Mevsimsel Alerjilerden Korunmanın 6 Yolu

Alerji mevsiminde semptomları kontrol altına alma yöntemlerini öğrenerek, açık havanın keyfini çıkartabilirsiniz.

Doğada zaman geçirmek, sağlıklı yaşam tarzının önemli bir parçası ancak alerji mevsiminde nükseden sıkıntılar hayatınızı kabusa çevirebilir. Oysa ki, uygulanabilir ve basit önlemler sayesinde semptomları kontrol altına almak sizin elinizdedir.

Sorunun Kökenine İnin

Alerji semptomlarınız aşırı aktif bağışıklık sisteminin neden olduğu harici bir iç iltihap belirtisidir. Çeşitli nedenlerle, bağışıklık sisteminiz bu şekilde görmemekte, polenleri kimyasal olarak algılayıp savaş açmaktadır. Bu nedenle; alerjilerinizden kurtulmanız için en iyi yol, sorunun kökenine ulaşmaktır. Bu da neredeyse her zaman bağışıklık sisteminizin büyük bir bölümünü içeren bağırsaklarınızı iyileştirmenizi gerektirir.

Çoğu zaman, vücut tetikleyicilerle aşırı yüklendiğinde alerjik tepkiler artış gösterir. Bu nedenle de doğrudan beslenme düzeninize odaklanmanız gerekir, çünkü bağırsakları iyileştirmede ve bağışıklık sisteminin fonksiyonları üzerinde en önemli görev besinlerdedir.

Temiz Beslenin

“Temiz beslenmek”; vücutta inflamasyona sebep olan gıdaların, özellikle rafine şeker, işlenmiş ve paketli gıdaların, gıda katkı maddelerinin, trans yağların tüketilmemesi, mevsiminde ve organik beslenerek tarım ilacı yükünün önlenmesi anlamına gelir.

Tetikleyici Gıdalardan Kaçının

Mevsimsel alerjiler, özellikle süt ürünleri ve gluten olmak üzere bazı gıdalar tarafından tetiklenebilir veya şiddetlenebilir. Rahatsızlık veren suçlu besinleri tanımlamanın en kolay yolu 6 haftalık Eliminasyon diyetidir. Fonksiyonel Tıbbın basit temeli, kötüyü çıkarmak yerine iyiyi koymaktır. Buğday, mısır, süt, soya ve alkol gibi yaygın toksik tetikleyicileri diyetinizden çıkartın.

Sağlıklı Bağırsak Bariyerini Destekleyin

  • Anti-enflamatuar flavonoidler ve antioksidanlar bakımından zengin tüm koyu yeşil sebzeler

  • Lif zengini besinler

  • Doğru yağlar (Sızma zeytinyağı, fındık, avokado ve omega-3 yağlarından zengin besin ve küçük balıklar sardalya, hamsi, yabani avlanmış somon.)

  • Tohumlar, baharatlar

  • Kolajen içerikli kemik suyu

  • Fermente edilmiş gıdalar (lahana turşusu, kimchi ve kefir…), prebiyotik besinler

  • Kuercetin içeren besinler (elma, brokoli, narenciye, rezene ve kırmızı soğan…)

  • Isırgan otu

  • Ek olarak, mutlaka doktorunuza danışarak, kontrollü alacağınız D vitamini ve diğer bağırsak iyileştirici takviyeler glutamin, çinko, kurkumin, balık yağı ve probiyotikler sağlıklı bağırsaklar için destektir.

Dyson Hava Temizleyici Fanlardan Faydalanın

İyileşme bir gecelik bir süreç olmadığı için alerjilerin sizi en çok rahatsız ettiği dönemden birkaç ay öncesinde bu tedbirleri almanız, hazırlık yapmanız gerekmektedir.  Eğer hazırlık sürecinde geciktiyseniz daha az etkilenmek için harici önlemler almayı ihmal etmeyin. Her şeyden önce evinizde soluduğunuz havanın temiz olduğundan emin olun. “Hava kirliliği”dendiğinde akıllara ilk olarak egzoz gazları ya da binalardan çıkan dumanlar ile kirlenen gökyüzü gelse de, evlerdeki hava kirliliğini göz ardı etmemek gerekiyor. Boyadan mobilyalara pek çok şey evdeki havayı kirletiyor ve etrafa gözle görülmeyen partiküller salıyor. Açık cam ve kapılardan içeri giren toz ve polenler de bu durumu bir üst seviyeye çıkarıyor.

Tüm bunların sonucunda ortaya çıkan kötü hava kalitesi ise pek çok sağlık problemine yol açıyor. Alerji ile bağlantılı öksürük, solunum problemleri ve boğaz ağrısı gibi fiziksel semptomlar, özellikle geçiş mevsimlerinde büyük sorunlara yol açıyor. Bu konuda uygulayabileceğiniz en iyi çözüm ise Dyson Hava Temizleyici Fanlardan yararlanmak olacaktır. Tümü aktif karbon ve cam HEPA (High Efficiency Particulate Arresting - Yüksek Etkinlikte Partikül Yakalayıcı) filtrelere sahip olan Dyson Hava Temizleyici Ürünler, özellikle polen sezonu olan bu aylarda evinizdeki havayı temiz tutmanızı sağlıyor. 360 derece yalıtımlı filtrasyon sistemine sahip olan bu ürünler, evinizdeki havayı polenlerden arındırıp havanın kalitesini arttırıyor. İç mekanlarda sunduğu akıllı çözümlerle dikkat çeken Dyson’ın hava temizleyici ürünleri arasında ise Dyson Pure Hot + Cool™, Dyson Pure Cool™, Dyson Pure Humidify+Cool™ ve Dyson Pure Cool Me™ yer alıyor.

Kışın Isıtıp Yazın Serinleten: Dyson Pure Hot+Cool™

Bilgi Al

350° salınım ile bir odanın her köşesini ısıtabilen Dyson Pure Hot + Cool™, aynı zamanda hava kirliliği seviyesini otomatik olarak algılıyor ve havayı kirleten, gözle görülemeyen maddeleri yakalıyor. Oda sıcaklığını 37 dereceye kadar çıkarabilen  Dyson Pure Hot + Cool™, Air Multiplier™ teknolojisi ile de ısıtılmış havayı tüm odaya dağıtıyor. Dyson Link uygulaması ise makinenizi uzaktan bile takip edip, tamamen kontrol edebilmenize olanak sağlıyor.

Tüm Odada Temiz Bir Hava için: Dyson Pure Cool™

Bilgi Al

Bir odanın havasını gerektiği şekilde temizlemek için standart test koşullarının ötesine geçen Dyson Pure Cool™ hava temizleyici fan, partikülleri ve gazları otomatik olarak algılıyor. Bu sayede ultra ince partikülleri %99,95 oranında hapsedebilen Dyson Pure Cool™, Air Multiplier™ teknolojisiyle ise temizlenen havayı tüm odaya yayıyor1. Size ise tüm sene boyunca temiz havanın keyfini çıkarmak kalıyor.

Temizler, Nemlendirir ve Serinletir: Dyson Pure Humidify+Cool™

Bilgi Al

Temizlik, serinlik ve nem… 360° kapalı filtrasyon sistemine sahip olan Dyson Pure Humidify+Cool™, bu üç özelliği bir arada sunuyor. Aktif karbon karbon filtresiyle kokuları ve gazları hapsederken2; HEPA filtresi ile de ultra ince partikülleri yakalıyor3. İçerisinde bulunan biyostatik evaporatör ise, bu partikülleri hapsediyor ve filtrelenmiş nemli havayı dışarı veriyor. Ürünün sahip olduğu 5 litrelik su tankı ve verimli su yönetimi de 36 saate varan nemlendirme sağlıyor. Diğer hava temizleyici fanlar gibi, Dyson Link uygulamasına bağlanan Dyson Pure Humidify+Cool™, anlık oda içi hava kalitesinden filtre ömrüne pek çok konu hakkında kullanıcılara rapor veriyor.

Kişisel Kullanım İçin: Dyson Pure Cool Me™

Bilgi Al

“Dyson Pure Cool Me™, kişiye özel hava temizleme fanı ile çalışma masası veya yatak başında konumlandırılarak hava kalitenizi iyileştirmeyi amaçlıyor. İçerisindeki aktif karbon filtre ve cam HEPA filtresinden oluşan özel filtresi, havada bulunan zararlı küçük partiküllerin %99.95’ini ve gazları hapsediyor4. Odaklanabilen hava akımı sayesinde, makineden çıkan hava akımını kontrol edebilir ve kubbe başlığın pozisyonunu ayarlayarak, hava akımının açısını daha yükseğe ya da alçağa yönlendirebilirsiniz.

Stresle Başa Çıkmayı Öğrenin

Stres, bağışıklık sisteminize zarar verebilir, bu da alerjilerinizi kötüleştirir. Duygusal stres tetikleyicilerini azaltmak, düzenli kaliteli uyku, günlük egzersiz, olumlu sosyal ilişkiler, nefes alma teknikleri, farkındalık veya meditasyon gibi stres tepkisini yönetmek için sizde neyin işe yaradığını belirleyin. Çalışmalar stresli olaylar hakkında günlük tutma ve zihinsel imgeler kullanma gibi tekniklerden faydalanmanın astım ve alerji yönetiminde olumlu bir rol oynadığını göstermiştir.

Açıklamalar:

1. Bağımsız SGS (IBR US) laboratuvarlarında EN1822 test standartlarında test edilmiştir. Filtreler laboratuvar koşullarında (23C +/- 5C, <75% RH) DEHS aerosol testlerine tabii tutulmuştur. 0.1 mikron boyutundaki partiküller üzerinde %99.95 oranında filtre verimliliği sonucu elde edilmiştir.

2. Gaz yakalama oranları değişiklik gösterebilir. 

3. Filtrenin verimliliği, bağımsız laboratuvarlar (IBR US) tarafından EN1822 test koşullarında 0.1 mikron boyutundaki ultra ince partiküller üzerinde (DEHS) laboratuvar şartları altında test edilmiştir.

4. Bağımsız SGS (IBR US) laboratuvarlarında EN1822 test standartlarında test edilmiştir. Filtreler laboratuvar koşullarında (23C +/- 5C, <75% RH) DEHS aerosol testlerine tabii tutulmuştur. 0.1 mikron boyutundaki partiküller üzerinde %99.95 oranında filtre verimliliği sonucu elde edilmiştir.

Popüler Yazılar

SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.

SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.