preloader

Mevsimsel Alerjilerden Korunmanın Yolları

15.01.2024
Mevsimsel Alerjilerden Korunmanın Yolları

Yazı Boyutu:

Alerji mevsiminde semptomları kontrol altına alma yöntemlerini öğrenerek, açık havanın keyfini çıkartabilirsiniz.

Doğada zaman geçirmek, sağlıklı yaşam tarzının önemli bir parçası ancak alerji mevsiminde nükseden sıkıntılar hayatınızı kabusa çevirebilir. Oysa ki, uygulanabilir ve basit önlemler sayesinde semptomları kontrol altına almak sizin elinizdedir.

Sorunun Kökenine İnin

Mevsimsel Alerjilerden Korunmanın Yolları

Alerji semptomlarınız aşırı aktif bağışıklık sisteminin neden olduğu harici bir iç iltihap belirtisidir. Çeşitli nedenlerle, bağışıklık sisteminiz bu şekilde görmemekte, polenleri kimyasal olarak algılayıp savaş açmaktadır. Bu nedenle; alerjilerinizden kurtulmanız için en iyi yol, sorunun kökenine ulaşmaktır. Bu da neredeyse her zaman bağışıklık sisteminizin büyük bir bölümünü içeren bağırsaklarınızı iyileştirmenizi gerektirir.

Çoğu zaman, vücut tetikleyicilerle aşırı yüklendiğinde alerjik tepkiler artış gösterir. Bu nedenle de doğrudan beslenme düzeninize odaklanmanız gerekir, çünkü bağırsakları iyileştirmede ve bağışıklık sisteminin fonksiyonları üzerinde en önemli görev besinlerdedir.

{772943}

Temiz Beslenin

“Temiz beslenmek”; vücutta inflamasyona sebep olan gıdaların, özellikle rafine şeker, işlenmiş ve paketli gıdaların, gıda katkı maddelerinin, trans yağların tüketilmemesi, mevsiminde ve organik beslenerek tarım ilacı yükünün önlenmesi anlamına gelir.

Tetikleyici Gıdalardan Kaçının

Mevsimsel alerjiler, özellikle süt ürünleri ve gluten olmak üzere bazı gıdalar tarafından tetiklenebilir veya şiddetlenebilir. Rahatsızlık veren suçlu besinleri tanımlamanın en kolay yolu 6 haftalık Eliminasyon diyetidir. Fonksiyonel Tıbbın basit temeli, kötüyü çıkarmak yerine iyiyi koymaktır. Buğday, mısır, süt, soya ve alkol gibi yaygın toksik tetikleyicileri diyetinizden çıkartın.

Sağlıklı Bağırsak Bariyerini Destekleyin

Mevsimsel Alerjilerden Korunmanın Yolları

  • Anti-enflamatuar flavonoidler ve antioksidanlar bakımından zengin tüm koyu yeşil sebzeler

  • Lif zengini besinler

  • Doğru yağlar (Sızma zeytinyağı, fındık, avokado ve omega-3 yağlarından zengin besin ve küçük balıklar sardalya, hamsi, yabani avlanmış somon.)

  • Tohumlar, baharatlar

  • Kolajen içerikli kemik suyu

  • Fermente edilmiş gıdalar (lahana turşusu, kimchi ve kefir…), prebiyotik besinler

  • Kuercetin içeren besinler (elma, brokoli, narenciye, rezene ve kırmızı soğan…)

  • Isırgan otu

  • Ek olarak, mutlaka doktorunuza danışarak, kontrollü alacağınız D vitamini ve diğer bağırsak iyileştirici takviyeler glutamin, çinko, kurkumin, balık yağı ve probiyotikler sağlıklı bağırsaklar için destektir.

{772846}

Stresle Başa Çıkmayı Öğrenin

Stres, bağışıklık sisteminize zarar verebilir, bu da alerjilerinizi kötüleştirir. Duygusal stres tetikleyicilerini azaltmak, düzenli kaliteli uyku, günlük egzersiz, olumlu sosyal ilişkiler, nefes alma teknikleri, farkındalık veya meditasyon gibi stres tepkisini yönetmek için sizde neyin işe yaradığını belirleyin. Çalışmalar stresli olaylar hakkında günlük tutma ve zihinsel imgeler kullanma gibi tekniklerden faydalanmanın astım ve alerji yönetiminde olumlu bir rol oynadığını göstermiştir.

Açıklamalar:

1. Bağımsız SGS (IBR US) laboratuvarlarında EN1822 test standartlarında test edilmiştir. Filtreler laboratuvar koşullarında (23C +/- 5C, <75% RH) DEHS aerosol testlerine tabii tutulmuştur. 0.1 mikron boyutundaki partiküller üzerinde %99.95 oranında filtre verimliliği sonucu elde edilmiştir.

2. Gaz yakalama oranları değişiklik gösterebilir.

3. Filtrenin verimliliği, bağımsız laboratuvarlar (IBR US) tarafından EN1822 test koşullarında 0.1 mikron boyutundaki ultra ince partiküller üzerinde (DEHS) laboratuvar şartları altında test edilmiştir.

4. Bağımsız SGS (IBR US) laboratuvarlarında EN1822 test standartlarında test edilmiştir. Filtreler laboratuvar koşullarında (23C +/- 5C, <75% RH) DEHS aerosol testlerine tabii tutulmuştur. 0.1 mikron boyutundaki partiküller üzerinde %99.95 oranında filtre verimliliği sonucu elde edilmiştir.

Yaprak Üner
Yaprak Üner Tüm Yazıları