preloader

Salim Kadıbeşegil'in Önerileri: Dizi, Kitap ve Belgesel

16.03.2020
Salim Kadıbeşegil'in Önerileri: Dizi, Kitap ve Belgesel

Yazı Boyutu:

İtibar Yönetimi konusunda akla ilk gelen isim Salim Kadıbeşegil’in dizi, kitap ve belgesel önerilerine mutlaka kulak verin.

1954 Ankara doğumlu olan Salim Kadıbeşegil, 1977 yılında Ege Üniversitesi Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Yüksek Okulu’ndan mezun oldu. Profesyonel iş yaşamına 1975 yılında başlayan, Stratejik İletişim Yönetimi alanında akademik ve profesyonel birikimi ve yüksek referansları bulunan Salim Kadıbeşegil, Kurumsal İtibar Yönetimi kavramının ülkemizde tanınması ve yer etmesine öncülük etti. 2001-2011 yılları arasında merkezi New York’ta bulunan “The Reputation Institute”un Türkiye temsilciliğini yürüttü. RepMan İtibar Araştırmaları Merkezi Kurucusu olan Salim Kadıbeşegil, sevdiği dizi, kitap ve belgeselleri OGGUSTO okurları için önerdi.

Dizi Önerisi

Eczacı

1999 yılında bir uyuşturucu meselesinden çıkan çatışmada oğlunu kaybeden Louisianalı bir eczacı olan Dan Schneider, polislere sorduğu sorulara tatmin edici cevaplar alamayınca daha da çok yıkılır. Oğlunun katilini adalete teslim etmeye and içen Schneider, yaşadıkları toplumdaki bağımlılık salgınını fark eder. Bu durumun arkasındaki yolsuzluğu ifşa etmeye kararlı olan Schneider, bunun için her şeyi göze alır.

{772908}

Kitap Önerileri

Dar Koridor, Daron Acemoğlu & James Robinson

Salim Kadıbeşegil'in Önerileri: Dizi, Kitap ve Belgesel

Ulusların Düşüşü’nün yazarları Daron Acemoğlu ve James Robinson, yeni kitaoları “Dar Koridor” ile özgürlük kavramını mercek altına alıyor. “Bazı toplumlar özgürken, diğerleri neden otoriter yönetimler altında veya anarşi içinde yaşadılar ve yaşıyorlar?”, “Özgürlük Batı’ya özgü bir durum mu?” ve “Özgürlüğün ve demokrasinin akıbeti ne olacak?”… Özgürlüğün güçlü bir sivil toplum ve güçlü bir devlet arasında yaratılan güçler dengesi ile elde edilebilecek bir kazanım olduğunu savunan ikili, bu soruların yanıtlarını ise tarihsel anekdotlar ile veriyor.

{772905}

İnsan Nedir?, Mark Twain

Salim Kadıbeşegil'in Önerileri: Dizi, Kitap ve Belgesel

Hem sunuluş biçimi hem de içeriği ile Mark Twain’in diğer eserleri arasından sıyrılan “İnsan Nedir?”, elini ayağını günlük hayattan çekmiş alaycı ve yaşlı bir adam ile deneyimsiz ve hayata atılmak için acele eden genç bir adam arasında geçen Sokratik bir diyalog biçiminde yazılmış. İnsana dair konuların bu ilginç ikili tarafından oldukça farklı bakış açılarıyla değerlendirildiği kitap, okuyucuyu hem bu diyalogun taraflarını hem de kendini sorgulamaya yöneltiyor.

Trailblazer, Marc Benioff

Salim Kadıbeşegil'in Önerileri: Dizi, Kitap ve Belgesel

Dünyanın en merak edilen şirketlerinden Salesforce’un işleyiş mekanizmalarına örneğini sık görmediğimiz bir erişim imkanı sağlayan Marc Benioff, şirketin başarısının altında yatan en büyük avantajın şirket değerleri olduğunu gözler önüne seriyor. Güven, müşteri başarısı, yenilik ve eşitlikten beslenen Salesforce’da görüldüğü gibi, sağlam bir şirket kültürünün başarıya götüren çok önemli bir etken olduğunu anlatan kitapta Benioff, herkes değişim için savaşmalı ve kendilerinden büyük bir amaca hizmet etmeli diyor.

{772886}

Türkiye’nin En Uzun On Yılı, Tanel Demirel

Salim Kadıbeşegil'in Önerileri: Dizi, Kitap ve Belgesel

Demokrat Parti iktidarı ve 27 Mayıs darbesini karşılaştırmalı olarak masaya yatıran kitap, darbenin meşru kılınması için tek parti dönemine girildiği iddiasını ve DP hükümetinin bu süreçteki rolünü irdeliyor. Kitapta, dönemin aktörlerinin diğer aktörlerle kurdukları ilişkiler incelenirken; DP’ye dair bütün unsurlar, metodolojik bir yaklaşım ile klişelerden kaçınılarak ele alınıyor. Dönemin içi yüzüne dair kapsamlı bir rehber niteliği taşıyan kitap, dönemin siyasi aktörlerinin zihniyetleri ve siyaset yapma biçimlerine dair analizleri okurlara sunuyor.

Aşkı Anlama Kılavuzu, Şeref Oğuz

Salim Kadıbeşegil'in Önerileri: Dizi, Kitap ve Belgesel

Aşkın inanıldığı kadar gerçeküstü bir durum olmadığını göstermeyi amaçlayan “Aşkı Anlama Kılavuzu”, bu durumun yönetilebilir olduğu gerçeğini matematiksel bir model yardımı ile anlatıyor. Kİtabın yazarı Şeref Oğuz tarafından “Şeref Eğrisi” olarak adlandırılan bu model, aşkı safhalara bölerek anlatıyor ve okuyucuya hangi safhada kendisini nelerin beklediğini, o noktaya kendisinden önce erişenlerin yaşadıkları üzerinden anlatıyor.

Belgesel Önerileri

Making a Murderer

10 yılı aşkın bir sürede tamamlanan Making a Murderer, Laura Ricciardi ve Moira Demos tarafından hazırlanan bir gerçek-suç belgeseli. 1985 yılında tecavüz ve cinayete teşebbüs suçlarından hapse giren Steven Avery, 18 yıl sonra masum olduğu anlaşılınca serbest bırakılır. 2005 yılında ise cinayete yardım ve yataklık etme suçuyla yargılanıp 2007 yılında tekrar hapse gönderilir. Avery’nin yeni avukatı Kathleen Zellner ise müvekkilinin tuzağa düşürüldüğünü iddia eder. Yayınlandığında büyük ses getiren ve Amerikan Yargı Sistemi’nin bir kez daha sorgulanmasına yol açan belgeselin ardından, 500.00’den fazla kişi Avery’nin beraat etmesi için imza toplayıp Beyaz Saray’a dilekçe gönderdi.

{772899}

El Pepe: Yüce Bir Yaşam

2018 yapımı bir belgesel film olan El Pepe:Yüce Bir Yaşam’ın yönetmenliğini ödüllü Sırp yönetmen Emir Kusturica üstleniyor. 2018 yılında Venedik Film Festivali’nde UNESCO Ödülü verilen belgesel, Uruguay’ın eski başkanı ve aynı zamanda eski bir gerilla savaşçısı olan, “El Pepe” lakaplı José Mujica’nın hayatını ve mirasını konu alıyor.

{772879}

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları