preloader

Evinize Baharı Getirmenin Yolları

01.03.2024
Evinize Baharı Getirmenin Yolları

Yazı Boyutu:

Baharın pozitif enerjisini mekanlara aşılarken farklı stillere uyum sağlayan ve evinizde çiçekler açtıran, yaratıcı dozu yüksek fikirleri sizin için derledik.

Evde bahar havasını yaratmak için kurgulanmış dekorasyon senaryoları şehirli yaşamlarımıza doğanın bilgeliğini ve mistik şifrelerini enjekte ediyor. Ham dokulara bürünmüş mobilyaları, organik formlarla şekillenen tasarımları ve ilhamını Toprak Ana’dan alan elementleri eve davet ediyor, yaşam alanlarımızdaki yeşilin dozunu artırıyoruz. Teknoloji, dijitalleşme ve şehirli kodların egemenliğinde monotonlaşmış yaşamlarımız karşısında yüzümüzü ormanın ilham veren harikalar diyarına çeviriyoruz.

Yeşilin Gücünden Yararlanın

Evinize Baharı Getirmenin Yolları

Öyle bir ev hayal edin ki yorgun argın eve geldiğinizde uzanıp yumuşak yastıklarının arasına gömüleceğiniz bir kanepesi olsun, geniş pencerelerinden, batan güneşin kızılımsı ışığı içeri girerken orta sehpasının üzerindeki limonata eşliğinde atıştırabileceğiniz çerezleri de unutmayın. Burası sizin keyif üssünüz ve buradaki her şey sizin kendinizi daha iyi hissetmeniz için orada olmalı. Huzur veren ve ruhunuzu dinlendiren yeşilin bin bir tonu ardına gizlenmiş duvarlar, tekstiller ve bitkiler mekanın enerjisini yükseltme görevini üstleniyorlar. Mekânların enerjisini yükseltecek diğer ipuçları için tıklayın.

Tabiatı İçeri Davet Edin

Evinize Baharı Getirmenin Yolları

Evde bahar senaryolarının başrol oyuncusu olarak tabii ki çeşit çeşit bitkiler karşımıza çıkıyor. Peki siz de aldığı kaktüsü sulara boğup öldüren veya sukulentleri sulamayı unutup kurumalarına göz yuman çoğunluktansanız bu çözüme kulak kabartın. Çiçekçiden alınmış vazoya konmuş demetlerin devri kapanıyor artık. Kırlardan toplanmış papatya, mimoza veya lavantalarla kendi naif buketinizi tasarlayabilir, bahçenizdeki bitkinin kırılmış dallarını cam vazolara yerleştirebilirsiniz. Hatta zakkum gibi bazı bitkilerin 1-2 ay içinde suya köklerini saldığına tanık olabilir ve onları tekrar toprak ile buluşturabilirsiniz.

Pastel Tonları Tercih Edin

Evinize Baharı Getirmenin Yolları

İç mekan tasarımcısı Wendy Labrum eve bahar havası getirmenin ön koşulunun doğal gün ışığını maksimum ölçüde iç mekana taşımaktan ve kullanılan renklerin tonunu pastel frekanslı yumuşak renklerle değiştirmekten geçtiğini söylüyor. Buz mavisi, nil yeşili, pudra rengi gibi seçimler mekana davetkar bir tavır kazandırır. Fonuna beyazın sakinliğini yerleştirdiğiniz salonunuzda mobilyaları mevsim geçişlerine göre yılda iki kere değiştirmek herkes için pek mümkün değil. Buna karşılık halıyı, yastıkları, kullanılan aksesuarları değiştirmek, taze çiçekleri dekorasyona dahil edip, doğal ışığın yörüngesinde yeni bir yerleştirme yapmak evde taze bahar havasını solumak için yeterli.


DAY Studio’nun kurucuları Yeşim Eröktem ve Doğanberk Demir, renkli dekorasyonun sırrını veriyor!

Yarattığımız ürünlerde rengi bir tercih olarak değil tasarımın bir parçası olarak değerlendiriyoruz. Markamız AVLU’da renk, ürünün ortaya çıkmasında ve hikayesini anlatmakta çok önemli bir araç. Yoğunlukla çarpıcı ve birbirleriyle zıt renkleri birlikte kullanıyoruz, bu kontrast kendi dinamizmini tasarıma da taşıyor. Aynı şekilde bir mekan kurgularken de ister bir set tasarımı ister bir yaşam alanı olsun mekanı işlevlendirmek, odak noktaları oluşturmak ve karakterlendirmek için renk kullanımı önemli. Tam da doğadaki gibi doğru kullanıldığında en çarpıcı renk dahi rahatsız edici olmadan üründe ya da mekanda yerini buluyor.

Evinize Baharı Getirmenin Yolları

Provence’den İlham Alın

Evinize Baharı Getirmenin Yolları

Akdeniz kıyıları, Rhône Nehri ve Alp Dağları’nın etekleri arasında uzanan Provence bölgesinin keyifli, kendine özgü ve hayalperest tavrını yaşam alanınıza taşıyabilirsiniz. Patine mobilyaların, ferforje tasarımların ve doğal dokulu yüzeylerin boy gösterdiği bu stilin şifreleri samimi, rahat ve zarif bir dekorasyon kurgusunu işaret ediyor. Mobilya seçimlerinde olabildiğince doğal ve açık tonlarda, beyaza yakın masif ahşaplar, patine ve eskitme boyalı ürünler tercih edin. Perdelerinizi sonuna kadar açın ki güneşin enerji veren ışınları içeri girebilsin.

Sofralar Çiçeklerle Donatın

Evinize Baharı Getirmenin Yolları

Genlerinde doğanın mistik gücünü barındıran evlerin anatomisinde duyulara hitap eden öğeler öne çıkar. Yıprandıkça güzelleşen ahşap bir masanın üzerinde kurgulanmış bir mizansenin vazgeçilmezi, tabakların arasına yerleştirilmiş minik vazoların içini süsleyen kır çiçekleri ve titrek ışıklı romantik mumlardır. Hafiflik ve ferahlık hissini cam aksesuarlar, keten peçeteler, emaye tabaklar ve hasır amerikan servisleriyle pekiştirebilirsiniz. Şık sofra önerilerini incelemek için tıklayın.

Evinizi Düzenleyin

Bahar aylarına girerken evde yapacağınız düzenleme ve depolama harekâtı mekanın sadeleşerek nefes almasına yarayacaktır. Dekorasyon uzmanları, yaratıcılığınız ve kişisel enerjinizle şekillendirdiğiniz yaşam kozanızda uzun vadeli mutluluk için mevsimsel değişiklikler yapılması gerektiğini savunuyorlar. Halıları kaldırın, bitkileri daha çok güneş görecekleri yeni yerlerine taşıyın, eski dergileri ve gazeteleri atın, kütüphanenizi düzenleyin, aydınlatma elemanlarının yerlerinde küçük değişiklikler yapın!

Evinize Baharı Getirmenin Yolları

Yaşam Alanınızı Hafifletin

Evinize Baharı Getirmenin Yolları

Detoks yaparak kış boyunca vücudumuzda biriken toksinlerden arındığımız bahar ayları aynı şekilde yaşam alanlarımızdaki fazlalıkları da hafiflettiğimiz aylardır. Fransız tasarımcı Jean Michel Frank’ın “Fazlalıkları atın ve atmaya devam edin, zarafete giden yok elemekten geçer” sözüne kulak veriyor, uyumlu bir bütün içinde boşlukların yarattığı ferahlık hissinin tadını çıkarıyoruz.

Yastıkların Vazgeçilmez Cazibesinden Yararlanın

Evinize Baharı Getirmenin Yolları

İç mekan tasarımcısı Paloma Contreras “Kadife, ipek ve yünlü kumaşlar çok güzeller ama bahar ve yaz ayları için eve ağır bir hava katarlar. Mevsimlere uyumlu olacak dokularla evin atmosferini değiştirmek çok kolay. Aynı yazlık, kışlık kıyafetlerinizle yaptığınız gibi dolabınızın bir köşesini mevsimlere göre ayrılmış yastık kılıflarına ayırabilirisiniz. Baharda keten ve baskılı koton yastıklar kanepenizin cazibesini artıracaktır” diyor.

Yatak Odanızı Tazeleyin

Evinize Baharı Getirmenin Yolları

Günü sonlandırdığımız ve yepyeni bir güne başlangıç yaptığımız yatak odalarının dekorasyonu uykumuz üzerinde, uykumuz da yaşam kalitemiz üzerinde büyük rol oynar. İç sesimize kulak verebildiğimiz, huzurlu ve sakin bir dekorasyonunun olmazsa olmazı pencereleri açılan, doğal ışığın içeri süzüldüğü yatak odalarıdır. Tazeleyici bir his yaratmak için dekorasyona bitkileri dahil edebilir, baharın pozitif enerjisini mekana aşılamak için ise floral desenli nevresimleri tercih edebilirisiniz. En güzel nevresim takımları için tıklayın.

Kokulardan Yararlanın

Evinize Baharı Getirmenin Yolları

Kokular mekan algımız üzerinde önemli rol oynar. Her zaman farkına varmasak da her mevsimin farklı kokuları vardır. Baharın gelişi doğanın uyanışına ve çiçek kokularına işaret eder. Eve baharın tazeleyici ruhunu yüklemek için yemek masanıza nergis, sümbül veya lavantalardan bir buket ekleyebilir veya aromatik mumların ve yağların büyüleyici gücünden yararlanabilirsiniz. Limon ve nane içeren koku harmanları mekanda dengeleyici ve enerjiyi yükseltici görev üstlenirken lavanta ve papatyalar zihin ve vücudu rahatlatmaya yardım eder.

Naz Gürlek
Naz Gürlek Tüm Yazıları