preloader

İzmir Gastro Fest Heyecanı İkinci Kez Başlıyor

15.10.2019
İzmir Gastro Fest Heyecanı İkinci Kez Başlıyor

Yazı Boyutu:

İzmir’in ilk gastronomi festivali olarak dikkat çeken İzmir Gastro Fest, “Pazar Yeri ve Kültürü” teması ile 20 Ekim 2019’da gastronomi tutkunları ile buluşuyor.

Ürün zenginliği ve çeşitliliğinin yanı sıra kendine özgü lezzetlere sahip İzmir’in çok kültürlü yapısını yansıtan İzmir Gastro Fest’in ikincisi düzenleniyor. 20 Ekim’de tarihi Alsancak Tren Garı’nda yapılacak olan İzmir GastroFest yerli, yabancı ünlü şefleri, yemek yazarlarını ve akademisyenleri buluştururken farklı panellerde “Pazar Yeri ve Kültürü” teması işlenecek. Etkinlikten önce Düzenleme Kurulu Başkanı Hande Arslanalp ile konuştuk.

2018 yılında Göç teması ile düzenlenen İzmir Gastro Fest, sektörün ünlü isimleri ve şeflerini ağırlayarak İzmir’i gastronomide marka kent yapmak hedefi ile Hande Arslanalp, Müge Akgün ve Gamze İneceli önderliğinde doğan bir festival. Yakaladığı ilgi ve başarının ardından 20 Ekim 2019’da ikinci senesi ile heyecan uyandıran festival tarihi Alsancak Tren Garı Pazarı’nda gerçekleşecek. Amerika, Lübnan, Polonya, İngiltere, İsrail, İspanya, İtalya ve Almanya’nın ünlü şefleri ve kanaat önderlerinin bu kez dünyaya İzmir’den bakacağı festivalde, Türkiye’den Aylin Yazıcıoğlu, Maksut Aşkar, İsmet Saz, Ali Ronay, Osman Sezener ve Melih Demirel gibi fark yaratan şefler ve restoranlar olacak.

Oldukça ilgi çekici ve dopdolu bir programa sahip olan İzmir Gastro Fest, 20 Ekim’de pazar yerine dönecek olan tarihi Alsancak Tren Garı’nda İzmir’e yakışan boyozlu, gevrekli ve sübyeli kahvaltısı ile başlayacak. Kahvaltının açılışını efsanevi saksafoncu Ricky Ford solo konseri ile yapılacak. Paneller, konuşmalar, yemek belgeselleri, yabancı ve Türk şeflerin eşleştiği workshopların ardından festival İzmir ve İstanbul’un önde gelen şefleri ve restoranları tarafından hazırlanan tadım sofraları ile devam edecek.

Biz de OGGUSTO okurları için bu sene tekrar Düzenleme Kurulu Başkanı Hande Arslanalp ile bir araya gelerek festivalin detaylarını konuştuk!

Geçen sene ilk kez düzenlenen İzmir Gastrofest nasıl geçti? Beklentilerinizi karşıladı mı?

Geçen yıl ilk kez 21 Ekim’de tarihi Alsancak Tren Gar’ında Göç Mutfağı teması ile düzenlenen İzmir GastroFest, ulusal ve uluslararası konuşmacıları, şefleri, İzmir, İstanbul ve Bodrum’un tadımlar sunan restoranları, Caz Konseri ve kutlama partisi ile bizim bile beklentilerimizin üstünde bir ilgi gördü. Hem festival katılan firmalar, sponsorlar, şefler hem de festival katılımcıları için gerçekten çok başarılı sonuç verdi. Biz de İzmir’in ilk Uluslararası Gastronomi Festivalini şehrimize kazandırmakta hem gurur duyduk hem de çok mutlu olduk.

İzmir Gastro Fest Heyecanı İkinci Kez Başlıyor

İzmir Gastrofest’in teması bu sene “Pazar Yeri”… Pazar kültürünün dünyada ve Türkiye’deki önemi nedir?

Günümüzde kentli insanı yerel üretim ve üretici ile buluşturan, kentli insanın alışverişini yaparken yemeğini yediği, eğlendiği, doğru ve mevsiminde iyi ürünle karşılaştığı Pazarlar giderek daha fazla önem kazanıyor. Ege Bölgesi, özellikle de İzmir havzalarıyla birlikte zaten ünlü olduğu pazarlarının anlamı sıradan bir alışveriş işleminin ötesinde değer kazanıyor. Bu yüzden de 2019 yılı İzmir GastroFest’in teması “Pazarlar” olarak belirlendi.

İzmir Gastro Fest Heyecanı İkinci Kez Başlıyor

Bu sene festivalde yeni tema dışında, ne gibi yenilikler göreceğiz?

Bu yıl aslında tema ile ilgili de bir yeniliğimiz var; tek peron yerine iki perondayız yani 52 stant ile büyüdük. İzmir, İstanbul ve Bodrum’dan daha fazla tadım gerçekleştirecek restoranlarımız olacak. Sponsorlarımız ulusal ve uluslararası ünlü ve farklı isimler. Alışverişini pazardan yapan yani sürdürülebilir ürüne ve tarıma önem veren şeflerimizin gerçekleştireceği çok sayıda workshop var. 2 film yerine 3 film gösterimimiz, konusunda farkındalık yaratan konuşmacılarımız ile müthiş bir festival olacak yine yeniden İzmir GastroFest 20 Ekim Pazar günü … Bugün Barcelona’da, Budapeşte’de, Londra’da, Berlin’de ve birçok şehirde yeni kurulan pazarlara karşın İzmir’de çokkültürlülüğün simgesi olan; 100 yıl önce de herkesin alışverişini yaptığı, yemeğini yediği, yaşadığı içinde 7 sinagogun olduğu Havra Sokağımız var. İşte Havra sokağını; balıkçısı, manavı, söğüşcüsü, kokoreççisi, helvacısı ile Tarihi Alsancak Tren Garı’na İzmir GastroFest’e taşıyoruz …

İzmir Gastro Fest Heyecanı İkinci Kez Başlıyor

Uğruna seyahat etmeye değer pazar yerleri/marketler sizce hangileri?

İlki Mısır Çarşısı…

Barcelona’ya gittiğimde he rzaman ilk yemek yediğim ve alışveriş yaptığım La Boqueria. Markthalle Neun – Berlin, Borough Market – Londra, Central Market Hall – Budapeşte, Sydney Fish Market, Pike Place Market – Seattle diye sıralayabilirim.

İzmir Gastro Fest Heyecanı İkinci Kez BaşlıyorBorough Market – Londra

Başak Güsar
Başak Güsar Tüm Yazıları