preloader

Berna Sağlam'ın Önerileri: Dizi, Film ve Kitap

18.05.2020
Berna Sağlam'ın Önerileri: Dizi, Film ve Kitap

Yazı Boyutu:

Başarılı iş kadını Berna Sağlam, OGGUSTO okurları için dizi, film ve kitap önerileri yaptı. Berna Sağlam’ın favorilerini keşfedin.

Ankara doğumlu Berna Sağlam, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi mezunu. Kariyerine Türkiye’ye halkla ilişkiler mesleğini tanıtan ve getiren Betül Mardin’in yanında stajyer olarak başlamış olup iletişim sektörüne giriş yapmış. Uzun bir dönem boyunca Vakko’da kurumsal iletişim direktörlüğü yapmış olup, kariyerine Fem Güçlütürk ile kurduğu iletişim ve marka yönetimi veren Bernaylafem ile devam eden Berna Sağlam; sevdiği dizi, film ve kitapları OGGUSTO okurları için önerdi.

Dizi Önerileri

Unorthodox (IMDb: 8.3)

Netflix’in en yeni mini dizilerinden biri olan Unorthodox, yayınlandığı ilk günden beri beğeni toplamayı başardı. Gerçek olayları anlatan bu distopik hikaye, dış dünyadan bağımsız bir hayat süren Hasidik cemaatinin kuralları ile baş etmeye çalışan Esther isimli genç bir kadını anlatıyor.

Call My Agent (IMDb: 8.3)

Paris’teki bir yetenek ajansı olan ASK’da çalışan Andrea, Mathias, Gabriel ve Ariette’nin profesyonel ve özel hayatlarını konu alan Call My Agent, izlerken çok eğleneceğiniz bir Fransız Komedisi. Çok sevdikleri patronlarının vefatının ardından ajansı açık tutmak için ne yapacaklarını bilemeyip kendilerini enteresan durumların ortasında bulan ekip, sizi kahkahalara boğacak. Şu aralar çekimleri devam eden 4. sezon ise dizinin aynı zamanda final sezonu olacak.

The English Game (IMDb: 7.7)

Netflix’in en yeni mini dizilerinden biri olan The English Game, 19.yüzyılda İngiltere’de geçen iki futbolcunun biyografik hikayesini anlatıyor. Edward Holcroft, Kevin Guthrie ve Charlotte Hope’un başrolünde olduğu The English Game, İngiltere’de futbolun nasıl ortaya çıktığı ve zamanla nasıl dünyanın en popüler sporu haline geldiğini konu alıyor. 6 bölümden oluşan mini dizi, hem futbolun tarihçesini yansıtıyor hem de iki futbolcunun keyifle izlenilen emek hikayesini izleyicilere aktarıyor.

{772112}

30 Rock (IMDb: 8.2)

30 Rock ekranlara veda etmesine rağmen günümüzde hala en çok izlenen komedi dizilerinin arasında. New York’taki NBC Stüdyolarının adresi olan “30 Rockfeller Center” ‘dan ismini alan dizinin konusu 30 Rockfeller Stüdyolarında çekilen The Girlie Show adlı sitcom dizisinin yapımcısı Liz Lemon, oyuncu kadrosu ve patron Jack arasında geçmektedir. Liz Lemon ismine dikkat çekmek istiyoruz; o karakteri canlandıran, Amerikanın en ünlü komedyenlerinden Tina Fey 30 Rock dizisinin yapımcılığını da üstleniyor. Kapris, entrika ve bolca kahkaha vadeden 30 Rock dizisi En İyi Komedi Dizisi dalında Emmy ödülü kazanmıştır. Dizi oyuncularından Alec Boldwin ise Altın Küre Ödülleri’nden en iyi komedi oyuncusu ödülünü kazanmıştır.

İstanbullu Gelin

Başrollerinde Özcan Deniz ve Aslı Enver’in yer aldığı İstanbullu Gelin, Bursa’da zengin bir ailenin oğlu Faruk’a aşık olan İstanbullu Süreyya’nın dramatik aşk hikayesi anlatılıyor. Modern hayata alışmış olan Süreyya ve geleneklere duyarlı olan Faruk ve ailesinin aynı konakta birlikte yaşamaları ise onların için bir nevi bir sınav haline gelir. Genç yaşta annesiz babasız büyümüş olan ve hayatın yükünü tek başına üstlenmiş olan gururlu genç kız Süreyya’nın gerçek yaşam hikayesini aktaran İstanbullu Gelin, Türkiye’nin ilgi çeken dizileri arasında yer alıyor.

Film Önerileri

Otherhood (IMDb: 6)

Otherhood, oğullarından uzakta yaşayan üç annenin New York’a oğullarının yanına gitmesiyle kendilerini yeniden keşfetmeye başlamalarının hikayesini anlatıyor. Angela Bassett, Patricia Arquette ve Felicity Huffman’ın başrolünde olduğu Otherhood, oğullarının yaşamlarını şekillendirmek ve onlara daha iyi bir gelecek hazırlamak için üç annenin çıktığı bu yolculuk sayesinde arkadaşları, eşleri ve kendileriyle olan ilişkilerinide gözden geçirmeleri gerektiklerini fark ederler.

Karakomik 1

Karakomik Filmler’in senaristi, yapımcıcı, yönetmeni ve oyuncusu olarak karşımıza çıkan Cem Yılmaz, iki farklı kısa hikaye ile seyirciyle buluşuyor. Ozan Güven, Zafer Algöz, Özkan Uğur, Necip Memili, Nilperi Şahinkaya ve Alişan Uğur gibi ünlü ve başarılı isimlerin yer aldığı Karakomikler, Türk filmlerinde alışılmışın dışına çıkıyor. Birbirinden bağımsız iki hikayeyi canlandıran film, 2 Arada hikayesinde ne kadar drama yaşatıp hüzünlendirsede, Kaçamak adlı ikinci hikaye ile izleyicilerini güldürmeyi başarıyor.

Kitap Önerileri

Kalbimin Can Mayası, İclal Aydın

Berna Sağlam'ın Önerileri: Dizi, Film ve Kitap

Ülkemizin edebiyatında çok değerli bir yere sahip olan İclal Aydın’ın Kalbimin Can Mayası adlı kitabı, 3 Kız Kardeş kitabının devamı olarak biliniyor. Kitap, bir yazarın en yakın çocukluk arkadaşını kaybettikten sonra yazdığı bir köşe yazısı ile başlar. Karakterler, İclal Aydın’ın daha önceki eserlerinde de yer almış olup, olayları birbirine bağlamasıyla sıcak ve güzel bir aile hikayesini okuyucuya aktarıyor.

Angeliki ile Mehmet, Yasemin Özek

Berna Sağlam'ın Önerileri: Dizi, Film ve Kitap

Hikaye 1970’lerin Beyoğlu’nda geçiyor. Beyoğlu’nda bulunan Balık Pazarı’ndaki bir meyhanede çalışan Angeliki ve meyhanenin karşısındaki ciğercide çalışan Mehmet, zamanla birlikte birbirlerine aşık olur. Balık Pazara’ında başlayan bu büyük aşkın en büyük şahidi ise hanlarıyla ve pasajlarıyla Beyoğlu. Gezi Parkı’na Taksim Bahçesi denildiği ve insanların Taksim Sineması’na koşa koşa gittiği o dönemlerde geçen bu aşk hikayesi İstanbul’un güzelliğinide üstünde taşıyor. Yasemin Özbek, kitabının her bir bölümüne bir Türk sanat müziğinin ismini vermiş olup, aynı zamanda İstanbul’un her köşesinin eşsiz güzelliğinede hikaye boyunca yer vermiş.

{772905}

Siddhartha, Hermann Hesse

Berna Sağlam'ın Önerileri: Dizi, Film ve Kitap

1946 yılında Nobel Edebiyat Ödülü sahibi olan Alman yazar Hermann Hesse’nin 1922 yılında kaleme aldığı bu başyapıt, özüne ulaşmak için ruhsal bir yolculuğa çıkan Siddhartha karakterini konu alıyor. Doğu gizemciliğini felsefi, tarihi ve dini yönleriyle el alan kitap nesillerdir kılavuz kitap olma özelliğini korumakta. “Bu kitapta; tüm dinlerde ve insanların benimsediği tüm inanış biçimlerinde ortak olan yanı, tüm ulusal ayrımları aşan, tüm ırkların, tüm bireylerin benimseyebileceği şeyi yakalamaya çalıştım.” diyen Hesse’nin bu romanında, dünyevi zevklerin ve şatafatın insanı gerçeklikten ve kendi doğasından uzaklaştırdığını, bilgi öğretilse de bilgeliğin asla öğretilemeyeceğini vurgulanıyor.

Niyet Defteri, Meltem Güner

Berna Sağlam'ın Önerileri: Dizi, Film ve Kitap

Niyet etmenin temellerini ve uygulamalarını konu alan Niyet Defteri, niyet etmenin gücünü okuyucularına aktarıyor. Niyet etmek, insanlara hem yeniden deneyebilirim dedirten hem de ümit veren bir düşünce olup aynı zamanda insanların özgüvenini de artırıyor. Sözlerin seçimlere ifade ettiğini ve yapılan seçimlerin de aslında insanların kaderini oluşturduğunu ön plana çıkaran Niyet Defteri, insanların kendi için oluşturduğu kader çemberini yeni sözlerle kırıp, kendine yeni bir gelecek ve benlik tasarlayabilmesi için yol gösteriyor.

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları