preloader

Baharın Müjdeleyicisi Mimozayı Evinize Taşıyın

Baharın Müjdeleyicisi Mimozayı Evinize Taşıyın

Yazı Boyutu:

Mimoza çiçeğini evinize nasıl taşıyacağınızı paylaşıyoruz! Çiçeğin bakımından mimozayla yaratabileceğiniz dekorasyon fikirlerine kadar işinize yarayacak ipuçlarını öğrenin.

Mimoza çiçeğinin özellikleri

Anavatanı Güney Avusturalya, Güney Afrika, Fransa ve İtalya olan mimoza, akasya ağacı türündendir. Baharın müjdeleyicisi olarak kabul edilen mimoza, şubat sonu mart başlangıcında güneş sarısı, harika kokusu ile çiçeklenme başlar. Dolayısıyla en erken çiçeklenen süs bitkilerinden diyebiliriz. Mimoza ağacı bahçe ve açık balkonlarda süs bitkisi olarak yetiştirilir. Bunun yanı sıra kesme çiçek, bitki çayı ve parfüm olarak başka alanlarda sık sık kullanılır.

Baharın Müjdeleyicisi Mimozayı Evinize Taşıyın

Türkiye’de 800 ile 1200 tür arasında mimoza bitkisi yetişir. İstanbul’da ise mimozalara en çok rastlayacağınız bölgeler adalardır. Adalar yerleşim bölgesi olmadan önce, botanikçiler uzaktan adalara bakar ve altın gibi parlayan mimoza çiçekleri sayesinde baharın müjdesini alırlardı.

Dünya Kadınlar Günü’nün sembolü

Baharın Müjdeleyicisi Mimozayı Evinize Taşıyın

Mimoza çiçeği, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nün sembolü olmasıyla da bilinir. Mimoza çiçeğinin sembol olarak seçilmesinin hikâyesi İtalya’ya dayanır. İkinci Dünya Savaşı’nı çok büyük kayıplarla sonlandıran İtalya’da, kadınlar birliği üyesi üç kadın 8 Mart’ta kadınlara yaşama dair umut aşılamak isterler. Bu inançla toplumun yeniden inşa edilmesinin kadın dayanışması ile kazanılacağını düşünerek, yaklaşımlarının sembol niteliği taşıması için bir çiçek seçmeyi kadınlara teklif ederler. Sunulan karanfil, anemon ve mimoza çiçekleri arasından kazanan mimoza olur.

{773570}

Pudralı ve tatlı kokusu en güzel özelliklerinden…

Baharın Müjdeleyicisi Mimozayı Evinize Taşıyın

Mimozanın bu kadar çok sevilmesinin nedenlerinden biri de kendine özgü, pudralı, tatlı ve yumuşak kokusu. Bu sıra dışı güzellikteki koku; Nepal, Hindistan gibi yerlerde yapılan ritüellerde tütsü olarak kullanılır.

Ayrıca dünyaca ünlü parfüm üreticileri de mimozanın baş döndürücü kokusunu zaman zaman kullanmaktan geri kalmıyor. Mimozanın kokusunu dört mevsim üzerinizde taşımak istiyorsanız, notlarında mimoza çiçeği olan parfümleri tercih edebilirsiniz.

Mimoza çiçeğinin bakımı nasıl yapılır?

Uygun bir bahçeniz varsa siz de mimoza ağacı yetiştirebilirsiniz. Kışları yaprak dökmeyen ve griye çalan yaprakları ile gümüşi bir görünüm sunan her dem yeşil bir ağaç türüdür. Soğuk kış şartlarında doğru bakım yapıldığında sağlıklı yaşarlar. 5 metreye kadar boylanabilen akasya türüdür. Bahçenize eğer birden fazla ağaç dikiyorsanız kök gelişimi açısından diğer bitkilerle üçer metre çap mesafe bırakacak şekilde dikilmelidir.

Baharın Müjdeleyicisi Mimozayı Evinize Taşıyın

Toprak türü olarak alkali topraklardan hoşlanmaz ve sağlıklı olarak yetişemezler. Kullanacağınız bahçe toprağı asidik veya nötr olmalı. Dikimden itibaren ilk iki yıl sulamaya dikkat edin. Bitki kıştan çıkıp çiçeklenme başlarken ve yaz aylarında suya çok daha fazla ihtiyaç duyar. Bu yüzden çiçeklenme dönemiyle birlikte yaz boyunca özellikle sabah saatlerinde sulama yapmak önemli. Kış aylarında ise yüksek ve uzun süreli donlardan korumaya özen gösterin.

Bahçenizde dikim için yer bakarken gün boyu güneş alan ve özellikle aşırı rüzgâr almayan bölgeleri tercih edin. Çiçeklenme döneminden sonra mutlaka budanması gerektiğini unutmayın. Düzenli olarak budama yaptığınız bitkiniz sağlıklı ve hızlı büyüyecek.

{773712}

Duygu İlayda Çetin
Duygu İlayda Çetin Tüm Yazıları