preloader

Evin Farklı Odaları İçin Bitki Seçme Rehberi

Evin Farklı Odaları İçin Bitki Seçme Rehberi

Yazı Boyutu:

Özellikle şehir hayatında doğaya daha çok ihtiyaç duyuyor ve evlerimizde daha çok bitkiye yer veriyoruz. Salon, mutfak, banyo gibi evinizin farklı alanlarına canlılık katacak en uygun bitkileri keşfedin.

Bitkilerimizin evlerdeki konumu oldukça önemli bir konu. Bitkilerin bakım açısından ihtiyaç duydukları ortam koşulları; odanın aldığı ışık miktarı, oda sıcaklığı, nem oranı, yerden ısıtma veya kalorifer peteğine uzak konumlanması gibi önemli noktalardan oluşur. Evinizin farklı noktaları için alabileceğiniz uygun bitkileri bu rehberde bir araya getirdik. Fakat evinizde evcil hayvanınız ya da çocuğunuz varsa seçtiğiniz bitkinin toksik etkiye sahip olup olmadığını mutlaka öğrenin ve tamamen güvenli bitkileri evinize yerleştirin.

Yatak Odası İçin İdeal Bitkiler

Evin Farklı Odaları İçin Bitki Seçme Rehberi

Yatak odası için bitki seçerken rahat uyumanızı sağlayacak, ortamın havasını temizleyen bitkileri tercih edebilirsiniz. Gün içerisinde maruz kaldığımız hava kirliliğinden biraz olsun uzaklaşabilmek ve ortamın havasını temizleyebilmek için NASA araştırmalarında geçen şu 10 bitkiyi tercih edebilirsiniz:

  • Sanseveria – Paşa Kılıcı,
  • Dracaena marginata – Ejderha Ağacı,
  • Areca – Areka palmiyesi,
  • Ficus benjamina – Benjamin ağacı,
  • Nephrolepis exaltata – Aşk merdiveni,
  • Aglaonema modestum – Çin Her Dem Yeşili,
  • Epipremnum auremum – Salon sarmaşığı,
  • Chlorophytum comossum – Kurdele çiçeği,
  • Spathiphyllum wallisii – Barış çiçeği,
  • Hedera helix – Duvar sarmaşığı.

Yatak odanızın ışık alma ve sıcaklık durumuna göre bu bitkilerden seçim yapabilirsiniz. Havayı temizleyen bitkilerin bakımı ve özellikleri için bu rehbere bakabilirsiniz.

Salon İçin Bitki Seçimi

Evin Farklı Odaları İçin Bitki Seçme Rehberi

Pandemiyle birlikte daha çok zamanımızı geçirdiğimiz salonlarımızda bitkiler de daha fazla yer almaya başladı. Salon bitki seçiminde en önemli noktalardan biri alan genişliği… Mekânınız ne kadar genişse o kadar geniş yapraklı ve boylu iç mekân bitkilerine yer verebiliriz. Alanınız dar ve küçükse daha küçük yapraklı bodur çiçekli bitkileri tercih edebilirsiniz.

Evin Farklı Odaları İçin Bitki Seçme Rehberi

Geniş salonlarda; Monstera, Areka palmiyesi, Kentia, Ficus, lyrata gibi geniş yapraklı bitkilere yer verilebilir.

Evin Farklı Odaları İçin Bitki Seçme Rehberi

Küçük salonlarda; Orkide, Anthurium, Çin her dem yeşili gibi daha masa üzerine veya küçük saksılı diyebileceğimiz bitkiler tercih edilebilir.

Mutfak İçin Bitki Seçimi

Evin Farklı Odaları İçin Bitki Seçme Rehberi

Mutfağınıza bitki tercih ederken pencere önünde aromatik bitkiler veya güneşi bol seven kaktüs, sukulent veya mini orkide gibi bitkilere yer verebilirsiniz. Kurdele çiçeği de aynı zamanda mutfaklar için uygun bitki türleri arasında yer alır. Minik saksılar içinde biberiye, kekik, nane gibi bitkiler mutfağınıza çok yakışacaktır.

Banyo İçin Bitki Seçimi

Evin Farklı Odaları İçin Bitki Seçme Rehberi

Nemli bir ortam ve genellikle ışık açısından yetersiz olmasından dolayı banyolarda bitki seçerken çok dikkatli olmalısınız. Nem, çoğu bitki için ideal olsa da banyo gibi kapalı ortamlarda biriken aşırı nem bitkilerin sağlığı için uygun değildir. Aşk merdiveni ve küçük yapraklı askılı bitkilerle banyonuza yeşillik katabilirsiniz.

Duygu İlayda Çetin
Duygu İlayda Çetin Tüm Yazıları