

Yazı Boyutu:

Simge Fıstıkoğlu’ndan Kubilay Sakarya’ya, Aydan Üstkanat’tan Naz Aydemir Akyol’a kadar kendi alanında ünlü ve başarılı isimlerin film önerilerini inceleyin.

Birçok film, ele aldığı konu özelinde dünya çapındaki birçok insana ulaşıyor, bağ kuruyor ve ilham veriyor. Filmlerin insanlar üzerindeki bu etkisini kutlamak ve vurgulamak içinse her yıl Şubat ayının ikinci cumartesi günü “Dünya Film Günü” olarak kutlanıyor. OGGUSTO olarak biz de “Dünya Film Günü” kapsamında, kendi alanında ünlü ve başarılı isimlerin film önerilerini bir araya getirdik. Simge Fıstıkoğlu’ndan Kubilay Sakarya’ya, Aydan Üstkanat’tan Naz Aydemir Akyol’a kadar birçok ünlü ve başarılı ismin film önerilerine göz atın.

Aydan Üstkanat – Şef, Yemek Fotoğrafçısı, Yemek Stilisti, Yemek Yazarı ve Reçete Danışmanı

Ünlü İsimlerin Film Önerileri

Don’t Look Up, 2022; IMDb: 7.2

2021 tarihinde Netflix'te yayınlanan Don’t Look Up, dev bir göktaşının gezegeni yok edeceği konusunda insanları uyarmak için çalışan iki gökbilimcinin hikayesini konu ediyor. Leonardo DiCaprio ve Jennifer Lawrence’ın başrollerinde yer aldığı filmde, insanlık büyük bir tehlike ile karşı karşıyadır. Everest Dağı büyüklüğünde bir kuyruklu yıldız hızla Dünya'ya yaklaşmaktadır ve oluşacak çarpışma Dünya'nın yok olmasına neden olacaktır. Astronomi yüksek lisans öğrencisi olan Kate Dibiasky'nin yaptığı bu keşif, insanlığın kurtulmasını sağlayacaktır. Kate ve Dr. Randall Mindy, insanlığı yaklaşmakta olan tehlikeye karşı uyarlamak için bir medya turuna çıkmaya karar verir. Kare ve Randall, insanları yaklaşan felaketten haberdar etmek için büyük çaba harcarken kendilerini beklenmedik durumların içinde bulur.

Ece Çiftçi – Sosyal Girişimci

Ünlü İsimlerin Film Önerileri

In Time, 2011; IMDb: 6.7

Yönetmenliğini Andrew Niccol'ün üstlendiği distopik aksiyon ve gerilim türünde bilimkurgu filmi In Time, 25 yaşına gelen insanların, yaşlanmayı durdurmak için var güçleriyle çalışmak zorunda olduğu bir gelecekte geçiyor. Zamanın para ve güç olduğunu vurgulayan filmde Will Salas (Justin Timberlake), bir hata sonucu cinayetten hüküm giyer ve hapishaneden kurtulmak için tek şansı gerçek yüzünü gördüğü sistemi çökertmektir. Zamanın rahatlıkla satın alınabildiği bu sistemde zenginler sonsuza kadar genç kalarak yaşarken fakir ve güçsüz olan ise ölerek eleniyor. Güçsüz olanlar sadece bir gün daha hayatta kalabilmek için “zaman” dileniyor, ödünç alıyor ve zamanı çalıyorlar. Filmdeki Will Salas karakteri ise bütün bu yozlaşmış sisteme karşı baş kaldırıyor.

Joker, 2019; IMDb: 8.4

Başarısız bir komedyen olan Arthur Fleck'in hayatına odaklanan Joker filmi, toplum tarafından dışlanan bir adamın maruz kaldığı zorbalıklar sonucu gitgide topluma aykırı bir adam haline gelmesini konu alıyor. Hayatta yapayalnız ve sürekli bir bağ kurma arayışında olan Arthur, yaşamını taktığı iki maske ile geçirir. Gündüzleri, geçimini sağlamak için palyaço maskesini yüzüne takan Arthur, geceleri ise asla üzerinden silip atamayacağı bir maske takar. Maruz kaldığı zorbalıklar ile yavaş yavaş psikolojik olarak tehlikeli sulara yelken açar ve bir süre sonra kendisini Gotham Şehri’nde suç ve kaosun içinde bulur. Arthur, zamanla kendi kimliğinden uzaklaşıp Joker karakterine bürünür.

The Kite Runner, 2007; IMDb: 7.6

Afgan yazar Khaled Hosseini’nin romanından uyarlanan The Kite Runner, uzun yıllardır Kaliforniya'da yaşayan Amir adlı bir Afgan göçmeninin çocukluk arkadaşı Hasan'ın oğlunun başının dertte olduğunu öğrendikten sonra ona yardımcı olmak için Taliban yönetiminin kontrolündeki ana vatanına geri dönüşünün çarpıcı öyküsü anlatıyor. Afganistan’da 1970’li yıllarda Amir ve Hassan, Amir’in babasının evinde birlikte büyümüş iki arkadaştırlar. Amir, zeki ve iyi kalpli babasının, annesinin ölümünden ötürü kendisini suçladığına inanmaktadır. Bu vesile ile de Hassan’ı daha çok sevdiğini ve onu tercih ettiğini düşünür. Buna karşılık Amir, babasının en iyi arkadaşı olan Rahim Khan’a fazlasıyla saygı duyar. Rahim, ona yazar olabilmesi için hep destek vermektedir. Amir’in bir uçurtma uçurma yarışmasını kazanmasının ardından, Hassan, ona bir uçurtma getirmek üzere koşarak gider. Ancak bu esnada dayak yer ve elindeki Amir’in uçurtmasını korumak isterken gasp edilir. Amir aslında saldırıya şahit olur ama korkaklığından Hassan’a yardım etmez. Dahası, Amir doğum günü partisinin ertesi sabahında yeni saatini Hassan’ın yatağına saklayarak onu hırsız ilan etmek ister. Çocuklukları böyle yaşanırken yıllar sonra bir gün Amir, Hassan ve karısının Taliban tarafından öldürüldüğünü öğrenir ve eski dostunun oğlunu kurtarmak için Taliban yönetiminin kontrolündeki Afganistan’a geri döner.

Kubilay Sakarya – İç Mimar

Ünlü İsimlerin Film Önerileri

Parazit, 2019; IMDb: 8.6

Oscar’da En İyi Film, En İyi Yönetmen ve En İyi Uluslararası Film ödülünü kazanan Güney Kore yapımı Parazit, yoksul bir ailenin zengin bir ailenin evine hizmetçi olarak girişi etrafında sınıf farklarını, kapitalizmi ve aile ilişkilerini ele alıyor. Bir yanda soyla gelen varlığın bir tablosunu çizen Park ailesinin, diğer tarafta ise sokak zekası bakımından zengin ama başka hiçbir zenginliğe sahip olmayan Kim ailesinin yollarının kesişmesini anlatıyor. Kolej çağındaki Ki-woo tarafından manipülasyon konusunda yetiştirilen Kim çocukları, öğretmen ve sanat terapisti görevleriyle kendilerini Park ailesinin arasına çabucak yerleştirir. Kim'ler vazgeçilmez lüks hizmetler sunarken, Parklar ise habersizce evlerindeki her şeyi Kim ailesine kaybetmektedir. Ancak kısa sürede bu düzen bir tehditle karşılaşır. Bir misafir Kim ailesinin yeni keşfettikleri konforu tehdit eder hale geldiğinde, vahşi ve zorlayıcı bir üstünlük mücadelesi patlak verir. Bu mücadele Kim ve Park aileleri arasındaki kırılgan ekosistemi yıkmakla tehdit etmektedir.

Nathalie Suda – Şef ve Yazar

Ünlü İsimlerin Film Önerileri

Another Round, 2020; IMDb: 7.7

Danimarka'da bir lisede öğretmenlik yapan dört arkadaşın etrafında şekillenen filmin başrollerinde Mads Mikkelsen, Thomas Bo Larsen, Magnus Millang ve Lars Ranthe yer alıyor. Bir doğum gününde bir araya gelen 4 öğretmen, kanlarında doğuştan alkol eksikliği olduğu ve bu eksikliğin gün boyunca kontrollü alkol tüketimiyle kapatılması sonucu, insanın potansiyeline ulaşacağını ileri süren Norveçli psikiyatrist Finn Skarderud'un teorisinden hareketle bir deneye girişirler. Hepsi lise öğretmenleri olan dört arkadaş, kanlarında sabit bir alkol seviyesi bulundurarak hayatlarını iyileştireceklerine dair bir teoriyi test ediyor.

Woman In Gold, 2015; IMDb: 7.3

Woman In Gold , İkinci Dünya Savaşı sırasında Naziler'in ailesinden çaldığını iddia ettiği Gustav Klimt tablolarının haklarını yeniden ele geçirebilmek için Avusturya hükümetine karşı mücadele eden Yahudi Maria Altmann ve avukatı Randol Schoenberg'in gerçek öyküsünü ele alıyor.

Same Kind Of Different as Me, 2017; IMDb: 6.7

Ron Hall, Denver Moore ve Lynn Vincent imzalı aynı isimli romandan uyarlanan dram türündeki Same Kind of Different as Me filminin başrollerini Greg Kinnear, Renée Zellweger, Djimon Hounsou ve Jon Voight'un üstlenirken, yönetmen koltuğunda ise Michael Carney’in yer alıyor. Filmin konusunda uluslararası yazar Ron Hall'ın iş hayatındaki başarısı evlilik hayatındaki mutsuzlukla tamamen çapraz ilerlemektedir. İş başarısının yanı sıra evliliğini de kurtarmak isteyen Hall, bu uğurda tehlikeli bir evsizle arkadaş olmak durumunda kalıyor. Karısının rüyaları ve hayalleri ile bu yola giren adamla birlikte karısının ve evsiz arkadaşının da hayatı tepetaklak oluyor ve yeniden şekilleniyor.

Naz Aydemir Akyol – Voleybolcu

Ünlü İsimlerin Film Önerileri

Babam ve Oğlum, 2005; IMDb: 8.2

2005 yapımı Çağan Irmak filmi Babam ve Oğlum, Ege'deki çiftlikten gazetecilik okumak için ayrılan Sadık karakterinin yıllar sonra oğluyla beraber yeniden çiftliğe dönüşünü ve 12 Eylül Darbesi arka planında aktarılan olayları konu alıyor. 12 Eylül darbesinin yıktığı hayatlardan birinde yetişen küçük Deniz karakteri, annesini henüz doğmadan önce kaybetmiş ve bir gazetede yazar olarak çalışan babası tarafından mütevazi bir evde yetiştirilmiştir. Bir gün babası Sadık, Deniz'i şaşırtacak bir haberle gelir ve Deniz artık babasıyla birlikte, hiç görmediği dedesinin yanında küçük bir kasabada yaşayacaktır. Sadık'ın dönüş sebebini anlamlandıramayan aile bir yandan çok mutluyken diğer yandan tedirgindir de. Zamanla Deniz bu hiç görmediği ailesine alışırken ve her şey düzelmeye başlamışken yaşanan bir dram herkesi derinden etkileyecektir.

Gladyatör, 2000; IMDb: 8.5

2000 yılı İngiliz – Amerikan ortak yapımı epik ve tarihsel drama temalı film Gladyatör’de Roma İmparatorluğu'na en parlak dönemi yaşatan General Maximus, girdiği bir meydan savaşından daha zaferle çıkar. Artık tek hayali bir an önce evine dönerek karısı ve ailesine kavuşmaktır. Fakat, zamanın Roma İmparatoru Marcus Aurelius, Maximus'a önemli bir görev verir ve iktidara sahip çıkmasını ister. Bunun üzerine imparatorun oğlu olan Commodus, iktidarın elinden alınacağını anlayınca general ve ailesini öldürme emri verir. Maximus ölümden zor kurtulur ve gladyatörler arenasına sürgün edilir. Yıllar sonra Roma'ya geri dönen güçlü gladyatör Maximus'un tek amacı Commodus'u öldürerek karısı ve oğlunun katledilmesinin intikamını almaktır.

Serli Keçeoğlu – Moda Tasarımcısı

Ünlü İsimlerin Film Önerileri

Lion, 2016; IMDb: 8.0

Başrollerinde Dev Patel, Rooney Mara, Nicole Kidman ve David Wenham gibi isimlerin yer aldığı Lion filmi, 5 yaşında bir tren vagonunda uyuyakalıp kaybolan ve evlat edinilen bir çocuğun ailesini bulma isteği ve tüm bu süreçte başına gelenleri anlatıyor. 5 yaşındaki Hintli Saroo, ağabeyinin geri dönmesini beklerken bir tren vagonunda uyuyakalır. O uyurken trenin yola çıkması sonucu küçük çocuk uyandığında kendini evinden kilometrelerce uzakta bulur. Artık kayıptır ve eve nasıl döneceğine dair bir fikri yoktur. Kendini Calcutta'da bulan küçük çocuk büyük mücadelelerden sonra Avustralyalı bir çift tarafından evlat edinilir ve sevgiyle büyür. Ancak ailesini bulma isteği giderek bir saplantıya dönüşür. Elinde hiçbir şey olmadan ilerlemeye çalışan genç adamın içindeki çaresizlik zamanla hayatını da etkilemeye başlar.

The Boy Who Harnessed the Wind, 2019; IMDb: 7.6

The Boy Who Harnessed the Wind, maddi imkansızlıklar sonucu okuldan atılan 13 yaşındaki bir çocuğun hikayesini konu ediyor. William Kamkwamba, Malavili'de yaşayan 13 yaşındaki bir çocuktur. Zeki bir çocuk olan William, ailesinin yaşadığı maddi zorluklar yüzünden çok sevdiği okulundan atılır. Fakat bu William’ın çalışma isteğine engel olmaz. William, kimsenin haberi olmadan geceleri okulun kütüphanesine gitmeye başlar. Kütüphanede saatlerce çalışan William, bir süre sonra büyük bir başarı elde eder. William, yaptığı çalışmaların sonunda babasına ait olan eski bir bisikletini parçalarını kullanarak bir rüzgar jeneratörü yapar. Bu başarı sadece onun ve ailesinin hayatını değiştirmekle kalmıyor, köyün de sefaletten kurtulmasını sağlıyor.

Simge Fıstıkoğlu – Haber Programı Sunucusu

Ünlü İsimlerin Film Önerileri

The Power of The Dog, 2021; IMDb: 6.9

Thomas Savage'ın 1967 yılında yayımlanan “The Power of the Dog” romanından uyarlanan, başrollerinde Benedict Cumberbatch ve Kirsten Dunst’ın yer aldığı film, Montana’da geniş bir çiftliğe sahip olan iki kardeşin hikayesini konu ediyor. Birbirlerinden farklı karakterde olan Phil ve George adındaki iki kardeş, Montana vadisindeki en büyük çiftliğin sahibidir ve yıllarca aynı çatı altında yaşamlarını sürdürmektedir. Ancak onların hayatı, George’un genç dul bir kadınla olan beklenmedik evliliği ile alt üst olur. Phil ise çiftliklerine yerleşen bu kadının varlığından oldukça rahatsızdır. Bu duruma bir son vermek isteyen Phil, kardeşinin eşini ortadan kaldırmak için amansız bir savaşa soyunur.

OGGUSTO Editörü Sinem Genç’in diğer yazılarını okumak için tıklayın.

Dünyadan en yeni haberleri ilk bilen olmak için OGGUSTO’nun haftalık e-bültenine kaydolun.